رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۴
 • کد خبر : 1035
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حال زار و نزار تولید و اشتغال در کردستان
مجتمع 2500 رأسی گاو شیری سنندج؛

حال زار و نزار تولید و اشتغال در کردستان

اشاره: مجتمع ۲۵۰۰ رأسی گاو شیری سنندج که در ۲ فاز و بدون متراژ مشخصی به گاوداران به‌صورت صوری واگذارشده است ۵۰ واحد ۳۰ تا ۵۰ رأسی است که اکنون تنها ۸ واحد گاو شیری و شش واحد پرواربندی به‌صورت فعال و نیمه فعال در آن کار می‌کنند. به گزارش خبرنگار ما، «دام‌شهر» سنندج، طرحی […]

اشاره: مجتمع ۲۵۰۰ رأسی گاو شیری سنندج که در ۲ فاز و بدون متراژ مشخصی به گاوداران به‌صورت صوری واگذارشده است ۵۰ واحد ۳۰ تا ۵۰ رأسی است که اکنون تنها ۸ واحد گاو شیری و شش واحد پرواربندی به‌صورت فعال و نیمه فعال در آن کار می‌کنند.
به گزارش خبرنگار ما، «دام‌شهر» سنندج، طرحی که در سال ۷۵ در زمان جهاد سازندگی کارشناسی شد، در سال ۷۸ اجرایی و این طرح صنعتی سپس در سال ۷۹ در ۱۲ واحد سنتی به گاودارانی که در حاشیه شهر پراکنده بودند واگذار شد و اکنون پس از ۲۰ سال بخش زیادی از این طرح تعطیل‌شده و تنها چند گاوداری نیمه فعال از آن باقی‌مانده است و مابقی ورشکست شده‌اند.
 خشت کج مجتمع ۲۵۰۰ رأسی گاوشیری سنندج
در مسیر مجتمع دو هزار و ۵۰۰ رأسی گاوشیری سنندج، نرسیده به روستای «باوه‌ریز» سنندج جاده باریکی با آسفالتی تکه‌تکه شده از سوی ماسه شویی که بدون مجوز از آن استفاده می‌کند به پروژه تعاونی ۱۱۹۷ دامداران سنندج منتهی می‌شود. این جاده که به نام این مجتمع ایجادشده است در حصار خانه‌باغ‌های بعضاً بدون مجوز و حتی برخی متصرف قرارگرفته است و جوابگوی این پروژه نیست و فعالان دامشهر به خاطر نداشتن سند نمی‌توانند از آن حراست کنند. این پروژه در نوع خود کلکسیونی از بی‌کفایتی و فساد دستگاه‌های اداری محسوب می‌شود که لزوم بازرسی و تحقیق از وضعیت آن ضروری می‌نماید.
در کنار این جاده ترانس برقی که با هزینه مجتمع خریداری‌شده است با دو کابل باید کشیده می‌شد که یکی از کابل‌ها پوچ است و با قطع برق و هرگونه اختلالی گاوداران متوجه ضرر و زیان‌های بزرگی می‌شوند و علاوه بر آن ماسه شویی جنب این مجتمع از آن بدون مجوز استفاده می‌کند و طفیلی تولیدکنندگان مجتمع شده است.
این مجتمع که بدون فنس کشی لازم در حال کار  است و بنا به گفته گاوداران هزینه آن را هم پرداخت کرده‌اند، محل جولان سگ‌های ولگرد شده و علاوه بر این عدم شفافیت در محوطه واقعی مجتمع و نداشتن هیچ‌گونه مدرکی در دست اعضای این تعاونی تحت تعرض زمین‌خواران، معتادین و بعضاً مزاحمین شده است و برای اعضا که برخی خانواده‌هایشان در آنجا ساکن هستند، نگرانی‌های زیادی ایجاد کرده است.
