رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۳
 • کد خبر : 1489
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انتظار رأفت در اجرای قانون

جلب و جذب نظر و سرمایه بخش خصوصی برای انجام کارهای عمرانی در استان کردستان موضوعی است که مسئولان محترم در هر مناسبتی بر آن تأکید می‌کنند؛ امری که محبوبیت و مشروعیت آن برای همگان روشن و محرز است. تازه‌ترین اظهار نظر در این رابطه سخنان معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری کردستان در […]

جلب و جذب نظر و سرمایه بخش خصوصی برای انجام کارهای عمرانی در استان کردستان موضوعی است که مسئولان محترم در هر مناسبتی بر آن تأکید می‌کنند؛ امری که محبوبیت و مشروعیت آن برای همگان روشن و محرز است. تازه‌ترین اظهار نظر در این رابطه سخنان معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری کردستان در جریان افتتاح یکی از طرح‌های شهری در سقز است. ایشان ضمن اشاره به زمینه‌های سرمایه‌گذاری در استان از صاحبان سرمایه دعوت کرده است که با مشارکت در این امر به رشد و شکوفایی استان کمک و خود نیز از مزایای آن استفاده کنند.
اینگونه سخنان و سیاست‌ها از جمله درخواست‌ها و پیشنهادات بسیار مناسب است که در صورت تحقق می‌تواند جهشی واقعی به توسعه استان بدهد. لازمه این امر فراهم کردن بستر مناسب و استقبال از صاحبان سرمایه است.
ما در استان کردستان سرمایه‌دارانی را داریم که در صورت اطمینان از حمایت می‌توانند وارد عمل شده و با توان و سرمایه خود گام‌های مؤثری در طریق تعالی اقتصادی استان بردارند؛ این حمایت و هدایت می‌تواند در اشکال گوناگون باشد.
در استان، فعالان اقتصادی بودند که در خلال سال‌های گذشته به بهترین شکل وارد میدان عمل شده و بانی اقدامات برجسته‌ای بودند؛ اما این افراد به واسته سیاست‌های غلط در دولت‌های گذشته و هدایت آنها به بسترهای ناسالم هم اکنون با اتهامات مجرمانه در زندان به سر می‌برند و استان از توان و سرمایه آنها محروم شده است.
هیچ کس نمی‌تواند و حق ندارد نسبت به سزایی که قانون برای خلاف‌کاران تعیین می‌کند اعتراض نماید زیرا قانون منشور زندگی اجتماعی در هر جامعه و میزانی است که رفتار و کردار انسان‌ها با آن سنجیده می‌شود. جزا و سزا پاداشی است که افراد در ازای خلاف‌ها متحمل می‌شوند.
نکته قابل توجه در این زمینه قصد و نیت افراد در انجام کارهاست؛ همان طور که گفته شد این افراد در چارچوب سیاست‌های اقتصادی دولت‌ها و با رضایت و هدایت مسئولان اقدام به انجام کارهایی کرده‌اند که هم اکنون نامشروع بودن آنها محرز شده است.
چه بسا که این کسان در آن زمان فکر می‌کردند که با فعالیت در مسیر هدایت مسئولان به مملکت خدمت می‌کنند و باید به این امر توجه کرد که راه و طریق خلاف پیش پای آنها نهاده شده با این اوصاف همان‌گونه که در بسیاری از موارد قانون پیش‌بینی کرده می‌توان این جزا و سزا را نه با زندان و دربند کردن، بلکه با شیوه‌های دیگری اعمال نمود و فرد را واداشت که به گونه‌ای عمل کند که برای جامعه مؤثر باشد؛ این افراد کسانی هستند که در گذشته در زمره کارآفرینان موفق به حساب آمده و تأسیسات اقتصادی آنها هم اکنون هم فعال و حتی در غیابشان توسعه یافته است؛ در شرایط فعلی که موضوع کاهش زندانیان در مملکت مطرح است می‌شود همین افراد را با تعهد فعالیت بیشتر در زمینه اقتصادی در استان به نحوی که قانون مشخص می‌کند از آزادی بهره‌مند کرد تا به توسعه استان یاری رسانند.

غریب مریوانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...