رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۹
 • کد خبر : 1054
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مگر بازیابم من آن فیش پاک!

روژان: اصلاً بگذاریم از قِبَل این فیش‌ها چهار نفر دیگر نان بخورند. کاریکاتور طراحی کنند، گزارش بنویسند، تیتر بزنند، ما که هر چه طنز نوشتیم کسی نخندید! در ضمن نجومی‌ها ده پانزده نفر بودند که تمام شدند.

این چند وقت از بس در خصوص فیش‌های کثیف نوشتیم و فیش فیش کردیم لارنژیت گرفتیم و حنجره‌مان زخم شد. حالا باید تا شب عزای دولت صبر کنیم و اگر یارانه‌مان مثل یارانه آن پنجاه نماینده قطع نشد، یک مبلغی هم روی یارانه بگذاریم تا بتوانیم یک اسپری ونتی لکس یا فلو هال وارادتی بخریم و فکری به حال حنجره زخمی‌مان کنیم! تا ما باشیم که اینقدر فیش فیش نکنیم! در واقع گاهی اوقات از ما کارهایی سر می‌زند که انگار اصلاً «بوی بهبود ز اوضاع جهان» را نمی شنویم و فقط روی یک موضوع کلید می‌کنیم و این موضوع شایسته و زیبنده ما نیست! بنابراین امروز اگر اجازه بدهید از همین دور برگردان اولی برگردیم اتوبان برجام و بنزین بدون سرب لیتری هزار تومان را بیشتر از این هدر ندهیم. راستش را بخواهید داستان فیش‌های سیاه، نجومی، هنگفت و یا هر اسم با مسمای دیگری که روی آن بگذارید برای ما تمام شده است و ما دیگر حال و حوصله فیش فیش کردن نداریم و تا زمانی که فیش‌ها پاک نشوند ما بی خیال فیش ها می شویم. مخصوصاً که حضرات اعلام کرده‌اند از الان هر کس راجع به فیش ها بنویسد سیاسی است! اصلاً بگذاریم از قِبَل این فیش‌ها چهار نفر دیگر نان بخورند. کاریکاتور طراحی کنند، گزارش بنویسند، تیتر بزنند، ما که هر چه طنز نوشتیم کسی نخندید! در ضمن نجومی‌ها ده پانزده نفر بودند که تمام شدند. وجوه اضافی را هم به خزانه بیت‌المال برگرداندند و عاقبت ‌به خیر شدند. الان هم حتماً عضو هیات مدیره چند شرکت دیگر شده‌اند یا شرکت کاغذی در مناطق آزاد تاسیس کرده‌اند و در حال خندیدن به ریش جو گندمی من و امثال من هستند که دو ماه تمام آب به آسیاب سناریوی اطاق فکر تخریب دولت تدبیر و امید ریختیم و خودمان را سبک کردیم! از ما بعید بود! فلذا از امروز قصد داریم کما فی‌السابق به موضوعات پربسامد و روتین قبلی برگردیم. موضوعاتی نظیر فضای پسا برجامی و پسا پسا برجامی، حذف یارانه ۲۴ میلیون یارانه بگیر، تورم یک رقمی،
آلودگی هوا و ریز گردها، تحویل میوه قاچاق درب منزل، وضعیت لباس ورزشکاران المپیکی که آدم را یاد پاکن جوهری می‌اندازد، هدایت تحصیلی اجباری، تزریق قطره چکانی خودرو به بازار، دعوای شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف کننده، داستان دنباله‌دار ریجیستری گوشی‌های همراه، بازدید وزیر ورزش از کار گذاشتن صندلی برای ورزشگاه، مظلومیت بانکها از دید جناب جهانگیری، زایمان کف زمین و …
راستی صحبت از زایمان کف زمین شد یاد نکته‌ای افتادم. من فکر کنم اگر با همین فرمان پیش برویم دو روز دیگر حضرات اعلام کنند ملت قبل از ظهور ما در غار زندگی می‌کردند و با نیزه، بوفالو شکار می‌کردند و به جای لیوان با دست آب می‌خوردند! اما حقیقت امر این است که گاهی اوقات خواندن کتاب‌های بزرگان می‌تواند در باب رفتارهای اجتماعی و سخن گفتن یاری‌گر ما باشد چرا که سعدی لابلای کتاب گلستانش در باب چهارم فرموده است: دو چیز طیره عقل است؛ دم فرو بستن به وقت گفتن و گفتن به وقت خاموشی!

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.