فقدان زیرساخت‌ها مشکل اصلی مجتمع گاوشیری سنندج
یکی از اعضای تعاونی در مورد زیرساخت‌های مجتمع به خبرنگار ما گفت: آب مجتمع غیر آشامیدنی می باشد و لوله‌کشی مجتمع نیز از داخل باغ‌های روستایی منطقه و مراتع منابع طبیعی کشیده شده است که این موضوع موجب تعرض و سرقت باغداران اطراف به آب هدایت شده به مجتمع شده است به‌طوری‌که روزانه یک ساعت آب با فشار کم هم برای متمع باقی می ماند.
وی در مورد برق مجتمع گفت: ماسه شویی کنار مجتمع بدون مجوز و با میل خودش از ترانس برق استفاده کرده و علاوه بر آن هزینه‌ای که تعاونی داده است کابل پشتیبان هم پوچ بوده و ما چون مدرکی نداریم نمی‌توانیم قانوناً با معترضین برخورد کنیم، افزون بر آن تیرهای برق هرچند وجود دارد اما فاقد روشنایی است.
به گفته وی گاز کشی مجتمع هم به دلیل ممانعت اداره جهاد کشاورزی به بهانه غیرفعال و نیمه فعال بودن واحدهای مجتمع انجام نگرفته است و همین امر مشکلات زیادی را برای گاوداران ایجاد کرده است.
این گاودار که قبل از ورود به مجتمع یکی از گاوداران نمونه بوده است و اکنون به مرحله ورشکستگی نزدیک شده است، اظهار کرد: تلفن مجتمع به صورت هم ماهواره‌ای و با هزینه گزاف مقدور می باشد و در کل ضعف زیرساختی عامل فلج کاری این مجتمع تعاونی می باشد.
یکی از نکات درخور توجهی که از زمان اجرای این مجتمع تاکنون وجود داشته عدم مراجعه اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی و بی‌تفاوتی این بخش به این مجتمع بوده وگاوداران در مراجعات مکرر به اداره جهاد کشاورزی با عبارت یکی از مسئولین مبنی بر اینکه «چون از اول با مجتمع مخالف بودم با مشکلات آن‌هم کاری ندارم» مواجه شده‌اند و پاسخی بیشتر از آن دریافت نکرده‌اند.
این گاودار در ادامه سخنان خود با اشاره به مشکل فاضلاب مجتمع گفت: فاضلاب مجتمع چون غیر بدلیل غیر کارشناسی بودن در زمین یک باغدار قرارگرفته و مشکلات زیست‌محیطی برای مجتمع و باغات اطراف به وجود آورده است و زمین‌داران به طمع دستیابی به فاضلاب حیوانی و استفاده به‌عنوان کود آن را تسخیر کرده‌اند.
بخش جمع‌آوری شیر تعطیل است
یکی دیگر از گاوداران باسابقه این مجتمع در گفتگو با خبرنگار ما گفت: جهاد کشاورزی طرح جمع‌آوری شیر مجتمع را به یک شخص واگذار کرده است و وام و تسهیلات و حتی یارانه هم به‌حساب وی واریز می‌شود اما وی جمع‌آوری شیر را تعطیل کرده و ما مجبوریم شیر را به دلالان بفروشیم و آن‌ها هر بار خسارات بزرگی را به ما وارد آورده است.
وی ادامه داد: این در حالی است که درسایر شهرهای  سردخانه برای شیر وجود دارد و دلالان دیگر نمی‌توانند به تولیدکنندگان شیر خسارت وارد نمایند.
به گفته این تولیدکننده گاوداران سبوس و کنستانتره خود را مجبوراً از شهرهای اطراف تهیه کنند زیرا کارخانه موجود در سنندج از کیفیت لازم برخوردار نیست و این در حالی است که سبوس یارانه دار به این کارخانه‌ها داده می‌شود و به ازای هر تن ۲۰۰ هزار تومان یارانه سهم کارخانه‌دار می‌شود.
