رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۸
 • کد خبر : 1003
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آب در کوزه وما تشنه لبان

جای بسی تأسف است که چطور۴۲۰ میلیارد تومان برای واحدهای راکد و نیمه فعال تعیین‌شده اما سهمی برای یک مخترع یا مخترعین دیگر در نظر گرفته نمی‌شود؟

روژان: هفته گذشته در هفته‌نامه روژان شماره ۹۶ مصاحبه‌ای با آقای زاهد رحمانپور مخترع و مبتکر سقزی در مورد «کولر دو زمانه» با تیتر استمداد مخترع سقزی از دولت چاپ شد. وقتی‌که هفته‌نامه را مطالعه کردم چشمم به خبری افتاد که در همان صفحه چاپ‌شده بود و در آن جناب دره وزمی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان در نشستی در استانداری به‌منظور کمک به واحدهای صنعتی نیمه فعال و راکد اظهار کرده بود: متأسفانه بسیاری از واحدهای صنعتی راکد رغبتی برای دریافت کمک‌های دولت از خود نشان نداده‌اند و آن دسته از واحدها که در سامانه بهین‌یاب ثبت‌نام کرده‌اند تاکنون حتی یک ریال دریافت نکرده‌اند! همچنین استاندار کردستان هم بر ضرورت بررسی دلایل عدم استقبال واحدهای راکد و نیمه فعال استان برای دریافت تسهیلات از طریق ثبت‌نام سامانه بهین‌یاب تأکید کرده بودند.

«عبدالحمید زاهدی» گفته که عدم استقبال صاحبان واحدهای راکد و نیمه فعال برای دریافت تسهیلات نشان می‌دهد که این واحدها مشکلات دیگری به غیر سرمایه در گردش و مسائل مالی دارند! استاندار کردستان با اعلام اینکه۴۲۰میلیارد تومان تسهیلات به‌عنوان سهم کردستان تعیین‌شده است یادآوری کرد محدودیتی برای پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای راکد و نیمه فعال وجود ندارد.

حال این سؤال مطرح است که چگونه مبلغ ۴۲۰ میلیارد تومان برای واحدهای راکد و نیمه فعال خوابیده است بدون اینکه صاحبان این واحدها اقدامی برای دریافت تسهیلات کرده باشند؟ آیا این بیانات مصداق این ضرب‌المثل نیست: «آب در کوزه و ما تشنه‌لبان دور جهان می‌گردیم».

آقای زاهد؛ رحمانپور مبتکر خلاق سقزی همچنان که گفتند یک‌شب نه بلکه ۱۸ماه برای اختراع خود شبانه‌روز زحمت کشیدند تا آن را به ثبت سامانه اختراعات کشور برسانند. بارها به استانداری مراجعه کرده و پشت درهای بسته رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ماندند اما هیچ‌گاه جواز حضور از نزدیک را به دست نیاورد تا در مورد ابتکارش که قبلاً هم قول مساعد برای همکاری گرفته بود سخنی بگوید.

اما علیرغم سختی راه و پیمودن مسیر جاده مرگ سقز-سنندج هر بار که مراجعه کرد با وعده‌های سر خرمن مواجه شد. مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان که وظیفه پشتیبانی و حمایت مالی از چنین طرح‌هایی را دارد امروزه می‌بینیم نعل وارونه می‌زند. حتی اگر این طرح در سامانه ثبت اختراعات کشور هم ثبت نمی‌شد به دلیل اینکه دارای تأییدیه کاربرد صنعتی و قابلیت تولید از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور را دارد باید مورد حمایت قرار می‌گرفت اما باز شاهد آن هستیم که مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد. جناب زاهدی استاندار محترم استان فرهنگی کردستان؛ آیا بهتر نیست از ۴۲۰ میلیارد تومان پولی که به گفته حضرت‌عالی سهم استان است و در بانک خوابیده برای راه‌اندازی خط تولید این کولر دو زمانه که سه میلیارد تومان هزینه تمام ادوات و تجهیزات آن است پرداخت شود تا هم بستر مناسبی برای کاریابی جوانان فراهم گردد و هم به فرامین رهبر معظم انقلاب که امسال را سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام‌گذاری کردند عمل شود؟ اگر نگاهی به گذشته داشته باشیم می‌بینیم در طول هشت سال دفاع مقدس، این جوانان غیور بودند که دلاورانه از خاک میهن اسلامی دفاع کردند. مطمئن باشید آسایش و رفاهی که امروز در ایران حاکم است مدیون خون شهیدانی‌است که در هشت سال مقتدرانه جنگیدند و جان باختند. در آن سال‌ها جوانان، نخبگان و… در تمام زمینه‌ها فعالیت داشتند و به آن‌ها اهتمام می‌دادند اما امروز شاهد آن هستیم که چگونه با این جوانان و سرمایه‌های ملی برخورد می‌شود. جای تأسف است که روح ابتکار و نوآوری را در جوانان می‌کُشند و در مقابل، میدان را به افراد میان‌سال و سالخوردگان و بازنشستگان می‌دهند.

با این تدابیر باید منتظر ماند تا خط تولید این مخترع خوش‌ذوق سقزی دریکی از شهرک‌های صنعتی مشهد، اصفهان، شیراز و… راه‌اندازی شود و حسرت چنین نعمت و سرمایه‌ای بر دل مردم استان کردستان و سقز به یادگار بماند! جای بسی تأسف است که چطور۴۲۰ میلیارد تومان برای واحدهای راکد و نیمه فعال تعیین‌شده اما سهمی برای یک مخترع یا مخترعین دیگر در نظر گرفته نمی‌شود؟ اگر واحدهای صنعتی راکد و نیمه فعال چنین تسهیلاتی را دریافت نمی‌کنند حتماً صاحبان این واحدها انگیزه‌ای برای درگیر شدن با نظام بانکی و کلاف سردرگم بوروکراسی ندارند و ویا شاید هم قلم فاخری نیست تا این تسهیلات را به صاحبان واحدهای راکد و نیمه فعال انعکاس دهد! امیدوارم استاندار محترم و مدیرکل صنعت، معدن و تجارت به فرموده مقام معظم رهبری دال بر اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل توجه کنند و خط تولید کولر دو زمانه را راه‌اندازی کنند تا هیچ‌کس شک نکند که امسال اقدام و عملی صورت نگرفته است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...