رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۰
 • کد خبر : 1097
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مسجد رشید قلعه‌بیگی از دیروز تا امروز

به دلیل عدم رسیدگی، این مسجد پاتوقی شده برای معتادان و مواد فروشان و گاهی دیده شده افراد عادی جرات وارد شدن به محوطه آن را نداشته‌اند.

اقبال پایزدان//
سنندج یا سنه‌دژ شهری است با جاذبه‌های بسیار و پیشینه‌ای ارزشمند. یکی از چندین القابی که این شهر به خود گرفته است شهر مناره و هزار مسجد است. از هر خیابان و کوی و برزنی که بگذری به رؤیت مسجدی در خواهد گشود که هرکدام دارای قدمت و ارزش و معماری مخصوص به خود است. مسجد «رشید قلعه‌بیگی» یکی از این مساجد کهن است که در ضلع جنوبی بازار سنندج واقع است و در اوایل حکومت قاجار ساخته شده است و احتمالاً به جای مسجدی از دوره صفویه بنا گردیده که در دوره‌های بعد مورد تعمیر و بازسازی قرارگرفته است. وجه تسمیه مسجد، ظاهر امر بوط به شخصی است که نگهبان قلعه حکومتی بوده است. در گوشه حیاط مسجد، درخت توت تنومندی که هم‌سن با عمر بنا ریشه در خاک تنیده بر بخش اعظم حیاط سایه افکنده است. احداث مسجد در میان کسبه و بازاریان در قدیم از اهمیت وجایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است. این مسجد همواره محل اقامت و تحصیل طلاب علوم دینی بوده و در طول سالیان متمادی بسیاری از روحانیون برجسته مناطق کردنشین در این مکان به درجات عالی علمی و دینی دست پیداکرده‌اند. هدف از ذکر این پیشینه آگاهی یافتن اجمالی خواننده ازعظمت این مسجد در دوره‌های قبل و مقایسه آن با وضعیت فعلی است که بسیار مورد بی مهری قرار گرفته است. مسجد چندین سال است به بهانه مرمت و تعمیر دوباره کل ابنا و باستانی بودن آن به زیرسوال برده شده و معلوم نیست که چه وقت به پایان می‌رسد؛ کسانی که در چندین سال قبل گذرشان به مسجد افتاده بدون شک اکنون با مشاهده وضع اسف بار آن متاثر خواهند شد.
قسمت اعظم حیاط مسجد به مغازه تبدیل شده و بلاتکلیف است و بخشهای دیگری ازحیاط به انباری برای دستفروشان و مغازه داران تبدیل شده است. به دلیل عدم نظافت دستشویی و سرویس بهداشتی، محوطه داخلی مسجد در وضعیت نامطلوبی قرار گرفته و چون در مسیر شلوغ و پر رفت و آمدی قرار دارد با ورود به آن بوی نامطبوع، حال هر رهگذری را دگرگون می‌کند. این مسجد دارای تنها یک شیر آب آشامیدنی است که آنهم جدیدا در پی اعتراض مغازه داران و دست فروشان نصب شده است. به دلیل عدم رسیدگی، این مسجد پاتوقی شده برای معتادان و مواد فروشان و گاهی دیده شده افراد عادی جرات وارد شدن به محوطه آن را نداشته‌اند. در این چند سال اخیر چندین بار مسجد را تعمیر و مرمت کرده‌اند اما نه به طور کامل و اساسی و بافت تاریخی و اصالت آن را از بین برده‌اند. مسجد رشید قلعه بیگی با قدمتی صدها ساله در مرکز بازار و شهر سنندج واقع است و همیشه محل وارد شدن مسافرها و مهمانان خارجی بوده است که اهمیت آن‌را دوچندان کرده است. حال ازمسئولین و متولیان امر این سوال مطرح میشود که در رابطه با این مسجد و وضعیف کنونی آن چه کسی یا چه ارگانی مقصراست؟ اداره اوقاف، مرکزبزرگ اسلامی یا میراث فرهنگی و…

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.