رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۶
 • کد خبر : 1385
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»
باحضور سینماگران کردستانی آغاز شد؛

نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»

با حضور سینماگران کردستانی و نمایش فیلم سینمایی «خاطرات اسب سیاه» به کارگردانی «شهرام علیدی» فیلمساز سنندجی، نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در اقلیم کردستان عراق آغاز به کار کرد. مراسم افتتاحییه نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، با حضور «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیتهای برجسته سیاسی اقلیم کُردستان، استاد […]

با حضور سینماگران کردستانی و نمایش فیلم سینمایی «خاطرات اسب سیاه» به کارگردانی «شهرام علیدی» فیلمساز سنندجی، نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در اقلیم کردستان عراق آغاز به کار کرد.
مراسم افتتاحییه نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، با حضور «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیتهای برجسته سیاسی اقلیم کُردستان، استاد «مظهر خالقی» خواننده سرشناس کُرد، آقای جمشیدی از کنسولگری ایران در شهر سلیمانیه، «فواد جلال» مدیر جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه»، دکتر «صلاح‌الدین سعید» رئیس دانشگاه سلیمانیه، اعضای هیئت داوران بخش‌های مختلف رقابتی فیلم‌های بلند و کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای کُردی»، «عبدلی حمه جوان» رئیس جشنواره، «احمد سالار» از بازیگران سرشناس سینما و تلویزیون اقلیم کردستان، سینماگران ایرانی حاضر در جشنواره، «دانر عمر» مدیر هنری جشنواره، میهمانان داخلی و خارجی شرکت کننده در جشنواره و همچنین تعداد کثیری از علاقمندان به سینما در ساعت ۷ بعدازظهر روز شنبه ۱۰ مهرماه جاری (۱ اکتبر ۲۰۱۶) در سالن کنگره دانشگاه شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار شد و «جمیل رستمی» کارگردان سنندجی فیلم‌های سینمایی «مرثیه برف»، «ژانی گه‌ل» و «چشم» با عکس زنده‌یاد «عباس کیارستمی» به همراه استاد «مظهر خالقی» خواننده سرشناس کُرد، پا بر روی فرش قرمز نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» گذاشت و یاد این سینماگر سرشناس ایرانی را در این جشنواره زنده و جاوید نگه داشت.
در ابتدا این مراسم افتتاحیه، سینماگران ایرانی، میهمانان شرکت کننده در نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» و همچنین بازیگران سرشناس تئاتر و سینمای اقلیم کردستان از طریق درشکه یکی از وسایل نقیله قدیمی در شهر سلیمانیه به محل مراسم فرش قرمز این جشنواره آمدند و در مقابل دوربین شبکه‌‌های مختلف خبری و عکاسان حاضر در جشنواره، پا برروی فرش قرمز گذاشتند.%d8%a8%d8%a7-%d8%ad%d8%b6%d9%88%d8%b1-%d8%b3%db%8c%d9%86%d9%85%d8%a7%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%86%d8%ae%d8%b3%d8%aa%d9%8a%d9%86-%d8%af%d9%88%d8%b1%d9%87-%d8%ac
در ادامه، «شوان عطوف» از بازیگران سرشناس سینمای اقلیم کردستان و عراق با سخنان خود آغازگر مراسم افتتاحییه نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در سالن کنگره دانشگاه این شهر، بود و در بخشی از سخنان خود گفت: این جشنواره، ما را با خود به یک نگاه گسترده‌تر خواهد برد که محوریت آن بر «سینما و هویت» بناه نهاده شده است. نخستین گام آن امروز در یک مکان آکادمیک، آغاز می‌شود و حرفهای زیادی برای افق‌ فرداهای آینده و دوره‌های بعدی خود خواهد داشت.
وی همچنین گفت: ما در فیلم‌هایمان به دنبال سینمای تلورانس می‌گردیم؛ از همگدیگر گذشت کنیم و یکدیگر را تحمل نماییم، چون در این خاورمیانه جنجالی و خونین، ما تنها از طریق هنر و بخصوص سینما می‌توانیم پا به یک جهان دیگر بگذاریم. امیدوارم که این بهار آزادی سینما از سینه سلیمانیه بیرون بیاید و برای همیشه ما و شما به صورت آزادانه و نترس در این سکوی آزادی که سینماست از آن لذت ببریم؛ چون سینما آزادی، نترسی، مداومت، نگاه متفاوت، خلاقیت و حقیقت را با خود به همراه دارد.
