رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۱
 • کد خبر : 1409
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : محصولات استراتژیک کردستان کدم‌اند؟

واقعیت‌های عینی نشان می‌دهد که بخش عمده محصولات کشاورزی، در همه زیربخش‌هایش به‌صورت خام و بدون ایجاد کمترین ارزش افزوده برای استان به فروش می‌رسد. آیا می‌توان مدعی شد محوریت کشاورزی در توسعه استان صرفاً زمانی به واقعیت می‌پیوندد که خام فروشی محصولات کشاورزی به فرآورده‌های مورد مصرف مشتریان تبدیل شود؟

از دوران دبیرستان همواره با این جمله دمخور بوده‌ام که کشاورزی محور توسعه و آبادانی کردستان است. هنوز هم این نظریه، طرفداران زیادی دارد؛ اما تاکنون متوجه نشده‌ام که وزن محصولات کشاورزی در ارزش‌آفرینی برای کردستان چه میزان است! و کدام‌یک از محصولات کشاورزی استان را می‌توان محصولات استراتژیک نامید، محصولات استراتژیک بدین معنا که می‌توانند وزن اقتصادی استان را در مقایسه با استان‌های دیگر افزایش دهند!
۱. برای شناسایی محصولات استراتژیک بخش کشاورزی استان می‌توان خیلی صریح و شفاف از کارشناسان حوزه کشاورزی استان و مدیران ذی‌ربط سؤال کرد که بخش کشاورزی، سالانه چه میزان برای کردستان ارزش می‌آفریند و درآمد استان در این بخش در سال چقدر است؟ چند درصد از جمعیت فعال استان در بخش کشاورزی شاغل است؟ و در کدام زیربخش؟ زراعت؛ دام‌پروری، جنگل‌ها و مراتع، باغداری یا…؟
۲. با یک حساب سرانگشتی می‌توان استدلال کارشناسان را پذیرفت که سه زیربخش زراعت، دام‌پروری و جنگل‌ها و مراتع را به ترتیب مهم‌ترین حوزه هلی درآمدزا برای استان است؟ مستندات عینی برای این ادعا کدم‌اند؟
۳. واقعیت‌های عینی نشان می‌دهد که بخش عمده محصولات کشاورزی، در همه زیربخش‌هایش به‌صورت خام و بدون ایجاد کمترین ارزش افزوده برای استان به فروش می‌رسد. آیا می‌توان مدعی شد محوریت کشاورزی در توسعه استان صرفاً زمانی به واقعیت می‌پیوندد که خام فروشی محصولات کشاورزی به فرآورده‌های مورد مصرف مشتریان تبدیل شود؟ چگونه و چه کسانی باید پیگیر این سیاست اساسی باشند؟ آیا این رویکرد در عمل قابل دفاع است؟ یعنی مثلاً می‌توان پذیرفت کردستان به‌جای فروش گندم خام یا دام و طیور یا محصولات باغی، با ایجاد ده‌ها کارخانه زمینه تولید و فروش و صدور فرآورده‌های گندمی دلمی و باغی را فراهم و ضمن دستیابی به ارزش‌افزوده فراوان، بخشی از مشکل بیکاری خود را حل کند؟
۴. و یک سؤال اساسی و استراتژیک: آیا با توجه به سهم سرمایه‌گذاری و اشتعال‌آفرینی بخش کشاورزی در جهان هنوز هم می‌توان پذیرفت کشاورزی کردستان محور توسعه استان است؟ با کدام مستندات؟ به‌عبارت‌دیگر در صورت تحقق یافتن اهدافی که بیش از سه دهه است دولت و متولیان بخش کشاورزی دنبال آن هستند، مثلاً تبدیل زمین‌های دیمی به آبی و تقویت مراتع و حفظ جنگل‌ها و… سهم کشاورزی استان از کل تولید ناخالص چه میزان خواهد شد. این میزان می‌تواند معرف محوریت کشاورزی در مقابل بخش‌های صنعت و معدن، گردشگری، تجارت خارجی و یا فن‌آوری‌های نوین و نقش‌آفرینی نیروی انسانی متخصص استان باشد؟

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...