رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۱
 • کد خبر : 1409
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : محصولات استراتژیک کردستان کدم‌اند؟

واقعیت‌های عینی نشان می‌دهد که بخش عمده محصولات کشاورزی، در همه زیربخش‌هایش به‌صورت خام و بدون ایجاد کمترین ارزش افزوده برای استان به فروش می‌رسد. آیا می‌توان مدعی شد محوریت کشاورزی در توسعه استان صرفاً زمانی به واقعیت می‌پیوندد که خام فروشی محصولات کشاورزی به فرآورده‌های مورد مصرف مشتریان تبدیل شود؟

از دوران دبیرستان همواره با این جمله دمخور بوده‌ام که کشاورزی محور توسعه و آبادانی کردستان است. هنوز هم این نظریه، طرفداران زیادی دارد؛ اما تاکنون متوجه نشده‌ام که وزن محصولات کشاورزی در ارزش‌آفرینی برای کردستان چه میزان است! و کدام‌یک از محصولات کشاورزی استان را می‌توان محصولات استراتژیک نامید، محصولات استراتژیک بدین معنا که می‌توانند وزن اقتصادی استان را در مقایسه با استان‌های دیگر افزایش دهند!
۱. برای شناسایی محصولات استراتژیک بخش کشاورزی استان می‌توان خیلی صریح و شفاف از کارشناسان حوزه کشاورزی استان و مدیران ذی‌ربط سؤال کرد که بخش کشاورزی، سالانه چه میزان برای کردستان ارزش می‌آفریند و درآمد استان در این بخش در سال چقدر است؟ چند درصد از جمعیت فعال استان در بخش کشاورزی شاغل است؟ و در کدام زیربخش؟ زراعت؛ دام‌پروری، جنگل‌ها و مراتع، باغداری یا…؟
۲. با یک حساب سرانگشتی می‌توان استدلال کارشناسان را پذیرفت که سه زیربخش زراعت، دام‌پروری و جنگل‌ها و مراتع را به ترتیب مهم‌ترین حوزه هلی درآمدزا برای استان است؟ مستندات عینی برای این ادعا کدم‌اند؟
۳. واقعیت‌های عینی نشان می‌دهد که بخش عمده محصولات کشاورزی، در همه زیربخش‌هایش به‌صورت خام و بدون ایجاد کمترین ارزش افزوده برای استان به فروش می‌رسد. آیا می‌توان مدعی شد محوریت کشاورزی در توسعه استان صرفاً زمانی به واقعیت می‌پیوندد که خام فروشی محصولات کشاورزی به فرآورده‌های مورد مصرف مشتریان تبدیل شود؟ چگونه و چه کسانی باید پیگیر این سیاست اساسی باشند؟ آیا این رویکرد در عمل قابل دفاع است؟ یعنی مثلاً می‌توان پذیرفت کردستان به‌جای فروش گندم خام یا دام و طیور یا محصولات باغی، با ایجاد ده‌ها کارخانه زمینه تولید و فروش و صدور فرآورده‌های گندمی دلمی و باغی را فراهم و ضمن دستیابی به ارزش‌افزوده فراوان، بخشی از مشکل بیکاری خود را حل کند؟
۴. و یک سؤال اساسی و استراتژیک: آیا با توجه به سهم سرمایه‌گذاری و اشتعال‌آفرینی بخش کشاورزی در جهان هنوز هم می‌توان پذیرفت کشاورزی کردستان محور توسعه استان است؟ با کدام مستندات؟ به‌عبارت‌دیگر در صورت تحقق یافتن اهدافی که بیش از سه دهه است دولت و متولیان بخش کشاورزی دنبال آن هستند، مثلاً تبدیل زمین‌های دیمی به آبی و تقویت مراتع و حفظ جنگل‌ها و… سهم کشاورزی استان از کل تولید ناخالص چه میزان خواهد شد. این میزان می‌تواند معرف محوریت کشاورزی در مقابل بخش‌های صنعت و معدن، گردشگری، تجارت خارجی و یا فن‌آوری‌های نوین و نقش‌آفرینی نیروی انسانی متخصص استان باشد؟

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...