رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۹
 • کد خبر : 1555
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نبود مدیران کاردان از موانع توسعه است

محقق و استاد دانشگاه گفت: جنگ‌های مذهبی منطقه و کشورهای اسلامی ناشی از شکاف دینی به دلیل دوری از توسعه فرهنگی و مدرنیته است. قطب‌الدین صادقی در کنفرانس فرهنگ و توسعه در سنندج، اظهار داشت: توسعه اقتصادی وقتی معنا پیدا می‌کند که از رشد اقتصادی متمایز شود زیرا این دو مقوله دو مفهوم کاملا جدا […]

محقق و استاد دانشگاه گفت: جنگ‌های مذهبی منطقه و کشورهای اسلامی ناشی از شکاف دینی به دلیل دوری از توسعه فرهنگی و مدرنیته است.
قطب‌الدین صادقی در کنفرانس فرهنگ و توسعه در سنندج، اظهار داشت: توسعه اقتصادی وقتی معنا پیدا می‌کند که از رشد اقتصادی متمایز شود زیرا این دو مقوله دو مفهوم کاملا جدا از هم هستند.
صادقی اظهار داشت: توسعه اقتصادی یک مفهوم کیفی و رشد اقتصادی یک مفهوم کمی است، زیرا با رشد اقتصادی افزایش تولید کشور نسبت به سال گذشته یا سال پایه در نظر گرفته می‌شود اما در توسعه اقتصادی رشد همراه با افزایش ظرفیت تولید، نیروی انسانی، فیزیکی و اجتماعی متحول خواهند شد.
وی افزود: رشد اقتصادی بهره‌برداری از عوامل تولید است در حالی که شاخصه توسعه اقتصادی درآمد سرانه و قدرت خرید مردم است که این معنای درآمد پایدار و توسعه منابع انسانی نیز است.
این کارگردان مطرح تئاتر کشور افزود: توسعه نباید موجب عقب انداختن دیگران باشد بلکه می‌توان همسو با دیگر کشورها نیز حرکت کرد زیرا نداشته‌های ما بخشی به دلیل نداشتن امکانات است و بخش دیگر آن به دلیل آشنا نبودن با مفاهیم مدرن است.
وی خاطرنشان کرد: اکنون جهانی شدن مسأله بسیاری مهمی شده و بی‌رحمانه مردم کشورهای جهان سوم را مورد هجوم قرار داده و اگر خود را در نیابیم و با عقلانیت مدرن خود را سازگار نکنیم قطعا باخته‌ایم.
به گفته صادقی، جهانی‌شدن یک قطار است که نمی‌توان آن را متوقف کرد، اما می‎توان مسیر آن را تغییر داد و به سمت مسیری رفت که بیشترین منابع ما در آن قرار داشته حرکت کرد.
وی با اشاره به اینکه در هیچ‌ جای دنیا فرهنگ بدون ارتباط با اقتصاد توسعه نیست، اظهار داشت: باید به سمت توسعه فرهنگی با ساختار دموکراتیک رفت زیرا تاثیر بیشتری و پایدارتری بر توسعه اقتصادی خواهد داشت.
وی افزود: در تعریف کهن و کلاسیک گذر از جامعه سنتی به مدرنیته به معنای همسو کردن کشورهای جهان سومی با کشورهای مدرن بوده و شاخص بزرگ و مهم آن جدایی از ارزش‌های خودی برای رسیدن به ارزش‌های جهانی است.
صادقی خاطر نشان کرد: در تعریف کلاسیک گذر از جامعه سنتی به مدرنیته، نگرش سنتی مانع از پیشرفت و توسعه خواهد شد اما فراموشی ناگهانی مراسم آیینی قومی، ملی و آداب اولیه زندگی تمام زمینه‌های تفاهم و ابتکار بین اقوام یک سرزمین را از بین خواهد برد.
وی اظهار داشت: یکی از موانع توسعه نبود مدیران کاردان و متخصص است زیرا لزوم پیشرفت هر حکومتی استفاده از مدیران با تدبیر و داشتن امکانات مناسب بوده در غیر اینصورت ساختار صحیح سازمانی از بین خواهد رفت.
صادقی تصریح کرد: از دیگر مسائلی که مانع از توسعه خواهد شد، عدم حضور فرهنگ قومی و ملی است به این معنا که از توان و تخصص تمام اقوام یک کشور استفاده شود همانگونه که در ۳۶ سال که از عمر انقلاب می‌گذرد تنها یک وزیر کرد داشته‌ایم و این به معنای نبود مدیر متخصص و با دانش در میان کردها نیست.
به گفته این محقق و استاد دانشگاه، نبود اندیشه نو، افتادن به دام تقلید و تکرار و ناتوانی در پرورش استعدادها در آموزش و پرورش از دیگر موانع توسعه اقتصادی و فرهنگی است که باید در رفع آن و جبران عقب‌ماندگی اقدامات اساسی شود.

فارس

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...