رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۸
 • کد خبر : 1561
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان چرا توسعه نمی‌یابد

ویلیام شکسپیر معتقد است سه جمله برای موفقیت کافی‌است: «دانستن بیش از دیگران، کار کردن بیش از دیگران و انتظار کمتر از دیگران.» ما در جامعه‌ای با تشکیلات، ساختارها و سیستم‌های پیچیده‌ای از منظر قانونی، فکری، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و… زندگی می‌کنیم که بسیاری از صاحب‌نظران از فهم و درک درست این ساختارها […]

ویلیام شکسپیر معتقد است سه جمله برای موفقیت کافی‌است: «دانستن بیش از دیگران، کار کردن بیش از دیگران و انتظار کمتر از دیگران.»
ما در جامعه‌ای با تشکیلات، ساختارها و سیستم‌های پیچیده‌ای از منظر قانونی، فکری، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی و… زندگی می‌کنیم که بسیاری از صاحب‌نظران از فهم و درک درست این ساختارها و کارکردهای آن یا عاجز هستند یا در تحلیل درست و به‌جای آن دچار اشتباه می‌شوند. این یک واقعیت عینی و ملموس است؛ اگرچه بسیاری به هر جهت و دلیل ممکن است منکر این واقعیت شوند. با اندکی تامل و ملاحظه می‌توان علت ناکامی‌های بسیار از موضوعات اقتصادی و سیاسی و یا اجتماعی در دهه‌های اخیر که منجر به شرایط امروزی کردستان شده است را به این عدم شناخت نسبت داد. علاوه بر این، نگاهی به وقایع و رویدادهای سیاسی و شاید به جرات بتوان گفت علل عمده عقب‌ماندگی‌های کردستان نبود اراده و عزم مشترک در بین نخبگان از سویی و فهم مشترک از ساختار قدرت از دیگر سو بوده است. درحالیکه بسیاری از افراد در همین دور و بر خودمان به علم مدیریت نه به عنوان فرصتی برای خدمت بلکه به مثابه ابزاری برای غارت و عقده‌گشایی و استفاده برای رسیدن به مناصب بالاتر نگاه می‌کنند، نخبگان دلسوز جامعه ما، کنج عزلت برگزیده و با گوشه‌گیری، شرایط را برای متملقین و چاپلوسان و سوءاستفاده‌گران از سفره بیت‌المال فراهم کرده‌اند. علما، بزرگان و دانشگاهیان جامعه امروزی ما به دور از حب و بغض‌ و افتادن در ورطه وابستگی به جریانات سیاسی، باید با تحلیل واقعی رخدادهای جامعه، شرایطی فراهم کنند تا نخبگان استان در کنار هم قرار گیرند و به اتفاق آرا شانس موفقیت در این عرصه را برای تسهیل زندگی مردم فراهم سازند و مقبولیت و وزن سیاسی استان را با تکیه بر ظرفیت‌های قانونی در هیئت حاکمه و کانون‌های قدرت در کشور افزایش دهند. نمایندگان به همراه نخبگان دانشگاهی کردستان، می‌باید به هماهنگی در امور اجرایی میان سایر ادارات و تشکیلات و مدیریت‌های دیگر هم اشراف داشته باشند تا با رعایت حدود و اختیارات قانونی هرکدام اقدام مقتضی را معمول دارند که در این مورد هم متاسفانه نقص وجود دارد و بر ناکامی‌ها می‌افزاید.

حال بااین مقدمه باید دید راه حل چیست؟ برای غلبه بر بسیاری از مسایل و مشکلات اجتماعی موجود، به جای اینکه وارد بحث‌های بی‌حاصل امور اجرایی در حوزه فعالیت‌های اجتماعی متعدد شویم بهتر است با نگاه عمیق و آسیب شناسی از شرایط موجود و تشخیص علت‌العلل مشکلات اجرایی امروز جامعه که در اصل به تفکرات و اندیشه‌ها منتهی می‌شود و اشکالات ناشی از تفکرات اشتباه و انحراف‌های آشکار از منطق فکری؛ با همکاری و همراهی یکدیگر در مسیری جدید قرار گیریم؛ به نحوی که فارغ از تفاوتهای جناحی و تعلقات حزبی و تفاوت‌های مذهبی، سنی و جنسیتی، فارغ از تفاوت مشاغل و محل خدمت، فارغ از نیازهای شخصی و خواسته‌های فردی و شخصی بر آن باشیم تا در اقدامی عمیق و با سعه صدر و پرهیز از پرداختن به  اختلافات غیر اساسی و پرهیز از تعارف و تملق و با تاکید بر همفکری و همنوایی و تقویت مباحث و مفاهیم انتقادی و بینش صحیح و درک درست شرایط سیاسی و اجتماعی و اقتصادی منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی، بعنوان عضوی واحد وارد فرایندی شویم که چراغ راه آینده و آیندگانمان باشد.
اینجاست که می‌توان در عرصه‌ی اجرا در همه مقوله‌هایی که نام بردیم با کمترین ضریب خطا و پرهیز از آزمون و خطاهای مجدد و با حمایت‌های معنوی و فکری از آرمان‌های انسانی و اجتماعی به سهولت از بحران‌ها بگذریم و هوشمندانه و با درایت، راجع به موضوعات مورد نیاز در صحنه‌ی زندگی اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و… هم اندیشی کنیم.
نیاز نیست در این امر شتابزده عمل کرد بلکه باهمین آهنگ تأنی و تأمل که تاکنون پیش رفته‌ایم در شناسایی نخبگان فکری استان و منطقه که صاحب علم و تجربه و مدیریت و صاحب سبک هستند بکوشیم تا روز به روز بر تعداد افراد صاحب فکر و اندیشه که توانایی و جسارت طرح موضوعات در قالب قوانین را دارند افزوده شود.
با لخاظ کردن قوانین موجود و آرمان‌های انسانی، این حرکت می‌تواند چراغی فراراه آینده باشد. یقین داریم در حضور آگاهانه و بینش صحیح، خیر و مصلحت فراوانی رقم خواهد خورد و این چراغ راه وقتی فارغ از آفت‌هایی که ذکر شد، پیش رود و حضور اندیشمندانی با این خصایص که برشمردیم آستین‌ها را بالا زنند و از کنج عزلت بیرون آیند بر بسیاری از ناملایمات منطقه‌ای غالب خواهد شد و دست‌هایی که در نهان باحقوق مردم استان از جهات مختلف معامله می‌کنند و آنرا با صاحبان زر و زور به بازی می‌گیرند را از بین خواهد برد؛ دلالانی که قوانین و حسن نیت مقامات کشور را وجه‌المصالحه امیال شخصی و گروهی خود قرار داده و از برخی مواد و تبصره‌های قانونی برای خود سنگری نفوذناپذیر ساخته‌اند افشا و آنان را در معرض قضاوت مردم قرار خواهد داد.
بدون شک این قابلیت بالقوه هرچند دانش‌گرایانه تقویت شود موفقیت‌های آن بیش از پیش خواهد بود و منافع آن باعث موفقیت سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و در نهایت توسعه استان خواهد شد.
صرفنظر از همه اینها چرا همیشه دیگران را عامل عقب‌ماندگی کردستان معرفی می‌کنیم؟ وقتی به جمله شکسپیر بنگریم می‌بینیم در هیچ کدام از مولفه‌هایی که ایشان گفته سرآمد نیستیم؛ نه بیشتر از دیگران می دانیم، نه بیشتر از دیگران کار می‌کنیم و نه انتظاری کمتر از دیگران داریم. پس خود نیز در فراهم ساختن شرایط امروزی کردستان مقصریم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...