رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۷
 • کد خبر : 1303
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : همایش علمی، فرهنگی استاد هیمن درمهاباد
باحضور شعرا و ادبای مناطق کردنشین ایران برگزار شد؛

همایش علمی، فرهنگی استاد هیمن درمهاباد

روژان: محمدامین شیخ الاسلامی ملقب به هیمن شاعر، مترجم و نویسنده در روستای شیلان آباد از توابع مهاباد متولد شد و پس از ۶۵ سال زندگی بر اثر سکته قلبی در ۲۹ فروردین سال ۱۳۶۵ به دیار باقی شتافت.

همایش علمی فرهنگی استاد هیمن پنجشنبه در شهرستان مهاباد برگزار شد.
دبیرهمایش علمی فرهنگی استاد هیمن گفت: این نخستین همایش علمی، فرهنگی استاد هیمن شاعر و نویسنده کرد مهابادی است.
جلیل نژاد افزود: این همایش با حضور شاعران، ادبا و فرهنگ دوستان پنج استان آذربایجانغربی، کردستان، لرستان، ایلام وکرمانشاه در سالن وحدت شهرداری مهاباد برگزار شد. وی افزود: ۶۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد. جلیل نژاد هدف از برگزاری این همایش یکروزه را ارائه خدمات فرهنگی استاد هیمن و بررسی تحقیقات و مسائل فرهنگی عنوان کرد.
در این همایش ۶ مقاله قرائت شد و در پایان از ارایه کنندگان مقالات تجلیل شد.
محمدامین شیخ الاسلامی ملقب به هیمن شاعر، مترجم و نویسنده در روستای شیلان آباد از توابع مهاباد متولد شد و پس از ۶۵ سال زندگی بر اثر سکته قلبی در ۲۹ فروردین سال ۱۳۶۵ به دیار باقی شتافت. آثار شعری وی در دوران حیاتش و در دو دفتر به نام های “تاریک و روون”(تاریک و روشن) و “ناله ی جودایی” (شکوه ی جدایی) منتشر شد و بعد ها هردو دفتر در جلدی به نام “دیوان هێمن” چاپ شد. ماموستا هه ژار در سوگ یار دیرینش چنین می گوید: «….له مه‌ودای ده‌ربه‌ده‌ریمدا، ته‌نیا به یادی مام هێمن فرمێسکم هه‌ڵوه‌راندوه. به‌ڵێ خه‌می که‌س و کار و دوست و یارانم زۆر بوه، به‌ڵام گریانم هه‌ر ته‌نیا بۆ دوری هێمن هاتوه. کاک هێمن گیان! هێنده بزانه ههىژار بێ تۆ باڵشکاوه؛ مایهىی دڵخۆشی نهىماوه.چاوه‌ڕوانبه، به هومێدم هه‌ر به‌وزوانه ژوانی پێک گه‌یشتنه‌وه‌مان له باره‌گای خوداوه‌ندی دادگه‌ر بێ»

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.