رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۶
 • کد خبر : 1195
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : در داخل مینی بوس زن باردار فارغ شد
خاطره یک راننده مینی‌بوس خط روستایی

در داخل مینی بوس زن باردار فارغ شد

کاک صالح عبدی راننده مینی محور روستایی متولد سال ۱۳۳۲ است با ۳۲ سال سابقه رانندگی در جاده های پر پیچ و غم روستای شریف‌آباد دهستان چلچَمه بخش مرکزی شهرستان دیواندره مشغول فعالیت است. وی از سال ۶۳ به بعد با همین مینی بوس که در تصویر می بینیم در ناوگان حمل و نقل مسیر […]

کاک صالح عبدی راننده مینی محور روستایی متولد سال ۱۳۳۲ است با ۳۲ سال سابقه رانندگی در جاده های پر پیچ و غم روستای شریف‌آباد دهستان چلچَمه بخش مرکزی شهرستان دیواندره مشغول فعالیت است.
وی از سال ۶۳ به بعد با همین مینی بوس که در تصویر می بینیم در ناوگان حمل و نقل مسیر دیواندره و سقز تا روستا تردد می‌کند اما تاکنون تذکری از راهنمایی و رانندگی نگرفته است و حتی مهم‌تر از آن به گفته خود تحت هیچ شرایطی جان هیچ جانداری را در جاده نگرفته است.
آقای عبدی از کارهای شخصی خود گرفته تا داخل ماشینش نظم و پاکیزگی زیادی را در او می بینیم و محیط کاریش چیدمان خاصی دارد.
به گفته اهالی روستا وی را هیچ‌وقت در حال رانندگی باعجله ندیده‌اند. کاک صالح به دو پسر و دو دختر متاهل‌اش و حتی نوه‌هایش این آیه پیروز قرآن کریم را یاد داده است (ان‌الله مع‌الصابرین) خدا با صابرین است.
او نمازش را به موقع می‌خواند و همیشه شاکر نعمات الهی است و با هم‌سن و سالان خود سر شوخی بسیار دارد؛ طوری که قهقه خاطرات کوه رفتن و مسافرت را مرور می کند و از نوارهای داخل ماشینش پیداست که او علاقه‌مند نوای هوره است.
کاک صالح عبدی طی مدت مدت ۳۲ سال سابقه کارش در جاده روستاهای منطقه چلچَمه که در سال ۱۳۸۴ آسفالت شد و قبلا شن ریزی و ناهموار بود هیچ‌گونه سانحه تصادفی نداشته است. او صادقانه و بی ریا برای ما حرف می زند و با خنده می‌گوید من به دلیل سبقت غیرمجاز و سوار کردن مسافر اضافی جریمه‌ را تجربه کرده‌ام اما شُکر خدا هرگز تصادف و سانحه رانندگی نداشته‌ام و این نعمتی تمام نشدنی پروردگار برای من است که مسافران روستا در ماشینم احساس آرامش می‌کنند و به قول خودمانی برای مسافر شدن ماشین من دست و پا می‌شکنند.
صبر و حوصله این مرد ۶۳ ساله مثال زدنی است و آنگونه که خود می‌گوید دنیا رو آب ببره او جاده و دغدغه آرامش مسافرش را در نظر دارد.
کاک صالح گرچه سواد خواندن و نوشتن ندارد ولی جاده‌های ناهموار منطقه را عین کف دست بلد است و بهترین خاطرات پیشه‌اش را چنین برایمان نقل می کند:
خوشترین خاطرات من مربوط به زمانی است که امکانات روستا محدود بود. عصر یک روز سرد زمستانی زنی باردار با همسر و پدرش و زنان همراه وی را به دیواندره بردم که تو برف همراهان مرد در نصف راه ‘گومه زه‌رد’ پیاده شدیم، کمی بعد صدای گریه بچه رو شنیدیم که سالم به دنیا آمد و از خاطرهای بد من که آخرش شیرین شد این است که شبی با داداشم زن مریضش را از روستا به شهر بردیم بعد از مداوا ساعت یک نیمه شب تو راه برگشت براثر کولاک راهمان را گم کردیم و بعد از زیادی دردسر ماشینمان از جاده فاصله گرفت خلاصه اون شب تا صبح نخوابیدیم؛ صبح پیاده به اهالی روستا پناه بردیم و اهالی را باخبر کردیم تا برگشتیم دیدیم اهالی روستای یاپل ماشین را از برف نجات داده‌اند و آن‌را سالم آورده‌اند سر جاده و خودشان به شهر رفته‌اند.
با آرزوی سرافرازی و سربلندی برای این راننده مینی بوس ماهر و تمام راننده‌هایی که شبانه روز دلسوزانه در جاده‌های کشور در حال خدمت به جامعه هستند. ان شاالله
اکبر موفق دیواندره

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...