رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۱
 • کد خبر : 1349
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : این بمب‌های متحرک

روژان: یا هنوز وقت آن نرسیده است که از نگاه کردن به چهره‌ی مردم نجیب، صبور و محروم این دیار کمی شرم کنند و اندکی از هزاران میلیارد تومان درآمد سالانه‌ی مبادلات مرزی این شهرستان را برای خود این دیار هزینه کنند؟

هفته گذشته دوباره مریوان شاهد صحنه‌ی دلخراش و بسیار تاسف‌بار قربانی شدن چند تن از شهروندانش بود. بنده با مراجعه به بیمارستان توحید جویای حال درماندگانی شدم که مظلومانه، زنده زنده در آتش طمع و زراندوزی عده‌ای قلیل و نیز لاابالی و بی تدبیری دست اندرکارانی سوختند که بی تدبیریشان روز به روز بر محرومیت و درماندگی این دیار می‌افزاید. کردستان، مخصوصا شهرستان‌های مرزی مریوان و سروآباد، سال‌ها در مقابل جور و ستم رژیم بعث ایستادگی کردند؛ هشت سال آوارگی و بی خانمانی را به جان خریدند و فرزندان بسیاری را در راه مقاومت و دفاع از کیان این کشور تقدیم نمودند؛ پس حق این تحمل و بردباری و ایثار چگونه و کی باید ادا شود؟! حتی اگر دولتمردان در گماردن مسئولین دلسوز و متعهد، تخصیص بودجه و پیشبرد پروژه‌های عمرانی و آبادانی، ارج و توجه بیشتری به این شهرستان‌ها نشان دهند حق مسلمی‌ست که اهمال و تقصیر از آن بدون شک در پیشگاه پروردگار، نابخشودنی خواهد بود. برکسی پوشیده نیست که مسبب بسیاری از این کوتاهی‌ها، سردرگمی و ناآشنایی نمایندگان اسبق این شهرستان‌ها با دغدغه‌ها و مشکلات واقعی جامعه و عدول از وظایف قانونی‌شان بوده است که همانا قانونگذاری و نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی می‌باشد نه عزل و نصب فرمانداران و مدیرکل‌ها! این امر علت مزیدی شد تا از روی دین و سهم خواهی، توسط آنان، دست اندرکارانی ناتوان بر پست‌هایی مهم و حساس گمارده شوند که ارزش خود را پایین‌تر از منصبشان می‌دانستند لذا برای حفظ آن، تن به هر ایستایی و سکونی می‌دادند! استحاله شدن در بازی‌های حزبی و برخورد ناشیانه و غیر اصولی با جریانات سیاسی از علل دیگر است که نه تنها هیچ نفعی برای این سرزمین نداشته است بلکه از هزینه‌های این باندبازی‌ها و ورودهای غیرضروری، تشدید محرومیت و عقب ماندگی این دیار به وضوح نمایان است؛ از طرف دیگر بی احتیاطی رانندگان ماشین‌های سنگین و عدم رعایت مسائل ایمنی در تردد جاده‌یی اینچنین نامناسب و غیر استاندارد، هر روز و هر هفته فجایعی اینگونه دلخراش و غیر قابل جبران به بار آورده است.
