رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۳
 • کد خبر : 1145
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گردشگری خارجی مهم‌ترین ظرفیت کردستان
ضعف زیرساخت‌ها گردشگری را در مخاطره قرار داده است

گردشگری خارجی مهم‌ترین ظرفیت کردستان

صنعت گردشگری یکی از صنایع نوپا در کشور است که در کردستان طرفداران بی‌شماری دارد و جاذبه‌های متنوع گردشگری این استان جایگاه آن را ویژه کرده به‌طوری‌که چندی پیش شهرهای سنندج، مریوان و بانه جزو شهرهای نمونه گردشگری انتخاب شدند.

استان کردستان یکی از استان‌های پرجاذبه در صنعت گردشگری است که از جنبه‌های مختلف این صنعت؛ طبیعی، باستانی، تاریخی، مذهبی، درمانی و تفریحی، جایگاه آن را در کشور بالابرده است.
ظرفیت بالای صنعت گردشگری تحت تأثیر بی‌کفایتی برخی مدیران دستگاه‌های دولتی قرارگرفته و مانع از شکوفایی این بخش مهم کشور و به‌تبع آن مانع از انتفاع مردم و ملت شده است.
خنثی بودن عملکرد مدیران در این بخش و انحصار کردن آن به بخش دولتی و سنگ‌اندازی در جلوی پای بخش خصوصی و مردم که از پیامدهای سیستم بیمار اداری محیسوب می‌شود، آسیب‌هایی است که به گردشگری واردشده است؛ هرچند با انتصاب مهندس «محسن علوی» از نیروهای علاقه‌مند به عنوان مدیر باکفایت میراث فرهنگی چشم‌انداز این صنعت را می‌توان امیدبخش دید چرا که خود از نیروهای باسابقه سازمان میراث فرهنگی و از چهره های دلسوز استان کردستان محسوب می‌شود و توانسته ظرف مدت کوتاهی به صنعت نیمه‌جان گردشگری استان رونق تازه‌ای ببخشد.
خانه‌های گردشگری در روستاهای هدف تنها عایدات مردم
یکی از راهنمایان گردشگری در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: تنها بخشی که مردم، سهمی از درآمدهای گردشگری دارند صرفاً مربوط به خانه‌های گردشگری روستاییان در روستاهای هدف گردشگری در تنها دو شهر است که تعداد آن‌هم محدود است.
“سیروان عظیمی” بابیان اینکه مسئولین استان با توسعه این خانه‌های گردشگری مخالفت می‌کند، افزود: باوجود استقبال بالای مردم استان و کشور از این خانه‌های گردشگری در روستاها، دولت و مسئولین استان با توسعه آن مخالفت می‌کنند هرچند با توجه به گرایش زیاد مردم و نقش مهم آن در درآمد روستانشینان، وجود آن‌ها در بقیه شهرستان‌ها نیز لازم و ضروری است.
به گفته این راهنمای گردشگری استفاده مردم از این خانه‌های منحصر به فصل خاصی نیست و جاذبه‌های کردستان در تمام فصول مردم را به بانه و مریوان می‌کشاند. وی بابیان اینکه بقیه شهرهای کردستان هم قابلیت چنین طرحی دارند، افزود: امیدوارم مسئولین دید بازتری داشته باشند و این طرح را در تمام استان اجرایی کنند.
گردشگری در انحصار ادارات و اماکن دولتی
یکی از کارشناس‌های گردشگری در گفتگو با خبرنگار ما گفت: متأسفانه گردشگری بیشتر در انحصار دولت و نهادهای اداری استان بوده و ستاد سفر صرفاً برای برخورداری ادارات از عایدات گردشگری برنامه‌ریزی می‌کنند.
«ناصر احمدی» بابیان اینکه ساختمان‌های ادارات، آموزش‌وپرورش و در مقیاس کمتر شهرداری مسافرین را به اماکن اداری و بیت‌المال در نظر گرفته‌شده هدایت می‌کنند، افزود: درآمدهای ناشی از ستاد سفر هم به جیب ادارات می‌رود و مسئولین حتی مشخص نیست این عواید را خرج چه چیز می‌کنند.
وی بابیان اینکه قوانین خوبی در بخش گردشگری در کشور وجود دارد اضافه کرد: متأسفانه مدیران استان کمتر از این قوانین آگاهی دارند و این خود معضلی بر سر راه گردشگری در استان است.
احمدی تعامل دولت با بازار و مردم را در بخش گردشگری ضروری دانست و افزود: متأسفانه مدیران در موازات با مردم و قوانین و پتانسیل‌های بخش گردشگری عمل نمی‌کنند.
ضعف زیرساخت‌ها گردشگری را در مخاطره قرار داده است
برای رونق گردشگری زیرساخت‌ها و لوازم آن باید مهیا باشد. اوضاع کردستان در این زمینه زیاد خوب نیست. این استان در بخش راه‌های هوایی، جاده‌ای، زمینی و ریلی در رده‌های انتهایی جدول توسعه‌ای کشور قرار دارد.
وجود یک فرودگاه قدیمی با پروازهای اندک و بعضاً متزلزل، نبود راه‌های ریلی و عدم وجود راه‌های زمینی مناسب با توجه به کوهستانی بودن منطقه از عمده عوامل کم‌رغبتی گردشگران در سفر به کردستان است.
