رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۳
 • کد خبر : 1543
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نگران ساخت پالایشگاه نفت به دست مجریان تحت پیگرد قضایی هستیم

محل شک و تردید است که دولت و سازمان محیط زیست در حاشیه تالاب زریبار تن به احداث پالایش و فراورش نفت خام می‌دهند و این تردید و شبهات زمانی بیشتر موجب نگرانی است که قرار است سازمانی مجری پروژه مینی پالایشگاه مریوان باشد که مدیران آن تحت پیگرد قضایی هستند. پرواضح است تصویب و […]

محل شک و تردید است که دولت و سازمان محیط زیست در حاشیه تالاب زریبار تن به احداث پالایش و فراورش نفت خام می‌دهند و این تردید و شبهات زمانی بیشتر موجب نگرانی است که قرار است سازمانی مجری پروژه مینی پالایشگاه مریوان باشد که مدیران آن تحت پیگرد قضایی هستند.
پرواضح است تصویب و اجرای هر پروژه عمرانی منوط به توجیهات و مجوزهای زیست محیطی است سازمان محیط زیست بر اساس منشور و رسالت سازمانی خود و در چارچوب قوانین و مقررات موجود موظف به رعایت و حفاظت و دفاع از بقا و دوام منابع خدادادی زیست محیطی است فراتر از رسالت و وظایف سازمان محیط زیست ایران در سطح جهان خشکسالی مداوم سالیان اخیر در کشورهایی مانند ایران از یک سو و رشد و توسعه صنعت و تکنولوژی و در نتیجه افزایش گازهای گلخانه ای از دیگر سو سردمداران سیاسی و بنگاهای سود ده صنعتی را وادار نمود برخلاف منافع سرشار اقتصادی با احساس ضرورت و با درک ریسک و هزینه غیر قابل جبران عواقب آثار مخرب صنایع و گازهای گلخانه ای بر محیط زیست و زندگی نسل امروز و فردای کره زمین با همه تفاوتهای سیاسی و فرهنگی و اقتصادی این خطر و بحران زیست محیطی را دریابند و همانگونه در روزهای اخیر شاهد بودیم رسما متعهد به کاهش تولید گازهای گلخانه ای و رعایت استانداردهای زیست محیطی شدند اکنون محل شک و تردید است دولت و سازمان محیط زیست ایران آن هم در حاشیه تالاب زریبار تن به احداث پالایش و فراورش نفت خام می دهند. این تردید و شبهات زمانی بیشتر موجب نگرانی است که قرار است سازمانی مجری پروژه مینی پالایشگاه مریوان باشد که مدیران آن تحت پیگرد قضایی هستند بعلاوه چگونه و بر اساس چه توجیهات کارشناسی سازمان محیط زیست مجوز چنین پروژه ای در جوار و مشرف به دریاچه زریبار با آلایندگی و آلودگی هوا و سفره های زیر زمینی را صادر نموده است و آثار پسماند و فاضلاب محصولات و فراورده های نفتی بطور مستقیم و غیرمستقیم بر حیات نحیف زریبار چه اثرات مخربی خواهد داشت؟
در شرایطی که دولت و ملت متحمل ضرر و زیان ناشی از سهل انگاری در قبال دریاچه ارومیه هستند توقع و انتظار- حفظ و حراست از دیگر سرمایه های طبیعی و خدادادی نظیر دریاچه زریبار است نه تشدید مخاطرات و تخریب آنها. البته از توسعه و سرمایه گزاری و ایجاد اشتغال آن هم در شرایط موجود شهرستان مریوان استقبال می کنیم اما صنعت و تکنولوژی می باید منطبق و سازگار با شرایط و موقعیت جغرافیایی و زیست محیطی و منابع و پتانسیل های مادی و معنوی و نیروی انسانی منطقه باشد.
اگر دستگاهای اجرایی و یا صاحبان سرمایه و تکنولوژی قصد توسعه و سرمایه گزاری در منطقه را دارند دستان آنان به گرمی میفشاریم و قدردان همت بلند کارآفرینانی هستیم که ضمن تامین منافع خود زمینه اشتغال انبوه جوانان فارغ التحصیل بیکار را فراهم می کنند اما بجای مینی پالایشگاه که بیشتر سرمایه بر و با اشتغال محدود آثار مخربی بر موقعیت توریستی مریوان و بویژه بر ادامه حیات زریبار دارد بر اساس طرح آمایش سرزمینی و بلکه با اجرای پروژه های گردشگری آماده و مطالعه شده در سالیان گذشته که سالهاست در آرشیو استانداری و سازمان برنامه و بودجه استان خاک می خورد خدمات مفید و ماندگار خود را به مردم قدرشناس این دیار اهدا نمایند ضمنا مکمل پروژه های گردشگری صنایع تبدیلی مرتبط با محصولات باغی و زراعی و دامی است که متاسفانه تا کنون مورد غفلت قرار گرفته است از آن مهمتر کیست که نداند پیش نیاز صنعت و سرمایه گزاری ایجاد زیرساخت هاست که نه تنها مریوان و سروآباد بلکه کل مناطق کردنشین از فقدان آن رنج می برند بنابراین به نمایندگی از مردم شرافتمند و صبور منطقه توریستی مریوان و سروآباد مدیران اجرایی ذیربط و مجریان و سرمایه گزاران پروژه فاقد توجیهات کارشناسی مینی پالایشگاه مریوان را به تجدید نظر در اجرای این پروژه دعوت می کنم و احداث آن را در دشتهای مشرف به دریاچه زریبار بعنوان خط قرمز مردم مریوان و ملت ایران اعلام می نمایم. البته این پروژه با مطالعات و مکان یابی مجدد در لوکیشن جدید با توجیهات زیست محیطی قابل دفاع و قابل اجراست در این صورت نتایج آن برد برد به سود سرمایه گزاران و مجریان و مردم منطقه و ملت ایران و جامعه جهانی خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...