رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۳
 • کد خبر : 1158
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : خاکشیر بکار طلا برداشت کن

روژان: یکی از محصولاتی که در کردستان قابل کشت است و بازار پررونقی را در پیش رو دارد خاکشیر است. گیاهی به‌ظاهر هرز که در فصل تابستان بازار خرید مناسبی دارد ولی در هیچ جای ایران به‌صورت یک محصول درآمدزا کشت نمی‌شود و فقط به‌صورت خودرو مردم مخصوصاً بانوان آن را برداشت و به فروش می‌رسانند.

یوسف نادری/ افرادی که می‌خواهند کسب‌وکاری راه‌اندازی کنند قبل از هر چیز بهتر است تلاش نمایند تا زوایای پنهان آن کار برایشان بیشتر قابل پیش‌بینی شود. با این کار قدمی به موفقیت نزدیک می‌شوند.
یکی از توانایی‌های بالقوه کردستان در حوزه کارآفرینی، کشاورزی است. زمین‌های حاصلخیز و دارای آب شیرین زمینه کشاورزی را هموار کرده است ولی متأسفانه موانعی جلوی خلاقیت در کشاورزی کردستان است که مهم‌ترین آن از دایره ترویج جهاد کشاورزی استان نشات می‌گیرد.
کشاورزان کردستان گرایش به تک‌محصولی دارند که این موضوع ناشی از عدم آموزش و اتکا به توانمندی‌های استان است.
کشاورزان عادت دارند فقط نخود، گندم جو و یونجه بکارند. همین محصولات هم به دلیل لحاظ ننمودن دانش فنی و صرفاً اتکا به داشته‌های سنتی زیاد تولید چشم‌گیری را شاهد نیستیم.
وقتی به نیاز بازار نگاه می‌کنیم و به تولیدمان هم توجه کنیم شکافی را مشاهده می‌کنیم که ناشی از عدم آموزش کافی است.
یکی از محصولاتی که در کردستان قابل کشت است و بازار پررونقی را در پیش رو دارد خاکشیر است. گیاهی به‌ظاهر هرز که در فصل تابستان بازار خرید مناسبی دارد ولی در هیچ جای ایران به‌صورت یک محصول درآمدزا کشت نمی‌شود و فقط به‌صورت خودرو مردم مخصوصاً بانوان آن را برداشت و به فروش می‌رسانند.
این محصول که نیاز به کشت عمیق ندارد تا اوایل تابستان برداشت می‌شود و در بازار باقیمتی بالغ بر ۱۵هزار تومان به فروش می‌رسد.
کاشت خاکشیر فاقد افت است؛ کاشت و داشت و برداشت راحتی دارد و نیاز به کود ندارد حتی در مراتع هم قابل کشت است.
یک تن خاکشیر برابر هشت تن گندم ارزش پولی دارد و در صنعت خریدار زیادی را پیش روی خود دارد.
خاکشیر گیاهی دارویی و خنک‌کننده است و دارای خواص زیادی است.
مطمئنا کشت این علف هرز تحولی در کشاورری استان ایجاد می‌کند و می‌تواند بازاری را برای کردستان ایجاد نماید و برندی برای منطقه تلقی شود.نیاز است جهاد کشاورزی در ترویج کشت خاکشیر ورود پیدا کند؛ مطمنا می تواند در کشاورزی منطقه موثرباشد. برای ایجاد این شغل نیازمند سرمایه زیادی نیستیم و کاشت آن نیز نیاز به تخصص چندانی ندارد. کافی است شروع به کشت نماییم و دست از تک محصولی برداریم.
* نادری مدرس کارآفرینی

اخبار مرتبط

نظرات

 • سلام شما راست میگین اما خیلی دارین بزرگش میکنین چون در خیلی از جاهای ایران این محصول کشت میشه و کود هم میخواد مراقبت زیادی هم میخواد افت هم دارد هم قیمت وهم خود خاکشیر و مخصوصا در خراسان به صورت حرفه ای کشت میشه
  خودم میخوام به میزان کمی اول بکارم و بعد بیشتر کنم اگه واقعا سود بده و اینو قبول دارم که ما باید نیاز استان وسایر شهرهای نزدیک استان را تامین کنیم و عده ای از این نون بخورند

ارسال دیدگاه

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...