رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۳
 • کد خبر : 1158
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : خاکشیر بکار طلا برداشت کن

روژان: یکی از محصولاتی که در کردستان قابل کشت است و بازار پررونقی را در پیش رو دارد خاکشیر است. گیاهی به‌ظاهر هرز که در فصل تابستان بازار خرید مناسبی دارد ولی در هیچ جای ایران به‌صورت یک محصول درآمدزا کشت نمی‌شود و فقط به‌صورت خودرو مردم مخصوصاً بانوان آن را برداشت و به فروش می‌رسانند.

یوسف نادری/ افرادی که می‌خواهند کسب‌وکاری راه‌اندازی کنند قبل از هر چیز بهتر است تلاش نمایند تا زوایای پنهان آن کار برایشان بیشتر قابل پیش‌بینی شود. با این کار قدمی به موفقیت نزدیک می‌شوند.
یکی از توانایی‌های بالقوه کردستان در حوزه کارآفرینی، کشاورزی است. زمین‌های حاصلخیز و دارای آب شیرین زمینه کشاورزی را هموار کرده است ولی متأسفانه موانعی جلوی خلاقیت در کشاورزی کردستان است که مهم‌ترین آن از دایره ترویج جهاد کشاورزی استان نشات می‌گیرد.
کشاورزان کردستان گرایش به تک‌محصولی دارند که این موضوع ناشی از عدم آموزش و اتکا به توانمندی‌های استان است.
کشاورزان عادت دارند فقط نخود، گندم جو و یونجه بکارند. همین محصولات هم به دلیل لحاظ ننمودن دانش فنی و صرفاً اتکا به داشته‌های سنتی زیاد تولید چشم‌گیری را شاهد نیستیم.
وقتی به نیاز بازار نگاه می‌کنیم و به تولیدمان هم توجه کنیم شکافی را مشاهده می‌کنیم که ناشی از عدم آموزش کافی است.
یکی از محصولاتی که در کردستان قابل کشت است و بازار پررونقی را در پیش رو دارد خاکشیر است. گیاهی به‌ظاهر هرز که در فصل تابستان بازار خرید مناسبی دارد ولی در هیچ جای ایران به‌صورت یک محصول درآمدزا کشت نمی‌شود و فقط به‌صورت خودرو مردم مخصوصاً بانوان آن را برداشت و به فروش می‌رسانند.
این محصول که نیاز به کشت عمیق ندارد تا اوایل تابستان برداشت می‌شود و در بازار باقیمتی بالغ بر ۱۵هزار تومان به فروش می‌رسد.
کاشت خاکشیر فاقد افت است؛ کاشت و داشت و برداشت راحتی دارد و نیاز به کود ندارد حتی در مراتع هم قابل کشت است.
یک تن خاکشیر برابر هشت تن گندم ارزش پولی دارد و در صنعت خریدار زیادی را پیش روی خود دارد.
خاکشیر گیاهی دارویی و خنک‌کننده است و دارای خواص زیادی است.
مطمئنا کشت این علف هرز تحولی در کشاورری استان ایجاد می‌کند و می‌تواند بازاری را برای کردستان ایجاد نماید و برندی برای منطقه تلقی شود.نیاز است جهاد کشاورزی در ترویج کشت خاکشیر ورود پیدا کند؛ مطمنا می تواند در کشاورزی منطقه موثرباشد. برای ایجاد این شغل نیازمند سرمایه زیادی نیستیم و کاشت آن نیز نیاز به تخصص چندانی ندارد. کافی است شروع به کشت نماییم و دست از تک محصولی برداریم.
* نادری مدرس کارآفرینی

اخبار مرتبط

نظرات

 • سلام شما راست میگین اما خیلی دارین بزرگش میکنین چون در خیلی از جاهای ایران این محصول کشت میشه و کود هم میخواد مراقبت زیادی هم میخواد افت هم دارد هم قیمت وهم خود خاکشیر و مخصوصا در خراسان به صورت حرفه ای کشت میشه
  خودم میخوام به میزان کمی اول بکارم و بعد بیشتر کنم اگه واقعا سود بده و اینو قبول دارم که ما باید نیاز استان وسایر شهرهای نزدیک استان را تامین کنیم و عده ای از این نون بخورند

ارسال دیدگاه

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.