رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۶
 • کد خبر : 1445
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : احتمالاً مردم را برای رأی دادن به روحانی تشویق نکنیم
بهرام ولدبیگی مدیر انستیتو کردستان در تهران:

احتمالاً مردم را برای رأی دادن به روحانی تشویق نکنیم

روژان: ولدبیگی که اخیراً کتابی درباره ملامصطفی بارزانی یکی از رهبران کرد عراقی در تهران منتشر کرده است اضافه کرد: وقتی خواسته‌ های اولیه‌‌ای مانند انتخاب و انتصاب مسئولین کرد محلی و درخواست برای انتشار یک روزنامه کردی برآورده نمی‌شود، طبیعی خواهد بود که در بین برخی از جوانان کرد گرایش‌های گریز از مرکز و منتقدانه شکل بگیرد و تشدید شود.

مدیر انستیتو کردستان در تهران در گفت‌وگویی با روزنامه فاینشنال تایمز به تشریح کارنامه دولت حسن روحانی در قبال مناطق کردنشین و واکنش‌های محمتل کردها به انتخابات آینده پرداخته است.
بهرام ولدبیگی در این گفت‌وگو گفته است؛ احتمالاً مردم را برای رأی دادن به روحانی تشویق نکنیم!
روزنامه فاینشنال تایمز هفته گذشته در تهران طی گزارشی تحت عنوان «ایران و پیام‌های متفاوت و کشمکش میان میانه‌روها و تندروها» منتشر و در این گزارش به مسائل کردها در ایران نیز پرداخته و در مصاحبه‌‌ای کوتاه با بهرام ولدبیگی، مدیر انستیتو کردستان در تهران، می‌نویسد: «بسیاری به امید اصلاحات و آزادی‌های بیشتر سیاسی، مذهبی و فرهنگی به روحانی در ۲۰۱۳ رای دادند اما یک فعال کرد اظهار داشته که به رغم وعده‌های داده شده و امیدهای مردم، تغییرات و دستاوردها اندک بوده و این ممکن است به بهای از دست دادن آرا در انتخابات سال آینده در مناطق کردنشین برای روحانی و دولت فعلی باشد. این فعال فرهنگی می‌افزاید: «با توجه به شرایط مذکور احتمالا ما مردم را مجددا به دادن به رای به روحانی تشویق نکنیم چرا که روحانی امتیاز برجسته‌‌ای برای کردها به ارمغان نیاورده است.»
آقای روحانی اجازه‌ی تدریس زبان های کردی و آذری را در دانشگاه‌های ایران صادر کرده‌ است؛ این حرکت قبل از دوره ایشان قابل تصور نبود. بهرام ولدبیگی مدیر انستیتو کردستان، که یک مرکز فرهنگی غیردولتی در تهران به شمار می رود در همین باره گفت: که این حرکت قدمی به جلو بود اما در عین حال به اصلاحات و اقدامات بیشتری نیاز است.
ولدبیگی که اخیراً کتابی درباره ملامصطفی بارزانی یکی از رهبران کرد عراقی در تهران منتشر کرده است اضافه کرد: وقتی خواسته‌ های اولیه‌‌ای مانند انتخاب و انتصاب مسئولین کرد محلی و درخواست برای انتشار یک روزنامه کردی برآورده نمی‌شود، طبیعی خواهد بود که در بین برخی از جوانان کرد گرایش‌های گریز از مرکز و منتقدانه شکل بگیرد و تشدید شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...