رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۲ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 27 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۳
 • کد خبر : 1543
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نگران ساخت پالایشگاه نفت به دست مجریان تحت پیگرد قضایی هستیم

محل شک و تردید است که دولت و سازمان محیط زیست در حاشیه تالاب زریبار تن به احداث پالایش و فراورش نفت خام می‌دهند و این تردید و شبهات زمانی بیشتر موجب نگرانی است که قرار است سازمانی مجری پروژه مینی پالایشگاه مریوان باشد که مدیران آن تحت پیگرد قضایی هستند. پرواضح است تصویب و […]

محل شک و تردید است که دولت و سازمان محیط زیست در حاشیه تالاب زریبار تن به احداث پالایش و فراورش نفت خام می‌دهند و این تردید و شبهات زمانی بیشتر موجب نگرانی است که قرار است سازمانی مجری پروژه مینی پالایشگاه مریوان باشد که مدیران آن تحت پیگرد قضایی هستند.
پرواضح است تصویب و اجرای هر پروژه عمرانی منوط به توجیهات و مجوزهای زیست محیطی است سازمان محیط زیست بر اساس منشور و رسالت سازمانی خود و در چارچوب قوانین و مقررات موجود موظف به رعایت و حفاظت و دفاع از بقا و دوام منابع خدادادی زیست محیطی است فراتر از رسالت و وظایف سازمان محیط زیست ایران در سطح جهان خشکسالی مداوم سالیان اخیر در کشورهایی مانند ایران از یک سو و رشد و توسعه صنعت و تکنولوژی و در نتیجه افزایش گازهای گلخانه ای از دیگر سو سردمداران سیاسی و بنگاهای سود ده صنعتی را وادار نمود برخلاف منافع سرشار اقتصادی با احساس ضرورت و با درک ریسک و هزینه غیر قابل جبران عواقب آثار مخرب صنایع و گازهای گلخانه ای بر محیط زیست و زندگی نسل امروز و فردای کره زمین با همه تفاوتهای سیاسی و فرهنگی و اقتصادی این خطر و بحران زیست محیطی را دریابند و همانگونه در روزهای اخیر شاهد بودیم رسما متعهد به کاهش تولید گازهای گلخانه ای و رعایت استانداردهای زیست محیطی شدند اکنون محل شک و تردید است دولت و سازمان محیط زیست ایران آن هم در حاشیه تالاب زریبار تن به احداث پالایش و فراورش نفت خام می دهند. این تردید و شبهات زمانی بیشتر موجب نگرانی است که قرار است سازمانی مجری پروژه مینی پالایشگاه مریوان باشد که مدیران آن تحت پیگرد قضایی هستند بعلاوه چگونه و بر اساس چه توجیهات کارشناسی سازمان محیط زیست مجوز چنین پروژه ای در جوار و مشرف به دریاچه زریبار با آلایندگی و آلودگی هوا و سفره های زیر زمینی را صادر نموده است و آثار پسماند و فاضلاب محصولات و فراورده های نفتی بطور مستقیم و غیرمستقیم بر حیات نحیف زریبار چه اثرات مخربی خواهد داشت؟
در شرایطی که دولت و ملت متحمل ضرر و زیان ناشی از سهل انگاری در قبال دریاچه ارومیه هستند توقع و انتظار- حفظ و حراست از دیگر سرمایه های طبیعی و خدادادی نظیر دریاچه زریبار است نه تشدید مخاطرات و تخریب آنها. البته از توسعه و سرمایه گزاری و ایجاد اشتغال آن هم در شرایط موجود شهرستان مریوان استقبال می کنیم اما صنعت و تکنولوژی می باید منطبق و سازگار با شرایط و موقعیت جغرافیایی و زیست محیطی و منابع و پتانسیل های مادی و معنوی و نیروی انسانی منطقه باشد.
اگر دستگاهای اجرایی و یا صاحبان سرمایه و تکنولوژی قصد توسعه و سرمایه گزاری در منطقه را دارند دستان آنان به گرمی میفشاریم و قدردان همت بلند کارآفرینانی هستیم که ضمن تامین منافع خود زمینه اشتغال انبوه جوانان فارغ التحصیل بیکار را فراهم می کنند اما بجای مینی پالایشگاه که بیشتر سرمایه بر و با اشتغال محدود آثار مخربی بر موقعیت توریستی مریوان و بویژه بر ادامه حیات زریبار دارد بر اساس طرح آمایش سرزمینی و بلکه با اجرای پروژه های گردشگری آماده و مطالعه شده در سالیان گذشته که سالهاست در آرشیو استانداری و سازمان برنامه و بودجه استان خاک می خورد خدمات مفید و ماندگار خود را به مردم قدرشناس این دیار اهدا نمایند ضمنا مکمل پروژه های گردشگری صنایع تبدیلی مرتبط با محصولات باغی و زراعی و دامی است که متاسفانه تا کنون مورد غفلت قرار گرفته است از آن مهمتر کیست که نداند پیش نیاز صنعت و سرمایه گزاری ایجاد زیرساخت هاست که نه تنها مریوان و سروآباد بلکه کل مناطق کردنشین از فقدان آن رنج می برند بنابراین به نمایندگی از مردم شرافتمند و صبور منطقه توریستی مریوان و سروآباد مدیران اجرایی ذیربط و مجریان و سرمایه گزاران پروژه فاقد توجیهات کارشناسی مینی پالایشگاه مریوان را به تجدید نظر در اجرای این پروژه دعوت می کنم و احداث آن را در دشتهای مشرف به دریاچه زریبار بعنوان خط قرمز مردم مریوان و ملت ایران اعلام می نمایم. البته این پروژه با مطالعات و مکان یابی مجدد در لوکیشن جدید با توجیهات زیست محیطی قابل دفاع و قابل اجراست در این صورت نتایج آن برد برد به سود سرمایه گزاران و مجریان و مردم منطقه و ملت ایران و جامعه جهانی خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...