رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۷
 • کد خبر : 1468
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : دانش هیدرولوژی “چرخه آب” باید در راس تصمیم گیری‌های منابع آب قرار گیرد

روژان: دبیر دومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک گفت: دانش هیدرولوژی “چرخه آب” باید در راس تصمیم گیری‌های منابع آب قرار گیرد و با نگرش جامع، تمامی جوانب موثر بر چرخه آب مد نظر باشد.

هژیر الله‌مرادی: مدیریت منابع آب یکی از پیچیده ترین چالش‌های عصر مدرنیته است که بحران جدی را در سطوح مختلف ایجاد کرده است. این منبع ارزشمند مایه زندگی است و توسعه پایدار بدون مدیریت صحیح و مناسب منابع آب و خاک امکان پذیر نیست. پارادیم مدیریتی نوین مستلزم در نظر گرفتن ابعاد مختلف سیاسی-اجتماعی-اقتصادی- زیست محیطی سیستم منابع آب و خاک است. مدیریت یکپارچه منابع آب (IWRM) یکی از مفاهیم شناخته شده است که از سال ۲۰۰۰ میلادی به صورت گسترده به عنوان گفتمان توسعه و مدیریت پایدار ترویج شده است. یکی از مهمترین موضوع‌ها بعد نهادی و حکمرانی است که مورد توجه قرار گرفته است اما عدم توجه به این بعد مهم باعث ایجاد بحران کنونی است. نقش جامعه در مدیریت منابع آب و نحوه تصمیم گیرها باید به صورت جدی در پارادیم مدیریتی نوین پررنگتر شود. با در نظر گرفتن این مهم، دومین کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک باحضور شخصیتهای علمی و دانشگاهی به مدت دو روز (۲۷ و ۲۸ مهر) در سنندج برگزار شد.
در این کنفرانس، نقش علم هیدرولوژی در برنامه‌ریزی و مدیریت آب‌های زیر زمینی با توجه به طرح تعادل بخشی با حضور مهندس علیرضا پرستار مشاور معاون وزیر جهاد کشاورزی، نماینده کشاورزان و جوامع محلی از خانه کشاورز استان اقای مهندس احمدپناه و همچنین نماینده صنعت اب مهندس نیکنام مدیر پروژه مدیریت طرح سامانه‌های نوین آبیاری غرب مورد بررسی قرار گرفت.
مهندس پرستار با اشاره به لزوم به‌روز رسانی آمار و اطلاعات در مورد مصارف کشاورزی مبنی بر مصرف ۹۲ درصدی این بخش گفت: این بخش، در واقع مصرف کننده عمده آب می باشد شاید بین ۶۰ تا ۷۰ درصد. وی افزود: هدف وزارت جهاد کشاورزی کاهش مصرف از طریق ارتقای بهره‌وری و توسعه بخش کشاورزی به صورت عمودی نه افقی است.
وی گفت: موضوع آب اهمیت بیشتری در این دولت داشته که از ۱۸ جلسه شورای عالی آب ۱۱ جلسه اش در دوران این دولت بوده.
پرستار افزود: پایش آمار دقیق و برجسته کردن نقش علم اولین گام در طرح تعادل بخشی است. جهت گیرها به سوی محصولات با نیاز آبی کمتر و افزایش آبیاری موضعی می رود.
وی گفت: انتظار ما از چنین نشست ها و جامعه علمی کشور ارایه راهکارهای مناسب اجرایی است.
رییس جهاد دانشگاهی کردستان در آیین گشایش این کنفرانس، آب را یکی از الزامات توسعه در دنیای امروز دانست و گفت: بدون آب امکان قرار گرفتن هیچ جامعه ای در مسیر توسعه و پیشرفت امکان پذیر نیست.
حمیدرضا مجردی افزود: در دنیا، حکمرانی‌ها و امپراتوری‌های فراوانی به دلیل وجود آب در منطقه‌ای شکل گرفته و یا به علت نبود این مایه حیات ازهم پاشیده شده است.
وی با اشاره به ساخت ۵۰ هزار سد در دنیا اضافه کرد: تب ساخت سد از دولت سازندگی آغاز شد و براساس آمارهای موجود شرایط مطلوبی از نظر منابع آبی نداریم.
وی گفت: متاسفانه روند اصلاح قوانین در کشورما کُند است و بسیاری از قوانین نیاز به به روزرسانی دارند.
مجردی عنوان کرد: موازی کاری، ضعف مشارکت‌های مردمی، عدم وجود استراتژی مناسب و واقع شدن کشورمان در کمربند خشک از چالش های جدی آب در ایران است.
دبیر علمی کنفرانس ملی هیدرولوژی مناطق نیمه خشک نیز با اشاره به ارسال ۱۴۰ مقاله به دبیرخانه گفت: از این تعداد ۴۴ مقاله به صورت شفاهی و پوستر پذیرش شده است.
دکتر سیدمختار هاشمی افزود: از تعداد مقالات پذیرش شده ۲۱ مقاله برای ارائه شفاهی و ۱۹ مقاله به عنوان پوستر انتخاب شده‌اند.
وی گفت: در این کنفرانس با جمع آوری و پردازش در زمینه‌های مورد نظر سعی شده تا تصویر واقعی از هیدرولوژی کشور به دست آمده و براساس آن برنامه ریزی‌های آینده صورت گیرد.
وی افزود: محدودیت منابع آبی و آلودگی آب‌ها موجب شده تا جوامع انسانی به بررسی‌های علمی، پژوهش‌های کاربردی و برنامه‌ریزی، بیشتر اهتمام کنند.
دکتر هاشمی با اشاره به برنامه‌های جانبی این کنفرانس، گفت: در دومین روز کنفرانس، دو کارگاه آموزشی و یک نشست تخصصی با حضور اساتید مجرب دانشگاهی و دست‌اندرکاران خانه کشاورز برگزار شد.
وی، لزوم همفکری صاحبنظران و متخصصان در عرصه ملی و بین‌المللی برای تحول در زمینه پژوهش‌های کاربردی در منابع آب در ایران همگام با پیشرفت‌های جهانی را ضروری دانست.

