رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۵۰
 • کد خبر : 1437
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : محقق و کارشناس میراث فرهنگی کردستان به دیار باقی شتافت

روژان: معروفی چندین دهه از عمر خود را در تفحص و تحقیق در زمینه های معماری، میراث فرهنگی و فرهنگ و ادب کردستان و جمع آوری آثار این حوزه ها صرف کرد.

روژان: “سیروس معروفی” محقق و کارشناس میراث فرهنگی کردستان که چند سالی بود از بیماری قلبی رنج می برد دیشب براثر ایست مغزی در سن ۷۰ سالگی در بیمارستان توحید سنندج دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.
زنده‌یاد معروفی در معرفی و ثبت آثار فرهنگی و باستانی کردستان منشا خدمات زیادی بود. وی علاوه بر اینکه محققی توانا و پژوهشگری دلسوز در عرصه میراث فرهنگی و تاریخ باستان کردستان بود، در زمینه هنر خوشنویسی و نویسندگی نیز مهارت داشت و عمر خود را صرف فعالیت در امور فرهنگی کرد و آثار ماندگاری از خود برجای گذاشت.
سیروس معروفی متولد ۱۳۲۵ سنندج است. وی پس از تحصیلات ابتدایی و متوسطه برای ادامه تحصیل به تهران رفت و بعد از فارغ التحصیل شدن چندین سال در هنرستانهای تجسمی و موسیقی پسرانه و دخترانه تدریس کرد، در این مدت در انجمن خوشنویسان نزد استاد کیخسرو خروش به تعلیم و یادگیری خط نستعلیق پرداخت و پس از چند سال اقامت در تهران، به سنندج بازگشت و در خانه فرهنگ این شهر با همراهی خوشنویسان سنندج انجمن خوشنویسان کردستان را تاسیس کرد و پس از آن با یاری استادان موسیقی انجمن موسیقی شمشال را راه اندازی کرد.
معروفی چندین دهه از عمر خود را در تفحص و تحقیق در زمینه های معماری، میراث فرهنگی و فرهنگ و ادب کردستان و جمع آوری آثار این حوزه ها صرف کرد.
وی در سالهای ۶۲ و ۶۳ به عنوان مسئول خانه فرهنگ سنندج انتخاب و با همکاری زنده یاد علی اکبر بهزادیان به توسعه هنر نازک کاری و صنایع دستی همت گماشت.
در سال ۱۳۶۵ با جداشدن سازمان میراث فرهنگی از خانه فرهنگ، وی فعالیت خود را به عنوان کارشناس این اداره شروع کرد و در آذر ماه ۱۳۷۳ به عنوان مدیر میراث فرهنگی استان کردستان منصوب شد و با پژوهش‌ها و تحقیق‌های میدانی آثار ارزشمندی را برای استان به ثمر رساند که نمونه آن تندیس نقش برجسته میدان کوزه‌‌بشان در پارک جنگلی آبیدر سنندج با الهام از نقوش مکشوفه از تپه باستانی زیویه است؛ آثاری مربوط به ۲ هزار و ۷۰۰ سال پیش مشتمل بر قطعاتی از عاج که به کوشش وی در کاوش‌های سال ۱۳۷۶ در قلعه باستانی زیویه به دست آمد.
انجمن تجلیل از مفاخر و هنرمندان کردستان در بهمن ماه سال ۹۱ با حضور در منزل استاد سیروس معروفی از سالها تلاش و خدمات وی تجلیل کرد.
پیکر این مرحوم قبل ظهر امروز پنچ شنبه ۲۲ مهر ماه جاری با حضور جمع زیادی از مردم فرهنگ دوست کردستان، تشییع و در آرامستان بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شد.
مجلس ختم آن مرحوم امروز بعداظهر و فردا جمعه ۲۳ و پس فردا شنبه ۲۴ مهر ماه جاری از ساعت ۱۰ الی ۱۲ و از ساعت ۱۴ الی ۱۶ در مسجد ملاویسی سنندج برگزار می‌شود.
هفته نامه روژان درگذشت این محقق کردستانی را به خانواده نامبرده و مردم کردستان تسلیت می‌گوید.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...