رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۱
 • کد خبر : 1070
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : به یاد ادب که سرچشمه ادب بود

روژان: خدمات جاودانه زنده‌یاد مهندس ادب، هیچ‌گاه در اذهان و خاطره‌ها فراموش نمی‌شود و انصافاً مردمان ما قدرشناس این‌چنین بزرگ‌مردانی هستند و خواهند بود؛ چراکه به فرمایش استاد نام‌آور ایران استاد شجریان «ادب هرگز در خودش خلاصه نشد و نقطه پایانش دیگران بودند و دیگران».

غلام همت آنم که زیر چرخ کبود
ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است
روز بیست و پنجم (۲۵) مردادماه مصادف است با سالروز عروج ابدی زنده‌یاد مهندس بهاءالدین ادب که فقدانش ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر برای جوامع مهندسی، سیاسی، اقتصادی و ورزشی کشور بود.
مردی از تبار خوبان؛ استوار، باصلابت، با صراحت، شجاع، امین و آزاداندیش؛ کسی که آزاد زیست، آزادانه اندیشید و آزادانه رفت.
ادب، هیچ‌گاه تشنه قدرت نبود بلکه شیفته خدمت به مردمانش بود و خود را خادم و خدمت‌گزار مردم می‌دانست و ازنظر او قدرتی که برآمده و بر اساس خواست مردم و با انگیزه خدمت نباشد، بی‌معنی و متزلزل است.
خدمات جاودانه این بزرگ‌مرد کرد هیچ‌گاه در اذهان و خاطره‌ها فراموش نمی‌شود و انصافاً مردمان ما قدرشناس این‌چنین بزرگ‌مردانی هستند و خواهند بود؛ چراکه به فرمایش استاد نام‌آور ایران استاد شجریان «ادب هرگز در خودش خلاصه نشد و نقطه پایانش دیگران بودند و دیگران».
امروز بعد از گذشت ۱۰ سال از کوچ این مرد نازنین و باوقار هر جا سخن از شجاعت، شهامت و دفاع از کیان و حریم این مرزوبوم و مردمانش می‌شود بلافاصله یاد خاطره مهندس ادب زنده می‌شود.
خدمات ارزشمند مهندس مرحوم ادب چه در دوران قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب به جد ستودنی است. حضور فعال و پویای ایشان در جامعه مهندسی و پیمانکاری بخش خصوصی کشور همچون نقش بر دیوار مشهور و مشهود است؛ نقش مؤثر در جمع حیات امنا و نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، عضو حیات مدیره ریاست انجمن‌های ساختمانی، دبیران کانون عالی کارفرمایان کشور و ساماندهی آن توسط مرحوم مهندس ادب، ریاست حیات مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان تهران، ریاست حیات مدیره شرکت بیمه کارآفرین کشور، نایب‌رئیس فدراسیون بسکتبال ایران که آخرین ثمره شیرین آن راه‌یابی بسکتبال ایران به المپیک ۲۰۰۸ و برجسته‌ترین حضور پویا و فعال ایشان حضور باصلابت در مجلس شورای اسلامی طی دو دوره نمایندگی مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران و تشکیل فراکسیون نمایندگان مناطق کردنشین، همه و همه تنها بخش کوچکی از کارنامه درخشان مرحوم مهندس ادب می‌باشد. امروز اگرچه ادب در میان ما نیست ولی یاد و خاطره و تلاش‌های خستگی‌ناپذیر ایشان برای همیشه سبز است و می‌ماند تا قیام قیامت.
یادش گرامی و راه پر رهروش مستدام باد

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...