رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۲
 • کد خبر : 1103
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : روستای حمزه قرنیان کجاست؟
مسئولین شهرستان سقز بخوانند؛

روستای حمزه قرنیان کجاست؟

در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی هیچ صندوقی جهت رأی گیری به این روستا نرفته و آنها از حق انتخاب نماینده مجلسین باز ماندند.

روژان: ۱۱ مرداد جهت تهیه یک خبر در خصوص معدن طلای روستای قه‌لقه‌له بهمراه ۳ نفر از همکاران خبرنگار خود به محل مذکور مراجعه نمودیم.
جدای از بحث معدن و وضعیت کار و ….. چندین کیلومتر حرکت در امتداد جاده های معدن از بیراهه وارد یکی از روستاهای حوزه شهرستان سقز به اسم «حمزه قرنیان» شدیم.
در بدو ورود با خانواده‌ای آشنا شده و پای درد دلهای این عزیزان نشستیم.
روستای «حمزه قرنیان» در چند سال گذشته به دلیل نبود امکانات مناسب اولیه زندگی، تعدادی از ساکنین این روستا به شهر کوچ کرده که هم اکنون ۹ خانواده با جمعیتی در حدود ۴۰ نفر در حال زندگی در آن هستند.
به دلیل تخلیه تعداد زیادی از ساکنین، ساختار روستا به گونه‌ای است که در نگاه اول بیشتر شبیه خرابه و محلی است که چندین سال از حضور یا عبور آدمی از آن گذشته است.
شغل اصلی اهالی روستا دامداری به شیوه سنتی است که فرآورده‌های حدود ۸۰ رأس گاو در حال حاضر درآمد اصلی آنان محسوب می‌شود. برخلاف سایر روستاهای دیگر، این روستا دارای دو مسجد (مسجدی قدیمی و مسجد جدید الاحداث و البته نیمه تمام) که فاقد روحانی (ماموستا) است و به همین دلیل بیشتر اوقات مسجد بسته است. این روستا فاقد شورا، مرکز بهداشت، دهیار و یا نماینده است و برای انجام مراحل کاری ادارات هریک از اعضای روستا که امکان حضور در شهر سقز را داشته باشند این کار را انجام خواهند داد.
متاسفانه وضعیت ارتباطی ( تلفن و موبایل) در این روستا بسیار بد است و می‌توان گفت ناامید کننده است؛ به طوری که بجز دو نقطه از روستا که آنتن‌دهی بسیار ضعیفی دارد بقیه مناطق فاقد پوشش آنتن‌دهی موبایل می‌باشد. واقعاً بعد از چند سال از اختراع شبکه‌ای به نام تلفن ثابت و پوشش دورترین روستاها در دهه ۶۰ و ۷۰ متاسفنه هنوز یک خط تلفن ثابت وارد این روستا نشده است که جای تاسف دارد.
به گفته اهالی این روستا متأسفانه در طول چند سال گذشته هیچ یک از مسؤلین شهرستانی به این روستا سرکشی نکرده‌اند؛ آخرین حضور به ۱۲ سال پیش و در دوره بخشداری آقای محمدی بر می‌گردد؛ اتفاقی که شاید به جرأت می‌توان گفت یکی از اتفاقات جالب در طول حداقل ۱۰ سال گذشته برای اهالی روستا است. همچنین در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی هیچ صندوقی جهت رأی گیری به این روستا نرفته و آنها از حق انتخاب نماینده مجلسین باز ماندند.
جمعیت غالب روستا جوانانی هستند که متأسفانه به دلیل نبود شغل و درآمد روستا در سقز یا بانه مشغول و یا عمدتا بیکارهستند. سطح سواد اهالی روستا در حد نسبتا خوبی است و تقریبا بیشتر جمعیت ۴۰ نفره این روستا سواد خواندن و نوشتن را دارند.
روستای حمزه قرنیان دارای دبستان یک کلاسه و ساختمانی فرسوده است که ۱۰ دانش آموز در آغاز فصل پاییز آماده به تحصیل می‌باشند. ازهمه مهمتر وضعیت نامناسب جاده این روستاست که طبق گفته اهالی روستا با وجود حضور عوامل راهداری در مقاطعی از زمستان برای برف‌روبی جاده بدلیل وضعیت نامناسب این جاده یک هفته تا ۱۰ روز مسدود بوده و اهالی روستا، عملا هیچ ارتباطی با خارج از روستا ندارند.
وضعیت آب شرب این روستا نیز خیلی بهتر از جاده، تلفن، مرکز بهداشت و گاز نیست که در شرایط بسیار اسفناکی قرار دارند.
حال سخنی با کلیه مسئولین و نماینده محترم مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی:
مسئولین عزیز؛ افراد این روستا جزو مردمان همین شهرستان، استان و کشور هستند که بجز وجه همزبانی یک ایرانی محسوب می شوند و طبق قانون اساسی باید از اولین امکانات رفاهی برخوردار باشند.
آیا زمان آن فرا نرسیده است به این روستا مراجعه‌ای داشته باشید و حرف دل این هم‌وطنان را بشنید و بدانید که چرا روستایی که فقط سه کیلومتر با جاده اصلی سقز – بانه فاصله دارد باید این کمبودها را بر پیکر خود داشته باشد.
در پایان درخواستی از مهندس بیگلری نماینده مردم شریف شهرستانهای سقز و بانه :
درست است که این روستا در دوره نهم و اولین دوره نمایندگی حضرت عالی از امکان رأی دادن محروم بودند ، هرچند این نقصان و عیب از جانب آنان نبوده است ولی قرار نیست از دیدار شما و سایر مسئولین شهرستان نیز محروم باشند و نیکو است که اولین مسئول بعد از ۱۲ سال شما باشید و حرف دل ساکنین این روستا را از نزدیک بشنوید تا باری از مشکلات این روستا را بکاهید؛ شاید آن وقت دیگر مسئولین متولی به دنباله روی از شما آدرس این روستا را جستجو کرده و به این روستا مراجعه و جویای حال این ۴۰ نفر ساکن روستا باشند.

آراس قربانی پور خبرنگار روژان

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.