رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۶
 • کد خبر : 1101
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سپاس‌نامه

روژان: کاش همان اندازه که نهادهای متولی به فکر کشف جرم و جلوگیری از اختلاس و مفاسد اقتصادی و برخورد با آنها هستند افراد وظیفه مند و مسئولیت پذیر را نیز به عنوان کارمندان وظیفه‌شناس و خادمین واقعی مردم معرفی می‌کردند.

بانک یکی از بنگاه‌هایی است که تقریباً از صفر تا صد آحاد جامعه به‌نوعی مشتری آن‌ها محسوب می‌شوند. با توجه به نوع سیستم مالی و پولی کشور ما و نیز فرایند انجام معاملات در بازار، حجم مراجعین بانک‌ها شاید بیشتر از هر اداره‌ای باشد و این موضوع و نیز اصل مشتری مداری در بانک‌ها ایجاب می‌نماید که کارکنان و عوامل این بنگاه‌ها به‌عنوان پل ارتباطی بین بنگاه و مشتری، ضمن حفظ منافع مادی و معنوی دستگاه به گونه‌ای با افراد برخورد نمایند که حداکثر جذب مشتری برای بانک را به دنبال داشته باشد که این مهم جز با رعایت اصول منشور اخلاقی کارمندی امکان پذیر نخواهد بود.
در منشور اخلاقی اکثر بانک‌ها حداقل سه اصل مشترک؛ رعایت ادب، سرعت و دقت به چشم می‌خورد. الغرض در مورخ ۱۶/۰۵/۱۳۹۵ به همراه یکی از دوستان به بانک ملت شعبه صلاح‌الدین ایوبی سنندج (چهارراه چهارباغ) مراجعه نمودم که نحوه برخورد یکی از کارمندان، انگیزه‌ای برای تحریر این مرقومه گردید. چرا که اصول مشتری‌مداری و حقوق ارباب‌رجوع بعضاً به دلایل مختلفی در ادارات و سازمان‌ها رعایت نمی‌شود و همین موضوع شاید منجر به ایجاد شکاف بین مردم و دستگاه‌های اداری شود. تجربه حدود پانزده سال کارمندی و مدیریت نگارنده در چند واحد در از یکی از ادارات، تعداد محدود و معدودی از چنین افرادی را در خاطره خویش ثبت نموده است. اگر در هر اداره، نهاد و موسسه‌ای، افراد بر حسب وظیفه کارمندی، برخورد مناسب و متعارفی با ارباب رجوع داشته باشند ضمن زدودن خستگی از جسم و روان ارباب رجوع می‌توانند اعتماد آنها را به دستگاه جلب نموده و در مجموع شکاف و فاصله بین دستگاههای اداری با مردم را کم کنند. ایشان به نام آقای رئوف زندی که مدیر یکی از واحدهای شعبه بانک مورد اشاره نیز می‌باشد در نهایت ادب، متانت و سرعت، شعار بانک برای جلب مشتریان را تجلی بخشیده است. جالب‌تر آنکه خلاقیت وی در ثبت اسامی مشتریان بر روی کاغذ به جهت جلوگیری از ضایع شدن حقوق مشتریان و رعایت نوبت را باید به این خصایص افزود. البته اینگونه برخورد با ارباب‌رجوع را از عوامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران هم بیاد دارم. افرادی همچون آقایان رحیمی، احمد حق‌مرادی و ریبوار منبری نه به عنوان افرادی صاحب اختیار بلکه با دلسوزی توأم با متانت نسبت به رتق و فتق امور مراجعین خویش اقدام می نمایند.
به راستی چنین افرادی جزو سرمایه‌های اداری و حتی اجتماعی این مملکت بوده که بایستی آنها را پاسداشت. کارمندانی که ضمن برخوردی شایسته و تکریم مراجعین با وظیفه‌شناسی و انجام به موقع کار آنها هم در امورات تسهیل‌گری نموده و هم اینکه موجبات اعتلای نام موسسه و نهاد متبوع خویش می‌گردند. ای کاش همان اندازه که نهادهای متولی به فکر کشف جرم و جلوگیری از اختلاس و مفاسد اقتصادی و برخورد با آنها هستند افراد وظیفه مند و مسئولیت پذیری همچون افراد فوق‌الاشاره را نیز به عنوان کارمندان وظیفه شناس و خادمین واقعی مردم معرفی می‌کردند تا با وجود مفسدین اقتصادی و دزدان بیت‌المال همچون خاوری و زنجانی و … هم از اعتماد مردم به سیستم اداری و بانکی کشور کاسته نمی‌شد و هم اینکه دیگر کارکنان و مستخدمین ادارات نیز چنین افرادی را به عنوان الگوی اخلاقی و کاری خویش قرار می‌دادند.
در خاتمه بنده به عنوان یک شهروند ضمن تقدیر و تشکر از آقای رئوف زندی و آرزوی صحت و عافیت برای وی و طلب تداوم همین مشی کاری و خدمتی از متولیان بانک مذکور درخواست می‌نمایم به نحو مقتضی نامبرده را مورد تفقد و تکریم درخور و شایسته زحمات و خدماتش قرار دهند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...