رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۰
 • کد خبر : 1558
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : یک راه بدون متولی!

سید عارف قادرزاده*/ در سراسر کشور ایران هر سانتی‌متر از زمین دارای متولی اعم از شخص حقیقی یا حقوقی بوده به‌نحوی‌که حتی جنگل‌ها و کوه‌ها و کویر و… در ید ادارات و سازمان‌های مختلفی مانند جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، سازمان جنگل‌ها و… می‌باشند. راه‌ها نیز به‌طور اولی آن‌هم با توجه به نوع کاربرد و اهمیت […]

سید عارف قادرزاده*/ در سراسر کشور ایران هر سانتی‌متر از زمین دارای متولی اعم از شخص حقیقی یا حقوقی بوده به‌نحوی‌که حتی جنگل‌ها و کوه‌ها و کویر و… در ید ادارات و سازمان‌های مختلفی مانند جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، سازمان جنگل‌ها و… می‌باشند.
راه‌ها نیز به‌طور اولی آن‌هم با توجه به نوع کاربرد و اهمیت آن‌ها در ارتباطات، از این قاعده مستثنی نبوده و کلیه راه‌های کشور اعم از راه‌های برون‌شهری و درون‌شهری دارای متولی (در موضوعات احداث، نگهداری و ایمن‌سازی و…) می‌باشند.
اما در ایران یک استثنا وجود دارد و آن‌ها وجود یک‌راه بدون متولی است که طول آن حدود ۷ کیلومتر بوده ولی به علت قرار گرفتن در کریدور جنوب به شمال غرب کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این راه، جایی نیست به‌جز بلوار و یا به تعبیر دیگر کنارگذر «بهشت محمدی شهر سنندج».
سال‌هاست که این راه بدون متولی جان و مال شهروندان سنندجی و رهگذران را تهدید می‌کند ولی اقدام اساسی در خصوص مرمت، ایمن‌سازی، ساماندهی و بهبود وضعیت آن انجام نشده است (البته حدود ۴ سال قبل با وساطت استانداری و اختصاص بودجه، شهرداری و اداره راه و شهرسازی اقدامات ناقص مقطعی و کوتاه‌مدت انجام دادند که به علت عدم تداوم، آثاری از آن‌ها باقی نمانده است).
آنچه روشن است این است که اراده حاکمیتی قوی برای تعیین متولی این بلوار یا کنارگذر پراهمیت وجود نداشته و دو استاندار و دو معاون عمرانی قبلی استاندار (به‌عنوان روسای شورای ترافیک استان) و استاندار و معاون عمرانی فعلی تاکنون قادر به حل این گره کور نبوده و علیرغم اینکه چند بار با تصویب در شورای ترافیک استان، متولی مشخص گردیده است اما هر بار متولی تعیین‌شده به‌راحتی مصوبه شورای ترافیک را نقض و از اجرای آن و پذیرش مسئولیت سر باز زده و با آوردن عذر و بهانه و انجام کاغذبازی، آن را خارج از حوزه استحفاظی خود اعلام کرده است.
در مصوبه چند ماه گذشته شورای ترافیک استان که با استناد به استعلام از وزارت کشور انجام شد، اداره راه و شهرسازی (صرف‌نظر از درست یا درست نبودن این مصوبه) به‌عنوان متولی این معبر تعیین که ان اداره نیز تاکنون فقط در حال رایزنی و مکاتبه و کاغذبازی برای زیر بار نرفتن تولیت این معبر بوده است.
حال سؤال این است که آیا به‌راستی مشکل تعیین متولی بلوار یا به تعبیری کنارگذر بهشت محمدی سنندج، آن‌قدر پیچیده و لاینحل است که نه‌تنها مسئولین شهرستانی و استانی، بلکه مسئولین کشوری نیز قادر به حل آن نبوده و مردم باید تاوان وضعیت نابسامان و غیر ایمن این معبر را بدهند؟
کاش مسئولین محترم برای یک‌بار با خود خلوت نموده و به حال و روز خانواده‌هایی که در مدت ۱۰ سال گذشته عزیزانشان را به علت قصور مسئولین در این معبر بدون متولی ازدست‌داده‌اند، می‌اندیشیدند…

*کارشناس رسمی دادگستری در امور وسایط نقلیه موتوری زمینی و کارشناس ارشد مدیریت اجرایی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...