رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۷
 • کد خبر : 1293
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : «تاسەی دیدار» جدیدترین اثر ملاعمر صالحی صاحب

شاعر، ادیب و فاضل دین ملا عمر صالحی صاحب در سال ۱۳۲۴ در روستای “دایه سلیمان” از توابع شهرستان سقز دیده به جهان گشود. از همان دوران کودکی و نوجوانی به دلیل اعتقادات مذهبی که داشت به آموختن مباحث دینی و طلبه گری در محضر ملا جلال محمدی، ملا احمد نمه شیری، ملا حسن ادیب […]

شاعر، ادیب و فاضل دین ملا عمر صالحی صاحب در سال ۱۳۲۴ در روستای “دایه سلیمان” از توابع شهرستان سقز دیده به جهان گشود. از همان دوران کودکی و نوجوانی به دلیل اعتقادات مذهبی که داشت به آموختن مباحث دینی و طلبه گری در محضر ملا جلال محمدی، ملا احمد نمه شیری، ملا حسن ادیب و ملا کامل نقشبندی که هر کدام از این شخصیت‌ها دارای جایگاه و کرامت خاصی بین مردم بودند طلبه گری را به پایان برد و عنوان ماموستایی و اجازه تدریس علوم دینی را  کسب کرد.
اوایل انقلاب به خدمت آموزش و پرورش شهرستان سقز در آمد و به تدریس دانش آموزان پرداخت. از همان دوران جوانی دارای قریحه و طبع شعر بود. ملا عمر امروز یکی از نویسندگان نامدار و پر کار در زمینه شعر و ادب کوردی است که با توجه به تمام مشکلات و وضعیت امرار معاش امروزی تا حالا ۱۵ اثر را به چاپ رسانده است که مهمترین این آثار بنام “تاڤەگەی ئەوین” (آبشار عشق) در سال ۱۳۹۰ با همت و مشارکت دانشگاه کردستان به چاپ رسید. این کتاب حاوی ۴۲۵ غزل حافظ شیرازی است که به زبان کوردی چاپ شده و ۴۲۵ تک بیت در پایان هر غزل را خود ملا عمر سروده تا از اینکه در آینده فردی مدعی باشد که این اشعار را به کوردی او ترجمه کرده است ادعایی نداشته باشد. اثر فاخر دیگر ملا عمر ترجمه کتاب بوستان شیخ بزرگ سعدی شیرازی است به نام “مێرگوڵانی ژین” که در ده باب و حاوی عشق، اقدامات دولت، احسان و نیکوکاری، قناعت، تندرستی و… در سال ۱۳۹۴ به همت دانشگاه کردستان به چاپ رسیده است. ملا عمر صالحی صاحب تا حالا ۱۵ اثر کوردی را به دوستداران فرهنگ و ادبیات تقدیم کرده که ۲ اثر آن ترجمه و بقیه را خود نوشته است. از آثار مشهور دیگر این شاعر نامدار می‌توان به: چاوی خوێنیی شەوەق، ئەسرینی ئال، نوختە یا خەتێکی تر و دوبەیتیەکان اشارە کرد. اثر جدید ملا عمر به نام “ تاسەی دیدار”  که به صورت شعر نوشته شده به چاپ رسیده و بزودی در اختیار مردم قرار گرفته و انتشار داده خواهد شد.
اما یکی از گله مندی های اصلی این نویسنده کورد زبان از اصحاب رسانه این است که بدون اینکه هیچ مصاحبه ای با وی داشته باشند از زبان وی شروع به انتشار مطالب منحصر به او کرده‌اند که این خود یک نوع بی احترامی به حقوق فردی،  قانون مطبوعات و نشر و انتشار است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.