رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۵ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 14 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۸
 • کد خبر : 1339
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان فرهنگی مایه افتخار ایران است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سنندج:

کردستان فرهنگی مایه افتخار ایران است

روژان: دکتر جنتی با تقدیر از تلاش‌های بسیار خوب رئیس حوزه هنری کردستان برای ایجاد پردیس سینما بهمن سنندج گفت: حوزه هنری تلاش‌های بسیار خوبی در ایجاد این پردیس که کار فاخری است انجام داده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سفری دو روزه به استان کردستان داشت و در در نشستی با اصحاب فرهنگ و هنر گفت: کردستان دیار عالمان و فرزانگان و فرهیختگان و سرزمین ایثار و شهادت است که شخصیت‌های علمی و فرهنگی و هنری برجسته‌ای از جمله مستوره اردلان، شاعر، نویسنده و مورخ مایه افتخار است.
علی جنتی افزود: کردستان به نسبت وجود هنرمندان و شخصیت‌های بزرگ فرهنگی از امکانات محدودی برخوردار است و باید مورد توجه قرار گیرد.
وی چاپ ۸۰ هزار عنوان کتاب و صدور ۴ هزار و ۵۰۰ مجوز نشریات الکترونیک و مکتوب طی سال گذشته در کشور را بیانگر بازشدن فضای جدیدی در این حوزه دانست و گفت: رشد و گسترش فرهنگ در فضای باز انجام می‌گیرد.
دکتر جنتی بر حفظ عدالت فرهنگی تاکید کرد و گفت: باید مناطق مختلف کشور از امکانات عادلانه‌ای برخوردار باشند و مناطق کم‌برخوردار نیز امکانات بیشتری داشته باشند.
وی بیان کرد: معتقد هستم باید از نیروهای اهل سنت و در مدیریت‌های اجرایی از امکانات و همه نیروها استفاده شود تا همگرایی و وحدت و انسجام کشور افزایش یابد.
وی اظهار کرد: در خصوص حضور هنرمندان در اقلیم کردستان عراق مشکلی نیست و آمادگی تعاملات لازم با اقلیم عراق را داریم.
وی افزود: کردستان در همه زمینه‌های فرهنگی و هنری دارای مزیت است و می‌توان جشنواره موسیقی آیینی و عرفانی را در استان با حضور سایر استان‌های کشور برگزار کرد و دبیرخانه این جشنواره موسیقی در کردستان راه‌اندازی شود که این مهم نیاز به برنامه‌ریزی ارشاد اسلامی استان کردستان دارد.
جنتی در پایان از حمایت از آثار فاخر فعالیت‌های حوزه ادبی فیلمسازی، هنرهای تجسمی و نشریات استان کردستان خبر داد.
سینماشیدا را بخرید
مالک سینما شیدای سنندج در بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سینما شیدا با بیان اینکه این سینما تنها سینمای بخش خصوصی استان است، گفت: این سینما بیش از ۲۰ سال سابقه خدمت دارد اما در حال حاضر متاسفانه تعطیل شده است.
طالبی با اشاره به نیاز ۳ میلیارد تومانی این مجموعه برای بازسازی، خواستار خرید این سینما از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد و گفت: اگر واقعا امکان خرید وجود ندارد، حداقل در بحث بازسازی آن بودجه‌ای از سوی دولت به من داده شود تا بتوانم در راستای احیای این ظرفیت فرهنگی اقدام کنم.
جنتی در مورد درخواست سرمایه‌گذار سینما شیدا مبنی بر خرید سینما از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد، گفت: خریداری به دلیل عدم اعتبارات کافی امکان پذیر نیست، اما شاید بتوانیم کمکی به رفع مشکلات و امر بازسازی آن بکنیم.
افتتاح سالن اندیشه پردیس سینما بهمن
رئیس حوزه هنری کردستان در آئین افتتاح سالن اندیشه پردیس سینما بهمن با حضور جنتی گفت: سالن کنفرانس اندیشه یک سالن کاملا تخصصی و حرفه‌ای است که با ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار به مجموعه پردیس سینما بهمن سنندج اضافه شده است. امین مرادی افزود: امروز همزمان با پنجمین سالگرد بهره‌برداری پردیس سینما بهمن در سنندج، سیستم پخش این مجموعه هم به سیسیتم پیشرفته دیجیتال بارکو ارتقا پیدا کرد که در سطح بالایی وضوح تصویر را افزایش می‌دهد.
