رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۳
 • کد خبر : 1489
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انتظار رأفت در اجرای قانون

جلب و جذب نظر و سرمایه بخش خصوصی برای انجام کارهای عمرانی در استان کردستان موضوعی است که مسئولان محترم در هر مناسبتی بر آن تأکید می‌کنند؛ امری که محبوبیت و مشروعیت آن برای همگان روشن و محرز است. تازه‌ترین اظهار نظر در این رابطه سخنان معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری کردستان در […]

جلب و جذب نظر و سرمایه بخش خصوصی برای انجام کارهای عمرانی در استان کردستان موضوعی است که مسئولان محترم در هر مناسبتی بر آن تأکید می‌کنند؛ امری که محبوبیت و مشروعیت آن برای همگان روشن و محرز است. تازه‌ترین اظهار نظر در این رابطه سخنان معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری کردستان در جریان افتتاح یکی از طرح‌های شهری در سقز است. ایشان ضمن اشاره به زمینه‌های سرمایه‌گذاری در استان از صاحبان سرمایه دعوت کرده است که با مشارکت در این امر به رشد و شکوفایی استان کمک و خود نیز از مزایای آن استفاده کنند.
اینگونه سخنان و سیاست‌ها از جمله درخواست‌ها و پیشنهادات بسیار مناسب است که در صورت تحقق می‌تواند جهشی واقعی به توسعه استان بدهد. لازمه این امر فراهم کردن بستر مناسب و استقبال از صاحبان سرمایه است.
ما در استان کردستان سرمایه‌دارانی را داریم که در صورت اطمینان از حمایت می‌توانند وارد عمل شده و با توان و سرمایه خود گام‌های مؤثری در طریق تعالی اقتصادی استان بردارند؛ این حمایت و هدایت می‌تواند در اشکال گوناگون باشد.
در استان، فعالان اقتصادی بودند که در خلال سال‌های گذشته به بهترین شکل وارد میدان عمل شده و بانی اقدامات برجسته‌ای بودند؛ اما این افراد به واسته سیاست‌های غلط در دولت‌های گذشته و هدایت آنها به بسترهای ناسالم هم اکنون با اتهامات مجرمانه در زندان به سر می‌برند و استان از توان و سرمایه آنها محروم شده است.
هیچ کس نمی‌تواند و حق ندارد نسبت به سزایی که قانون برای خلاف‌کاران تعیین می‌کند اعتراض نماید زیرا قانون منشور زندگی اجتماعی در هر جامعه و میزانی است که رفتار و کردار انسان‌ها با آن سنجیده می‌شود. جزا و سزا پاداشی است که افراد در ازای خلاف‌ها متحمل می‌شوند.
نکته قابل توجه در این زمینه قصد و نیت افراد در انجام کارهاست؛ همان طور که گفته شد این افراد در چارچوب سیاست‌های اقتصادی دولت‌ها و با رضایت و هدایت مسئولان اقدام به انجام کارهایی کرده‌اند که هم اکنون نامشروع بودن آنها محرز شده است.
چه بسا که این کسان در آن زمان فکر می‌کردند که با فعالیت در مسیر هدایت مسئولان به مملکت خدمت می‌کنند و باید به این امر توجه کرد که راه و طریق خلاف پیش پای آنها نهاده شده با این اوصاف همان‌گونه که در بسیاری از موارد قانون پیش‌بینی کرده می‌توان این جزا و سزا را نه با زندان و دربند کردن، بلکه با شیوه‌های دیگری اعمال نمود و فرد را واداشت که به گونه‌ای عمل کند که برای جامعه مؤثر باشد؛ این افراد کسانی هستند که در گذشته در زمره کارآفرینان موفق به حساب آمده و تأسیسات اقتصادی آنها هم اکنون هم فعال و حتی در غیابشان توسعه یافته است؛ در شرایط فعلی که موضوع کاهش زندانیان در مملکت مطرح است می‌شود همین افراد را با تعهد فعالیت بیشتر در زمینه اقتصادی در استان به نحوی که قانون مشخص می‌کند از آزادی بهره‌مند کرد تا به توسعه استان یاری رسانند.

غریب مریوانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...