رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۳۱
 • کد خبر : 1534
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : دیدار هیأت اعزامی اتاق بازرگانی سنندج با مسوولان وزارت کشاورزی فنلاند

روژان: در سفر رئیس جمهور فنلاند، که فردا به ایران انجام خواهد شد، تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت کشاورزی فنلاند و سازمان جنگل‌ها، مراتع و جنگلداری ایران امضا خواهد شد.

در نشست هیأت اعزامی اتاق بازرگانی سنندج با مسوولان کشاورزی فنلاند که شامگاه سه‌شنبه در شهر هلسینکی بر گزار شد طرفین بر توسغه همکاریهای اقتصادی دوجانبه دو کشور ایران و فنلاند تاکید کردند.
در این دیدار حامد رنجبر نایب رئیس، محمد هلاکو، محمدسعید نقشی‌زادیان، فاروق کیخسروی، زاهد صالحی و پرویز رعدی از اعضای اتاق بازرگانی سنندج و از طرف کشور فنلاند، هولمی مدیر ارتباطات بین‌الملل، نارهینین معاون ارتباطات بین‌الملل، پی‌هاما مدیر دفتر سیاست‌گذاری کشاورزی و آقای پوهجاس مدیرعامل کنسرسیوم جنرال فنلاند حضور داشتند.
رئیس اتاق سنندج گفت: استان کردستان در تولید محصولات زراعی نظیر گندم، جو، علوفه و سبزیجات و صیفی‌جات، محصولات باغی نظیر انگور، توت‌فرنگی، سیب و گردو، پرورش دام سبک و پرورش طیور و تولید عسل دارای پتانسیل‌های خوبی است.
حامد رنجبر تصریح کرد: چالش عمده استان کردستان در زمینه کشاورزی، بهره‌وری پایین تولید محصولات کشاورزی، عدم استفاده مناسب از فناوری‌های نوین، مدیریت مزرعه و منابع آب و خاک است که در این حوزه‌ها علاقه‌مند به استفاده از تجارب و دانش و فناوری کشور فنلاند است.
پی‌هاما، مدیر دفتر سیاست‌گذاری کشاورزی وزارت کشاورزی فنلاند نیز گفت: بخش کشاورزی حدود سه درصد تولید داخلی فنلاند را تشکیل می‌دهد چون در این کشور بسیاری از مزارع و دامداری‌ها کوچک بوده و دولت حمایت‌های مختلف از بخش کشاورزی در قالب تسهیل دسترسی به فن‌اوری‌های جدید و مکانیزاسیون ارائه می‌نماید.
وی افزود: فنلاند در محصولات کشاورزی از جمله تولید ارگانیک و تولید محصولات باکیفیت بالا دارای اهمیت ویژه است و همین سیاست در بخش واردات هم اعمال شده و فقط محصولات باکیفیت بالا و سیستم تامین و توزیع مناسب و بسته‌بندی باکیفیت بالا، امکان حضور در بازار فنلاند را دارند.
وی تصریح کرد: اصلی‌ترین بازارهای صادراتی محصولات کشاورزی فنلاند، روسیه، اروپا، کشورهای cis بوده و بیش از ۶۰ درصد ارزش تولیدات بخش کشاورزی فنلاند در حوزه لبنیات و تولید گوشت قرمز است.
پی‌هاما ضمن اشاره به اینکه فنلاند دارای منابع فراوان و سابقه تاریخی تولید چوب و محصولات چوبی و حفاظت از محیط زیست است، اعلام کرد، در سفر رئیس جمهور فنلاند، که فردا به ایران انجام خواهد شد، تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت کشاورزی فنلاند و سازمان جنگل‌ها، مراتع و جنگلداری ایران امضا خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...