رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۷
 • کد خبر : 1225
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تلاش برای ثبت جهانی هورامان
باتشکیل 5 کمیته تخصصی از متخصصین کردستان آغاز شد؛

تلاش برای ثبت جهانی هورامان

ساختار و بافت هورامان حاصل سالها تعامل انسان با طبیعت است که در صورت به ثبت رسیدن جهانی علوه بر حفظ این اثر به صورت اصولی و صحیح به تمامی جهانیان نیز معرفی خواهد شد.

روژان/ در جلسه هماهنگی و برنامه ریزی میراث فرهنگی کردستان مسوولان پنج کمیته تخصصی معرفی شدند.

دکتر قدری مدیر کارگروه مطالعات علوم طبیعی؛ دکتر ورزنده مدیر کمیته مطالعات فرهنگ و ادبیات؛ دکترقطب‌الدین صادقی مدیر  کمیته مطالعات مردم‌شناسی؛ دکتر بهرامی مدیر کمیته مطالعات معماری و رحمت نادری مدیر مطالعات باستان شناسی هورامان.
به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی استان کردستان، تشکیل جلسات تخصصی اعضا و روسای کمیته‌های اصلی و ثبت گزارشهای مرتبط و برنامه ریزی و تلاش برای تخصیص اعتبارات لازم توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان از دیگر مصوبات این جلسه بود.
در جلسه هماهنگی و برنامه ریزی جهت تشکیل کمیته های علمی و اجرایی برای تهیه پرونده مقدماتی هورامان جهت ثبت جهانی، دکتر قطب الدین صادقی مهندس فاروق کیخسروی نماینده اتاق بازرگانی کردستان، اداک رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی،  رحمت نادری باستان شناس، محمد رضا قدری زمین شناس، ورزنده رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی، بختیار بهرامی نماینده گروه معماری دانشگاه کردستان، محمد رشیدی معاون میراث فرهنگی استان، مهرداد کیانی مسئول حراست اداره کل میراث و پویا طالب نیا سرپرست پایگاه هورامان حضور داشتند.
در این جلسه مدیر کل میراث فرهنگی کردستان، ثبت منظر فرهنگی هورامان را یک اقدام اساسی در جهت حفظ و پاسداشت این منطقه بسیار با ارزش دانست که به گفته او با توجه به ارزش تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و طبیعی می‌تواند به بخشی از آثار شاخص جهانی تبدیل شود.
دکتر قطب الدین صادقی نیز هورامان را به عنوان بخشی بسیار مهم از فرهنگ کردستان و ایران نام برد و گفت: این منطقه بیش از اینها نیازمند توجه مسئولین ارشد کشوری و استانی است. وی بر اهمیت حفاظت از آثار ماندگار بشری به ویژه هورامان تاکید کرد و ثبت جهانی هورامان را بسیار مهم و اقدامی موثر دانست.
دکتر صادقی افزود: ساختار و بافت هورامان حاصل سالها تعامل انسان با طبیعت است که در صورت به ثبت رسیدن جهانی باعث حفظ این اثر به صورت اصولی و صحیح خواهد شد و به تمامی جهانیان نیز معرفی خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.