رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۸
 • کد خبر : 1481
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آنگاه که جنگلی آتش گرفت، درخت بی طرف کدام است
بیانیه انجمن سبز چیا در مورد احداث پالایشگاه نفت در دشت بیلو

آنگاه که جنگلی آتش گرفت، درخت بی طرف کدام است

روژآن: بدینوسیله از عموم مردم، انجمن‌های مردم‌نهاد، کارشناسان، فعالان محیط زیست، رسانه‌ها و مسئولان دلسوز نیز انتظار داریم نسبت به احداث مینی‌پالایشگاه در منطقه بی‌تفاوت نبوده و اعلام موضع نمایند چراکه ما همگی در برابر هر پیشامد ناگواری مسئول خواهیم بود.

انجمن سبز چیا در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد به دلایل زیست‌محیطی با ساخت مینی‌پالایشگاه در دشت بیلوی مریوان مخالف است.
متن بیانیه بدین شرح است:
بسیار بسیار پریشان و متاسفم که باید بگویم کمتر کشوری در جهان به درجه ایران محیط زیست خود را ویران کرده است (اسکندر فیروز، بنیانگذار سازمان حفاظت محیط زیست).
کشور ایران در کمربند خشک جهان واقع شده است و بودن پدیده‌هایی مانند جنگل‌های زاگروس، تالاب‌ها و دریاچه‌های مختلف، تنها یک اتفاق است، بنابراین محافظت از آنها تنها راه پیش روی ماست؛ چرا که در اغلب موارد در صورت نابودی، احیای آن محال است.
تالاب زریبار این شاهکار آفرینش، بارها مورد تهدید و طمع ندانم‌کاری‌های سودپرستان قرار گرفته است و هر روز زخمی جدید بر پیکره آن وارد می‌آید. تالاب زریبار، علی‌رغم طرح کردن هشدارهای جدی، نگارش مطالعات، تحقیقات و نامه‌نگاری‌های متعدد دلسوزان محیط‌زیست با مسئولین مربوطه، برگزاری کارگاه‌های مدیریت زیست‌بومی و.. هنوز با مشکلات پیچیده متعددی روبرو است و دیگر توان روبرو شدن با معضلی به‌غایت بزرگ‌تر را ندارد.
ارگان‌ها و ادارات مسئول به جای حفاظت و پیگیری جهت اعلام ثبت نهایی تالاب زریبار در کنوانسیون رامسر، اخیرا در اعلام رسمی و مصاحبه با رسانه‌ها، وعده احداث مینی‌پالایشگاه نفتی را در فاصله کمتر از دو کیلومتری پناهگاه حیات وحش زریبار(دشت بیلو) را می‌دهند. برخی از مسئولان هم تلاش و فعالیت دلسوزان محیط زیست را برای نجات تالاب زریبار و مخالفت با اجرای این طرح را در حالی سرو صدا می‌خوانند که انگار حضور ده هزار نفری مردم برای حفاظت از آن (مراسم یک روزم برای زریبار) را فراموش کرده‌اند و نمی خواهند به یاد آورند که حیات زریبار تا چه اندازه با تاریخ، فرهنگ، بودن و ماندن ما گره خورده است.
اعلام افتخار آگین نزدیک بودن زمان کلنگ زنی این پروژه، آغاز وارد آوردن تیشه بر ریشه‌های رنجور زریبار و حیات مردمان این منطقه است و به سان لکه‌ای دیگر مثل دریاچه ارومیه، گریبان همگان را خواهد گرفت. احداث پالایشگاه نفتی در مریوان با نام توسعه، اشتغالزایی و کاهش تردد تانکرهای مرگبار، همان پوشش رنگین و وعده های سر خرمنی است که بارها و بارها در دیگر نقاط بر سر کاغذها آمده و جز ویرانی پدید نیاورده است. جالب آن که هیچ کدام از مدافعان این طرح‌های ویرانگر، اکنون دیگر نه دم می زنند و نه محاکمه شده‌اند. متاسفانه بسیارند کسانی که پس از گرفتار شدن در دامان شوربختی به سعادت از دست رفته خود پی می‌برند. تاوان اینچنین اعمال غیر کارشناسانه‌ای را در آینده‌ای نزدیک، زریبار و مردم منطقه باید پس دهند؛ چرا که نمی‌دانند آزموده را آزمودن خطا است.
ما به عنوان انجمن سبز چیا، به هیچ وجه اجرای چنین پروژه های ویرانگر را بر نتابیده و اجازه نخواهیم داد زریبار، که دنیا آرزوی دیدن آن را دارد از ما منع شود. ما نخواهیم توانست زخم عمیق پالایشگاه نفتی بر پیکره زریبار را نظاره گر بوده و ساکت بمانیم؛ چرا که موجیم و آسودگی ما عدم ماست.
بدینوسیله از عموم مردم، انجمن‌های مردم‌نهاد، کارشناسان، فعالان محیط زیست، رسانه‌ها و مسئولان دلسوز نیز انتظار داریم نسبت به احداث مینی‌پالایشگاه در منطقه بی‌تفاوت نبوده و اعلام موضع نمایند چراکه ما همگی در برابر هر پیشامد ناگواری مسئول خواهیم بود.
“آنگاه که جنگلی آتش گرفت، درخت بی طرف کدام است؟”
انجمن سبز چیا
۲۸ مهر ماه ۱۳۹۵

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...