رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۳ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Tuesday 19 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۴۲
 • کد خبر : 1024
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ناکامی کودتای ترکیه و مؤلفه‌های مؤثر بر آن

روژان: به‌محض این‌که خبر وقوع کودتا در ترکیه پیچید، اردوغان رئیس‌جمهور این کشور به‌سرعت به سراغ شبکه «فیس تایم» تلفن همراه خود رفت که از سوی شرکت اپل پشتیبانی می‌شود و در پیامی کوتاه از مردم خواست به خیابان‌ها بیایند و در مقابل کودتا و تحرکات نظامیان ایستادگی و از دولت حمایت کنند.

رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نظیر: فیس بوک، توییتر، یوتیوب، فیس‌تایم، گوگل‌پلاس، وایبر و… فرصت‌ها و چالش‌های متنوع، آنی و متکثری را در اختیار سیاست‌مداران و دیپلمات‌ها قرار داده است.
دنیای نوین ارتباطات، امتیاز ویژه‌ای برای اقناع، آشکارسازی، گشودگی و ایجاد ائتلاف در مقابل استفاده از زور با خود به ارمغان آورده است که نمونه ویژه آن را در جریان کودتای ترکیه شاهد بودیم.
به‌محض این‌که خبر وقوع کودتا در ترکیه پیچید، اردوغان رئیس‌جمهور این کشور به‌سرعت به سراغ شبکه «فیس تایم» تلفن همراه خود رفت که از سوی شرکت اپل پشتیبانی می‌شود و در پیامی کوتاه از مردم خواست به خیابان‌ها بیایند و در مقابل کودتا و تحرکات نظامیان ایستادگی و از دولت حمایت کنند.
بلافاصله مردم ترکیه به خیابان‌ها و در استانبول به میدان تقسیم آمدند، صدای اذان در مساجد ترکیه ازجمله شهرهای استانبول و آنکارا پخش شد و مردم در مقابل نظامیان صف کشیدند و باعث شدند نقشه نه‌چندان پیچیده و دارای پلتفرم حکومتی کودتای نظامیان ترکیه با ناکامی مواجه شود؛ تحلیل این روند از منظر ارتباطات اجتماعی حاوی چند نکته اساسی است:
ـ اهمیت رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی: به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران، رسانه‌های جمعی و شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی در تنویر و شکل‌دهی به افکار عمومی، ایجاد جنبش‌های موقت اجتماعی، شکل بخشی و تقویت یا مقابله با شورش‌ها و تحرکات سیاسی دارند، آنچه در تحولات اخیر ترکیه روی داد و کودتا ناکام ماند، بخش عمده‌ای ناشی از تحریک مردم و مقابله آنان با نیروهای کودتاگر به یُمن استفاده از شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ای بود؛ عملاً و تا حدود زیادی شاهد عینیت‌بخشیدن به جامعه شبکه‌ای کاستلز بودیم.
ـ حزب گرایی و جریان گرایی: گفته می‌شود اردوغان در حالی از ابزارهای شبکه‌های اجتماعی برای شکست کودتا بهره برد که خود در طول سال‌های گذشته به جنگیدن با شبکه‌های اجتماعی معروف بود؛ اما وابستگی وی به جریان عدالت و توسعه، سبب پختگی سیاسی، تقویت کلان‌نگری، اتخاذ تصمیمات جامع و کلان در موقعیت‌های حساس و مهم اردوغان شده بود و لذا با حمایت و مشاوره فکری اعضای این جریان و پشتوانه اجتماعی آن و بهره‌برداری از رسانه‌ها توانست این برانگیختگی اجتماعی را در مدت‌زمان کوتاهی به سرانجام برساند.
اتفاقی بی‌سابقه که نشان می‌دهد رئیس‌جمهوری در لحظه حساس چگونه می‌تواند سرنوشت کشور را تغییر دهد و همچنین نشان از اثرگذاری رسانه‌های جدیدی دارد که نه‌تنها می‌توانند اخبار را منتقل کنند، بلکه خود توانایی خلق حوادث را دارند.
ـ قدرت نرم: مسئله دیگری که باید بدان توجه نمود نقش قدرت نرم و برتری آن بر قدرت سخت در سال‌های اخیر است. استراتژی‌های معطوف به قدرت سخت به لحاظ آرمانی در راستای پیشبرد منافع ملی بر مداخله نظامی، اقدامات قهری و تحریم‌های اقتصادی تمرکز دارند که به اتخاذ سیاست‌های تقابلی با رقبا و کشورهای همسایه منجر می‌شوند. در مقابل، استراتژی‌های معطوف به قدرت نرم در راستای نیل به راه‌حل‌های مشترک بر ارزش‌های سیاسی مشترک، ابزارهای مسالمت‌آمیز جهت پیشبرد مناسبات و سیاست‌های ملی، مدیریت مناقشات و همکاری اقتصادی تأکید دارند.
قدرت نرم در هر کشور از سه منبع نشست می‌گیرد: فرهنگ (بخش‌هایی که برای دیگران جذاب است)، ارزش‌های سیاسی (زمانی که در داخل و خارج مطابق انتظار آن‌ها باشد) و سیاست‌های خارجی آن زمانی که مشروع و اخلاقی تلقی می‌شود.
از ابزارهای اساسی قدرت نرم، رسانه‌ها و مشارکت مدنی مردم در عرصه‌های مختلف برای تقویت قدرت ملی است. دولت ترکیه در بخش‌هایی توانسته از قدرت نرم و رسانه‌ها در سال‌های اخیر استفاده بهینه‌ای ببرد، نمونه عینی استفاده از قدرت مردم و رسانه‌ها برای مقابله با کودتا بود و در راستای آن نیز می‌توان به برد رسانه‌ای ترکیه بر افکار عمومی منطقه اشاره کرد که حساسیت بالای افکار عمومی کشورهای منطقه ازجمله افکار عمومی و رسانه‌های داخلی کشورمان نسبت به تحولات ترکیه می‌تواند ناشی از این قضیه باشد.
ـ ملیت‌ها و مذاهب: عدم همسویی اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی در ترکیه با جریان کودتا علیرغم نارضایتی از اردوغان، پایبندی و علاقه‌مندی آنان را به روندهای دمکراتیک و حرکت در چهارچوب ارتباطات مدنی و مسالمت‌آمیز قانونی نشان می‌دهد، لذا باید دولت ترکیه در نوع روابط و نگاه و برنامه‌های خود نسبت به سایر ملیت‌ها، اقوام و مذاهب تجدیدنظر و از روابط یک‌طرفه به‌سوی ارتباطات متکثر و چندوجهی حرکت نماید.
ـ تحلیل روندها و نتایج کودتا در کوتاه‌مدت نشان می‌دهد که اردغان و حزب متبوعش قدرتمندتر خواهد شد، اما شرایط به وجود آمده را نباید الزاماً شرایط مطلوبی برای اردغان دانست. قطعاً نظارت و کنترل پارلمان و اعضای باتجربه حزب عدالت و توسعه و حافظان جامعه مدنی بر حکومت اردغان افزایش خواهد یافت؛ همان‌طور که رسانه‌ها حکومت اردوغان را از شکست در برابر کودتا نجات دادند، به‌طور گسترده و حساس‌تری نسبت به گذشته بر مناسبات قدرت و برنامه‌های اردوغان و دولت وی نظارت خواهند نمود و دولت ناچار به تعامل بهتری نسبت به گذشته با این جریانات خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...