رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۸:۱۰
 • کد خبر : 1453
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : جامعه پزشک محور

وقتی که بیماری از انواع مختلف آن بر تار و پود جامعه تنیده می‌شود، نیاز به طبیب به سرعت افزایش می‌یابد و تمام نهادهای جامعه در خدمت تولید پزشکان با تخصص‌های گوناگون قرار می‌گیرد؛ به این معنی این حرکت که از مشخصه های جامعه آفت‌زده و کم‌سواد است از خانواده که عقده‌ی بیسوادی و رنج‌های […]

وقتی که بیماری از انواع مختلف آن بر تار و پود جامعه تنیده می‌شود، نیاز به طبیب به سرعت افزایش می‌یابد و تمام نهادهای جامعه در خدمت تولید پزشکان با تخصص‌های گوناگون قرار می‌گیرد؛ به این معنی این حرکت که از مشخصه های جامعه آفت‌زده و کم‌سواد است از خانواده که عقده‌ی بیسوادی و رنج‌های ناشی از آن با ذهنیت پزشک شدن، به خورد کودکان تازه به دنیا آمده داده می‌شود، شروع شده و بدون توجه به توانایی‌های آن در طول مسیر زندگی هم پیوسته از سوی نهادهای مختلف اجتماعی که متشکل و متاثر از ناهنجاری‌های محیطی هستند به آنان دیکته می‌شود، به همین خاطر پزشک یک شخصیت بُت‌واره پیدا کرده و تا جایگاه پرستش ارتقا می‌یابد؛ بدینگونه نابرابری‌ در سیستم‌های آموزشی که بی تاثیر از نارسایی‌های محیط اطراف نیستند شدت می گیرد و یک آموزگار با کنایه به شاگرد کند ادراکی کلاس طعنه چوپان شدن یا رفتگری می‌زند و چون از طبقه‌ی هرم نیازهای مازلو عبور نکرده و غم نان بر او به سختی سایه انداخته است بیمارگونه از تعریف پزشک و پزشکی لب به سخن می‌گشاید تا جایی که در ذهن کودکان بدون توجه به توانایی‌های درونی و نیازهای بیرونی جامعه در رشته‌های مختلف همگرایی شدیدی به پزشک شدن یافت می‌شود و به جرات می توان گفت که اغلب دانش‌آموزان روزی این هدف نامعلوم و تزریقی از سوی جامعه و نهادهای مختلف آن را دنبال نموده‌اند و هنوز هم با دیده‌ی حسرت به آن می‌نگرند؛ اینگونه است که ما در حوزه های مهم دیگر اجتماع کمیتمان شدیدا می‌لنگد.
جای تاسف است یک مهندس بهداشت که در اینجا و در سرزمین ما حتی از واژه مناسب برای کار خود محروم مانده است کار پیشگیری را انجام می‌دهد و قبل از آنکه میکروب‌ها بخواهند در محیط اطراف منتشر و تکثیر شوند اقدام به پاکسازی محیط می‌کند ولی در پایین‌ترین طبقه شغلی جامعه قرار می‌گیرد و شغل آنان که دروازه سلامت شهر و روستا است از لحاظ غنی‌سازی و مهندسی شدن مورد غفلت جامعه و نهادهای آموزشی قرار می‌گیرد؛ طوری که حتی کار با زباله و درآمدهای ناشی از آن هم وجه‌ی زشتی پیدا می‌کند. این در حالی است که اگر جایگاه این مشاغل به درستی تعریف و در لایه‌های مختلف اجتماع توجیه شوند می‌توان از تب و تاب پزشک شدن برای عبور از ناامنی گرسنگی و پیدا کردن حاشیه امن درآمد خوب و پایدار گذر کرد. این را می‌توان به سادگی از رفتارهای مردم در مراسم، مجالس و محیط کار روزانه فهمید که اغلب کسبه و بازاریان سطح شهر هنوز هم از مجاری هدایت آب‌های سطحی در شهرها به عنوان کانال دفع زباله و ضایعات تولیدی روزانه استفاده می کنند که نشان از این است اهمیت مدیریت موثر و مفید زباله و بازیافت آنرا در سطح اجتماعی درک نکرده‌ایم در حالیکه در جوامع پیشرفته این موضوع بامدیریت هوشمندانه به تولید ثروت، ایجاد اشتغال و پاکیزکی محیطی کمک شایانی می کند.
بیمار شدن جامعه همان و تشکیل ذهنیت پزشک شدن در ذهن و ناخواداگاه کودکان، دانش آموزان و محصلان همان آفتی است که گردش چرخ‌های توسعه را کند کرده و جنبه های مختلف اجتماع از قبیل سلامت اجتماعی، سلامت محیط زیست، سلامت روان، سلامت جسم، سلامت کار، سلامت درآمد همگی جای خود را به پیش‌واژه درمان داده‌اند یعنی درمان اجتماعی، درمان محیط زیست، درمان روان، درمان جسم، درمان کسب و کار، درمان درامد که این در نوع خود مصیبت بزرگ تمرکز به طبابت و پزشکی و غفلت از ابعاد حیاتی و تحول ساز جامعه است.
ما به متخصصان برجسته‌ی تاریخ دان، حقوقدان، جغرافی دان، ریاضی دان، شیمی دان، جامعه شناس، مردم شناس، فیلسوف، مهندس بهداشت، نقاش، طراح، معمار، و… که حرف‌هایی برای گفتن خارج از کسب مدرک دانشگاهی داریم تا جامعه از تمام ابعاد رشد چشم گیری داشته باشد .

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...