رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۹ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۱
 • کد خبر : 1349
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : این بمب‌های متحرک

روژان: یا هنوز وقت آن نرسیده است که از نگاه کردن به چهره‌ی مردم نجیب، صبور و محروم این دیار کمی شرم کنند و اندکی از هزاران میلیارد تومان درآمد سالانه‌ی مبادلات مرزی این شهرستان را برای خود این دیار هزینه کنند؟

هفته گذشته دوباره مریوان شاهد صحنه‌ی دلخراش و بسیار تاسف‌بار قربانی شدن چند تن از شهروندانش بود. بنده با مراجعه به بیمارستان توحید جویای حال درماندگانی شدم که مظلومانه، زنده زنده در آتش طمع و زراندوزی عده‌ای قلیل و نیز لاابالی و بی تدبیری دست اندرکارانی سوختند که بی تدبیریشان روز به روز بر محرومیت و درماندگی این دیار می‌افزاید. کردستان، مخصوصا شهرستان‌های مرزی مریوان و سروآباد، سال‌ها در مقابل جور و ستم رژیم بعث ایستادگی کردند؛ هشت سال آوارگی و بی خانمانی را به جان خریدند و فرزندان بسیاری را در راه مقاومت و دفاع از کیان این کشور تقدیم نمودند؛ پس حق این تحمل و بردباری و ایثار چگونه و کی باید ادا شود؟! حتی اگر دولتمردان در گماردن مسئولین دلسوز و متعهد، تخصیص بودجه و پیشبرد پروژه‌های عمرانی و آبادانی، ارج و توجه بیشتری به این شهرستان‌ها نشان دهند حق مسلمی‌ست که اهمال و تقصیر از آن بدون شک در پیشگاه پروردگار، نابخشودنی خواهد بود. برکسی پوشیده نیست که مسبب بسیاری از این کوتاهی‌ها، سردرگمی و ناآشنایی نمایندگان اسبق این شهرستان‌ها با دغدغه‌ها و مشکلات واقعی جامعه و عدول از وظایف قانونی‌شان بوده است که همانا قانونگذاری و نظارت بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی می‌باشد نه عزل و نصب فرمانداران و مدیرکل‌ها! این امر علت مزیدی شد تا از روی دین و سهم خواهی، توسط آنان، دست اندرکارانی ناتوان بر پست‌هایی مهم و حساس گمارده شوند که ارزش خود را پایین‌تر از منصبشان می‌دانستند لذا برای حفظ آن، تن به هر ایستایی و سکونی می‌دادند! استحاله شدن در بازی‌های حزبی و برخورد ناشیانه و غیر اصولی با جریانات سیاسی از علل دیگر است که نه تنها هیچ نفعی برای این سرزمین نداشته است بلکه از هزینه‌های این باندبازی‌ها و ورودهای غیرضروری، تشدید محرومیت و عقب ماندگی این دیار به وضوح نمایان است؛ از طرف دیگر بی احتیاطی رانندگان ماشین‌های سنگین و عدم رعایت مسائل ایمنی در تردد جاده‌یی اینچنین نامناسب و غیر استاندارد، هر روز و هر هفته فجایعی اینگونه دلخراش و غیر قابل جبران به بار آورده است.
