رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۰
 • کد خبر : 1558
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : یک راه بدون متولی!

سید عارف قادرزاده*/ در سراسر کشور ایران هر سانتی‌متر از زمین دارای متولی اعم از شخص حقیقی یا حقوقی بوده به‌نحوی‌که حتی جنگل‌ها و کوه‌ها و کویر و… در ید ادارات و سازمان‌های مختلفی مانند جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، سازمان جنگل‌ها و… می‌باشند. راه‌ها نیز به‌طور اولی آن‌هم با توجه به نوع کاربرد و اهمیت […]

سید عارف قادرزاده*/ در سراسر کشور ایران هر سانتی‌متر از زمین دارای متولی اعم از شخص حقیقی یا حقوقی بوده به‌نحوی‌که حتی جنگل‌ها و کوه‌ها و کویر و… در ید ادارات و سازمان‌های مختلفی مانند جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، سازمان جنگل‌ها و… می‌باشند.
راه‌ها نیز به‌طور اولی آن‌هم با توجه به نوع کاربرد و اهمیت آن‌ها در ارتباطات، از این قاعده مستثنی نبوده و کلیه راه‌های کشور اعم از راه‌های برون‌شهری و درون‌شهری دارای متولی (در موضوعات احداث، نگهداری و ایمن‌سازی و…) می‌باشند.
اما در ایران یک استثنا وجود دارد و آن‌ها وجود یک‌راه بدون متولی است که طول آن حدود ۷ کیلومتر بوده ولی به علت قرار گرفتن در کریدور جنوب به شمال غرب کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این راه، جایی نیست به‌جز بلوار و یا به تعبیر دیگر کنارگذر «بهشت محمدی شهر سنندج».
سال‌هاست که این راه بدون متولی جان و مال شهروندان سنندجی و رهگذران را تهدید می‌کند ولی اقدام اساسی در خصوص مرمت، ایمن‌سازی، ساماندهی و بهبود وضعیت آن انجام نشده است (البته حدود ۴ سال قبل با وساطت استانداری و اختصاص بودجه، شهرداری و اداره راه و شهرسازی اقدامات ناقص مقطعی و کوتاه‌مدت انجام دادند که به علت عدم تداوم، آثاری از آن‌ها باقی نمانده است).
آنچه روشن است این است که اراده حاکمیتی قوی برای تعیین متولی این بلوار یا کنارگذر پراهمیت وجود نداشته و دو استاندار و دو معاون عمرانی قبلی استاندار (به‌عنوان روسای شورای ترافیک استان) و استاندار و معاون عمرانی فعلی تاکنون قادر به حل این گره کور نبوده و علیرغم اینکه چند بار با تصویب در شورای ترافیک استان، متولی مشخص گردیده است اما هر بار متولی تعیین‌شده به‌راحتی مصوبه شورای ترافیک را نقض و از اجرای آن و پذیرش مسئولیت سر باز زده و با آوردن عذر و بهانه و انجام کاغذبازی، آن را خارج از حوزه استحفاظی خود اعلام کرده است.
در مصوبه چند ماه گذشته شورای ترافیک استان که با استناد به استعلام از وزارت کشور انجام شد، اداره راه و شهرسازی (صرف‌نظر از درست یا درست نبودن این مصوبه) به‌عنوان متولی این معبر تعیین که ان اداره نیز تاکنون فقط در حال رایزنی و مکاتبه و کاغذبازی برای زیر بار نرفتن تولیت این معبر بوده است.
حال سؤال این است که آیا به‌راستی مشکل تعیین متولی بلوار یا به تعبیری کنارگذر بهشت محمدی سنندج، آن‌قدر پیچیده و لاینحل است که نه‌تنها مسئولین شهرستانی و استانی، بلکه مسئولین کشوری نیز قادر به حل آن نبوده و مردم باید تاوان وضعیت نابسامان و غیر ایمن این معبر را بدهند؟
کاش مسئولین محترم برای یک‌بار با خود خلوت نموده و به حال و روز خانواده‌هایی که در مدت ۱۰ سال گذشته عزیزانشان را به علت قصور مسئولین در این معبر بدون متولی ازدست‌داده‌اند، می‌اندیشیدند…

*کارشناس رسمی دادگستری در امور وسایط نقلیه موتوری زمینی و کارشناس ارشد مدیریت اجرایی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...