تب برفکی زنجیره‌ای دام‌های مجتمع گاوداری را تلف کرد
یکی از بانوان کارآفرین در این مجتمع که اکنون با ورشکستگی روبه‌رو است به خبرنگار ما گفت: برخی از واحدهای اینجا به خاطر تب برفکی دام‌هایشان تلف شده است و بدلیل سپری کردن دوران تحریم و کمبود مواد درمانی در کشور، درنهایت شخص گاودار با متحمل شدن میلیون‌ها تومان ضرر و سودهای تصاعدی بانک‌ها ورشکسته شد و واحد خود را تعطیل کرد.
وی بابیان اینکه بانک‌ها یکی از عوامل اصلی ورشکستگی تولیدکنندگان این واحد به شمار می روند و هم اکنون درصدد مصادره واحدهای تولیدی هستند، گفت: بانک‌ها وام‌های یارانه‌ای ۴ درصد کارمزدی را با نرخ ۱۲ درصد در اختیار واحدهای تولیدی قرار داده اند. با این وجود این وام ها در حال حاضر با نرخ سود ۲۲ تا ۳۰ درصد باز پس گرفته می شوند و چند برابر وام را به بانک کشاورزی و سایر بانک‌ها پس اند؛ اما هنوز اصل وام ازنظر بانک ها پرداخت‌نشده و بانک‌ها قصد مصادره واحدها را باوجود چندین وثیقه و ضامن دارند.
پروژه‌ای اشتغال‌زا و مولد به سمت ورشکستگی می‌رود
مجتمع ۲۵۰۰ رأسی گاوشیری سنندج که در ۲ فاز و بدون متراژ مشخصی به گاوداران به‌صورت صوری واگذارشده است ۵۰ واحد ۳۰ تا ۵۰ رأسی بوده که اکنون ۸ واحد گاو شیری و شش واحد پرواربندی به‌صورت فعال و نیمه فعال کار می‌کنند.
یکی از اعضای تعاونی در مورد ظرفیت‌های این مجتمع در اشتغال و تولید پایدار گفت: اگر ۵۰ واحد فعال شود و به‌طور متوسط ۳۵ رأس گاو در هر واحد وجود داشته باشد در کل ۱۵۰ نفر شغل برای مجتمع‌ها به‌صورت مستقیم ایجاد می‌شود.
همچنین وی افزود: برای جمع‌آوری شیر ۱۰ نفر، برای بخش خرید و عاملین و مزایده ۲۰۰ نفر حداقل و برای بخش تأمین علوفه و مغازه‌داران و کشاورزان حداقل هزار نفر غیرمستقیم اشتغال‌زایی می‌کند که متاسفانه در حال حاضر ۳۰ نفر در کل مشغول به کار هستند.
این گاودار بابیان اینکه اشتغال‌زایی در بخش‌های دیگری هم در صورت توجه مسئولین به مجتمع ایجاد می‌شود گفت: دامپزشک، کشاورز، نیروی خدماتی، کارخانه کنستانتره، قصاب، ماست‌بندی و غیره و علاوه برآن به‌صورت متوسط چهار هزار تن شیر تولید می‌شود و نیز آن که ۲۰۰ تن گوشت قرمز هم روانه بازار می‌شود.
وی همچنین تصریح کرد: تولیدکننده‌ای که ریسک می‌کند و سرمایه خود را در راه تولید می‌گذارد با مشکلات عدیده‌ای از قبیل دلالان، بی‌تفاوتی ادارات، زمین‌خواران، فرصت‌طلبان و غیره قرار می‌گیرد و متأسفانه کسی از بخش خصوصی حمایت نمی‌کند.
این تولیدکنندگان توجه مسئولین، اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، همکاری و تعامل بانک‌ها، قطع دست دلالان و محتکران و کاهش مالیات‌ها را خواستار بودند که امید است مسئولین استان و کشور خواسته‌های مشروع و قانونی آن‌ها را برآورده کند.

مژگان وفایی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.