رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۱
 • کد خبر : 1451
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تولید چیپس میوه
کارآفرینی آسان

تولید چیپس میوه

روژان:‌دستگاه های خشک به تعداد سینی بستگی دارد؛ از قیمت یک میلیون تومان به بالا در بازار موجود است؛ شستشو دهنده چهار میلیون و اسلایسر دو میلیون تومان. کل هزینه راه اندازی یک کارگاه تولیدی با مقداری سرمایه درگردش به ۱۵ میلیون تومان نخواهد رسید.

گویا قرار نیست تابو شکسته شود
کردستان در طول چهارفصل به اقتضای طبیعت رنگینش سرشار از منابعی خام است که با هرکدام از آن می‌توان مشاغل زیادی را ایجاد پایه‌ریزی کرد.
یکی از توانایی‌های بالقوه کردستان تولید محصولات باغی است؛ محصولاتی که متاسفانه به دلیل عدم فراوری به صورت خام از استان خارج و روانه دیگر مناطق کشور می‌شود.
میوهای استان کردستان هرکدام می‌تواند با فراوری شدن ارزش افزوده زیادی عاید بهره‌برداران کند و زمینه اشتغال تعداد زیادی از جوانان را فراهم نماید؛ اما متاسفانه «کارافرینی‌هراسی» بر این خطه مستولی شده وقدرت ریسک و را از علاقه‌مندان به مباحث اشتغال و تولید گرفته است.
این موضوع را در بازتاب متون این ستون به وضوع دیدیم و شنیدم. افرادی به جای اقدام به تحقیقات صرفا با اتکا به برداشت ذهنی و تعمیم آن به نوعی رفع تکلیف می‌کنند؛ گویا قرار نیست تابو شکسته شود. اگرچه موانع زیادی را در این راستا می‌توان برشمرد اما مانع عمده کارآفرینی که همان ذهنیت است جوانان پاک سرشت و خلاق و پرکار را احاطه کرده است.
ما اگر بر منابع متمرکز شویم و بجای روی آوردن به مشاغل خدماتی سعی کنیم کارگاه‌های فرواوری محصولات بومی به ویژه فراورده‌های غذایی راه اندازی کنیم مطمئنا نتیجه خواهیم گرفت و به اشتغال فراگیر خواهیم رسید.
میوه از منابعی است که فصل برداشت، اغلب وبال گردن باغداران می‌شود و دلالها و افراد سودجو بامراجعه مستقیم به سر زمین با پیشنهاد کمترین قیمت زحمات کشاورز را با قیمت ناچیزی خرید و فروش می‌کنند. سردخانه تنها گزینه نگهداری است اما اگر به دقت نگاه شود صنایع تبدیلی زیادی موجود است که میوه در فصل برداشت بر روی دستان کشاورز و باغدار نماند.
تولید ساندیس، انواع اسانسها، مصرف خام، عصاره‌ها و اقلام زیادی جزو صنایع تبدیلی میوه هستند. یکی از روشهایی که برای باغداران باهزینه کم می‌تواند ارزش افزوده ایجاد کند تولید چیپس میوه‌ها است.
چیپس میوه که می‌تواند جایگزین مناسبی برای هله-هوله خوردن باشد و از طرفی میوهای بشدت فساد پذیر را با ارزش افزوده بیشتر به بازار روانه کند راه حل معقول و مناسبی برای کارآفرینی است.
دستگاهای موردنیاز این صنف شامل شستشو دهنده اسلایسر و خشک کن است.
دستگاه های خشک به تعداد سینی بستگی دارد؛ از قیمت یک میلیون تومان به بالا در بازار موجود است؛ شستشو دهنده چهار میلیون و اسلایسر دو میلیون تومان. کل هزینه راه اندازی یک کارگاه تولیدی با مقداری سرمایه درگردش به ۱۵ میلیون تومان نخواهد رسید.
بازار فروش این محصول نوپاست و مطمئنا آینده خوبی دارد. راه‌اندازی چنین کارگاهی، تخصص چندانی نمی‌خواهد؛ منبع خام را اگر با هزینه مناسب تهیه کرد میتواند سوددهی مناسبی داشته باشد؛ البته اگر باغداران در کنار تولید میوه به این کار همت گمارند هم عایدات بیشتری نصیبشان خواهد شد و هم از فاسد شدن میوه‌ها جلوگیری خواهند کرد و از سوی دیگر دست واسطه ها نیز از مزارع آنان کوتاه خواهد شد.
قابل توجه مخاطبین محترم کلیه مشاغل معرفی شده در این ستون پیشنهاد است و برای افزایش تعداد گزینه‌های پیش رو افرادی که قصد ایجاد شغل دارند لازم است با تحقیقات کامل مخصوصاً بازار فروش اقدام به ایجاد کسب‌وکار نمایند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...