در ادامه این مراسم، «ملا بختیار» مسئول بخش حمایتی نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه ضمن خیرمقدم به میهمامان حاضر در جشنواره، با اشاره به جایگاه سینما در تمدن کنونی بشر گفت: سینما از قدیم الایام و از دهه ۳۰ میلادی در عراق و همچنین در شهر سلیمانیه کردستان عراق و بخصوص در شهر خانقین، زادگاه خودم وجود داشته است؛ سینما یکی از زیباترین وجه‌های تمدن بشری است و امیدوارم که جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» پایه محکی برای آینده سینما در این منطقه باشد و موفقیتهای بیشتری را در آینده در حوزه هنر و بخصوص سینما شاهد باشیم.
در بخش دیگری از این مراسم افتتاحییه، «دانر عمر» مدیر هنری نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» گفت: برای شرکت در این جشنواره از سوی کارگردانان ۱۰۵ کشور جهان، ۷۲۰۰ به دفتر جشنواره ارسال شد؛ که در نخستین گام، کار ما را با مشکل مواجه کرد که برای امسال و سال‌های آینده برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم.
در ادامه گروه «رقص ملی سلیماینه» روی صحنه آمدند و تابلوی «گل خونین» را با حرکات موزون خود اجرا کردند؛ پس از آن نیز، فیلم سینمایی «خاطرات اسب سیاه» (بیره‌وه‌رییه‌کانی ئه‌سپه ره‌ش) به کارگردانی «شهرام علیدی» و با حضور این فیلمساز ایرانی، «دیمه‌ن زندی» بازیگران ایرانی و همچنین «عزیز چاپلوک» بازیگر ترکیه‌‌ای این فیلم، محصول مشترک ایران و ترکیه در بخش رقابتی «سینمای کُردی» این جشنواره روی پرده رفت.
«تورج اصلانی» به عنوان داور، آثار بخش رقابتی فیلم‌های بلند «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» نخستین جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» را ارزیابی می‌کند و دیگر سینماگران ایرانی که در این رویداد سینمایی حضور دارند عبارتند از: «سیروس ثنایی» سرپرست انجمن سینمای جوانان ایران ـ دفتر سنندج، «جمیل رستمی» کارگردان فیلم‌های سینمایی «مرثیه برف»، «ژانی گه‌ل» و «چشم»، «هیوا امین‌نژاد» کارگردان و «رضا علایی» دستیار کارگردان فیلمی سینمایی «بدرود آنالوگ» (مالئاوا ئانالوگ)، «ستار چمنی‌گُل» و «ویدا صالحی» مدیریت شرکت سینمایی «ستاک فیلم»، «شهرام مسلخی» کارگردان فیلمی سینمایی «عاشق‌ها ایستاده می‌میرند» (عاشقه‌کان به پیوه ده‌مرن)، «سالم صلواتی» کارگردان و «مینو شریف‌پور» بازیگر فیلم کوتاه «آینه‌های پریده رنگ»، «حامد فدایی» تهیه‌کننده و «رضا فرخاد رسولی» مدیر تولید فیلم کوتاه «هستی» به نمایندگی از «کمال پرناک» کارگردان این فیلم،
«ارسطو مفاخری» کارگردان، «شیما ملایی» بازیگر و «سوران فهیم» تدوینگر فیلم کوتاه «خانه سفید»، «مهرداد سلیمانی» مدیر فیلمبرداری فیلم کوتاه «میکروفن» به کارگردانی «کریموک»، «جلال ساعدپناه» کارگردان سینما و ….
نخستین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» با محوریت «هویت» و توسط کمپانی سینمایی «مستی فیلم» به مدیریت «فواد جلال» و با مدیریت هنری «دانر عمر» و با همکاری استانداری سلیمانیه و دانشگاه این شهر، با اهدای جایزه «طاها کریمی» و با تقدیر از این فیلمساز فقید ایرانی و همچنین با نمایش ۵۰ فیلم سینمایی و کوتاه داستانی از کارگردانان ۱۰۵ کشور جهان شامل تولیدات سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در دو بخش رقابتی «سینمای جهان» و رقابتی «سینمای کُردی» و برپایی گارگاه‌های تخصصی سینمایی و چندین نشست آکادمیک از روزهای ۱۰ تا ۱۳ مهرماه جاری (۱ تا ۴ اکتبر ۲۰۱۶) در سالن‌های دانشگاه شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار می‌شود.
عکس‌ها از: منصور جهانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...