رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۸
 • کد خبر : 1154
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بخت بابختیار یار شد

آراس قربانی‌پور/ تحقق عدالت یکی از مهم‌ترین ارکان حکومت اسلامی در عرصه‌های مختلف اجتماعی است که مجربان عدالت از باید از شایسته‌ترین افراد جامعه برگزیده شوند. در این راستا دیوان عدالت اداری بالاترین مرجع رسیدگی به شکایت در اجرای اصل ۱۷۳ قانون اساسی به‌منظور رسیدگی به شکایات تنظیمات و اعتراضات مردم نسبت به مأموران، واحدها […]

آراس قربانی‌پور/ تحقق عدالت یکی از مهم‌ترین ارکان حکومت اسلامی در عرصه‌های مختلف اجتماعی است که مجربان عدالت از باید از شایسته‌ترین افراد جامعه برگزیده شوند. در این راستا دیوان عدالت اداری بالاترین مرجع رسیدگی به شکایت در اجرای اصل ۱۷۳ قانون اساسی به‌منظور رسیدگی به شکایات تنظیمات و اعتراضات مردم نسبت به مأموران، واحدها و آیین‌نامه‌های دولتی خلاف قانون یا شرع یا خارج از حدود اختیارات مقام تصویب‌کننده دیوان عدالت اداری زیر نظر رئیس قوه قضائیه تشکیل گردید.

426308188_49600(1)

ماجرای بر سر کار آمدن مهندس بختیار علیزاده (شهردار سابق) به این صورت اتفاق افتاده است که طی حکمی بارأی شورای شهر بانه در تاریخ ۱۶/۸/۹۲ به‌عنوان شهردار انتخاب شد که حکم آن به تایید استاندار وقت کردستان و فرماندار می‌رسد و رسما با توجه به رشته تحصیلات دانشگاهی که داشت شروع به خدمات رسانی در عمران و آبادانی شهر کرد. با این تفاسیر ۴ نفر از اعضاء شورای شهر بانه شکایتی علیه مهندس علیزاده تقدیم استانداری کردستان ارائه می‌دهند و از آنجا که استاندار هم براساس گرایشات جناحی، بدون اینکه علیزاده به دادگاه بدوی احضار شود تا طبق قانون اساسی از حق اولیه خود دفاع کند بعد از ۹ ماه در تاریخ ۲۰/۰۵/۹۳ بدون در نظر گرفتن قانون شوراها تبصره ۴ ماده ۷۱ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی قربانی گرایشات و تفکرات حزبی و سیاسی دولت شد و از کار برکنار گردید. مهندس بختیار علیزاده طی اعتراضی به رای شماره ۳۰۹۷-۲۷/۷/۱۳۹۳ صادره از شعبه ۳۰ بدوی دادخواستی بعنوان معترض ثالث بدلیل اینکه نماینده حقوقی استانداری باید چنین درخواستی ارائه میداد ولی انجام نداده بود بعنوان اولین و آخرین بار دفاعیه خود را تقدیم دیوان عدالت اداری کرد که در شعبه هفتم تجدیدنظر پس از تشریفات قانونی و با توجه به اسناد و مدارک موجود و به استناد ماده ۷۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ناظر به ماده ۵۷ از همان قانون و ماده ۷۱ قانون مذکور رای صادره از شعبه بدوی نقض و باطل شد.
اینجاست که بخت بر بختیار یار شد اما وی حاضر به برگشت به سمت قبلی (شهردار بانه) نشد. امیدوارم جناب زاهدی به رای بالاترین مرجع رسیدگی قضایی دیوان عدالت اداری احترام گذاشته و در پی دلجویی نمودن از شهردار سابق بیانیه‌ای منتشر کند تا مردم فهیم کردستان بخصوص شهروندان بانه ای احساس نکنند این عزل و نصب ها با «تدبیر» انجام گرفته است!! همچنین انتظار می‌رود اعضای شورای شهر بانه در سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی را سرلوحه کار خود قرار دهند و به این نتیجه برسند که: “تبعیت از قانون، پیروی کردن از انسانیت خویش است” چون” وجدان تنها محکمه‌ای است که نیاز به قاضی ندارد”.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...