رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۲۱:۰۸
 • کد خبر : 1219
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : برای جمع‌آوری زباله‌های سد وحدت سه میلیون تومان در ماه هزینه می‌شود

روژآن: بارش‌ها نسبت به درازمدت نیز بیش از ۲۰ درصد افزایش داشت که موجب سرریز شدن بیشتر سدهای استان شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان با اشاره به اینکه در طول سه سال گذشته یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای سدسازی سرمایه‌گذاری شده است گفت: این حجم سرمایه‌گذاری برای بهبود شرایط کردستان است.
«اقبال شاه‌نظری» در جمع خبرنگاران افزود: در طول برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه در حوزه آب استان دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و برای به انجام رساندن پروژه‌های حوزه آب در چشم‌انداز برنامه ششم توسعه نیز دو هزار میلیارد تومان دیگر تأمین مالی باید در نظر گرفته شود.
وی حجم سرمایه‌گذاری در بخش آب استان و در پروژه‌های سدسازی و مهار آب‌ها، احداث شبکه‌های آبیاری و زهکشی پایاب سدها، طرح‌های آب‌رسانی به شهرها و طرح‌های انتقال حوضه‌ای آب به دشت‌های شرقی استان تا پایان سال مالی گذشته را ۲۸ هزار و ۱۰۴ میلیارد ریال عنوان کرد.
وی کاهش حجم آب‌های زیرزمینی را نگران‌کننده دانست و گفت: در سال گذشته ۶۰۰ حلقه چاه غیرمجاز مسدود شد و تا پایان سال جاری هم باید ۵۰۰ چاه غیرمجاز مسدود شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان ظرفیت آب‌های استان کردستان را ۱.۵ میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: کردستان ۳.۱ درصد بارش‌ها و ۶.۶ درصد کل رواناب‌های کشور را به خود اختصاص داده است.
وی با اشاره به رشد ۵۰ درصدی بارش‌ها در سال جاری گفت: بارش‌ها نسبت به درازمدت نیز بیش از ۲۰ درصد افزایش داشت که موجب سرریز شدن بیشتر سدهای استان شد.
شاه‌نظری با اشاره به اعتراض انجمن‌های زیست‌محیطی به آلودگی سواحل سد وحدت سنندج گفت: برای حمل‌ونقل زباله‌های حاشیه این سد مبلغ سه میلیون تومان در ماه هزینه می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...