رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۴
 • کد خبر : 1284
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : جایگاه اسب کورد در جغرافیای کردستان

اسب‌های اصیل کرد حیواناتی بسیار قانع، کم‌خوراک، دارای بدنی پراستقامت جهت نواحی کوهستانی و سردسیری و همچنین مناطق گرمسیری می‌باشند.

در چندسال اخیر در اقدامی بسیار جالب جغرافیای استان کردستان به چاپ و جهت تدریس روانه مدارس شد.
در این کتاب مفید که در نوع خود بی‌نظیراست توانمندی‌ها، آداب‌ورسوم، آب‌وهوا و گونه‌های حیوانی و جانوری استان کردستان گنجانده‌شده است ولی با توجه به حجم اطلاعات آن شاید مواردی ازقلم‌افتاده است و مطمئناً لحاظ نمودن آن می‌تواند راه گشای معرفی توانمندی‌ها به جوانان این مرزوبوم باشد. یکی از توانمندی‌های کردستان که بخشی از پیشینه فرهنگی کردستان است اسب کورد می‌باشد. از گذشته‌های دور هر خانوار کردستانی اسبی داشته‌اند و کمتر کسی در کردستان وجود داشت که با نگه‌داری اسب کورد آشنایی نداشته باشد. حال این مهم چرا در کتاب جغرافیای استان گنجانیده نشده نیاز به بحث است و جای سؤال دارد. و اما پاره‌ای از خصوصیات اسب کورد که در مقالات و سایت‌ها و گروهای اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود:
از مهم‌ترین خصوصیات اسب کرد می‌توان به پیشانی برجسته و ستیغ گونه کاملاً مشخص، فاصله زیاد استخوان‌های فک در ناحیه حلقی، استخوان بینی کشیده، گردن قوی، سینه از جلو کاملاً عضلانی، دست‌وپاها کوتاه و محکم و بدنی کاملاً عضلانی مشکلات دندانی اندک و ازنظر رفتاری بسیار باهوش، مطیع، صبور و کاملاً توانا در زمینه راهپیمایی کوهستانی اشاره کرد. ایران باستان همواره مرکز پررونق پرورش و تولید اسب در طول دوره‌ای بیش از دو هزار سال بوده است. در تاریخچه تکامل اسب ایران، پیدایش اسب کرد را مستقیماً به پانصد سال قبل از میلاد مسیح و به اسب‌هایی معروف به نیسایی مرتبط می‌دانند.
اسب کرد در حقیقت بازمانده و از نژاد این اسب است که توسط مادها تربیت‌شده بودند و ازنظر جثه حیوانی بسیار بزرگ بوده است. اسب نیسایی نام خود را از محل زندگی‌اش گرفته و شگفت‌انگیزترین نشانه ظاهری آن، استخوان‌های بزرگ و برجسته پیشانی، بینی و همچنین فک بالا می‌باشد. اسب‌های اصیل کرد حیواناتی بسیار قانع، کم‌خوراک، دارای بدنی پراستقامت جهت نواحی کوهستانی و سردسیری و همچنین مناطق گرمسیری می‌باشند. این اسب به علت نفس زیاد، دست‌وپاهای کوتاه و بسیار محکم خود کاملاً مناسب مسابقات چوگان می‌باشد. اسب کرد دارای چهار تیره کلهر، افشاری، سنجابی و جاف است که تیره کلهر بیشترین جمعیت را دارد و زیستگاه آن غرب استان کرمانشاه است. تیره جاف ازنظر تعداد کمترین بوده و نژادی محبوب در استان کردستان می‌باشد. با توجه به تعداد و کثرت اسب‌های عرب و فارس و همچنین کشش انتخابی آن‌ها با اسب‌های کرد، متأسفانه امروزه تعداد اسب‌های نژاد کرد بسیار محدودشده است. به همین سبب جهت شناسایی اسب‌های اصیل، اطلاع دقیق از خصوصیات ظاهری آن بسیار مهم می‌باشد.
این اسب بسته به تیره خود، به رنگ‌های کهر، قره کهر، نیله، کرنگ و همچنین سیاه‌وسفید مشاهده می‌گردد. حال نیاز است این برجستگی فرهنگی جهت معرفی توسط اداره آموزش پرورش در کتاب جغرافیای کردستان گنجانیده شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.