رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۹
 • کد خبر : 1330
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سیاست دولت کمک به اسقلال مالی نشریات است
معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در جمع مدیران مسوول نشریات محلی کردستان:

سیاست دولت کمک به اسقلال مالی نشریات است

روژان: بر این باورم که کمک مستقیم دولت مطبوعات را از رسالتشان دور می‌کند.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سیاست دولت کمک به اسقلال مالی نشریات است. بر این باورم که کمک مستقیم دولت مطبوعات را از رسالتشان دور می‌کند.
به گزارش خبرنگار روژان، دکتر حسین انتظامی چهارشنبه شب در نشست با اصحاب رسانه استان کردستان، ظرفیت بالای این استان را برای توسعه فعالیت‌های مطبوعاتی مهم دانست و افزود: با توجه به اینکه کردستان یک استان مرزی است، همگرایی این استان برای منافع ملی و امنیت کشور بسیار حائز اهمیت است.
معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در ادامه سخنان خود در مورد برگزاری جشنواره‌های ملی و منطقه‌ای مطبوعات در استان‌ها گفت: با برگزاری جشنواره‌های فرمایشی و بدون شفافیت مخالفم. باید جشنواره‌ها براساس اصول طراحی شده و سیاستگذاری‌های مرکز برگزار شود.
وی همچنین یکی از آفتهای عرصه خبر را حضور افراد غیرخبرنگار و ویزیتور عنوان کرد و گفت: این سیاست را داریم که خبرنگاران واقعی پالایش شوند و رسته ویزیتور و خبرنگار از دیگر جدا شود.
انتظامی همچنین بر عزم دولت برای تقویت نشریات محلی تاکید کرد و با اشاره به اینکه برای رسیدن به توسعه راهی جز تقویت نشریات محلی نیست تصریح کرد: نشریات نیز باید در راستای قانون خبرنگاران خود را بیمه کنند تا استقلال و ثبات حرفه ای خبرنگاران رعایت شود.
وی یکی از آسیب‌ها را در استان‌ها دوگانگی و تقابل میان نشریات سراسری و محلی عنوان کرد و افزود: فقط نشریاتی که دارای پروانه هستند ادارات ارشاد موظف هستند به آنها آگهی دهند. وی به متولیان اداره فرهنگ و ارشاد استان توصیه کرد بر فعالیت دفاتر روزنامه‌ها بیشتر نظارت کنند و به دفاتری که فاقد پروانه هستند آگهی ندهند.

دکتر انتظامی با اشاره به اینکه در بسیاری از دفاتر نشریات سراسری در استانها خلاف قاعده و قانون عمل می شود و ما به دنبال قانونمند کردن روند فعالیت در این دفاتر هستیم این را هم گفت که از آنجا که روزنامه های کیهان، اطلاعات و جمهوری اسلامی در دفاتر استانها افراد حقوق بگیر دارند نیازی به تشریفات اداری برای صدور پروانه ندارند و ادارات ارشاد در استانها باید پروانه فعالیت این دفاتر را خارج از قواعد مرسوم صادر کنند.
وی خاطرنشان کرد: باید ۷۰ درصد آگهی‌ها در استان‌ها بین نشریات محلی توزیع شود و این مسئله نیز باید در کردستان رعایت شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...