رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷
 • کد خبر : 1569
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : راهکارهای مشارکت در بازار سرمایه

بازار سرمایه به عنوان محملی برای تامین مالی بلندمدت شرکت‌ها، سازمان‌ها و حتی دولت‌ها از یک‌سو و بستری برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مردمی، از سوی دیگر عاملی مهم در رشد و توسعه سرمایه‌گذاری، اقتصاد جامعه می‌باشد؛ لذا شناخت وضعیت عوامل مؤثری که باعث ایجاد انگیزه برای خانوارها ،اشخاص حقیقی و حقوقی جهت سرمایه گذاری در بورس […]

بازار سرمایه به عنوان محملی برای تامین مالی بلندمدت شرکت‌ها، سازمان‌ها و حتی دولت‌ها از یک‌سو و بستری برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مردمی، از سوی دیگر عاملی مهم در رشد و توسعه سرمایه‌گذاری، اقتصاد جامعه می‌باشد؛ لذا شناخت وضعیت عوامل مؤثری که باعث ایجاد انگیزه برای خانوارها ،اشخاص حقیقی و حقوقی جهت سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادارمی گردد، می تواند اقدامی زیر بنایی در راستای تحقق فلسفه اصلی ایجاد بورس در ایران باشد.
بورس، ساز و کار مناسبی است تا تحول بزرگ اقتصادی در کشور شکل بگیرد. توسعه سرمایه‌گذاری از یک سو موجب جذب سرمایه‌گذاری‌های غیر کارا و هدایت آنها به بخش‌های مولد اقتصادی شده و از سوی دیگر با توجه به جهت‌گیری سرمایه‌گذاران (براساس ریسک و بازده) سرمایه‌گذاری‌ها در صنایعی هدایت خواهند شد که از سود بیشتر و ریسک کم‌تری برخوردارند و این امر موجب تخصیص بهینه در منابع خواهد شد.
برای سنجش نقش و جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد یک کشور شاخص‌های متفاوتی وجود دارد که مهم‌ترین آنها نسبت ارزش بازار سرمایه به تولید ناخالص داخلی است که با استناد به سخنان مدیر شرکت بورس اوراق بهادار، این نسبت در اقتصاد ایران به دلیل توسعه‌های اخیر، اندکی بالاتر از ۶۰ درصد است که خود گویای افزایش نقش بازار سرمایه در چند سال اخیر بوده است. و در این خصوص ورود به بازار سرمایه باید به عنوان یک راهکار برای توسعه و ادامه فعالیت برای شرکت‌ها و مؤسسات و همچنین ترغیب افراد برای مشارکت بیشتر مطرح باشد تا این بازار عمق پیدا کند، فعالیت اقتصادی شفاف‌تر باشد، بسترهای سرمایه‌گذاری امن‌تر شود، ریسک سرمایه‌گذاری کنترل شود و در نهایت ضریب نفوذش افزایش یابد. با توجه به این که سرمایه‌گذاری از مجاری مختلفی صورت می‌گیرد، بورس اوراق بهادار با فراهم‌آوری ساز و کاری جهت امکان سرمایه‌گذاری در سهام شرکتهایی که شرایط عرضه سهام خود به عموم مردم را دارند، می‌تواند نقشی بزرگ در پویایی شرکتها و اقتصاد بازی نماید. با توجه به وجود فرصتهای بی شمار سرمایه‌گذاری در ایران و نیز وجود سرمایه‌های عظیم سرگردان در اقتصاد کشور، بورس اوراق بهادارمی تواند نقشی سازنده تر و مؤثرتری را در این باره ایفا نماید. از اینرو شناخت رفتار سرمایه‌گذاران و نیز پیش بینی آن می‌تواند گامی ارزنده در جهت ترغیب افراد به مشارکت در بازار سرمایه تلقی گردد.
اهمیت سرمایه‌گذاری برای رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی به اندازه‌ای است که آن را یکی از اهرم‌های قوی برای رسیدن به توسعه می‌نامند، اما باید به یاد داشت، به همان میزان که توجه به این امر می‌تواند باعث رشد اقتصاد گردد، عدم توجه به آن می‌تواند به عنوان یکی از عوامل افت اقتصادی مطرح گردد، بنابراین باید گفت که رشد اقتصادی و افزایش رفاه عمومی در بلندمدت، بدون توجه به سرمایه‌گذاری و عوامل مهم موثر موجود در محیط آن ممکن نیست. مطالعه دقیق تجزیه و تحلیل سرمایه‌گذاری و عوامل مهم در محیط فعالیت سرمایه‌گذاران می‌تواند از یک سو موجب کاهش تورم و حجم نقدینگی‌های سرگردان و نیز افزایش اشتغال گردد و از طرف دیگر، باعث شود بهبود مدیریت و افزونی ثروت سرمایه‌گذاران شود.
اهمیت توجه به بورس در این است که به بررسی برخی از مشکلات موجود در بازار سرمایه کشور ما که چند عامل دارد ، پرداخته شود که یکی از این عوامل بی انگیزه بودن مردم برای سرمایه‌گذاری در بازارسرمایه ( که فعالان بخش اقتصادی کشور خیلی به این موضوع توجه نمی کند) می‌باشد .این بی توجهی موجب شده تا مردم بی انگیزه و کمتر به سرمایه گذاری در بازارسرمایه علاقه نشان دهند و این موضوع یکی از معضلات اقتصادی است که منجر به رکود اقتصادی و همچنین نشانه دهنده اقتصاد بسیار ضعیف می باشد که ما در این پژوهش به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.
براساس مطالب فوق می‌توان برای توسعه سرمایه‌گذاری  در بازار بورس پیشنهادات زیر را عنوان کرد:
– توسعه فن آوری اطلاعات و اطلاع رسانی در جهت شفاف سازی بیشتر در بورس اوراق بهادار
– تسهیل دسترسی افراد جهت خرید و فروش سهام
– سهولت دریافت اطلاعات مورد نیاز سرمایه گذاران حقیقی در فضای مجازی
– افزایش فرهنگ سهامداری و سرمایه گذاری در بین اشخاص حقیقی از طریق آموزش در مدارس و دانشگاه ها و افزایش روزنامه ها و مجلات مرتبط با توجه به ارتباط معنی دار بین نیاز ها و انتظارات سرمایه گذاران و نیز ارتباط آن ها با مسائل سیاسی و اقتصادی جهانی و ملی
– پیشنهاد می گردد که سازمان بورس نسبت به افزایش بینش و تحلیل اقتصادی افراد از مسائل اقتصادی و سیاسی اقدامات کافی را انجام دهد.
– با توجه به همبستگی بالای تبلیغات رسانه ای (صدا و سیما) با نیازهای سرمایه گذاران، پیشنهاد می‌شود مسئولان مربوطه نسبت به انجام مطالعات کافی در زمینه مذکور اقدام کنند.
– با توجه به نتایج بدست آمده در ارتباط به نقش کارگزاران در ترغیب افراد به سرمایه گذاری، پیشنهاد می‌شود نسبت به نظارت بیشتر بر عملیات کارگزاران اقدامات مناسب صورت گیرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...