رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۲ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 27 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۸
 • کد خبر : 1339
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان فرهنگی مایه افتخار ایران است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سنندج:

کردستان فرهنگی مایه افتخار ایران است

روژان: دکتر جنتی با تقدیر از تلاش‌های بسیار خوب رئیس حوزه هنری کردستان برای ایجاد پردیس سینما بهمن سنندج گفت: حوزه هنری تلاش‌های بسیار خوبی در ایجاد این پردیس که کار فاخری است انجام داده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سفری دو روزه به استان کردستان داشت و در در نشستی با اصحاب فرهنگ و هنر گفت: کردستان دیار عالمان و فرزانگان و فرهیختگان و سرزمین ایثار و شهادت است که شخصیت‌های علمی و فرهنگی و هنری برجسته‌ای از جمله مستوره اردلان، شاعر، نویسنده و مورخ مایه افتخار است.
علی جنتی افزود: کردستان به نسبت وجود هنرمندان و شخصیت‌های بزرگ فرهنگی از امکانات محدودی برخوردار است و باید مورد توجه قرار گیرد.
وی چاپ ۸۰ هزار عنوان کتاب و صدور ۴ هزار و ۵۰۰ مجوز نشریات الکترونیک و مکتوب طی سال گذشته در کشور را بیانگر بازشدن فضای جدیدی در این حوزه دانست و گفت: رشد و گسترش فرهنگ در فضای باز انجام می‌گیرد.
دکتر جنتی بر حفظ عدالت فرهنگی تاکید کرد و گفت: باید مناطق مختلف کشور از امکانات عادلانه‌ای برخوردار باشند و مناطق کم‌برخوردار نیز امکانات بیشتری داشته باشند.
وی بیان کرد: معتقد هستم باید از نیروهای اهل سنت و در مدیریت‌های اجرایی از امکانات و همه نیروها استفاده شود تا همگرایی و وحدت و انسجام کشور افزایش یابد.
وی اظهار کرد: در خصوص حضور هنرمندان در اقلیم کردستان عراق مشکلی نیست و آمادگی تعاملات لازم با اقلیم عراق را داریم.
وی افزود: کردستان در همه زمینه‌های فرهنگی و هنری دارای مزیت است و می‌توان جشنواره موسیقی آیینی و عرفانی را در استان با حضور سایر استان‌های کشور برگزار کرد و دبیرخانه این جشنواره موسیقی در کردستان راه‌اندازی شود که این مهم نیاز به برنامه‌ریزی ارشاد اسلامی استان کردستان دارد.
جنتی در پایان از حمایت از آثار فاخر فعالیت‌های حوزه ادبی فیلمسازی، هنرهای تجسمی و نشریات استان کردستان خبر داد.
سینماشیدا را بخرید
مالک سینما شیدای سنندج در بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سینما شیدا با بیان اینکه این سینما تنها سینمای بخش خصوصی استان است، گفت: این سینما بیش از ۲۰ سال سابقه خدمت دارد اما در حال حاضر متاسفانه تعطیل شده است.
طالبی با اشاره به نیاز ۳ میلیارد تومانی این مجموعه برای بازسازی، خواستار خرید این سینما از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد و گفت: اگر واقعا امکان خرید وجود ندارد، حداقل در بحث بازسازی آن بودجه‌ای از سوی دولت به من داده شود تا بتوانم در راستای احیای این ظرفیت فرهنگی اقدام کنم.
جنتی در مورد درخواست سرمایه‌گذار سینما شیدا مبنی بر خرید سینما از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد، گفت: خریداری به دلیل عدم اعتبارات کافی امکان پذیر نیست، اما شاید بتوانیم کمکی به رفع مشکلات و امر بازسازی آن بکنیم.
افتتاح سالن اندیشه پردیس سینما بهمن
رئیس حوزه هنری کردستان در آئین افتتاح سالن اندیشه پردیس سینما بهمن با حضور جنتی گفت: سالن کنفرانس اندیشه یک سالن کاملا تخصصی و حرفه‌ای است که با ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار به مجموعه پردیس سینما بهمن سنندج اضافه شده است. امین مرادی افزود: امروز همزمان با پنجمین سالگرد بهره‌برداری پردیس سینما بهمن در سنندج، سیستم پخش این مجموعه هم به سیسیتم پیشرفته دیجیتال بارکو ارتقا پیدا کرد که در سطح بالایی وضوح تصویر را افزایش می‌دهد.
