رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۳
 • کد خبر : 1327
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان فرهنگی مایه افتخار ایران است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سنندج:

کردستان فرهنگی مایه افتخار ایران است

روژان: وجود فرهنگ بومی، شاعران و ادیبان، تحریر بسیاری از کتاب‌های فرهنگی و هنری گواهی روشن بر زنجیره طولانی و قدمت فرهنگ و تاریخ این اسرزمین است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان، امروز در نشستی صمیمی با اصحاب فرهنگ و هنر کردستان در سنندج گفت: کردستان دیار عالمان و فرزانگان و فرهیختگان و سرزمین ایثار و شهادت است که شخصیت‌های علمی و فرهنگی و هنری برجسته‌ای از جمله مستوره اردلان، شاعر، نویسنده و مورخ مایه افتخار است.
علی جنتی افزود: کردستان به نسبت وجود هنرمندان و شخصیت‌های بزرگ فرهنگی از امکانات محدودی برخوردار است و باید مورد توجه قرار گیرد.
وی چاپ ۸۰ هزار عنوان کتاب و صدور ۴ هزار و ۵۰۰ مجوز نشریات الکترونیک و مکتوب طی سال گذشته در کشور را بیانگر بازشدن فضای جدیدی در این حوزه دانست و گفت: رشد و گسترش فرهنگ در فضای باز انجام می‌گیرد.
دکتر جنتی بر حفظ عدالت فرهنگی تاکید کرد و گفت: باید مناطق مختلف کشور از امکانات عادلانه‌ای برخوردار باشند و مناطق کم‌برخوردار نیز امکانات بیشتری داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه شاهد فروش بالای سینما در کشور هستیم یادآور شد: توجه به اقتصاد فرهنگ نیز مولفه‌ای است که باید مورد توجه باشد و هنرمندان این حوزه آن را به خوبی احساس می‌کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر فرهنگی  بودن استان کردستان افزود: وجود فرهنگ بومی، شاعران و ادیبان، تحریر بسیاری از کتاب‌های فرهنگی و هنری گواهی روشن بر زنجیره طولانی و قدمت فرهنگ و تاریخ این اسرزمین است.
جنتی تفویض اختیار به استان‌ها و عدم تمرکز در تهران را از دیگر رویکردهای وزارت ارشاد دانست و گفت: انجام کارهایی از جمله صدور مجوز کتاب در حوزه سینما، هنرهای تجسمی، موسیقی و غیره به بسیاری از استان‌ها واگذار شده تا کار بهتر انجام شود.
وی بیان کرد: معتقد هستم باید از نیروهای اهل سنت و در مدیریت‌های اجرایی از امکانات و همه نیروها استفاده شود تا همگرایی و وحدت و انسجام کشور افزایش یابد.
جنتی برای راه‌اندازی چاپخانه در کردستان با همکاری بخش خصوصی اعلام آمادگی کرد.
وی اظهار کرد: در خصوص حضور هنرمندان در اقلیم کردستان عراق مشکلی نداریم و آمادگی تعاملات لازم با اقلیم عراق را داریم.
وی اضافه کرد: کمبود فضای فرهنگی در کردستان مشهود است و حداقل در مرکز استان نباید فضای فرهنگی با کمبود روبرو باشد.
وی بیان کرد: کردستان در همه زمینه‌های فرهنگی هنری دارای مزیت است و می‌توان جشنواره موسیقی آیینی و عرفانی را در استان با حضور سایر استان‌های کشور برگزار کرد و دبیرخانه این جشنواره موسیقی در کردستان راه‌اندازی شود که این مهم نیاز به برنامه‌ریزی ارشاد اسلامی استان کردستان دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: تشکیلات جدید استانی در حال پیگیری است و معاونت قرآن و عترت نیز در کل استان‌های کشور راه‌اندازی خواهد شد.
جنتی در پایان از حمایت از آثار فاخر فعالیت‌های حوزه ادبی فیلمسازی، هنرهای تجسمی و نشریات استان کردستان خبر داد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.