سوانح بالا در جاده‌های کردستان، مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات، وجود تانکرهای نفت‌کش در جاده‌های استان و واژگونی آن‌ها در محیط‌زیست و منابع آبی از عمده معضلات بزرگ استان بوده که گردشگری را با مخاطره روبه‌رو می‌کند.
اگر این مشکلات از سوی مدیران حل می‌شد و با تقویت راه‌های هوایی، ریلی و زمینی سفر کم‌خطر برای مردم مهیا می‌شد، گردشگری در این استان رونق می‌یافت و می‌توانست استان را از نفت و درآمد نفتی بی‌نیاز کند. اما مسئولین کمتر حرکتی در این حوزه دارند.
گردشگری خارجی مهم‌ترین ظرفیت کردستان
۳۳۲ کیلومتر مرز مشترک کردستان با کشور عراق و بخصوص اقلیم کردستان یکی از مهم‌ترین کلیدهای توسعه گردشگری در کردستان است.
یکی از شهروندان سنندجی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: علاوه بر همسایگی با کردستان عراق، اشتراکات فرهنگی، زبانی، قومی، پیوندهای خانوادگی، مذهبی و دینی مهم‌ترین عامل جذب گردشگر خارجی بوده که می‌تواند ارزآوری زیادی برای کشور به همراه داشته باشد. کردستان می‌تواند پلی برای جذب گردشگران عراقی به‌کل کشور باشد زیرا مردم عراق پیوندی دیرینه با ایران دارند.
«آزاد مرادی» بابیان اینکه اگر مسئولین کشور با مسئولین عراق و اقلیم کردستان رایزنی کرده و راه‌های جذب گردشگری را تسهیل کنند، قطعاً مردم آن کشور هم برای گردشگری در کردستان و ایران رغبت زیادی خواهند داشت.
تبلیغات و اطلاع‌رسانی حلقه مفقوده گردشگری
یکی دیگر از شهروندان کردستانی در گفتگو با خبرنگار ما اعلام کرد: تبلیغات و اطلاع‌رسانی حلقه مفقوده گردشگری در استان است و می‌بایستی مدیران بر روی آن بیشتر تأکید کنند.
«رضا اکبری» گفت: تبلیغات برای جاذبه‌های گردشگری و به‌تبع آن صنایع‌دستی کردستان که در جهان بی‌نظیر است، ضعیف است و مسئولان کمتر به این امر پرداخته‌اند.
وی یکی دیگر از مشکلات بخش گردشگری را حمایت ضعیف از سرمایه‌گذاران این بخش عنوان کرد و افزود: هتل‌های کم و انگشت‌شماری در استان کردستان وجود دارد که این خود یک ضعف اساسی به شمار می‌آید.
اکبری به نقش بانک‌ها در اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران گردشگری اشاره کرد و گفت: بانک‌ها باید در راستای اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران گردشگری و هتل‌ها گام بردارند و درهای بسته خود را به‌سوی مردم باز کنند و به‌جای سنگ‌اندازی با توسعه بخش گردشگری همگام شوند.
توسعه امکانات و خدمات گردشگری رمز موفقیت است
این شهروند کردستانی در ادامه سخنان خود به نقش امکانات و خدمات گردشگری در موفقیت این صنعت اشاره کرد و افزود: توسعه جاذبه‌ها و مبلمان شهری، هتل‌ها، مسافرخانه‌های بین‌راهی، توسعه منابع انسانی دوره‌دیده، بهره‌برداری از فرودگاه سقز و توسعه فرودگاه سنندج، توسعه راه‌های استان و واگذاری گردشگری به بخش خصوصی و مردم از راهکارهایی است که می‌تواند گردشگری را پررونق کند.
وی به سهم بالای اشتغال‌زایی گردشگری اشاره کرد و اظهارداشت: گردشگری آسان‌ترین، سریع‌ترین و قابل وصول‌ترین صنعت حال حاضر است که می‌تواند بیکاری در کردستان را کاهش داده و راه را برای ارتقای معیشت مردم در کمترین زمان باز کند.
اکبری همچنین به توسعه موزه‌ها و نقش اماکن باستانی و زیارتی اشاره کرد و گفت: این بخش‌ها در حال حاضر در کردستان حال‌وروز خوشی نداشته و مسئولین باید نسبت به بازسازی و احیا و مرمت بناها و موزه‌ها اهتمام ورزند.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از اماکن گردشگری در کردستان مرمت نشده و برخی نیمه‌کاره رهاشده‌اند، افزود: این‌گونه اماکن و بناها نقش مهمی در جذب گردشگر دارند که بر اداره کل میراث فرهنگی ضروری می‌نماید با احیا و مرمت آن‌ها و باز کردن درهایش به روی مردم به گردشگری کردستان رونق بدهد.
همان‌طور که اشاره شد صنعت گردشگری یکی از صنایع نوپا در کشور است که در کردستان طرفداران بی‌شماری دارد و جاذبه‌های متنوع گردشگری این استان جایگاه آن را ویژه کرده به‌طوری‌که چندی پیش شهرهای سنندج، مریوان و بانه جزو شهرهای نمونه گردشگری انتخاب شدند.
بر مسئولین استان می‌نماید از این ظرفیت مهم و حیاتی کشور استفاده نموده و با توسعه گردشگری به کاهش بیکاری و ایجاد ظرفیت برای جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی در راستای منویات رهبری کوشش کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.