رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۶
 • کد خبر : 1081
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : با فروختن طلای همسرانمان کار را شروع کردیم
برادران کارآفرین دیواندره:

با فروختن طلای همسرانمان کار را شروع کردیم

روژان: جهت توسعه تولید و ایجاد واحد تزریق و گرانول، نیازمند تسهیلات صدمیلیونی هستیم که به دلیل وثیقه‌های سنگین فعلاً راه بجای نبرده‌ایم. اگر واحد تزریق و گرانول را راه‌اندازی کنیم حداقل برای ۲۰ نفر ایجاد شغل خواهیم کرد.

یوسف نادری// ایجاد شغل و کارآفرینی نیازمند تحمل ریسک و اعتماد و هم‌دلی است. مطمئناً برای هر کسب‌وکاری نیاز به بازار فروش و منابع خامی هستیم که تأمین آن عامل کلیدی در شروع کسب‌وکار است.
برای شروع هر کسب‌وکاری نیازمند تأمین سرمایه هستیم و کارآفرین با افق دید مثبتش برای تأمین سرمایه دست به هر اقدامی می‌زند؛ فردی منزلش را و دیگری زمینش را می‌فروشد و با آینده‌نگری ریسک حساب‌شده را می‌پذیرد.
یکی از کارآفرینان شهرستان دیواندره که با ایجاد کسب‌وکاری زیست محیط محور در حال تولید است کمال دست‌آموز اهل ظفرآباد است که همراه برادرانش با فروختن طلای همسرانشان کارگاه پرس و آسیاب پلاستیک را راه‌اندازی کردند که از نوع خود بی‌نظیراست.
این کارگاه با سرمایه ۲۰ میلیون تومان و مشارکت چهار نفر ایجادشده است و در حال حاضر به شیوه خانوادگی اداره می‌شود. در این کارگاه با جمع‌آوری و خرید پلاستیک‌های داخل زباله منطقه پلاستیک‌ها خورد و آسیاب می‌شوند و درنهایت با انجام عملیات فشرده‌سازی (پرس) جهت تبدیل به گرانول و تزریق به بوکان ارسال می‌گردد.
آقای دست‌آموز می‌گوید: با توجه به اینکه منطقه دیواندره دارای حجم تولید زباله بالایی است و بخشی از آن پلاستیک قابل بازیافت است؛ ما آن‌ها را از مردم می‌خریم و جهت گرانوله شدن و استفاده مجدد در صنعت آماده می‌کنیم.
وی اظهار داشت: جهت توسعه تولید و ایجاد واحد تزریق و گرانول، نیازمند تسهیلات صدمیلیونی هستیم که به دلیل وثیقه‌های سنگین فعلاً راه بجای نبرده‌ایم. اگر واحد تزریق و گرانول را راه‌اندازی کنیم حداقل برای ۲۰ نفر ایجاد شغل خواهیم کرد.
این کارآفرین در ادامه از هزینه بالای مجوز بازیافت گفت و گفت که ۲۵۰۰ تومان هزینه برگ کاغذی شد که آخرش نفهمیدیم چرا از ما اخذ شد؟!
وی افزود: ایجاد کسب‌وکار در روستا راحت است هرچند ما اجاره می‌دهیم اما ناراضی نیستیم.
وی درخواست کرد مسئولین به کارگاهشان سرکشی کنند و حداقل مانعی از سر راهشان بردارند.
آقای دست‌آموز در ادامه از خانواده‌ها خواست که زباله‌های پلاستیکشان را دور نریزند؛ آن را به پول تبدیل کنند. وی در ادامه از ذهنیت منفی به کسب‌وکار حوزه زباله سخن گفت و اظهار داشت: باید هر چیزی که ارزش مادی دارد را پیدا و با آن کارآفرینی ارزشی کرد.
وی در پایان آرزو کرد روزی برسد بتواند با کسب و کارش طلاهای همسرانشان را دوباره بخرند.
امیداست روزی برسد که مسئولان مسئول برداشتن موانع کارآفرینان در استان شوند نه خود مانعی بر راه کارآفرینان.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...