dsc_0153_1395-7-30-2-29
دکتر هاشمی افزود: بر اساس مطالعات انجام شده نادیده گرفتن علم هیدرولوژی، چالشهای زیادی را در سیستم حکمرانی منابع آب به وجود آورده است؛ از جمله:

-نادیده گرفتن حقابه محیط زیستی رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و تالابها و حد اقل نیاز اکوسیستمی انها
-توسعه بی رویه منابع آب با کم رنگ بودن علم هیدرولوژی در تصمیم گیرها
– برنامه ریزی و تخصیص منابع آب با وجود عدم قطعیت ها در پتانسیل منابع آب موجودی و تخصیص ناپایدار آب با نادیده گرفتن تغییرات

-نوسانات اقلیمی (عدم وجود برنامه تخصیص انطباقی) و مدیریت تقاضا
هاشمی گفت: کنفرانس، در نظر دارد با جمع آوری و پردازش یافته‌های محققان و صاحب نظران علوم آب کشور در زمینه‌های مورد نظر، تصویری واقعی از هیدرولوژی کشور بدست آورد تا مورد اسفاده قرار گیرد. وی با اشاره به اینکه این کنفرانس یک تجربه منحصربه فرد در نوع خود است که هدف آن رسید به مربع “دانشگاه-دستگاه‌های اجرایی- سازمان های مردم‌نهاد و صنعت آب” است گفت: این تشکل‌ها، در فصل مشترک با هم قرار دارند. حضور سمن‌های زیست‌محیطی و جوامع محلی و کشاورزان همراه با مسئولین و صنعتگران صنعت آب و جامعه علمی در نشست‌های علمی باعث ایجاد فهم مشترک می‌شود.
هاشمی در ادامه گفت: در این همایش علمی همه به این رسیدند که دانش هیدرولوژی “چرخه آب” باید در راس تصمیم گیری‌های منابع آب قرار گیرد و با نگرش جامع، تمامی جوانب موثر بر چرخه آب مد نظر قرار گیرد.

