رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۱
 • کد خبر : 1451
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تولید چیپس میوه
کارآفرینی آسان

تولید چیپس میوه

روژان:‌دستگاه های خشک به تعداد سینی بستگی دارد؛ از قیمت یک میلیون تومان به بالا در بازار موجود است؛ شستشو دهنده چهار میلیون و اسلایسر دو میلیون تومان. کل هزینه راه اندازی یک کارگاه تولیدی با مقداری سرمایه درگردش به ۱۵ میلیون تومان نخواهد رسید.

گویا قرار نیست تابو شکسته شود
کردستان در طول چهارفصل به اقتضای طبیعت رنگینش سرشار از منابعی خام است که با هرکدام از آن می‌توان مشاغل زیادی را ایجاد پایه‌ریزی کرد.
یکی از توانایی‌های بالقوه کردستان تولید محصولات باغی است؛ محصولاتی که متاسفانه به دلیل عدم فراوری به صورت خام از استان خارج و روانه دیگر مناطق کشور می‌شود.
میوهای استان کردستان هرکدام می‌تواند با فراوری شدن ارزش افزوده زیادی عاید بهره‌برداران کند و زمینه اشتغال تعداد زیادی از جوانان را فراهم نماید؛ اما متاسفانه «کارافرینی‌هراسی» بر این خطه مستولی شده وقدرت ریسک و را از علاقه‌مندان به مباحث اشتغال و تولید گرفته است.
این موضوع را در بازتاب متون این ستون به وضوع دیدیم و شنیدم. افرادی به جای اقدام به تحقیقات صرفا با اتکا به برداشت ذهنی و تعمیم آن به نوعی رفع تکلیف می‌کنند؛ گویا قرار نیست تابو شکسته شود. اگرچه موانع زیادی را در این راستا می‌توان برشمرد اما مانع عمده کارآفرینی که همان ذهنیت است جوانان پاک سرشت و خلاق و پرکار را احاطه کرده است.
ما اگر بر منابع متمرکز شویم و بجای روی آوردن به مشاغل خدماتی سعی کنیم کارگاه‌های فرواوری محصولات بومی به ویژه فراورده‌های غذایی راه اندازی کنیم مطمئنا نتیجه خواهیم گرفت و به اشتغال فراگیر خواهیم رسید.
میوه از منابعی است که فصل برداشت، اغلب وبال گردن باغداران می‌شود و دلالها و افراد سودجو بامراجعه مستقیم به سر زمین با پیشنهاد کمترین قیمت زحمات کشاورز را با قیمت ناچیزی خرید و فروش می‌کنند. سردخانه تنها گزینه نگهداری است اما اگر به دقت نگاه شود صنایع تبدیلی زیادی موجود است که میوه در فصل برداشت بر روی دستان کشاورز و باغدار نماند.
تولید ساندیس، انواع اسانسها، مصرف خام، عصاره‌ها و اقلام زیادی جزو صنایع تبدیلی میوه هستند. یکی از روشهایی که برای باغداران باهزینه کم می‌تواند ارزش افزوده ایجاد کند تولید چیپس میوه‌ها است.
چیپس میوه که می‌تواند جایگزین مناسبی برای هله-هوله خوردن باشد و از طرفی میوهای بشدت فساد پذیر را با ارزش افزوده بیشتر به بازار روانه کند راه حل معقول و مناسبی برای کارآفرینی است.
دستگاهای موردنیاز این صنف شامل شستشو دهنده اسلایسر و خشک کن است.
دستگاه های خشک به تعداد سینی بستگی دارد؛ از قیمت یک میلیون تومان به بالا در بازار موجود است؛ شستشو دهنده چهار میلیون و اسلایسر دو میلیون تومان. کل هزینه راه اندازی یک کارگاه تولیدی با مقداری سرمایه درگردش به ۱۵ میلیون تومان نخواهد رسید.
بازار فروش این محصول نوپاست و مطمئنا آینده خوبی دارد. راه‌اندازی چنین کارگاهی، تخصص چندانی نمی‌خواهد؛ منبع خام را اگر با هزینه مناسب تهیه کرد میتواند سوددهی مناسبی داشته باشد؛ البته اگر باغداران در کنار تولید میوه به این کار همت گمارند هم عایدات بیشتری نصیبشان خواهد شد و هم از فاسد شدن میوه‌ها جلوگیری خواهند کرد و از سوی دیگر دست واسطه ها نیز از مزارع آنان کوتاه خواهد شد.
قابل توجه مخاطبین محترم کلیه مشاغل معرفی شده در این ستون پیشنهاد است و برای افزایش تعداد گزینه‌های پیش رو افرادی که قصد ایجاد شغل دارند لازم است با تحقیقات کامل مخصوصاً بازار فروش اقدام به ایجاد کسب‌وکار نمایند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...