رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۲
 • کد خبر : 1103
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : روستای حمزه قرنیان کجاست؟
مسئولین شهرستان سقز بخوانند؛

روستای حمزه قرنیان کجاست؟

در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی هیچ صندوقی جهت رأی گیری به این روستا نرفته و آنها از حق انتخاب نماینده مجلسین باز ماندند.

روژان: ۱۱ مرداد جهت تهیه یک خبر در خصوص معدن طلای روستای قه‌لقه‌له بهمراه ۳ نفر از همکاران خبرنگار خود به محل مذکور مراجعه نمودیم.
جدای از بحث معدن و وضعیت کار و ….. چندین کیلومتر حرکت در امتداد جاده های معدن از بیراهه وارد یکی از روستاهای حوزه شهرستان سقز به اسم «حمزه قرنیان» شدیم.
در بدو ورود با خانواده‌ای آشنا شده و پای درد دلهای این عزیزان نشستیم.
روستای «حمزه قرنیان» در چند سال گذشته به دلیل نبود امکانات مناسب اولیه زندگی، تعدادی از ساکنین این روستا به شهر کوچ کرده که هم اکنون ۹ خانواده با جمعیتی در حدود ۴۰ نفر در حال زندگی در آن هستند.
به دلیل تخلیه تعداد زیادی از ساکنین، ساختار روستا به گونه‌ای است که در نگاه اول بیشتر شبیه خرابه و محلی است که چندین سال از حضور یا عبور آدمی از آن گذشته است.
شغل اصلی اهالی روستا دامداری به شیوه سنتی است که فرآورده‌های حدود ۸۰ رأس گاو در حال حاضر درآمد اصلی آنان محسوب می‌شود. برخلاف سایر روستاهای دیگر، این روستا دارای دو مسجد (مسجدی قدیمی و مسجد جدید الاحداث و البته نیمه تمام) که فاقد روحانی (ماموستا) است و به همین دلیل بیشتر اوقات مسجد بسته است. این روستا فاقد شورا، مرکز بهداشت، دهیار و یا نماینده است و برای انجام مراحل کاری ادارات هریک از اعضای روستا که امکان حضور در شهر سقز را داشته باشند این کار را انجام خواهند داد.
متاسفانه وضعیت ارتباطی ( تلفن و موبایل) در این روستا بسیار بد است و می‌توان گفت ناامید کننده است؛ به طوری که بجز دو نقطه از روستا که آنتن‌دهی بسیار ضعیفی دارد بقیه مناطق فاقد پوشش آنتن‌دهی موبایل می‌باشد. واقعاً بعد از چند سال از اختراع شبکه‌ای به نام تلفن ثابت و پوشش دورترین روستاها در دهه ۶۰ و ۷۰ متاسفنه هنوز یک خط تلفن ثابت وارد این روستا نشده است که جای تاسف دارد.
به گفته اهالی این روستا متأسفانه در طول چند سال گذشته هیچ یک از مسؤلین شهرستانی به این روستا سرکشی نکرده‌اند؛ آخرین حضور به ۱۲ سال پیش و در دوره بخشداری آقای محمدی بر می‌گردد؛ اتفاقی که شاید به جرأت می‌توان گفت یکی از اتفاقات جالب در طول حداقل ۱۰ سال گذشته برای اهالی روستا است. همچنین در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی هیچ صندوقی جهت رأی گیری به این روستا نرفته و آنها از حق انتخاب نماینده مجلسین باز ماندند.
جمعیت غالب روستا جوانانی هستند که متأسفانه به دلیل نبود شغل و درآمد روستا در سقز یا بانه مشغول و یا عمدتا بیکارهستند. سطح سواد اهالی روستا در حد نسبتا خوبی است و تقریبا بیشتر جمعیت ۴۰ نفره این روستا سواد خواندن و نوشتن را دارند.
روستای حمزه قرنیان دارای دبستان یک کلاسه و ساختمانی فرسوده است که ۱۰ دانش آموز در آغاز فصل پاییز آماده به تحصیل می‌باشند. ازهمه مهمتر وضعیت نامناسب جاده این روستاست که طبق گفته اهالی روستا با وجود حضور عوامل راهداری در مقاطعی از زمستان برای برف‌روبی جاده بدلیل وضعیت نامناسب این جاده یک هفته تا ۱۰ روز مسدود بوده و اهالی روستا، عملا هیچ ارتباطی با خارج از روستا ندارند.
وضعیت آب شرب این روستا نیز خیلی بهتر از جاده، تلفن، مرکز بهداشت و گاز نیست که در شرایط بسیار اسفناکی قرار دارند.
حال سخنی با کلیه مسئولین و نماینده محترم مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی:
مسئولین عزیز؛ افراد این روستا جزو مردمان همین شهرستان، استان و کشور هستند که بجز وجه همزبانی یک ایرانی محسوب می شوند و طبق قانون اساسی باید از اولین امکانات رفاهی برخوردار باشند.
آیا زمان آن فرا نرسیده است به این روستا مراجعه‌ای داشته باشید و حرف دل این هم‌وطنان را بشنید و بدانید که چرا روستایی که فقط سه کیلومتر با جاده اصلی سقز – بانه فاصله دارد باید این کمبودها را بر پیکر خود داشته باشد.
در پایان درخواستی از مهندس بیگلری نماینده مردم شریف شهرستانهای سقز و بانه :
درست است که این روستا در دوره نهم و اولین دوره نمایندگی حضرت عالی از امکان رأی دادن محروم بودند ، هرچند این نقصان و عیب از جانب آنان نبوده است ولی قرار نیست از دیدار شما و سایر مسئولین شهرستان نیز محروم باشند و نیکو است که اولین مسئول بعد از ۱۲ سال شما باشید و حرف دل ساکنین این روستا را از نزدیک بشنوید تا باری از مشکلات این روستا را بکاهید؛ شاید آن وقت دیگر مسئولین متولی به دنباله روی از شما آدرس این روستا را جستجو کرده و به این روستا مراجعه و جویای حال این ۴۰ نفر ساکن روستا باشند.

آراس قربانی پور خبرنگار روژان

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...