رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
 • الجمعة ۸ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Friday 19 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۳
 • کد خبر : 1327
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان فرهنگی مایه افتخار ایران است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سنندج:

کردستان فرهنگی مایه افتخار ایران است

روژان: وجود فرهنگ بومی، شاعران و ادیبان، تحریر بسیاری از کتاب‌های فرهنگی و هنری گواهی روشن بر زنجیره طولانی و قدمت فرهنگ و تاریخ این اسرزمین است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان، امروز در نشستی صمیمی با اصحاب فرهنگ و هنر کردستان در سنندج گفت: کردستان دیار عالمان و فرزانگان و فرهیختگان و سرزمین ایثار و شهادت است که شخصیت‌های علمی و فرهنگی و هنری برجسته‌ای از جمله مستوره اردلان، شاعر، نویسنده و مورخ مایه افتخار است.
علی جنتی افزود: کردستان به نسبت وجود هنرمندان و شخصیت‌های بزرگ فرهنگی از امکانات محدودی برخوردار است و باید مورد توجه قرار گیرد.
وی چاپ ۸۰ هزار عنوان کتاب و صدور ۴ هزار و ۵۰۰ مجوز نشریات الکترونیک و مکتوب طی سال گذشته در کشور را بیانگر بازشدن فضای جدیدی در این حوزه دانست و گفت: رشد و گسترش فرهنگ در فضای باز انجام می‌گیرد.
دکتر جنتی بر حفظ عدالت فرهنگی تاکید کرد و گفت: باید مناطق مختلف کشور از امکانات عادلانه‌ای برخوردار باشند و مناطق کم‌برخوردار نیز امکانات بیشتری داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه شاهد فروش بالای سینما در کشور هستیم یادآور شد: توجه به اقتصاد فرهنگ نیز مولفه‌ای است که باید مورد توجه باشد و هنرمندان این حوزه آن را به خوبی احساس می‌کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر فرهنگی  بودن استان کردستان افزود: وجود فرهنگ بومی، شاعران و ادیبان، تحریر بسیاری از کتاب‌های فرهنگی و هنری گواهی روشن بر زنجیره طولانی و قدمت فرهنگ و تاریخ این اسرزمین است.
جنتی تفویض اختیار به استان‌ها و عدم تمرکز در تهران را از دیگر رویکردهای وزارت ارشاد دانست و گفت: انجام کارهایی از جمله صدور مجوز کتاب در حوزه سینما، هنرهای تجسمی، موسیقی و غیره به بسیاری از استان‌ها واگذار شده تا کار بهتر انجام شود.
وی بیان کرد: معتقد هستم باید از نیروهای اهل سنت و در مدیریت‌های اجرایی از امکانات و همه نیروها استفاده شود تا همگرایی و وحدت و انسجام کشور افزایش یابد.
جنتی برای راه‌اندازی چاپخانه در کردستان با همکاری بخش خصوصی اعلام آمادگی کرد.
وی اظهار کرد: در خصوص حضور هنرمندان در اقلیم کردستان عراق مشکلی نداریم و آمادگی تعاملات لازم با اقلیم عراق را داریم.
وی اضافه کرد: کمبود فضای فرهنگی در کردستان مشهود است و حداقل در مرکز استان نباید فضای فرهنگی با کمبود روبرو باشد.
وی بیان کرد: کردستان در همه زمینه‌های فرهنگی هنری دارای مزیت است و می‌توان جشنواره موسیقی آیینی و عرفانی را در استان با حضور سایر استان‌های کشور برگزار کرد و دبیرخانه این جشنواره موسیقی در کردستان راه‌اندازی شود که این مهم نیاز به برنامه‌ریزی ارشاد اسلامی استان کردستان دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: تشکیلات جدید استانی در حال پیگیری است و معاونت قرآن و عترت نیز در کل استان‌های کشور راه‌اندازی خواهد شد.
جنتی در پایان از حمایت از آثار فاخر فعالیت‌های حوزه ادبی فیلمسازی، هنرهای تجسمی و نشریات استان کردستان خبر داد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...