رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۴
 • کد خبر : 1284
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : جایگاه اسب کورد در جغرافیای کردستان

اسب‌های اصیل کرد حیواناتی بسیار قانع، کم‌خوراک، دارای بدنی پراستقامت جهت نواحی کوهستانی و سردسیری و همچنین مناطق گرمسیری می‌باشند.

در چندسال اخیر در اقدامی بسیار جالب جغرافیای استان کردستان به چاپ و جهت تدریس روانه مدارس شد.
در این کتاب مفید که در نوع خود بی‌نظیراست توانمندی‌ها، آداب‌ورسوم، آب‌وهوا و گونه‌های حیوانی و جانوری استان کردستان گنجانده‌شده است ولی با توجه به حجم اطلاعات آن شاید مواردی ازقلم‌افتاده است و مطمئناً لحاظ نمودن آن می‌تواند راه گشای معرفی توانمندی‌ها به جوانان این مرزوبوم باشد. یکی از توانمندی‌های کردستان که بخشی از پیشینه فرهنگی کردستان است اسب کورد می‌باشد. از گذشته‌های دور هر خانوار کردستانی اسبی داشته‌اند و کمتر کسی در کردستان وجود داشت که با نگه‌داری اسب کورد آشنایی نداشته باشد. حال این مهم چرا در کتاب جغرافیای استان گنجانیده نشده نیاز به بحث است و جای سؤال دارد. و اما پاره‌ای از خصوصیات اسب کورد که در مقالات و سایت‌ها و گروهای اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود:
از مهم‌ترین خصوصیات اسب کرد می‌توان به پیشانی برجسته و ستیغ گونه کاملاً مشخص، فاصله زیاد استخوان‌های فک در ناحیه حلقی، استخوان بینی کشیده، گردن قوی، سینه از جلو کاملاً عضلانی، دست‌وپاها کوتاه و محکم و بدنی کاملاً عضلانی مشکلات دندانی اندک و ازنظر رفتاری بسیار باهوش، مطیع، صبور و کاملاً توانا در زمینه راهپیمایی کوهستانی اشاره کرد. ایران باستان همواره مرکز پررونق پرورش و تولید اسب در طول دوره‌ای بیش از دو هزار سال بوده است. در تاریخچه تکامل اسب ایران، پیدایش اسب کرد را مستقیماً به پانصد سال قبل از میلاد مسیح و به اسب‌هایی معروف به نیسایی مرتبط می‌دانند.
اسب کرد در حقیقت بازمانده و از نژاد این اسب است که توسط مادها تربیت‌شده بودند و ازنظر جثه حیوانی بسیار بزرگ بوده است. اسب نیسایی نام خود را از محل زندگی‌اش گرفته و شگفت‌انگیزترین نشانه ظاهری آن، استخوان‌های بزرگ و برجسته پیشانی، بینی و همچنین فک بالا می‌باشد. اسب‌های اصیل کرد حیواناتی بسیار قانع، کم‌خوراک، دارای بدنی پراستقامت جهت نواحی کوهستانی و سردسیری و همچنین مناطق گرمسیری می‌باشند. این اسب به علت نفس زیاد، دست‌وپاهای کوتاه و بسیار محکم خود کاملاً مناسب مسابقات چوگان می‌باشد. اسب کرد دارای چهار تیره کلهر، افشاری، سنجابی و جاف است که تیره کلهر بیشترین جمعیت را دارد و زیستگاه آن غرب استان کرمانشاه است. تیره جاف ازنظر تعداد کمترین بوده و نژادی محبوب در استان کردستان می‌باشد. با توجه به تعداد و کثرت اسب‌های عرب و فارس و همچنین کشش انتخابی آن‌ها با اسب‌های کرد، متأسفانه امروزه تعداد اسب‌های نژاد کرد بسیار محدودشده است. به همین سبب جهت شناسایی اسب‌های اصیل، اطلاع دقیق از خصوصیات ظاهری آن بسیار مهم می‌باشد.
این اسب بسته به تیره خود، به رنگ‌های کهر، قره کهر، نیله، کرنگ و همچنین سیاه‌وسفید مشاهده می‌گردد. حال نیاز است این برجستگی فرهنگی جهت معرفی توسط اداره آموزش پرورش در کتاب جغرافیای کردستان گنجانیده شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...