رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۷
 • کد خبر : 1293
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : «تاسەی دیدار» جدیدترین اثر ملاعمر صالحی صاحب

شاعر، ادیب و فاضل دین ملا عمر صالحی صاحب در سال ۱۳۲۴ در روستای “دایه سلیمان” از توابع شهرستان سقز دیده به جهان گشود. از همان دوران کودکی و نوجوانی به دلیل اعتقادات مذهبی که داشت به آموختن مباحث دینی و طلبه گری در محضر ملا جلال محمدی، ملا احمد نمه شیری، ملا حسن ادیب […]

شاعر، ادیب و فاضل دین ملا عمر صالحی صاحب در سال ۱۳۲۴ در روستای “دایه سلیمان” از توابع شهرستان سقز دیده به جهان گشود. از همان دوران کودکی و نوجوانی به دلیل اعتقادات مذهبی که داشت به آموختن مباحث دینی و طلبه گری در محضر ملا جلال محمدی، ملا احمد نمه شیری، ملا حسن ادیب و ملا کامل نقشبندی که هر کدام از این شخصیت‌ها دارای جایگاه و کرامت خاصی بین مردم بودند طلبه گری را به پایان برد و عنوان ماموستایی و اجازه تدریس علوم دینی را  کسب کرد.
اوایل انقلاب به خدمت آموزش و پرورش شهرستان سقز در آمد و به تدریس دانش آموزان پرداخت. از همان دوران جوانی دارای قریحه و طبع شعر بود. ملا عمر امروز یکی از نویسندگان نامدار و پر کار در زمینه شعر و ادب کوردی است که با توجه به تمام مشکلات و وضعیت امرار معاش امروزی تا حالا ۱۵ اثر را به چاپ رسانده است که مهمترین این آثار بنام “تاڤەگەی ئەوین” (آبشار عشق) در سال ۱۳۹۰ با همت و مشارکت دانشگاه کردستان به چاپ رسید. این کتاب حاوی ۴۲۵ غزل حافظ شیرازی است که به زبان کوردی چاپ شده و ۴۲۵ تک بیت در پایان هر غزل را خود ملا عمر سروده تا از اینکه در آینده فردی مدعی باشد که این اشعار را به کوردی او ترجمه کرده است ادعایی نداشته باشد. اثر فاخر دیگر ملا عمر ترجمه کتاب بوستان شیخ بزرگ سعدی شیرازی است به نام “مێرگوڵانی ژین” که در ده باب و حاوی عشق، اقدامات دولت، احسان و نیکوکاری، قناعت، تندرستی و… در سال ۱۳۹۴ به همت دانشگاه کردستان به چاپ رسیده است. ملا عمر صالحی صاحب تا حالا ۱۵ اثر کوردی را به دوستداران فرهنگ و ادبیات تقدیم کرده که ۲ اثر آن ترجمه و بقیه را خود نوشته است. از آثار مشهور دیگر این شاعر نامدار می‌توان به: چاوی خوێنیی شەوەق، ئەسرینی ئال، نوختە یا خەتێکی تر و دوبەیتیەکان اشارە کرد. اثر جدید ملا عمر به نام “ تاسەی دیدار”  که به صورت شعر نوشته شده به چاپ رسیده و بزودی در اختیار مردم قرار گرفته و انتشار داده خواهد شد.
اما یکی از گله مندی های اصلی این نویسنده کورد زبان از اصحاب رسانه این است که بدون اینکه هیچ مصاحبه ای با وی داشته باشند از زبان وی شروع به انتشار مطالب منحصر به او کرده‌اند که این خود یک نوع بی احترامی به حقوق فردی،  قانون مطبوعات و نشر و انتشار است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...