بسیار جای تاسف است که تمامی راه‌های ارتباطی شهرستان مریوان، که در نوع خود جزو مناطق توریست پذیر و زیبای کشور به حساب می آید، از نوع جاده‌های نامناسب بوده‌ که‌ به‌ وفور جان شهروندان و مسافرین عازم این دیار را به‌ مخاطره‌ انداخته‌ است. وجود کامیون‌ها و ماشین آلات سنگین، پیچ‌های غیر استاندارد، گردنه‌های مه‌گیر و طاقت فرسا، کم عرضی وحشتناک  جاده، تردد وسایل نقلیه‌ی قاچاق فروشی، راننده‌های بی احتیاط و… در طول مدت شبانه‌روز چنان وحشتی در دل مسافران و خود مردم منطقه ایجاد کرده که لذت سفر را به کامشان تلخ و در بسیاری مواقع، تاسف بار نموده است. تردد بسیار زیاد و خارج از ظرفیت کامیون-هاو تانکرهای حامل سوخت و مواد آتش‌زا در چند سال اخیر، آمار تصادفات در مسیرهای این شهرستان را به گونه ای بالا برده‌ است که‌ نه‌ تنها گردشگران رغبتی برای پیمودن این راه ندارند که‌ به عنوان دافعه‌ای بسیار بزرگ، توصیف وحشتناک آن دهان به دهان و شهر به شهر، هزاران کیلومتر راه را پیموده است. سهم مردم صبور و نجیب شهرستان مریوان از درآمد حاصل از بازرگانی، واردات و صادرات و مراودات گمرکی این شهرستان در قبال ترافیک سنگین و خطرات مسافرتی، خسارات امکانات جاده ای و مرگ عزیزانشان که در طول روز و هفته در اثر سوانح رانندگی به وفور روی می‌دهد، از آسفالت و بزرگ راه‌های کشور، بسیار خواندنی و تامل برانگیز است! سهم شهرستان مریوان از جاده‌ها و بزرگ راه‌های مناسب مانند آزادراه و آسفالت چهار خطه‌ و اصلی عریض و معمولی ۰ کیلومتر و عریض آسفالته‌ مسیری کمتر از ۱۰ کیلومتر است! آری در کمال تاسف و ناباوری تنها سهم مریوانی که در اذهان مردم با عناوین دهان پرکنی چون “بهشت گمشده” و «نگین غرب» و…شکل گرفته است از انواع آسفالت نوع ۱ و۲  و جاده‌های شنی می‌باشد!
چند وقت پیش سایت اداره‌ی کل راه و ترابری استان کردستان ۵۲ نقطه‌ی حادثه‌ خیز و لازم التوجه را در استان معرفی نموده‌ بود که‌ از این مقدار فقط ۵ نقطه‌ به‌ مسیرهای منتهی به‌ شهرستان مریوان مربوط می‌شد! این در حالی است‌ که‌ به‌ طور میانگین بیشترین مناطق مه‌گیر (۵/۶۷ کیلومتر) و گردنه‌های خطرناک (۱۱/۹۱ کیلومتر از ۲۴۱ کیلومتر کل استان!) و پیچ ها و انحرافات غیر اصولی در مسیرهای این شهرستان واقع است. هرچند این آمار ارقام و مشخصات صحیحی از کیفیت جاده‌های مریوان به دست نمی‌داد اما حداقل ماخذی بود تا محققان احتمالی از آن بازدید نمایند. اینک حتی این آمار را برداشته و جز مدح عملکرد و یا فرافکنی نارسائیی‌ها به گردن سایر دستگاه‌ها، اطلاعات صحیح و شفافی از این اوضاع، در اختیار بازدیدکنندگان قرار نمی‌گیرد.
آیا مسئولین استانی از آمار تصادفات، تکه تکه شدن و سوختن روزانه‌ی هموطنان در این مسیر خبر ندارند؟ آیا بزرگواران راهنمایی و رانندگی آنقدر که به نبستن کمربند یک شهروند توجه کرده و بلافاصله او را جریمه می‌کنند به همین اندازه و یا شاید چندین برابر از بی احتیاطی ماشین‌های سنگین در این مسیر چشم پوشی نمی‌کنند؟ آیا جان انسان‌ها در این دیار آنقدر بی‌ارزش است که سال‌هاست به خاطر زراندوزی فقط چند نفر، روزانه ده‌ها هموطن و مسافر زیر چرخ‌های این بمب‌های متحرک جاده‌ای له شده و یا در حریق مهیبشان بسوزند اما هیچکس هیچ تدبیری نیندیشد؟! نه حاضر شوند مسیر ترددشان را به چهاربانده‌های مسیرهای دیگر تغییر دهند نه در افتتاح مسیر جدید تعجیل نمایند! آیا هنوز وقت آن نرسیده است که از نگاه کردن به چهره‌ی مردم نجیب، صبور و محروم این دیار کمی شرم کنند و اندکی از هزاران میلیارد تومان درآمد سالانه‌ی مبادلات مرزی این شهرستان را برای خود این دیار هزینه کنند؟ حتی اگر این امر مستلزم زمان و بودجه‌ی فراوان بوده و از عهده‌ی دستگاه‌های استانی خارج است لااقل ایجاد و احداث این پروژه را به مزایده بگذارید تا شرکت‌های خصوصی داخلی یا خارجی و یا دستگاه‌های مرتبط با پروژه‌های راه‌سازی در قبال امتیازاتی چون ایجاد باجه‌های اخذ عوارض و… فکری به حال این راه مرگبار نمایند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...