بسیار جای تاسف است که تمامی راه‌های ارتباطی شهرستان مریوان، که در نوع خود جزو مناطق توریست پذیر و زیبای کشور به حساب می آید، از نوع جاده‌های نامناسب بوده‌ که‌ به‌ وفور جان شهروندان و مسافرین عازم این دیار را به‌ مخاطره‌ انداخته‌ است. وجود کامیون‌ها و ماشین آلات سنگین، پیچ‌های غیر استاندارد، گردنه‌های مه‌گیر و طاقت فرسا، کم عرضی وحشتناک  جاده، تردد وسایل نقلیه‌ی قاچاق فروشی، راننده‌های بی احتیاط و… در طول مدت شبانه‌روز چنان وحشتی در دل مسافران و خود مردم منطقه ایجاد کرده که لذت سفر را به کامشان تلخ و در بسیاری مواقع، تاسف بار نموده است. تردد بسیار زیاد و خارج از ظرفیت کامیون-هاو تانکرهای حامل سوخت و مواد آتش‌زا در چند سال اخیر، آمار تصادفات در مسیرهای این شهرستان را به گونه ای بالا برده‌ است که‌ نه‌ تنها گردشگران رغبتی برای پیمودن این راه ندارند که‌ به عنوان دافعه‌ای بسیار بزرگ، توصیف وحشتناک آن دهان به دهان و شهر به شهر، هزاران کیلومتر راه را پیموده است. سهم مردم صبور و نجیب شهرستان مریوان از درآمد حاصل از بازرگانی، واردات و صادرات و مراودات گمرکی این شهرستان در قبال ترافیک سنگین و خطرات مسافرتی، خسارات امکانات جاده ای و مرگ عزیزانشان که در طول روز و هفته در اثر سوانح رانندگی به وفور روی می‌دهد، از آسفالت و بزرگ راه‌های کشور، بسیار خواندنی و تامل برانگیز است! سهم شهرستان مریوان از جاده‌ها و بزرگ راه‌های مناسب مانند آزادراه و آسفالت چهار خطه‌ و اصلی عریض و معمولی ۰ کیلومتر و عریض آسفالته‌ مسیری کمتر از ۱۰ کیلومتر است! آری در کمال تاسف و ناباوری تنها سهم مریوانی که در اذهان مردم با عناوین دهان پرکنی چون “بهشت گمشده” و «نگین غرب» و…شکل گرفته است از انواع آسفالت نوع ۱ و۲  و جاده‌های شنی می‌باشد!
چند وقت پیش سایت اداره‌ی کل راه و ترابری استان کردستان ۵۲ نقطه‌ی حادثه‌ خیز و لازم التوجه را در استان معرفی نموده‌ بود که‌ از این مقدار فقط ۵ نقطه‌ به‌ مسیرهای منتهی به‌ شهرستان مریوان مربوط می‌شد! این در حالی است‌ که‌ به‌ طور میانگین بیشترین مناطق مه‌گیر (۵/۶۷ کیلومتر) و گردنه‌های خطرناک (۱۱/۹۱ کیلومتر از ۲۴۱ کیلومتر کل استان!) و پیچ ها و انحرافات غیر اصولی در مسیرهای این شهرستان واقع است. هرچند این آمار ارقام و مشخصات صحیحی از کیفیت جاده‌های مریوان به دست نمی‌داد اما حداقل ماخذی بود تا محققان احتمالی از آن بازدید نمایند. اینک حتی این آمار را برداشته و جز مدح عملکرد و یا فرافکنی نارسائیی‌ها به گردن سایر دستگاه‌ها، اطلاعات صحیح و شفافی از این اوضاع، در اختیار بازدیدکنندگان قرار نمی‌گیرد.
آیا مسئولین استانی از آمار تصادفات، تکه تکه شدن و سوختن روزانه‌ی هموطنان در این مسیر خبر ندارند؟ آیا بزرگواران راهنمایی و رانندگی آنقدر که به نبستن کمربند یک شهروند توجه کرده و بلافاصله او را جریمه می‌کنند به همین اندازه و یا شاید چندین برابر از بی احتیاطی ماشین‌های سنگین در این مسیر چشم پوشی نمی‌کنند؟ آیا جان انسان‌ها در این دیار آنقدر بی‌ارزش است که سال‌هاست به خاطر زراندوزی فقط چند نفر، روزانه ده‌ها هموطن و مسافر زیر چرخ‌های این بمب‌های متحرک جاده‌ای له شده و یا در حریق مهیبشان بسوزند اما هیچکس هیچ تدبیری نیندیشد؟! نه حاضر شوند مسیر ترددشان را به چهاربانده‌های مسیرهای دیگر تغییر دهند نه در افتتاح مسیر جدید تعجیل نمایند! آیا هنوز وقت آن نرسیده است که از نگاه کردن به چهره‌ی مردم نجیب، صبور و محروم این دیار کمی شرم کنند و اندکی از هزاران میلیارد تومان درآمد سالانه‌ی مبادلات مرزی این شهرستان را برای خود این دیار هزینه کنند؟ حتی اگر این امر مستلزم زمان و بودجه‌ی فراوان بوده و از عهده‌ی دستگاه‌های استانی خارج است لااقل ایجاد و احداث این پروژه را به مزایده بگذارید تا شرکت‌های خصوصی داخلی یا خارجی و یا دستگاه‌های مرتبط با پروژه‌های راه‌سازی در قبال امتیازاتی چون ایجاد باجه‌های اخذ عوارض و… فکری به حال این راه مرگبار نمایند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...