رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۸
 • کد خبر : 1003
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آب در کوزه وما تشنه لبان

جای بسی تأسف است که چطور۴۲۰ میلیارد تومان برای واحدهای راکد و نیمه فعال تعیین‌شده اما سهمی برای یک مخترع یا مخترعین دیگر در نظر گرفته نمی‌شود؟

روژان: هفته گذشته در هفته‌نامه روژان شماره ۹۶ مصاحبه‌ای با آقای زاهد رحمانپور مخترع و مبتکر سقزی در مورد «کولر دو زمانه» با تیتر استمداد مخترع سقزی از دولت چاپ شد. وقتی‌که هفته‌نامه را مطالعه کردم چشمم به خبری افتاد که در همان صفحه چاپ‌شده بود و در آن جناب دره وزمی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان در نشستی در استانداری به‌منظور کمک به واحدهای صنعتی نیمه فعال و راکد اظهار کرده بود: متأسفانه بسیاری از واحدهای صنعتی راکد رغبتی برای دریافت کمک‌های دولت از خود نشان نداده‌اند و آن دسته از واحدها که در سامانه بهین‌یاب ثبت‌نام کرده‌اند تاکنون حتی یک ریال دریافت نکرده‌اند! همچنین استاندار کردستان هم بر ضرورت بررسی دلایل عدم استقبال واحدهای راکد و نیمه فعال استان برای دریافت تسهیلات از طریق ثبت‌نام سامانه بهین‌یاب تأکید کرده بودند.

«عبدالحمید زاهدی» گفته که عدم استقبال صاحبان واحدهای راکد و نیمه فعال برای دریافت تسهیلات نشان می‌دهد که این واحدها مشکلات دیگری به غیر سرمایه در گردش و مسائل مالی دارند! استاندار کردستان با اعلام اینکه۴۲۰میلیارد تومان تسهیلات به‌عنوان سهم کردستان تعیین‌شده است یادآوری کرد محدودیتی برای پرداخت تسهیلات بانکی به واحدهای راکد و نیمه فعال وجود ندارد.

حال این سؤال مطرح است که چگونه مبلغ ۴۲۰ میلیارد تومان برای واحدهای راکد و نیمه فعال خوابیده است بدون اینکه صاحبان این واحدها اقدامی برای دریافت تسهیلات کرده باشند؟ آیا این بیانات مصداق این ضرب‌المثل نیست: «آب در کوزه و ما تشنه‌لبان دور جهان می‌گردیم».

آقای زاهد؛ رحمانپور مبتکر خلاق سقزی همچنان که گفتند یک‌شب نه بلکه ۱۸ماه برای اختراع خود شبانه‌روز زحمت کشیدند تا آن را به ثبت سامانه اختراعات کشور برسانند. بارها به استانداری مراجعه کرده و پشت درهای بسته رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ماندند اما هیچ‌گاه جواز حضور از نزدیک را به دست نیاورد تا در مورد ابتکارش که قبلاً هم قول مساعد برای همکاری گرفته بود سخنی بگوید.

اما علیرغم سختی راه و پیمودن مسیر جاده مرگ سقز-سنندج هر بار که مراجعه کرد با وعده‌های سر خرمن مواجه شد. مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان که وظیفه پشتیبانی و حمایت مالی از چنین طرح‌هایی را دارد امروزه می‌بینیم نعل وارونه می‌زند. حتی اگر این طرح در سامانه ثبت اختراعات کشور هم ثبت نمی‌شد به دلیل اینکه دارای تأییدیه کاربرد صنعتی و قابلیت تولید از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور را دارد باید مورد حمایت قرار می‌گرفت اما باز شاهد آن هستیم که مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد. جناب زاهدی استاندار محترم استان فرهنگی کردستان؛ آیا بهتر نیست از ۴۲۰ میلیارد تومان پولی که به گفته حضرت‌عالی سهم استان است و در بانک خوابیده برای راه‌اندازی خط تولید این کولر دو زمانه که سه میلیارد تومان هزینه تمام ادوات و تجهیزات آن است پرداخت شود تا هم بستر مناسبی برای کاریابی جوانان فراهم گردد و هم به فرامین رهبر معظم انقلاب که امسال را سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نام‌گذاری کردند عمل شود؟ اگر نگاهی به گذشته داشته باشیم می‌بینیم در طول هشت سال دفاع مقدس، این جوانان غیور بودند که دلاورانه از خاک میهن اسلامی دفاع کردند. مطمئن باشید آسایش و رفاهی که امروز در ایران حاکم است مدیون خون شهیدانی‌است که در هشت سال مقتدرانه جنگیدند و جان باختند. در آن سال‌ها جوانان، نخبگان و… در تمام زمینه‌ها فعالیت داشتند و به آن‌ها اهتمام می‌دادند اما امروز شاهد آن هستیم که چگونه با این جوانان و سرمایه‌های ملی برخورد می‌شود. جای تأسف است که روح ابتکار و نوآوری را در جوانان می‌کُشند و در مقابل، میدان را به افراد میان‌سال و سالخوردگان و بازنشستگان می‌دهند.

با این تدابیر باید منتظر ماند تا خط تولید این مخترع خوش‌ذوق سقزی دریکی از شهرک‌های صنعتی مشهد، اصفهان، شیراز و… راه‌اندازی شود و حسرت چنین نعمت و سرمایه‌ای بر دل مردم استان کردستان و سقز به یادگار بماند! جای بسی تأسف است که چطور۴۲۰ میلیارد تومان برای واحدهای راکد و نیمه فعال تعیین‌شده اما سهمی برای یک مخترع یا مخترعین دیگر در نظر گرفته نمی‌شود؟ اگر واحدهای صنعتی راکد و نیمه فعال چنین تسهیلاتی را دریافت نمی‌کنند حتماً صاحبان این واحدها انگیزه‌ای برای درگیر شدن با نظام بانکی و کلاف سردرگم بوروکراسی ندارند و ویا شاید هم قلم فاخری نیست تا این تسهیلات را به صاحبان واحدهای راکد و نیمه فعال انعکاس دهد! امیدوارم استاندار محترم و مدیرکل صنعت، معدن و تجارت به فرموده مقام معظم رهبری دال بر اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل توجه کنند و خط تولید کولر دو زمانه را راه‌اندازی کنند تا هیچ‌کس شک نکند که امسال اقدام و عملی صورت نگرفته است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...