رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۵ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 14 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۶
 • کد خبر : 1385
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»
باحضور سینماگران کردستانی آغاز شد؛

نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»

با حضور سینماگران کردستانی و نمایش فیلم سینمایی «خاطرات اسب سیاه» به کارگردانی «شهرام علیدی» فیلمساز سنندجی، نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در اقلیم کردستان عراق آغاز به کار کرد. مراسم افتتاحییه نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، با حضور «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیتهای برجسته سیاسی اقلیم کُردستان، استاد […]

با حضور سینماگران کردستانی و نمایش فیلم سینمایی «خاطرات اسب سیاه» به کارگردانی «شهرام علیدی» فیلمساز سنندجی، نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در اقلیم کردستان عراق آغاز به کار کرد.
مراسم افتتاحییه نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، با حضور «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیتهای برجسته سیاسی اقلیم کُردستان، استاد «مظهر خالقی» خواننده سرشناس کُرد، آقای جمشیدی از کنسولگری ایران در شهر سلیمانیه، «فواد جلال» مدیر جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، دکتر «صلاح‌الدین سعید» رئیس دانشگاه سلیمانیه، اعضای هیئت داوران بخش‌های مختلف رقابتی فیلم‌های بلند و کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای کُردی»، «عبدلی حمه جوان» رئیس جشنواره، «احمد سالار» از بازیگران سرشناس سینما و تلویزیون اقلیم کردستان، سینماگران ایرانی حاضر در جشنواره، «دانر عمر» مدیر هنری جشنواره، میهمانان داخلی و خارجی شرکت کننده در جشنواره و همچنین تعداد کثیری از علاقمندان به سینما در ساعت ۷ بعدازظهر روز شنبه ۱۰ مهرماه جاری (۱ اکتبر ۲۰۱۶) در سالن کنگره دانشگاه شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار شد و «جمیل رستمی» کارگردان سنندجی فیلم‌های سینمایی «مرثیه برف»، «ژانی گه‌ل» و «چشم» با عکس زنده‌یاد «عباس کیارستمی» به همراه استاد «مظهر خالقی» خواننده سرشناس کُرد، پا بر روی فرش قرمز نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» گذاشت و یاد این سینماگر سرشناس ایرانی را در این جشنواره زنده و جاوید نگه داشت.
در ابتدا این مراسم افتتاحیه، سینماگران ایرانی، میهمانان شرکت کننده در نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» و همچنین بازیگران سرشناس تئاتر و سینمای اقلیم کردستان از طریق درشکه یکی از وسایل نقیله قدیمی در شهر سلیمانیه به محل مراسم فرش قرمز این جشنواره آمدند و در مقابل دوربین شبکه‌‌های مختلف خبری و عکاسان حاضر در جشنواره، پا برروی فرش قرمز گذاشتند.%d8%a8%d8%a7-%d8%ad%d8%b6%d9%88%d8%b1-%d8%b3%db%8c%d9%86%d9%85%d8%a7%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%86%d8%ae%d8%b3%d8%aa%d9%8a%d9%86-%d8%af%d9%88%d8%b1%d9%87-%d8%ac
در ادامه، «شوان عطوف» از بازیگران سرشناس سینمای اقلیم کردستان و عراق با سخنان خود آغازگر مراسم افتتاحییه نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در سالن کنگره دانشگاه این شهر، بود و در بخشی از سخنان خود گفت: این جشنواره، ما را با خود به یک نگاه گسترده‌تر خواهد برد که محوریت آن بر «سینما و هویت» بناه نهاده شده است. نخستین گام آن امروز در یک مکان آکادمیک، آغاز می‌شود و حرفهای زیادی برای افق‌ فرداهای آینده و دوره‌های بعدی خود خواهد داشت.
