رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۸
 • کد خبر : 1566
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : معرفی مشاغل/ بسته بندی حبوبات
سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل

معرفی مشاغل/ بسته بندی حبوبات

کردستان به دلیل برخورداری از فرهنگ کاشت حبوبات و اشنایی باتولیدان کشاورزی، ظرفیتی مناسب برای گشایش صنایع تبدیلی است که نباید از دیده سرمایه گذاران پنهان بماند. در این میان، حبوبات به دلیل جایگاه مناسبی که در سبد غذایی ایرانیان دارد و از طرفی قیمت مناسب آن در بازار می‌تواند برای افراد زیادی شغل ایجاد […]

کردستان به دلیل برخورداری از فرهنگ کاشت حبوبات و اشنایی باتولیدان کشاورزی، ظرفیتی مناسب برای گشایش صنایع تبدیلی است که نباید از دیده سرمایه گذاران پنهان بماند.
در این میان، حبوبات به دلیل جایگاه مناسبی که در سبد غذایی ایرانیان دارد و از طرفی قیمت مناسب آن در بازار می‌تواند برای افراد زیادی شغل ایجاد کند.
شروع و استارت هر کسب وکاری با وجود منابع خام فروان می‌تواند آینده آن کسب و کار را تضمین نماید.
کشاورزان برای تولید محصولات خام بی نهایت تلاش را متحمل می شوند اما در قضیه ورود محصول به بازار مصرف رغبتی از خود نشان نمی‌دهند؛ برای نمونه یک محصول را که با سختی کاشت داشت و برداشت می شود را از نظرمی گذرانیم و تحلیل بقیه محصولات با مخاطب.
یکی از محصولاتی که برداشت آن واقعا سخت و طاقت فرسا است نخود می‌باشد. محصول نخود دارای دو نوع است؛ سفید وقرمز؛ سفید آن برای مصرف انواع آش و ابگوشت و قرمز آن جهت تولید لپه بکار می رود. در این نوشتار سعی بر ارزشی که بسته‌بندی به محصول می‌دهد داریم و آنرا مورد بررسی قرار می‌دهیم.
نخود به دلیل نوسان قیمت دارای ارزش متفاوتی در بازار مصرف است اما به طور متوسط ۲۵۰۰تومان نرخ میانگین آن است.
فروش فله‌ای نخود، عادت دیرینه‌ای است که متاسفانه در میان کردستانی‌ها رواج دارد؛ یعنی تا محصول جمع اوری شد بلافاصله روانه اذرشهر در آذربایجان شرقی می‌شود. اگر به آذرشهر برویم آنجا تجار و بازرگانان، با چهار تادستگاه نخود تازه رسیده را بسته‌بندی و با قیمتی متفاوت روانه بازار می‌کنند. تهیه اسباب و وسایل بسته‌بندی کار سختی نیست و به راحتی می توان آنرا تهیه کرد اما چرا تجار و بازرگانان و تولیدکنندگان ما تاکنون نسبت به این شغل بی‌تفاوت هستند شاید دانش استفاده از بسته‌بندی را فرا نگرفته‌اند.
کافی است چند جوان به هم اعتماد کنند و با گذاشتن منابع مالی روی هم اقدام به گشایش کسب و کار نمایند.
اگر فعالیت کارآفرینان بسته بندی به صورت زیر زمینی و با برند دیگر شرکتها باشد هزینه راه اندازی زیادی نمی‌خواهد. وسایل و دستگاه‌های بسته‌بندی بسته به میزان سرمایه‌گذاری دارد اما اغلب شامل دستگاه شستشودهنده، بوجاری و دستگاه ازت زن و دستگاه بسته بندی توزین دار و تاریخ زن می باشد. خط تولید همراه انبار در روستاها باهزینه کمی راه اندازی می شود و به صورت مستقیم ظرفیت سه نفر اشتغال‌زای دارد. هزینه کل تهیه و خرید وسایل با سرمایه درگردش حدود سی و پنج میلیون برآورد می‌شود.
باز تاکید می‌شود جویندگان کسب و کار با تحقیقات، بازاریابی و شناختن بازار، به ایجاد کسب و کارهای معرفی شده دراین ستون ورود کنند که متضرر نشوند؛ البته که هر کسب و کاری در اول فراز و نشیبهایی دارد که باید به صورت حساب شده ورود پیدا کرد.

یوسف نادری مدیرکانون شکوفای خلاقیت دیواندره

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...