تجلیل وزیر ارشاد از عملکرد
حوزه هنری کردستان
علی جنتی در حاشیه بازدید از پردیس سینما بهمن سنندج با اشاره به بازدید از طرح در دست ساخت تالار فرهنگ‌ استان، اعتبار اختصاص یافته به این طرح را ۱۱ میلیارد تومان عنوان کرد و اظهار داشت: به منظور تسریع در اجرای این پروژه، قرار بر این است که کار به صورت فازبندی دنبال و در گام نخست قسمت تالار به شرط مساعد بودن وضعیت آب و هوا به بهره‌برداری برسد.
وی افزود: این کار باید هرچه زودتر انجام شود، چرا که کمتر از دو ماه به آغاز بارندگی در این استان فرصت باقی مانده و باید حتما اقدامات جدی انجام گیرد.
وزیر ارشاد این را هم گفت که اعتبارات اختصاص یافته به استان کردستان به هیچ وجه متناسب با ظرفیت‌های بسیار بالای استان نیست.
وی با تقدیر از تلاش‌های بسیار خوب رئیس حوزه هنری کردستان برای ایجاد پردیس سینما بهمن سنندج خاطرنشان کرد: واقعا حوزه هنری تلاش‌های بسیار خوبی در ایجاد این پردیس که کار تمییز و فاخری است انجام داده است.
دیدار با نماینده ولی‌فقیه در کردستان
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سالانه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای توسعه فعالیت‌های قرآنی می‌گذاشت اما به دلیل خشکسالی مالی، سال گذشته یک ریال پرداخت نشد.
به گزارش فارس، علی جنتی در دیدار با نماینده ولی‌فقیه و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان افزود: بودجه فرهنگی کل کشور هفت هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده که فقط هزار میلیارد تومان آن به ارشاد اسلامی اختصاص یافته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان از کل بودجه فرهنگی به صدا و سیما، حدود ۵۰۰ میلیارد تومان به سازمان تبلیغات و مابقی به دستگاه‌ها و بخش‌های دیگر اختصاص می‌یابد.
وی گفت: سالانه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان را برای توسعه فعالیت‌های قرآنی می‌گذاشت اما به دلیل خشکسالی مالی، سال گذشته یک ریال پرداخت نشد.
جنتی بیان کرد: ۱۰ میلیارد تومان هم در سال به فیلم‌های فاخر اختصاص می‌دادند که سال گذشته یک ریال هم برای این مورد اختصاص نیافت.
وی با عنوان اینکه پرداخت حقوق و یارانه در اولویت است، گفت: بیشتر وزرا اعتقاد دارند که با حدود هفت میلیون جمعیت زیرپوشش نهادهای حمایتی، جمعیت واجدین شرایط یارانه به بیشتر از ۱۰ میلیون نفر نمی‌رسد.
آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی نیز در این دیدار اظهار کرد: کنگره امام شافعی یکی از برنامه‌های در دست اقدام است که تاثیر بسزایی در شناخت این شخصیت دینی و جایگاه ایشان خواهد داشت.
وی تصریح کرد: رهبر مسلمانان فقه شافعی‌مذهب با تکفیر مخالف بود و نه تنها از اهل بیت(ع)، بلکه از طرفداران اهل بیت(ع) نیز دفاع می‌کرد و اگر دیدگاه‌های فقهی ایشان پیاده شود بسیاری از مشکلات جهان اسلام حل و مرتفع خواهد شد.
حسینی‌شاهرودی یادآوری کرد: اکثر الازهر مصر از مسلمانان شافعی‌مذهب هستند که اخیرا هم مواضعی علیه وهابیت داشته‌اند همچنین در اندونزی نیز با وجود اینکه عربستان بسیار کار کرد، اما اینها در مقابل وهابیت ایستادند.
وی در ادامه گفت: پیش کنگره‌هایی در راستای برگزاری کنگره اصلی امام شافعی در شهرستان‌های استان برگزار شده که در این برنامه‌ها از سخنرانان خود اهل سنت استفاده شده است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد: فضایی ایجاد شده که مسلمانان اهل سنت استان در برگزاری این برنامه مهم پای کار آمده‌اند.
حسینی‌شاهرودی در بخش دیگری از سخنانش به دایر کردن مدارس علوم دینی اهل سنت در کردستان اشاره کرد و گفت: سطوح عالی را برای اهل سنت شروع کرده‌ایم و اولین دوره تربیت مبلغ آن نیز به پایان رسیده است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان در پایان گفت: هیأت امنا و مدیر مراکز اهل سنت از خود اهل سنت هستند و ماموستا فایق رستمی یکی از نمایندگان مردم کردستان در مجلس خبرگان برای مدیریت آن پیشنهاد شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...