رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۱
 • کد خبر : 1451
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تولید چیپس میوه
کارآفرینی آسان

تولید چیپس میوه

روژان:‌دستگاه های خشک به تعداد سینی بستگی دارد؛ از قیمت یک میلیون تومان به بالا در بازار موجود است؛ شستشو دهنده چهار میلیون و اسلایسر دو میلیون تومان. کل هزینه راه اندازی یک کارگاه تولیدی با مقداری سرمایه درگردش به ۱۵ میلیون تومان نخواهد رسید.

گویا قرار نیست تابو شکسته شود
کردستان در طول چهارفصل به اقتضای طبیعت رنگینش سرشار از منابعی خام است که با هرکدام از آن می‌توان مشاغل زیادی را ایجاد پایه‌ریزی کرد.
یکی از توانایی‌های بالقوه کردستان تولید محصولات باغی است؛ محصولاتی که متاسفانه به دلیل عدم فراوری به صورت خام از استان خارج و روانه دیگر مناطق کشور می‌شود.
میوهای استان کردستان هرکدام می‌تواند با فراوری شدن ارزش افزوده زیادی عاید بهره‌برداران کند و زمینه اشتغال تعداد زیادی از جوانان را فراهم نماید؛ اما متاسفانه «کارافرینی‌هراسی» بر این خطه مستولی شده وقدرت ریسک و را از علاقه‌مندان به مباحث اشتغال و تولید گرفته است.
این موضوع را در بازتاب متون این ستون به وضوع دیدیم و شنیدم. افرادی به جای اقدام به تحقیقات صرفا با اتکا به برداشت ذهنی و تعمیم آن به نوعی رفع تکلیف می‌کنند؛ گویا قرار نیست تابو شکسته شود. اگرچه موانع زیادی را در این راستا می‌توان برشمرد اما مانع عمده کارآفرینی که همان ذهنیت است جوانان پاک سرشت و خلاق و پرکار را احاطه کرده است.
ما اگر بر منابع متمرکز شویم و بجای روی آوردن به مشاغل خدماتی سعی کنیم کارگاه‌های فرواوری محصولات بومی به ویژه فراورده‌های غذایی راه اندازی کنیم مطمئنا نتیجه خواهیم گرفت و به اشتغال فراگیر خواهیم رسید.
میوه از منابعی است که فصل برداشت، اغلب وبال گردن باغداران می‌شود و دلالها و افراد سودجو بامراجعه مستقیم به سر زمین با پیشنهاد کمترین قیمت زحمات کشاورز را با قیمت ناچیزی خرید و فروش می‌کنند. سردخانه تنها گزینه نگهداری است اما اگر به دقت نگاه شود صنایع تبدیلی زیادی موجود است که میوه در فصل برداشت بر روی دستان کشاورز و باغدار نماند.
تولید ساندیس، انواع اسانسها، مصرف خام، عصاره‌ها و اقلام زیادی جزو صنایع تبدیلی میوه هستند. یکی از روشهایی که برای باغداران باهزینه کم می‌تواند ارزش افزوده ایجاد کند تولید چیپس میوه‌ها است.
چیپس میوه که می‌تواند جایگزین مناسبی برای هله-هوله خوردن باشد و از طرفی میوهای بشدت فساد پذیر را با ارزش افزوده بیشتر به بازار روانه کند راه حل معقول و مناسبی برای کارآفرینی است.
دستگاهای موردنیاز این صنف شامل شستشو دهنده اسلایسر و خشک کن است.
دستگاه های خشک به تعداد سینی بستگی دارد؛ از قیمت یک میلیون تومان به بالا در بازار موجود است؛ شستشو دهنده چهار میلیون و اسلایسر دو میلیون تومان. کل هزینه راه اندازی یک کارگاه تولیدی با مقداری سرمایه درگردش به ۱۵ میلیون تومان نخواهد رسید.
بازار فروش این محصول نوپاست و مطمئنا آینده خوبی دارد. راه‌اندازی چنین کارگاهی، تخصص چندانی نمی‌خواهد؛ منبع خام را اگر با هزینه مناسب تهیه کرد میتواند سوددهی مناسبی داشته باشد؛ البته اگر باغداران در کنار تولید میوه به این کار همت گمارند هم عایدات بیشتری نصیبشان خواهد شد و هم از فاسد شدن میوه‌ها جلوگیری خواهند کرد و از سوی دیگر دست واسطه ها نیز از مزارع آنان کوتاه خواهد شد.
قابل توجه مخاطبین محترم کلیه مشاغل معرفی شده در این ستون پیشنهاد است و برای افزایش تعداد گزینه‌های پیش رو افرادی که قصد ایجاد شغل دارند لازم است با تحقیقات کامل مخصوصاً بازار فروش اقدام به ایجاد کسب‌وکار نمایند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...