وی همچنین گفت: ما در فیلم‌هایمان به دنبال سینمای تلورانس می‌گردیم؛ از همگدیگر گذشت کنیم و یکدیگر را تحمل نماییم، چون در این خاورمیانه جنجالی و خونین، ما تنها از طریق هنر و بخصوص سینما می‌توانیم پا به یک جهان دیگر بگذاریم. امیدوارم که این بهار آزادی سینما از سینه سلیمانیه بیرون بیاید و برای همیشه ما و شما به صورت آزادانه و نترس در این سکوی آزادی که سینماست از آن لذت ببریم؛ چون سینما آزادی، نترسی، مداومت، نگاه متفاوت، خلاقیت و حقیقت را با خود به همراه دارد.
در ادامه این مراسم، «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه ضمن خیرمقدم به میهمامان حاضر در جشنواره، با اشاره به جایگاه سینما در تمدن کنونی بشر گفت: سینما از قدیم الایام و از دهه ۳۰ میلادی در عراق و همچنین در شهر سلیمانیه کردستان عراق و بخصوص در شهر خانقین، زادگاه خودم وجود داشته است؛ سینما یکی از زیباترین وجه‌های تمدن بشری است و امیدوارم که جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» پایه محکی برای آینده سینما در این منطقه باشد و موفقیتهای بیشتری را در آینده در حوزه هنر و بخصوص سینما شاهد باشیم.
در بخش دیگری از این مراسم افتتاحییه، «دانر عمر» مدیر هنری نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» گفت: برای شرکت در این جشنواره از سوی کارگردانان ۱۰۵ کشور جهان، ۷۲۰۰ به دفتر جشنواره ارسال شد؛ که در نخستین گام، کار ما را با مشکل مواجه کرد که برای امسال و سال‌های آینده برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم.
در ادامه گروه «رقص ملی سلیماینه» روی صحنه آمدند و تابلوی «گل خونین» را با حرکات موزون خود اجرا کردند؛ پس از آن نیز، فیلم سینمایی «خاطرات اسب سیاه» (بیره‌وه‌رییه‌کانی ئه‌سپه ره‌ش) به کارگردانی «شهرام علیدی» و با حضور این فیلمساز ایرانی، «دیمه‌ن زندی» بازیگران ایرانی و همچنین «عزیز چاپلوک» بازیگر ترکیه‌‌ای این فیلم، محصول مشترک ایران و ترکیه در بخش رقابتی «سینمای کُردی» این جشنواره روی پرده رفت.
«تورج اصلانی» به عنوان داور، آثار بخش رقابتی فیلم‌های بلند «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» را ارزیابی می‌کند و دیگر سینماگران ایرانی که در این رویداد سینمایی حضور دارند عبارتند از: «سیروس ثنایی» سرپرست انجمن سینمای جوانان ایران ـ دفتر سنندج، «جمیل رستمی» کارگردان فیلم‌های سینمایی «مرثیه برف»، «ژانی گه‌ل» و «چشم»، «هیوا امین‌نژاد» کارگردان و «رضا علایی» دستیار کارگردان فیلمی سینمایی «بدرود آنالوگ» (مالئاوا ئانالوگ)، «ستار چمنی‌گُل» و «ویدا صالحی» مدیریت شرکت سینمایی «ستاک فیلم»، «شهرام مسلخی» کارگردان فیلمی سینمایی «عاشق‌ها ایستاده می‌میرند» (عاشقه‌کان به پیوه ده‌مرن)، «سالم صلواتی» کارگردان و «مینو شریف‌پور» بازیگر فیلم کوتاه «آینه‌های پریده رنگ»، «حامد فدایی» تهیه‌کننده و «رضا فرخاد رسولی» مدیر تولید فیلم کوتاه «هستی» به نمایندگی از «کمال پرناک» کارگردان این فیلم،
«ارسطو مفاخری» کارگردان، «شیما ملایی» بازیگر و «سوران فهیم» تدوینگر فیلم کوتاه «خانه سفید»، «مهرداد سلیمانی» مدیر فیلمبرداری فیلم کوتاه «میکروفن» به کارگردانی «کریموک»، «جلال ساعدپناه» کارگردان سینما و ….
نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» با محوریت «هویت» و توسط کمپانی سینمایی «مستی فیلم» به مدیریت «فواد جلال» و با مدیریت هنری «دانر عمر» و با همکاری استانداری سلیمانیه و دانشگاه این شهر، با اهدای جایزه «طاها کریمی» و با تقدیر از این فیلمساز فقید ایرانی و همچنین با نمایش ۵۰ فیلم سینمایی و کوتاه داستانی از کارگردانان ۱۰۵ کشور جهان شامل تولیدات سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در دو بخش رقابتی «سینمای جهان» و رقابتی «سینمای کُردی» و برپایی گارگاه‌های تخصصی سینمایی و چندین نشست آکادمیک از روزهای ۱۰ تا ۱۳ مهرماه جاری (۱ تا ۴ اکتبر ۲۰۱۶) در سالن‌های دانشگاه شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار می‌شود.
عکس‌ها از: منصور جهانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...