تجلیل وزیر ارشاد از عملکرد
حوزه هنری کردستان
علی جنتی در حاشیه بازدید از پردیس سینما بهمن سنندج با اشاره به بازدید از طرح در دست ساخت تالار فرهنگ‌ استان، اعتبار اختصاص یافته به این طرح را ۱۱ میلیارد تومان عنوان کرد و اظهار داشت: به منظور تسریع در اجرای این پروژه، قرار بر این است که کار به صورت فازبندی دنبال و در گام نخست قسمت تالار به شرط مساعد بودن وضعیت آب و هوا به بهره‌برداری برسد.
وی افزود: این کار باید هرچه زودتر انجام شود، چرا که کمتر از دو ماه به آغاز بارندگی در این استان فرصت باقی مانده و باید حتما اقدامات جدی انجام گیرد.
وزیر ارشاد این را هم گفت که اعتبارات اختصاص یافته به استان کردستان به هیچ وجه متناسب با ظرفیت‌های بسیار بالای استان نیست.
وی با تقدیر از تلاش‌های بسیار خوب رئیس حوزه هنری کردستان برای ایجاد پردیس سینما بهمن سنندج خاطرنشان کرد: واقعا حوزه هنری تلاش‌های بسیار خوبی در ایجاد این پردیس که کار تمییز و فاخری است انجام داده است.
دیدار با نماینده ولی‌فقیه در کردستان
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سالانه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برای توسعه فعالیت‌های قرآنی می‌گذاشت اما به دلیل خشکسالی مالی، سال گذشته یک ریال پرداخت نشد.
به گزارش فارس، علی جنتی در دیدار با نماینده ولی‌فقیه و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان افزود: بودجه فرهنگی کل کشور هفت هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بوده که فقط هزار میلیارد تومان آن به ارشاد اسلامی اختصاص یافته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان از کل بودجه فرهنگی به صدا و سیما، حدود ۵۰۰ میلیارد تومان به سازمان تبلیغات و مابقی به دستگاه‌ها و بخش‌های دیگر اختصاص می‌یابد.
وی گفت: سالانه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی حدود ۲۰۰ میلیارد تومان را برای توسعه فعالیت‌های قرآنی می‌گذاشت اما به دلیل خشکسالی مالی، سال گذشته یک ریال پرداخت نشد.
جنتی بیان کرد: ۱۰ میلیارد تومان هم در سال به فیلم‌های فاخر اختصاص می‌دادند که سال گذشته یک ریال هم برای این مورد اختصاص نیافت.
وی با عنوان اینکه پرداخت حقوق و یارانه در اولویت است، گفت: بیشتر وزرا اعتقاد دارند که با حدود هفت میلیون جمعیت زیرپوشش نهادهای حمایتی، جمعیت واجدین شرایط یارانه به بیشتر از ۱۰ میلیون نفر نمی‌رسد.
آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی نیز در این دیدار اظهار کرد: کنگره امام شافعی یکی از برنامه‌های در دست اقدام است که تاثیر بسزایی در شناخت این شخصیت دینی و جایگاه ایشان خواهد داشت.
وی تصریح کرد: رهبر مسلمانان فقه شافعی‌مذهب با تکفیر مخالف بود و نه تنها از اهل بیت(ع)، بلکه از طرفداران اهل بیت(ع) نیز دفاع می‌کرد و اگر دیدگاه‌های فقهی ایشان پیاده شود بسیاری از مشکلات جهان اسلام حل و مرتفع خواهد شد.
حسینی‌شاهرودی یادآوری کرد: اکثر الازهر مصر از مسلمانان شافعی‌مذهب هستند که اخیرا هم مواضعی علیه وهابیت داشته‌اند همچنین در اندونزی نیز با وجود اینکه عربستان بسیار کار کرد، اما اینها در مقابل وهابیت ایستادند.
وی در ادامه گفت: پیش کنگره‌هایی در راستای برگزاری کنگره اصلی امام شافعی در شهرستان‌های استان برگزار شده که در این برنامه‌ها از سخنرانان خود اهل سنت استفاده شده است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد: فضایی ایجاد شده که مسلمانان اهل سنت استان در برگزاری این برنامه مهم پای کار آمده‌اند.
حسینی‌شاهرودی در بخش دیگری از سخنانش به دایر کردن مدارس علوم دینی اهل سنت در کردستان اشاره کرد و گفت: سطوح عالی را برای اهل سنت شروع کرده‌ایم و اولین دوره تربیت مبلغ آن نیز به پایان رسیده است.
نماینده ولی فقیه در استان کردستان در پایان گفت: هیأت امنا و مدیر مراکز اهل سنت از خود اهل سنت هستند و ماموستا فایق رستمی یکی از نمایندگان مردم کردستان در مجلس خبرگان برای مدیریت آن پیشنهاد شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...