رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۵ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 14 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۹
 • کد خبر : 1555
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نبود مدیران کاردان از موانع توسعه است

محقق و استاد دانشگاه گفت: جنگ‌های مذهبی منطقه و کشورهای اسلامی ناشی از شکاف دینی به دلیل دوری از توسعه فرهنگی و مدرنیته است. قطب‌الدین صادقی در کنفرانس فرهنگ و توسعه در سنندج، اظهار داشت: توسعه اقتصادی وقتی معنا پیدا می‌کند که از رشد اقتصادی متمایز شود زیرا این دو مقوله دو مفهوم کاملا جدا […]

محقق و استاد دانشگاه گفت: جنگ‌های مذهبی منطقه و کشورهای اسلامی ناشی از شکاف دینی به دلیل دوری از توسعه فرهنگی و مدرنیته است.
قطب‌الدین صادقی در کنفرانس فرهنگ و توسعه در سنندج، اظهار داشت: توسعه اقتصادی وقتی معنا پیدا می‌کند که از رشد اقتصادی متمایز شود زیرا این دو مقوله دو مفهوم کاملا جدا از هم هستند.
صادقی اظهار داشت: توسعه اقتصادی یک مفهوم کیفی و رشد اقتصادی یک مفهوم کمی است، زیرا با رشد اقتصادی افزایش تولید کشور نسبت به سال گذشته یا سال پایه در نظر گرفته می‌شود اما در توسعه اقتصادی رشد همراه با افزایش ظرفیت تولید، نیروی انسانی، فیزیکی و اجتماعی متحول خواهند شد.
وی افزود: رشد اقتصادی بهره‌برداری از عوامل تولید است در حالی که شاخصه توسعه اقتصادی درآمد سرانه و قدرت خرید مردم است که این معنای درآمد پایدار و توسعه منابع انسانی نیز است.
این کارگردان مطرح تئاتر کشور افزود: توسعه نباید موجب عقب انداختن دیگران باشد بلکه می‌توان همسو با دیگر کشورها نیز حرکت کرد زیرا نداشته‌های ما بخشی به دلیل نداشتن امکانات است و بخش دیگر آن به دلیل آشنا نبودن با مفاهیم مدرن است.
وی خاطرنشان کرد: اکنون جهانی شدن مسأله بسیاری مهمی شده و بی‌رحمانه مردم کشورهای جهان سوم را مورد هجوم قرار داده و اگر خود را در نیابیم و با عقلانیت مدرن خود را سازگار نکنیم قطعا باخته‌ایم.
به گفته صادقی، جهانی‌شدن یک قطار است که نمی‌توان آن را متوقف کرد، اما می‎توان مسیر آن را تغییر داد و به سمت مسیری رفت که بیشترین منابع ما در آن قرار داشته حرکت کرد.
وی با اشاره به اینکه در هیچ‌ جای دنیا فرهنگ بدون ارتباط با اقتصاد توسعه نیست، اظهار داشت: باید به سمت توسعه فرهنگی با ساختار دموکراتیک رفت زیرا تاثیر بیشتری و پایدارتری بر توسعه اقتصادی خواهد داشت.
وی افزود: در تعریف کهن و کلاسیک گذر از جامعه سنتی به مدرنیته به معنای همسو کردن کشورهای جهان سومی با کشورهای مدرن بوده و شاخص بزرگ و مهم آن جدایی از ارزش‌های خودی برای رسیدن به ارزش‌های جهانی است.
صادقی خاطر نشان کرد: در تعریف کلاسیک گذر از جامعه سنتی به مدرنیته، نگرش سنتی مانع از پیشرفت و توسعه خواهد شد اما فراموشی ناگهانی مراسم آیینی قومی، ملی و آداب اولیه زندگی تمام زمینه‌های تفاهم و ابتکار بین اقوام یک سرزمین را از بین خواهد برد.
وی اظهار داشت: یکی از موانع توسعه نبود مدیران کاردان و متخصص است زیرا لزوم پیشرفت هر حکومتی استفاده از مدیران با تدبیر و داشتن امکانات مناسب بوده در غیر اینصورت ساختار صحیح سازمانی از بین خواهد رفت.
صادقی تصریح کرد: از دیگر مسائلی که مانع از توسعه خواهد شد، عدم حضور فرهنگ قومی و ملی است به این معنا که از توان و تخصص تمام اقوام یک کشور استفاده شود همانگونه که در ۳۶ سال که از عمر انقلاب می‌گذرد تنها یک وزیر کرد داشته‌ایم و این به معنای نبود مدیر متخصص و با دانش در میان کردها نیست.
به گفته این محقق و استاد دانشگاه، نبود اندیشه نو، افتادن به دام تقلید و تکرار و ناتوانی در پرورش استعدادها در آموزش و پرورش از دیگر موانع توسعه اقتصادی و فرهنگی است که باید در رفع آن و جبران عقب‌ماندگی اقدامات اساسی شود.

فارس

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...