رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۸
 • کد خبر : 1566
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : معرفی مشاغل/ بسته بندی حبوبات
سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل

معرفی مشاغل/ بسته بندی حبوبات

کردستان به دلیل برخورداری از فرهنگ کاشت حبوبات و اشنایی باتولیدان کشاورزی، ظرفیتی مناسب برای گشایش صنایع تبدیلی است که نباید از دیده سرمایه گذاران پنهان بماند. در این میان، حبوبات به دلیل جایگاه مناسبی که در سبد غذایی ایرانیان دارد و از طرفی قیمت مناسب آن در بازار می‌تواند برای افراد زیادی شغل ایجاد […]

کردستان به دلیل برخورداری از فرهنگ کاشت حبوبات و اشنایی باتولیدان کشاورزی، ظرفیتی مناسب برای گشایش صنایع تبدیلی است که نباید از دیده سرمایه گذاران پنهان بماند.
در این میان، حبوبات به دلیل جایگاه مناسبی که در سبد غذایی ایرانیان دارد و از طرفی قیمت مناسب آن در بازار می‌تواند برای افراد زیادی شغل ایجاد کند.
شروع و استارت هر کسب وکاری با وجود منابع خام فروان می‌تواند آینده آن کسب و کار را تضمین نماید.
کشاورزان برای تولید محصولات خام بی نهایت تلاش را متحمل می شوند اما در قضیه ورود محصول به بازار مصرف رغبتی از خود نشان نمی‌دهند؛ برای نمونه یک محصول را که با سختی کاشت داشت و برداشت می شود را از نظرمی گذرانیم و تحلیل بقیه محصولات با مخاطب.
یکی از محصولاتی که برداشت آن واقعا سخت و طاقت فرسا است نخود می‌باشد. محصول نخود دارای دو نوع است؛ سفید وقرمز؛ سفید آن برای مصرف انواع آش و ابگوشت و قرمز آن جهت تولید لپه بکار می رود. در این نوشتار سعی بر ارزشی که بسته‌بندی به محصول می‌دهد داریم و آنرا مورد بررسی قرار می‌دهیم.
نخود به دلیل نوسان قیمت دارای ارزش متفاوتی در بازار مصرف است اما به طور متوسط ۲۵۰۰تومان نرخ میانگین آن است.
فروش فله‌ای نخود، عادت دیرینه‌ای است که متاسفانه در میان کردستانی‌ها رواج دارد؛ یعنی تا محصول جمع اوری شد بلافاصله روانه اذرشهر در آذربایجان شرقی می‌شود. اگر به آذرشهر برویم آنجا تجار و بازرگانان، با چهار تادستگاه نخود تازه رسیده را بسته‌بندی و با قیمتی متفاوت روانه بازار می‌کنند. تهیه اسباب و وسایل بسته‌بندی کار سختی نیست و به راحتی می توان آنرا تهیه کرد اما چرا تجار و بازرگانان و تولیدکنندگان ما تاکنون نسبت به این شغل بی‌تفاوت هستند شاید دانش استفاده از بسته‌بندی را فرا نگرفته‌اند.
کافی است چند جوان به هم اعتماد کنند و با گذاشتن منابع مالی روی هم اقدام به گشایش کسب و کار نمایند.
اگر فعالیت کارآفرینان بسته بندی به صورت زیر زمینی و با برند دیگر شرکتها باشد هزینه راه اندازی زیادی نمی‌خواهد. وسایل و دستگاه‌های بسته‌بندی بسته به میزان سرمایه‌گذاری دارد اما اغلب شامل دستگاه شستشودهنده، بوجاری و دستگاه ازت زن و دستگاه بسته بندی توزین دار و تاریخ زن می باشد. خط تولید همراه انبار در روستاها باهزینه کمی راه اندازی می شود و به صورت مستقیم ظرفیت سه نفر اشتغال‌زای دارد. هزینه کل تهیه و خرید وسایل با سرمایه درگردش حدود سی و پنج میلیون برآورد می‌شود.
باز تاکید می‌شود جویندگان کسب و کار با تحقیقات، بازاریابی و شناختن بازار، به ایجاد کسب و کارهای معرفی شده دراین ستون ورود کنند که متضرر نشوند؛ البته که هر کسب و کاری در اول فراز و نشیبهایی دارد که باید به صورت حساب شده ورود پیدا کرد.

یوسف نادری مدیرکانون شکوفای خلاقیت دیواندره

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...