رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۸
 • کد خبر : 1561
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان چرا توسعه نمی‌یابد

ویلیام شکسپیر معتقد است سه جمله برای موفقیت کافی‌است: «دانستن بیش از دیگران، کار کردن بیش از دیگران و انتظار کمتر از دیگران.» ما در جامعه‌ای با تشکیلات، ساختارها و سیستم‌های پیچیده‌ای از منظر قانونی، فکری، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و… زندگی می‌کنیم که بسیاری از صاحب‌نظران از فهم و درک درست این ساختارها […]

ویلیام شکسپیر معتقد است سه جمله برای موفقیت کافی‌است: «دانستن بیش از دیگران، کار کردن بیش از دیگران و انتظار کمتر از دیگران.»
ما در جامعه‌ای با تشکیلات، ساختارها و سیستم‌های پیچیده‌ای از منظر قانونی، فکری، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و… زندگی می‌کنیم که بسیاری از صاحب‌نظران از فهم و درک درست این ساختارها و کارکردهای آن یا عاجز هستند یا در تحلیل درست و به‌جای آن دچار اشتباه می‌شوند. این یک واقعیت عینی و ملموس است؛ اگرچه بسیاری به هر جهت و دلیل ممکن است منکر این واقعیت شوند. با اندکی تامل و ملاحظه می‌توان علت ناکامی‌های بسیار از موضوعات اقتصادی و سیاسی و یا اجتماعی در دهه‌های اخیر که منجر به شرایط امروزی کردستان شده است را به این عدم شناخت نسبت داد. علاوه بر این، نگاهی به وقایع و رویدادهای سیاسی و شاید به جرات بتوان گفت علل عمده عقب‌ماندگی‌های کردستان نبود اراده و عزم مشترک در بین نخبگان از سویی و فهم مشترک از ساختار قدرت از دیگر سو بوده است. درحالیکه بسیاری از افراد در همین دور و بر خودمان به علم مدیریت نه به عنوان فرصتی برای خدمت بلکه به مثابه ابزاری برای غارت و عقده‌گشایی و استفاده برای رسیدن به مناصب بالاتر نگاه می‌کنند، نخبگان دلسوز جامعه ما، کنج عزلت برگزیده و با گوشه‌گیری، شرایط را برای متملقین و چاپلوسان و سوءاستفاده‌گران از سفره بیت‌المال فراهم کرده‌اند. علما، بزرگان و دانشگاهیان جامعه امروزی ما به دور از حب و بغض‌ و افتادن در ورطه وابستگی به جریانات سیاسی، باید با تحلیل واقعی رخدادهای جامعه، شرایطی فراهم کنند تا نخبگان استان در کنار هم قرار گیرند و به اتفاق آرا شانس موفقیت در این عرصه را برای تسهیل زندگی مردم فراهم سازند و مقبولیت و وزن سیاسی استان را با تکیه بر ظرفیت‌های قانونی در هیئت حاکمه و کانون‌های قدرت در کشور افزایش دهند. نمایندگان به همراه نخبگان دانشگاهی کردستان، می‌باید به هماهنگی در امور اجرایی میان سایر ادارات و تشکیلات و مدیریت‌های دیگر هم اشراف داشته باشند تا با رعایت حدود و اختیارات قانونی هرکدام اقدام مقتضی را معمول دارند که در این مورد هم متاسفانه نقص وجود دارد و بر ناکامی‌ها می‌افزاید.

حال بااین مقدمه باید دید راه حل چیست؟ برای غلبه بر بسیاری از مسایل و مشکلات اجتماعی موجود، به جای اینکه وارد بحث‌های بی‌حاصل امور اجرایی در حوزه فعالیت‌های اجتماعی متعدد شویم بهتر است با نگاه عمیق و آسیب شناسی از شرایط موجود و تشخیص علت‌العلل مشکلات اجرایی امروز جامعه که در اصل به تفکرات و اندیشه‌ها منتهی می‌شود و اشکالات ناشی از تفکرات اشتباه و انحراف‌های آشکار از منطق فکری؛ با همکاری و همراهی یکدیگر در مسیری جدید قرار گیریم؛ به نحوی که فارغ از تفاوتهای جناحی و تعلقات حزبی و تفاوت‌های مذهبی، سنی و جنسیتی، فارغ از تفاوت مشاغل و محل خدمت، فارغ از نیازهای شخصی و خواسته‌های فردی و شخصی بر آن باشیم تا در اقدامی عمیق و با سعه صدر و پرهیز از پرداختن به  اختلافات غیر اساسی و پرهیز از تعارف و تملق و با تاکید بر همفکری و همنوایی و تقویت مباحث و مفاهیم انتقادی و بینش صحیح و درک درست شرایط سیاسی و اجتماعی و اقتصادی منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی، بعنوان عضوی واحد وارد فرایندی شویم که چراغ راه آینده و آیندگانمان باشد.
اینجاست که می‌توان در عرصه‌ی اجرا در همه مقوله‌هایی که نام بردیم با کمترین ضریب خطا و پرهیز از آزمون و خطاهای مجدد و با حمایت‌های معنوی و فکری از آرمان‌های انسانی و اجتماعی به سهولت از بحران‌ها بگذریم و هوشمندانه و با درایت، راجع به موضوعات مورد نیاز در صحنه‌ی زندگی اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و… هم اندیشی کنیم.
نیاز نیست در این امر شتابزده عمل کرد بلکه باهمین آهنگ تأنی و تأمل که تاکنون پیش رفته‌ایم در شناسایی نخبگان فکری استان و منطقه که صاحب علم و تجربه و مدیریت و صاحب سبک هستند بکوشیم تا روز به روز بر تعداد افراد صاحب فکر و اندیشه که توانایی و جسارت طرح موضوعات در قالب قوانین را دارند افزوده شود.
با لخاظ کردن قوانین موجود و آرمان‌های انسانی، این حرکت می‌تواند چراغی فراراه آینده باشد. یقین داریم در حضور آگاهانه و بینش صحیح، خیر و مصلحت فراوانی رقم خواهد خورد و این چراغ راه وقتی فارغ از آفت‌هایی که ذکر شد، پیش رود و حضور اندیشمندانی با این خصایص که برشمردیم آستین‌ها را بالا زنند و از کنج عزلت بیرون آیند بر بسیاری از ناملایمات منطقه‌ای غالب خواهد شد و دست‌هایی که در نهان باحقوق مردم استان از جهات مختلف معامله می‌کنند و آنرا با صاحبان زر و زور به بازی می‌گیرند را از بین خواهد برد؛ دلالانی که قوانین و حسن نیت مقامات کشور را وجه‌المصالحه امیال شخصی و گروهی خود قرار داده و از برخی مواد و تبصره‌های قانونی برای خود سنگری نفوذناپذیر ساخته‌اند افشا و آنان را در معرض قضاوت مردم قرار خواهد داد.
بدون شک این قابلیت بالقوه هرچند دانش‌گرایانه تقویت شود موفقیت‌های آن بیش از پیش خواهد بود و منافع آن باعث موفقیت سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و در نهایت توسعه استان خواهد شد.
صرفنظر از همه اینها چرا همیشه دیگران را عامل عقب‌ماندگی کردستان معرفی می‌کنیم؟ وقتی به جمله شکسپیر بنگریم می‌بینیم در هیچ کدام از مولفه‌هایی که ایشان گفته سرآمد نیستیم؛ نه بیشتر از دیگران می دانیم، نه بیشتر از دیگران کار می‌کنیم و نه انتظاری کمتر از دیگران داریم. پس خود نیز در فراهم ساختن شرایط امروزی کردستان مقصریم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...