رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۱۲ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 23 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۵ - ۲۱:۱۷
 • کد خبر : 1225
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تلاش برای ثبت جهانی هورامان
باتشکیل 5 کمیته تخصصی از متخصصین کردستان آغاز شد؛

تلاش برای ثبت جهانی هورامان

ساختار و بافت هورامان حاصل سالها تعامل انسان با طبیعت است که در صورت به ثبت رسیدن جهانی علوه بر حفظ این اثر به صورت اصولی و صحیح به تمامی جهانیان نیز معرفی خواهد شد.

روژان/ در جلسه هماهنگی و برنامه ریزی میراث فرهنگی کردستان مسوولان پنج کمیته تخصصی معرفی شدند.

دکتر قدری مدیر کارگروه مطالعات علوم طبیعی؛ دکتر ورزنده مدیر کمیته مطالعات فرهنگ و ادبیات؛ دکترقطب‌الدین صادقی مدیر  کمیته مطالعات مردم‌شناسی؛ دکتر بهرامی مدیر کمیته مطالعات معماری و رحمت نادری مدیر مطالعات باستان شناسی هورامان.
به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی استان کردستان، تشکیل جلسات تخصصی اعضا و روسای کمیته‌های اصلی و ثبت گزارشهای مرتبط و برنامه ریزی و تلاش برای تخصیص اعتبارات لازم توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان از دیگر مصوبات این جلسه بود.
در جلسه هماهنگی و برنامه ریزی جهت تشکیل کمیته های علمی و اجرایی برای تهیه پرونده مقدماتی هورامان جهت ثبت جهانی، دکتر قطب الدین صادقی مهندس فاروق کیخسروی نماینده اتاق بازرگانی کردستان، اداک رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی،  رحمت نادری باستان شناس، محمد رضا قدری زمین شناس، ورزنده رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی، بختیار بهرامی نماینده گروه معماری دانشگاه کردستان، محمد رشیدی معاون میراث فرهنگی استان، مهرداد کیانی مسئول حراست اداره کل میراث و پویا طالب نیا سرپرست پایگاه هورامان حضور داشتند.
در این جلسه مدیر کل میراث فرهنگی کردستان، ثبت منظر فرهنگی هورامان را یک اقدام اساسی در جهت حفظ و پاسداشت این منطقه بسیار با ارزش دانست که به گفته او با توجه به ارزش تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و طبیعی می‌تواند به بخشی از آثار شاخص جهانی تبدیل شود.
دکتر قطب الدین صادقی نیز هورامان را به عنوان بخشی بسیار مهم از فرهنگ کردستان و ایران نام برد و گفت: این منطقه بیش از اینها نیازمند توجه مسئولین ارشد کشوری و استانی است. وی بر اهمیت حفاظت از آثار ماندگار بشری به ویژه هورامان تاکید کرد و ثبت جهانی هورامان را بسیار مهم و اقدامی موثر دانست.
دکتر صادقی افزود: ساختار و بافت هورامان حاصل سالها تعامل انسان با طبیعت است که در صورت به ثبت رسیدن جهانی باعث حفظ این اثر به صورت اصولی و صحیح خواهد شد و به تمامی جهانیان نیز معرفی خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...