رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۱
 • کد خبر : 1534
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : دیدار هیأت اعزامی اتاق بازرگانی سنندج با مسوولان وزارت کشاورزی فنلاند

روژان: در سفر رئیس جمهور فنلاند، که فردا به ایران انجام خواهد شد، تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت کشاورزی فنلاند و سازمان جنگل‌ها، مراتع و جنگلداری ایران امضا خواهد شد.

در نشست هیأت اعزامی اتاق بازرگانی سنندج با مسوولان کشاورزی فنلاند که شامگاه سه‌شنبه در شهر هلسینکی بر گزار شد طرفین بر توسغه همکاریهای اقتصادی دوجانبه دو کشور ایران و فنلاند تاکید کردند.
در این دیدار حامد رنجبر نایب رئیس، محمد هلاکو، محمدسعید نقشی‌زادیان، فاروق کیخسروی، زاهد صالحی و پرویز رعدی از اعضای اتاق بازرگانی سنندج و از طرف کشور فنلاند، هولمی مدیر ارتباطات بین‌الملل، نارهینین معاون ارتباطات بین‌الملل، پی‌هاما مدیر دفتر سیاست‌گذاری کشاورزی و آقای پوهجاس مدیرعامل کنسرسیوم جنرال فنلاند حضور داشتند.
رئیس اتاق سنندج گفت: استان کردستان در تولید محصولات زراعی نظیر گندم، جو، علوفه و سبزیجات و صیفی‌جات، محصولات باغی نظیر انگور، توت‌فرنگی، سیب و گردو، پرورش دام سبک و پرورش طیور و تولید عسل دارای پتانسیل‌های خوبی است.
حامد رنجبر تصریح کرد: چالش عمده استان کردستان در زمینه کشاورزی، بهره‌وری پایین تولید محصولات کشاورزی، عدم استفاده مناسب از فناوری‌های نوین، مدیریت مزرعه و منابع آب و خاک است که در این حوزه‌ها علاقه‌مند به استفاده از تجارب و دانش و فناوری کشور فنلاند است.
پی‌هاما، مدیر دفتر سیاست‌گذاری کشاورزی وزارت کشاورزی فنلاند نیز گفت: بخش کشاورزی حدود سه درصد تولید داخلی فنلاند را تشکیل می‌دهد چون در این کشور بسیاری از مزارع و دامداری‌ها کوچک بوده و دولت حمایت‌های مختلف از بخش کشاورزی در قالب تسهیل دسترسی به فن‌اوری‌های جدید و مکانیزاسیون ارائه می‌نماید.
وی افزود: فنلاند در محصولات کشاورزی از جمله تولید ارگانیک و تولید محصولات باکیفیت بالا دارای اهمیت ویژه است و همین سیاست در بخش واردات هم اعمال شده و فقط محصولات باکیفیت بالا و سیستم تامین و توزیع مناسب و بسته‌بندی باکیفیت بالا، امکان حضور در بازار فنلاند را دارند.
وی تصریح کرد: اصلی‌ترین بازارهای صادراتی محصولات کشاورزی فنلاند، روسیه، اروپا، کشورهای cis بوده و بیش از ۶۰ درصد ارزش تولیدات بخش کشاورزی فنلاند در حوزه لبنیات و تولید گوشت قرمز است.
پی‌هاما ضمن اشاره به اینکه فنلاند دارای منابع فراوان و سابقه تاریخی تولید چوب و محصولات چوبی و حفاظت از محیط زیست است، اعلام کرد، در سفر رئیس جمهور فنلاند، که فردا به ایران انجام خواهد شد، تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت کشاورزی فنلاند و سازمان جنگل‌ها، مراتع و جنگلداری ایران امضا خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...