رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۰
 • کد خبر : 1261
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : برگزاری بزرگترین همایش دف نوازی در جهان
شوری که حوزه هنری در سنندج آفرید

برگزاری بزرگترین همایش دف نوازی در جهان

روژان: همزمان با ششمین جشنواره سراسری دف نوازی«دف نوای رحمت» در کردستان یک هزار دف نواز در عمارت خسروآباد سنندج هم‌نواز شدند. این برنامه بزرگترین برنامه دف‌نوازی است که برای نخستین بار در سطح جهان برگزار می‌شود. عمارت خسروآباد پنجشنبه شب شاهد حضور پرشور مردمانی بود که به واسطه تجربه شیرینشان از برگزاری جشنواره دف‌نوازی […]

روژان: همزمان با ششمین جشنواره سراسری دف نوازی«دف نوای رحمت» در کردستان یک هزار دف نواز در عمارت خسروآباد سنندج هم‌نواز شدند.
این برنامه بزرگترین برنامه دف‌نوازی است که برای نخستین بار در سطح جهان برگزار می‌شود.
عمارت خسروآباد پنجشنبه شب شاهد حضور پرشور مردمانی بود که به واسطه تجربه شیرینشان از برگزاری جشنواره دف‌نوازی دف نوای رحمت که هر ساله به همت حوزه هنری و با نوآوری جدید مردم را به وجد می‌آورد، از راه‌های دور و نزدیک در این نقطه گرد هم آمده بودند.
نوای خوش ساز دف و ندای یاهو و یا حی دف‌نوازان کردستانی و مهمانانی از ۲۱ استان کشور موسیقی دلنواز زندگی را بار دیگر در سنندج، پایتخت دف‌نوازی ایران طنین‌انداز کرد.
حضور مهمانانی از کشور همسایه در برنامه هزار دف، از برنامه‌های جانبی و ابداعی جشنواره دف نوای رحمت در عمارت خسروآباد، از نکات بسیار زیبایی بود که حتی از چشم مجریان اصلی برنامه دور مانده است. مهمانانی که بدون دعوت از اربیل کردستان عراق به سنندج آمده بودند تا از برنامه‌های ششمین جشنواره دف‌نوازی دف نوای رحمت بهره‌مند شوند.
«امین مرادی» رییس حوزه هنری با اشاره به نام‌گذاری کردستان با عنوان استان فرهنگ و هنر، می گوید: شناخت رهبر معظم انقلاب از ظرفیت‌های فرهنگی، هنری و بسترهای غنی کردستان دلیل اصلی نام‌گذاری آن به عنوان استان فرهنگی است.
وی با بیان اینکه دف یکی از ظرفیت‌ها و برندهای خاص کردستان است که مورد توجه قرار گرفت گفت: توجه به این موسیقی عرفانی و تلاش در راستای ترویج آن در دستور کار حوزه قرار دارد. کردستان به عنوان قطب اصلی دفنوازی و خاستگاه دف و عرفان باید بیش از پیش به مردم شناسانده شود و لازمه این مهم نیز برگزاری جشنواره‌های کیفی در سطح ملی و بین‌المللی است.
رئیس حوزه هنری کردستان گفت: از زمان اعلام فراخوان تا مهلت تعیین شده ۲۷۸ اثر در دو بخش تک و گروه‌نوازی به دبیرخانه جشنواره «دف‌نوازی دف نوای رحمت» ارسال و توسط اساتید و داوران مورد بررسی قرار گرفت.
مرادی تصریح کرد: حوزه هنری کردستان به خود می‌بالد که علی‌رغم تمامی محدودیت‌های اعتباری متولی برگزاری برنامه‌های اثرگذار فرهنگی در حوزه‌های مختلف است.
ششمین جشنواره سراسر دف‌نوازی دف نوای رحمت از روز چهارشنبه با حضور هنرمندان ۲۱ استان کشور با استقبال بی‌نظیر مردم فرهنگی کردستان کار خود را آغاز کرد و روز جمعه نیز با معرفی تک‌نوازان و گروه‌های منتخب به کار خود پایان داد.
هنرمندان استان در موسیقی عرفانی سرآمد هستند
استاندار استان کردستان نیز روز جمعه در آیین اختتامیه این جشنواره در پردیس سینما بهمن با عذرخواهی از عدم حضورش در فرایند برگزاری افتتاحیه و برنامه زیبای هزار دف در طول دو روز، گفت: هنرمندان این استان در موسیقی سنتی، آیینی و عرفانی در کشور سرآمد هستند و این استان دارای ظرفیت های و پتانسیل های بسیار خوبی در زمینه موسیقی دارد.
عبدالمحمد زاهدی ضمن تجلیل از حوزه هنری کردستان در برگزاری این جشنواره افزود: به فردایی می اندیشم که هنر کردستان بر بام ایران بدرخشد، چراکه این ظرفیت در این استان وجود دارد.
نفرات برتر جشنواره
براساس آرای هیات داوران؛ نفرات برگزیده نوجوان در بخش آقایان، نفر اول سعید فرزانگان، نفر دوم ادریس ملکی و نفر سوم محمد مرادی هر سه از کردستان معرفی شدند.
نفرات برگزیده نوجوان در بخش بانوان؛ نفر اول شیرین سرحدی از اصفهان، نفر دوم ثنا صمدی از کردستان و نفر سوم ستاره معینی از اصفهان معرفی شدند.
نفرات برگزیده بزرگسال در بخش بانوان؛ مقام اول به منا ملایی از کردستان تعلق گرفت، جایزه مقام دوم به عطیه قلیجانی از اصفهان رسید و غزل میرزایی از خوزستان و مهنوش کیومرثی از اصفهان هم به صورت مشترک مقام سوم را از آن خود کردند.
نفرات برگزیده بزرگسال در بخش آقایان؛ رتبه اول امیرحسین صمدیان از اصفهان، رتبه دوم شعیب رحمانی از کرمانشاه و رتبه سوم پوریا رحمانی از کردستان معرفی شدند.
گروه‌های برگزیده ششمین جشنواره دف نوای رحمت؛ به ترتیب گروه “خاک نشین” از کردستان به سرپرستی عباس کیخسروی مقام اول، گروه “ژیار” از کردستان به سرپرستی حمزه ترکه مقام دوم و مقام سوم به صورت مشترک گروه‌های “دک” از خوزستان به سرپرستی محمدرضا سامری پور و “کارین” از کردستان به سرپرستی پرویز مندمی تعلق گرفت.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...