رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۰
 • کد خبر : 1412
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان جایگاه قران خطی
گزارش روژان از بازگرداندن دو نسخه خطی قدیمی قرآن کریم به روستاهای سلین و کاشتر

کردستان جایگاه قران خطی

ارزشمندترین و نفیس ترین نسخ خطی، قرآن های خطی است که از دوران های مختلف تاریخی به یادگار به جای مانده است. در این میان تاریخی ترین و نفیس ترین قرآن موجود در استان کردستان مربوط به قرآن تاریخی نگل است که مربوط اوایل قرن پنجم می باشد. همزمان با هفته گردشگری دو نسخه خطی […]

ارزشمندترین و نفیس ترین نسخ خطی، قرآن های خطی است که از دوران های مختلف تاریخی به یادگار به جای مانده است. در این میان تاریخی ترین و نفیس ترین قرآن موجود در استان کردستان مربوط به قرآن تاریخی نگل است که مربوط اوایل قرن پنجم می باشد.
همزمان با هفته گردشگری دو نسخه خطی قدیمی قرآن کریم مربوط به دوران صفویه و ایلخانی در روستاهای سلین و کاشتر از توابع سروآباد و کامیاران پس از مرمت برای نگهداری به مساجد این دو روستا بازگردانده شدند. این دو قرآن طی شش ماه، توسط کارشناسان میراث فرهنگی مرمت شده اند.
قرآن سلین مربوط به دوران ایلخانی است. سلین در ۷۰کیلومتری شهر سروآباد و در منطقه اورامان واقع شده است و در حوزه شهرستان سرواباد است. قرآن تاریخی روستای سلین بعد از قرآن نگل دومین قرآن تاریخی استان کردستان دانست.
قرآن روستای کاشتر نیز مربوط به اواخر دوران صفویه است. به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان نسخه خطی قرآن کاشتر از نظر زیبایی رسم و خط و شیوه نگارش نفیس ترین قرآن تاریخی استان کردستان است. سید محسن علوی افزود: براساس تحقیقات انجام شده در استان کردستان ۱۱ نسخه قرآن تاریخی شناسایی شده است که قرآن کاشتر پنجمین نسخه مرمت و جانمایی شده آن ها است.
مردم روستای کاشتر هفته گذشته با برگزاری آیینی با شکوه تا چند کیلومتری این روستا به استقبال این نسخه خطی و ارزشمند قرآن کریم آمده بودند و از حضور دوباره آن یادگار گرانبها در روستایشان ابراز شادمانی کردند.
مدیرکل میراث فرهنگی کردستان با اشاره به اینکه هزینه مرمت و جانمایی این قرآن از سوی فرماندار شهرستان کامیاران تقبل شده است اضافه کرد: برای مرمت و ساخت ویترین شیشه ای این قرآن ۲۸۰ میلیون ریال هزینه شده است.
علوی با بیان اینکه مردم روستا این قرآن را با نام قرآن شیخ محمود خطاب می کنند گفت: ریشه این باور نشات گرفته از این است که این قرآن نوشته شیخ محمود است در صورتی که براساس تحقیقات میراث فرهنگی کردستان این اثر دارای قدمتی ۳۵۰۰ تا ۴۰۰ ساله است که خیلی بیشتر از زمان حیات شیخ محمود قدیمی تر است.
علوی اظهار کرد: جلد چرمی این نسخه در سالهای قبل بر اثر عوامل محیطی به طور کامل تخریب شده و دارای ۷۳۴ صفحه است.
وی افزود: تلاش میراث فرهنگی استان بر این است که وجود این قرآن و مرقد حضرت عکاشه به عنوان جاذبه های گردشگری دینی در این روستا مورد بازدید گردشگران قرار گیرد.
‌قرآن تاریخی روستای سلین از توابع بخش اورامان شهرستان سروآباد نیز، شامگاه دوشنبه در مراسمی با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در مسجد این روستا جانمایی شد.
مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان در این مراسم گفت: قرآن تاریخی روستای سلین بعد از قرآن نگل قدیمی‌ترین قرآن خطی استان کردستان است.
محسن علوی افزود: این قرآن مربوط به قرن هشتم هجری، حدود ۷۰۰ سال قبل در دوره تیموریان است که با توجه به قدمت زیاد آن دچار آسیب زیادی شده بود.
وی ادامه داد: خط بکار گرفته شده در کتابت این قرآن قدیمی ریحان نام دارد و برای مرمت آن که ۶ ماه به طول انجامید، ۴۱۰ میلیون ریال از محل اعتبارات شهرستانی هزینه شد.
قرآن روستای سلین به جامانده از قرن هشتم هجری است و بنا به روایات مردم در زمان حکومت غیب الله بیگی حاکم منطقه اورامان توسط این پادشاه در یک غاری در روستای سلین کتابت شده و سال ۹۴ به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و فرمانداری سروآباد مرمت شد.
چهار نسخه خطی و قدیمی دیگر قرآن کریم در روستاهای نجنه، شوی و هفتاش شهرستان بانه و سلین سروآباد مرمت شده است.

از همه مهمتر، نسخه خطی قران روستای نگل یکی از قدیمی‌ترین نسخه خطی قرآن در کشور است قرآن بزرگی که با خط کوفی بر پوست آهو نوشته شده و مردم این روستا باور دارند که قرآن نگل یکی از چهار قرآنی است که در صدر اسلام به رشته تحریر در آمده و به چهار نقطه جهان ارسال شده است.

قرآن نگل یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استان کردستان است و نزد مردم منطقه ابعاد معنویی این اثر، ارزشی بسیار دارد. مردم روستا در حل مشکلات و گرفتاری‌های زندگی خود از آن یاری می‌جویند و قسم دروغ به آن را گناهی بزرگ و نابخشودنی می‌دانند.

سالانه مشتاقان و زایران زیادی از نقاط دور و نزدیک ایران برای زیازت این قران به روستای نگل واقع در محور سنندج – مریوان می روند . در واقع می توان گفت وجود قرانهای دستنویس و خطی در کنار مقبره هاجره خاتون در سنندج و دهها امامزاده از جمله آثار دیدنی کردستان هستندکه نقش بی بدیلی در توسعه صنعت گردشگری مذهبی در این استان دارند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...