رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۵
 • کد خبر : 1258
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان باید دودستی بر سر بکوبد
رییس مجمع نمایندگان کردستان: وقتی اصفهان از کمبود بودجه می‌گرید؛

کردستان باید دودستی بر سر بکوبد

روژان: اگر استان‌هایی مانند اصفهان از کمبود زیرساخت‌ها و نبود بودجه گریه می‌کنند، کردستان باید به خاطر مشکلات زیادی که دارد دو دستی بر سربکوبد.

روژان: رئیس مجمع نمایندگان کردستان در مجلس با اشاره به مشکلات متعدد در کردستان گفت: اگر استان‌هایی مانند اصفهان از کمبود زیرساخت‌ها و نبود بودجه گریه می‌کنند، کردستان باید به خاطر مشکلات زیادی که دارد دو دستی بر سربکوبد.
به گزارش خبرنگار روژان، منصور مرادی شامگاه سه شنبه در آئین معارفه مدیرکل جدید تامین اجتماعی استان کردستان با بیان اینکه کردستان از نظر فرهنگی و گردشگری ظرفیت‌های بسیار بالایی دارد، افزود: متاسفانه در این زمینه‌ها سرمایه‌گذاری صورت نگرفته و بسیار عقب هستیم.
نماینده مریوان و سروآباد، نیروی انسانی متخصص و توانمند را بزرگترین سرمایه‌ کردستان دانست و گفت: این جای سوال است که چرا دولت از این ظرفیت در پست‌های کلان کشوری استفاده نمی‌کند؟ آیا از دیدگاه دولت، افرادی در این استان لیاقت انتصاب در پست‌های کلان کشوری را ندارند؟
وی حضور ۳ نفر از نمایندگان کردستان در کمیسیون برنامه و بودجه را فرصت خوبی برای جذب اعتبار در حوزه‌های مختلف برای استان دانست و گفت: متاسفانه مدیران استان از این ظرفیت به نفع توسعه استان بهره‌ نمی‌گیرند.
مرادی ضعف ساختار اداری و ناتوانی برخی مدیران را مانع توسعه استان عنوان کرد و اظهار داشت: مدیرانی که منتظر بمانند بودجه برسد بعد کاری انجام دهند، در استان کردستان که عمر مفید کاری آن ۶ ماهه اول سال است به درد این استان نمی‌خورد.
در این مراسم که معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی نیز حضور داشت، از زحمات فریدون خدابنده‌لو تقدیر و سید صلاح قریشی به عنوان مدیر کل جدید این نهاد معرفی شد.
قریشی، دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت دولتی بوده و پیش از این معاون این سازمان در کردستان بوده است و فریدون خدابنده‌لو، مدیرکل سابق تامین اجتماعی استان کردستان که به مدت شش سال این مسؤلیت را عهده دار بود بازنشسته شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...