بحران آب نشانه وجود ناهماهنگی در توسعه همه جانبه است
‌مدیرکل دفتر فنی استانداری کردستان نیز گفت: بحران آب کنونی در کشور نتیجه سیاست‌های غلط گذشته و وجود ناهماهنگی در توسعه همه جانبه است.
‌به گزارش ایسنا، حشمت‌الله صیدی، افزود: اگر امروز ما با بحران آب در سطح کشور مواجه هستیم، نتیجه ناهماهنگی در توسعه همه جانبه و سیاست‌های غلط گذشته است.
مدیرکل دفتر فنی استانداری کردستان بیان کرد: این امر باعث شده که امروزه گفتمان غالب ما بحران آب است که باید به این بحث مهم بیشتر از گذشته توجه شود.
وی با اعلام اینکه ۹۰ درصد از آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، اعلام کرد: همین امر و عدم مدیریت مطلوب و نبود الگوی کشت مناسب باعث شده بیش از ۴۰ متر افت آب‌های زیرزمینی به ویژه در دشت‌های قروه و دهگلان را داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه یک‌دهم آب‌های کل جهان شیرین است، بیا ن کرد: مصرف بی‌رویه و بدون مدیریت مناسب با تصور اشتباه مردم از وجود آب‌های شیرین در آینده مخاطراتی زیادی را برای کشور ایجاد خواهد کرد.
مدیرکل دفتر فنی استانداری کردستان کل حجم آب ذخیره شده در کشور را معادل ۶.۵ میلیارد مترمکعب دانست و افزود: این در حالی است که در استانی مانند کرمان سالانه ۷.۵ میلیارد مترمکعب از آب‌های زیرزمین بهره‌برداری می‌شود.
وی مصرف آب‌های زیرزمینی در سال ۷۸ در کشور را بیش از ۷۰ میلیون مترمکعب دانست و افزود: این امر در سال ۹۰ به بیش از ۱۱ میلیارد مترمکعب رسیده که بسیار نگران کننده است.
صیدی اعلام کرد: صرفه‌جویی باید به گفتمان غالب جامعه تبدیل شود و فرهنگ‌سازی لازم در این زمینه صورت گیرد تا با بحران جدی بی‌آبی و خشکسالی در کشور مواجه نشویم.
وی به بالا بودن میانگین مصرف آب در بخش کشاورزی و صنعت اشاره و بیان کرد: مصرف سالانه کارخانه فولاد مبارکه معادل یک سد است، همچنین برای تولید ۱۰۰ هزار تُن هندوانه ۵۰ میلیارد متر مکعب آب صرف می‌شود.
شرکت‌کنندگان در این کنگره علمی، به این نتیجه رسیدند که برنامه اقدام برای اجرای طرح تعادل بخشی شامل مولفه های زیر باشد:
۱. به روز رسانی اطلاعات و آمار و تدقیق آن
۲. بکارگیری تفکر علمی در مقوله تعادل بخشی و نگرش کل نگرانه و با مشارکت همه ذیمدخلان
۳. استفاده از علم و توان متخصصین و همچنین دانش محلی
۴. ایجاد تعامل بیشتر بین مردم، دولت و جامعه علمی
۵. تخصیص اعتبارات لازم جهت پایداری مالی طرح تعادل بخشی
۶. ایجاد مکانیسم‌های برای مشارکت ماننو تشکل های آب بران و تخصیص اعتبارات لازم جهت آموزش و تاسیس آنها
۷. کمک گرفتن از جامعه و دخالت دادن آنها در اجرای طرح و فرهنگ سازی لازم در میان اقشار مختلف
۸. در نظر گرفتن ارتباط بین آبهای زیرزمینی و آبهای سطحی که تاکنون به این مطلب توجه نشده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...