رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۳
 • کد خبر : 1489
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انتظار رأفت در اجرای قانون

جلب و جذب نظر و سرمایه بخش خصوصی برای انجام کارهای عمرانی در استان کردستان موضوعی است که مسئولان محترم در هر مناسبتی بر آن تأکید می‌کنند؛ امری که محبوبیت و مشروعیت آن برای همگان روشن و محرز است. تازه‌ترین اظهار نظر در این رابطه سخنان معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری کردستان در […]

جلب و جذب نظر و سرمایه بخش خصوصی برای انجام کارهای عمرانی در استان کردستان موضوعی است که مسئولان محترم در هر مناسبتی بر آن تأکید می‌کنند؛ امری که محبوبیت و مشروعیت آن برای همگان روشن و محرز است. تازه‌ترین اظهار نظر در این رابطه سخنان معاون امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری کردستان در جریان افتتاح یکی از طرح‌های شهری در سقز است. ایشان ضمن اشاره به زمینه‌های سرمایه‌گذاری در استان از صاحبان سرمایه دعوت کرده است که با مشارکت در این امر به رشد و شکوفایی استان کمک و خود نیز از مزایای آن استفاده کنند.
اینگونه سخنان و سیاست‌ها از جمله درخواست‌ها و پیشنهادات بسیار مناسب است که در صورت تحقق می‌تواند جهشی واقعی به توسعه استان بدهد. لازمه این امر فراهم کردن بستر مناسب و استقبال از صاحبان سرمایه است.
ما در استان کردستان سرمایه‌دارانی را داریم که در صورت اطمینان از حمایت می‌توانند وارد عمل شده و با توان و سرمایه خود گام‌های مؤثری در طریق تعالی اقتصادی استان بردارند؛ این حمایت و هدایت می‌تواند در اشکال گوناگون باشد.
در استان، فعالان اقتصادی بودند که در خلال سال‌های گذشته به بهترین شکل وارد میدان عمل شده و بانی اقدامات برجسته‌ای بودند؛ اما این افراد به واسته سیاست‌های غلط در دولت‌های گذشته و هدایت آنها به بسترهای ناسالم هم اکنون با اتهامات مجرمانه در زندان به سر می‌برند و استان از توان و سرمایه آنها محروم شده است.
هیچ کس نمی‌تواند و حق ندارد نسبت به سزایی که قانون برای خلاف‌کاران تعیین می‌کند اعتراض نماید زیرا قانون منشور زندگی اجتماعی در هر جامعه و میزانی است که رفتار و کردار انسان‌ها با آن سنجیده می‌شود. جزا و سزا پاداشی است که افراد در ازای خلاف‌ها متحمل می‌شوند.
نکته قابل توجه در این زمینه قصد و نیت افراد در انجام کارهاست؛ همان طور که گفته شد این افراد در چارچوب سیاست‌های اقتصادی دولت‌ها و با رضایت و هدایت مسئولان اقدام به انجام کارهایی کرده‌اند که هم اکنون نامشروع بودن آنها محرز شده است.
چه بسا که این کسان در آن زمان فکر می‌کردند که با فعالیت در مسیر هدایت مسئولان به مملکت خدمت می‌کنند و باید به این امر توجه کرد که راه و طریق خلاف پیش پای آنها نهاده شده با این اوصاف همان‌گونه که در بسیاری از موارد قانون پیش‌بینی کرده می‌توان این جزا و سزا را نه با زندان و دربند کردن، بلکه با شیوه‌های دیگری اعمال نمود و فرد را واداشت که به گونه‌ای عمل کند که برای جامعه مؤثر باشد؛ این افراد کسانی هستند که در گذشته در زمره کارآفرینان موفق به حساب آمده و تأسیسات اقتصادی آنها هم اکنون هم فعال و حتی در غیابشان توسعه یافته است؛ در شرایط فعلی که موضوع کاهش زندانیان در مملکت مطرح است می‌شود همین افراد را با تعهد فعالیت بیشتر در زمینه اقتصادی در استان به نحوی که قانون مشخص می‌کند از آزادی بهره‌مند کرد تا به توسعه استان یاری رسانند.

غریب مریوانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...