رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۱ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 20 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۲
 • کد خبر : 1024
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ناکامی کودتای ترکیه و مؤلفه‌های مؤثر بر آن

روژان: به‌محض این‌که خبر وقوع کودتا در ترکیه پیچید، اردوغان رئیس‌جمهور این کشور به‌سرعت به سراغ شبکه «فیس تایم» تلفن همراه خود رفت که از سوی شرکت اپل پشتیبانی می‌شود و در پیامی کوتاه از مردم خواست به خیابان‌ها بیایند و در مقابل کودتا و تحرکات نظامیان ایستادگی و از دولت حمایت کنند.

رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نظیر: فیس بوک، توییتر، یوتیوب، فیس‌تایم، گوگل‌پلاس، وایبر و… فرصت‌ها و چالش‌های متنوع، آنی و متکثری را در اختیار سیاست‌مداران و دیپلمات‌ها قرار داده است.
دنیای نوین ارتباطات، امتیاز ویژه‌ای برای اقناع، آشکارسازی، گشودگی و ایجاد ائتلاف در مقابل استفاده از زور با خود به ارمغان آورده است که نمونه ویژه آن را در جریان کودتای ترکیه شاهد بودیم.
به‌محض این‌که خبر وقوع کودتا در ترکیه پیچید، اردوغان رئیس‌جمهور این کشور به‌سرعت به سراغ شبکه «فیس تایم» تلفن همراه خود رفت که از سوی شرکت اپل پشتیبانی می‌شود و در پیامی کوتاه از مردم خواست به خیابان‌ها بیایند و در مقابل کودتا و تحرکات نظامیان ایستادگی و از دولت حمایت کنند.
بلافاصله مردم ترکیه به خیابان‌ها و در استانبول به میدان تقسیم آمدند، صدای اذان در مساجد ترکیه ازجمله شهرهای استانبول و آنکارا پخش شد و مردم در مقابل نظامیان صف کشیدند و باعث شدند نقشه نه‌چندان پیچیده و دارای پلتفرم حکومتی کودتای نظامیان ترکیه با ناکامی مواجه شود؛ تحلیل این روند از منظر ارتباطات اجتماعی حاوی چند نکته اساسی است:
ـ اهمیت رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی: به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران، رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی در تنویر و شکل‌دهی به افکار عمومی، ایجاد جنبش‌های موقت اجتماعی، شکل بخشی و تقویت یا مقابله با شورش‌ها و تحرکات سیاسی دارند، آنچه در تحولات اخیر ترکیه روی داد و کودتا ناکام ماند، بخش عمده‌ای ناشی از تحریک مردم و مقابله آنان با نیروهای کودتاگر به یُمن استفاده از شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ای بود؛ عملاً و تا حدود زیادی شاهد عینیت‌بخشیدن به جامعه شبکه‌ای کاستلز بودیم.
ـ حزب گرایی و جریان گرایی: گفته می‌شود اردوغان در حالی از ابزارهای شبکه‌های اجتماعی برای شکست کودتا بهره برد که خود در طول سال‌های گذشته به جنگیدن با شبکه‌های اجتماعی معروف بود؛ اما وابستگی وی به جریان عدالت و توسعه، سبب پختگی سیاسی، تقویت کلان‌نگری، اتخاذ تصمیمات جامع و کلان در موقعیت‌های حساس و مهم اردوغان شده بود و لذا با حمایت و مشاوره فکری اعضای این جریان و پشتوانه اجتماعی آن و بهره‌برداری از رسانه‌ها توانست این برانگیختگی اجتماعی را در مدت‌زمان کوتاهی به سرانجام برساند.
اتفاقی بی‌سابقه که نشان می‌دهد رئیس‌جمهوری در لحظه حساس چگونه می‌تواند سرنوشت کشور را تغییر دهد و همچنین نشان از اثرگذاری رسانه‌های جدیدی دارد که نه‌تنها می‌توانند اخبار را منتقل کنند، بلکه خود توانایی خلق حوادث را دارند.
ـ قدرت نرم: مسئله دیگری که باید بدان توجه نمود نقش قدرت نرم و برتری آن بر قدرت سخت در سال‌های اخیر است. استراتژی‌های معطوف به قدرت سخت به لحاظ آرمانی در راستای پیشبرد منافع ملی بر مداخله نظامی، اقدامات قهری و تحریم‌های اقتصادی تمرکز دارند که به اتخاذ سیاست‌های تقابلی با رقبا و کشورهای همسایه منجر می‌شوند. در مقابل، استراتژی‌های معطوف به قدرت نرم در راستای نیل به راه‌حل‌های مشترک بر ارزش‌های سیاسی مشترک، ابزارهای مسالمت‌آمیز جهت پیشبرد مناسبات و سیاست‌های ملی، مدیریت مناقشات و همکاری اقتصادی تأکید دارند.
قدرت نرم در هر کشور از سه منبع نشست می‌گیرد: فرهنگ (بخش‌هایی که برای دیگران جذاب است)، ارزش‌های سیاسی (زمانی که در داخل و خارج مطابق انتظار آن‌ها باشد) و سیاست‌های خارجی آن زمانی که مشروع و اخلاقی تلقی می‌شود.
از ابزارهای اساسی قدرت نرم، رسانه‌ها و مشارکت مدنی مردم در عرصه‌های مختلف برای تقویت قدرت ملی است. دولت ترکیه در بخش‌هایی توانسته از قدرت نرم و رسانه‌ها در سال‌های اخیر استفاده بهینه‌ای ببرد، نمونه عینی استفاده از قدرت مردم و رسانه‌ها برای مقابله با کودتا بود و در راستای آن نیز می‌توان به برد رسانه‌ای ترکیه بر افکار عمومی منطقه اشاره کرد که حساسیت بالای افکار عمومی کشورهای منطقه ازجمله افکار عمومی و رسانه‌های داخلی کشورمان نسبت به تحولات ترکیه می‌تواند ناشی از این قضیه باشد.
ـ ملیت‌ها و مذاهب: عدم همسویی اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در ترکیه با جریان کودتا علیرغم نارضایتی از اردوغان، پایبندی و علاقه‌مندی آنان را به روندهای دمکراتیک و حرکت در چهارچوب ارتباطات مدنی و مسالمت‌آمیز قانونی نشان می‌دهد، لذا باید دولت ترکیه در نوع روابط و نگاه و برنامه‌های خود نسبت به سایر ملیت‌ها، اقوام و مذاهب تجدیدنظر و از روابط یک‌طرفه به‌سوی ارتباطات متکثر و چندوجهی حرکت نماید.
ـ تحلیل روندها و نتایج کودتا در کوتاه‌مدت نشان می‌دهد که اردغان و حزب متبوعش قدرتمندتر خواهد شد، اما شرایط به وجود آمده را نباید الزاماً شرایط مطلوبی برای اردغان دانست. قطعاً نظارت و کنترل پارلمان و اعضای باتجربه حزب عدالت و توسعه و حافظان جامعه مدنی بر حکومت اردغان افزایش خواهد یافت؛ همان‌طور که رسانه‌ها حکومت اردوغان را از شکست در برابر کودتا نجات دادند، به‌طور گسترده و حساس‌تری نسبت به گذشته بر مناسبات قدرت و برنامه‌های اردوغان و دولت وی نظارت خواهند نمود و دولت ناچار به تعامل بهتری نسبت به گذشته با این جریانات خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...