رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۹
 • کد خبر : 1555
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نبود مدیران کاردان از موانع توسعه است

محقق و استاد دانشگاه گفت: جنگ‌های مذهبی منطقه و کشورهای اسلامی ناشی از شکاف دینی به دلیل دوری از توسعه فرهنگی و مدرنیته است. قطب‌الدین صادقی در کنفرانس فرهنگ و توسعه در سنندج، اظهار داشت: توسعه اقتصادی وقتی معنا پیدا می‌کند که از رشد اقتصادی متمایز شود زیرا این دو مقوله دو مفهوم کاملا جدا […]

محقق و استاد دانشگاه گفت: جنگ‌های مذهبی منطقه و کشورهای اسلامی ناشی از شکاف دینی به دلیل دوری از توسعه فرهنگی و مدرنیته است.
قطب‌الدین صادقی در کنفرانس فرهنگ و توسعه در سنندج، اظهار داشت: توسعه اقتصادی وقتی معنا پیدا می‌کند که از رشد اقتصادی متمایز شود زیرا این دو مقوله دو مفهوم کاملا جدا از هم هستند.
صادقی اظهار داشت: توسعه اقتصادی یک مفهوم کیفی و رشد اقتصادی یک مفهوم کمی است، زیرا با رشد اقتصادی افزایش تولید کشور نسبت به سال گذشته یا سال پایه در نظر گرفته می‌شود اما در توسعه اقتصادی رشد همراه با افزایش ظرفیت تولید، نیروی انسانی، فیزیکی و اجتماعی متحول خواهند شد.
وی افزود: رشد اقتصادی بهره‌برداری از عوامل تولید است در حالی که شاخصه توسعه اقتصادی درآمد سرانه و قدرت خرید مردم است که این معنای درآمد پایدار و توسعه منابع انسانی نیز است.
این کارگردان مطرح تئاتر کشور افزود: توسعه نباید موجب عقب انداختن دیگران باشد بلکه می‌توان همسو با دیگر کشورها نیز حرکت کرد زیرا نداشته‌های ما بخشی به دلیل نداشتن امکانات است و بخش دیگر آن به دلیل آشنا نبودن با مفاهیم مدرن است.
وی خاطرنشان کرد: اکنون جهانی شدن مسأله بسیاری مهمی شده و بی‌رحمانه مردم کشورهای جهان سوم را مورد هجوم قرار داده و اگر خود را در نیابیم و با عقلانیت مدرن خود را سازگار نکنیم قطعا باخته‌ایم.
به گفته صادقی، جهانی‌شدن یک قطار است که نمی‌توان آن را متوقف کرد، اما می‎توان مسیر آن را تغییر داد و به سمت مسیری رفت که بیشترین منابع ما در آن قرار داشته حرکت کرد.
وی با اشاره به اینکه در هیچ‌ جای دنیا فرهنگ بدون ارتباط با اقتصاد توسعه نیست، اظهار داشت: باید به سمت توسعه فرهنگی با ساختار دموکراتیک رفت زیرا تاثیر بیشتری و پایدارتری بر توسعه اقتصادی خواهد داشت.
وی افزود: در تعریف کهن و کلاسیک گذر از جامعه سنتی به مدرنیته به معنای همسو کردن کشورهای جهان سومی با کشورهای مدرن بوده و شاخص بزرگ و مهم آن جدایی از ارزش‌های خودی برای رسیدن به ارزش‌های جهانی است.
صادقی خاطر نشان کرد: در تعریف کلاسیک گذر از جامعه سنتی به مدرنیته، نگرش سنتی مانع از پیشرفت و توسعه خواهد شد اما فراموشی ناگهانی مراسم آیینی قومی، ملی و آداب اولیه زندگی تمام زمینه‌های تفاهم و ابتکار بین اقوام یک سرزمین را از بین خواهد برد.
وی اظهار داشت: یکی از موانع توسعه نبود مدیران کاردان و متخصص است زیرا لزوم پیشرفت هر حکومتی استفاده از مدیران با تدبیر و داشتن امکانات مناسب بوده در غیر اینصورت ساختار صحیح سازمانی از بین خواهد رفت.
صادقی تصریح کرد: از دیگر مسائلی که مانع از توسعه خواهد شد، عدم حضور فرهنگ قومی و ملی است به این معنا که از توان و تخصص تمام اقوام یک کشور استفاده شود همانگونه که در ۳۶ سال که از عمر انقلاب می‌گذرد تنها یک وزیر کرد داشته‌ایم و این به معنای نبود مدیر متخصص و با دانش در میان کردها نیست.
به گفته این محقق و استاد دانشگاه، نبود اندیشه نو، افتادن به دام تقلید و تکرار و ناتوانی در پرورش استعدادها در آموزش و پرورش از دیگر موانع توسعه اقتصادی و فرهنگی است که باید در رفع آن و جبران عقب‌ماندگی اقدامات اساسی شود.

فارس

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...