رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۵
 • کد خبر : 1167
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اینجا چه خبر است
قابل توجه شهرداری سنندج

اینجا چه خبر است

اگر گذرتان به محله مبارک‌آباد سنندج افتاده باشد درست در خیابان امانیه ورودی یک پارک را می بینی که از خیابان بیست متری به یک منزل شخصی ختم می‌شود. پلاکهای همجوار که تغییر سطح پیدا کرده‌اند و می‌بایست از چند پله بالا روند تا به منزل خود دسترسی پیدا کنند چه گناهی کرده‌اند و جوابگوی […]

اگر گذرتان به محله مبارک‌آباد سنندج افتاده باشد درست در خیابان امانیه ورودی یک پارک را می بینی که از خیابان بیست متری به یک منزل شخصی ختم می‌شود. پلاکهای همجوار که تغییر سطح پیدا کرده‌اند و می‌بایست از چند پله بالا روند تا به منزل خود دسترسی پیدا کنند چه گناهی کرده‌اند و جوابگوی افت مرغوبیت ملک آنها را چه کسی است!
در ضلع جنوبی این ملک، فضای سبزی واقع است که در طرح جامع شهری جزو فضای سبز محله می‌باشد. جدا از نیاز حیاتی ساکنین منطقه به فضای سبز، در این چند هکتار طی دو دهه گذشته صدها کاج غرس شده و زمین آن به صورت بلااستفاده رها شده و محلی برای جمع شدن آشغالهای منازل اطراف است. در حالیکه این زمین دارای آب جاری از کوه ابیدر، خاک مرغوب و موقعیت بسیار عالی است و تا کنون از تبدیل شدن آن به پارک و فضای سبز مناسب خودداری شده است.
در حالیکه در هر گوشه‌ای از شهر سنندج می بینیم شهرداری درصدد توسعه فضای سبز است رها کردن این حجم از فضای شهری برای ساکنین محل جای سوال دارد. آیا کسی مانع است؟ آیا اراده و خواست یک نفر بر اهالی یک محله ترجیح دارد؟ همه چیز برای ایجاد فضای دلچسب در این نقطه از شهر مهیاست، اما چرا اقدام نمیشود الله اعلم؟!!
خلاصه اینکه صرفنظر از تخلفات جزیی که در بنای مورد اشاره، پنچره‌ای دیده می‌شود که رو به به فضای سبز واقع شده؛ ایجاد معبر اختصاصی به خیابان؛ عبور خودرو به جنب منزل و در نهایت با دست‌کاری شیب کوچه، یک معبر عمومی به کوچه‌ای کاملا اختصاصی تبدیل شده است. همه اینها دست به دست هم داده تا منزل مذکور به یک ملک سه کله با عبور ماشین رو تبدیل شود. لطفا شهرداری سنندج پاسخ دهد.

جمعی از اهالی خیابان امانیه

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...