رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷
 • کد خبر : 1569
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : راهکارهای مشارکت در بازار سرمایه

بازار سرمایه به عنوان محملی برای تامین مالی بلندمدت شرکت‌ها، سازمان‌ها و حتی دولت‌ها از یک‌سو و بستری برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مردمی، از سوی دیگر عاملی مهم در رشد و توسعه سرمایه‌گذاری، اقتصاد جامعه می‌باشد؛ لذا شناخت وضعیت عوامل مؤثری که باعث ایجاد انگیزه برای خانوارها ،اشخاص حقیقی و حقوقی جهت سرمایه گذاری در بورس […]

بازار سرمایه به عنوان محملی برای تامین مالی بلندمدت شرکت‌ها، سازمان‌ها و حتی دولت‌ها از یک‌سو و بستری برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مردمی، از سوی دیگر عاملی مهم در رشد و توسعه سرمایه‌گذاری، اقتصاد جامعه می‌باشد؛ لذا شناخت وضعیت عوامل مؤثری که باعث ایجاد انگیزه برای خانوارها ،اشخاص حقیقی و حقوقی جهت سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادارمی گردد، می تواند اقدامی زیر بنایی در راستای تحقق فلسفه اصلی ایجاد بورس در ایران باشد.
بورس، ساز و کار مناسبی است تا تحول بزرگ اقتصادی در کشور شکل بگیرد. توسعه سرمایه‌گذاری از یک سو موجب جذب سرمایه‌گذاری‌های غیر کارا و هدایت آنها به بخش‌های مولد اقتصادی شده و از سوی دیگر با توجه به جهت‌گیری سرمایه‌گذاران (براساس ریسک و بازده) سرمایه‌گذاری‌ها در صنایعی هدایت خواهند شد که از سود بیشتر و ریسک کم‌تری برخوردارند و این امر موجب تخصیص بهینه در منابع خواهد شد.
برای سنجش نقش و جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد یک کشور شاخص‌های متفاوتی وجود دارد که مهم‌ترین آنها نسبت ارزش بازار سرمایه به تولید ناخالص داخلی است که با استناد به سخنان مدیر شرکت بورس اوراق بهادار، این نسبت در اقتصاد ایران به دلیل توسعه‌های اخیر، اندکی بالاتر از ۶۰ درصد است که خود گویای افزایش نقش بازار سرمایه در چند سال اخیر بوده است. و در این خصوص ورود به بازار سرمایه باید به عنوان یک راهکار برای توسعه و ادامه فعالیت برای شرکت‌ها و مؤسسات و همچنین ترغیب افراد برای مشارکت بیشتر مطرح باشد تا این بازار عمق پیدا کند، فعالیت اقتصادی شفاف‌تر باشد، بسترهای سرمایه‌گذاری امن‌تر شود، ریسک سرمایه‌گذاری کنترل شود و در نهایت ضریب نفوذش افزایش یابد. با توجه به این که سرمایه‌گذاری از مجاری مختلفی صورت می‌گیرد، بورس اوراق بهادار با فراهم‌آوری ساز و کاری جهت امکان سرمایه‌گذاری در سهام شرکتهایی که شرایط عرضه سهام خود به عموم مردم را دارند، می‌تواند نقشی بزرگ در پویایی شرکتها و اقتصاد بازی نماید. با توجه به وجود فرصتهای بی شمار سرمایه‌گذاری در ایران و نیز وجود سرمایه‌های عظیم سرگردان در اقتصاد کشور، بورس اوراق بهادارمی تواند نقشی سازنده تر و مؤثرتری را در این باره ایفا نماید. از اینرو شناخت رفتار سرمایه‌گذاران و نیز پیش بینی آن می‌تواند گامی ارزنده در جهت ترغیب افراد به مشارکت در بازار سرمایه تلقی گردد.
اهمیت سرمایه‌گذاری برای رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی به اندازه‌ای است که آن را یکی از اهرم‌های قوی برای رسیدن به توسعه می‌نامند، اما باید به یاد داشت، به همان میزان که توجه به این امر می‌تواند باعث رشد اقتصاد گردد، عدم توجه به آن می‌تواند به عنوان یکی از عوامل افت اقتصادی مطرح گردد، بنابراین باید گفت که رشد اقتصادی و افزایش رفاه عمومی در بلندمدت، بدون توجه به سرمایه‌گذاری و عوامل مهم موثر موجود در محیط آن ممکن نیست. مطالعه دقیق تجزیه و تحلیل سرمایه‌گذاری و عوامل مهم در محیط فعالیت سرمایه‌گذاران می‌تواند از یک سو موجب کاهش تورم و حجم نقدینگی‌های سرگردان و نیز افزایش اشتغال گردد و از طرف دیگر، باعث شود بهبود مدیریت و افزونی ثروت سرمایه‌گذاران شود.
اهمیت توجه به بورس در این است که به بررسی برخی از مشکلات موجود در بازار سرمایه کشور ما که چند عامل دارد ، پرداخته شود که یکی از این عوامل بی انگیزه بودن مردم برای سرمایه‌گذاری در بازارسرمایه ( که فعالان بخش اقتصادی کشور خیلی به این موضوع توجه نمی کند) می‌باشد .این بی توجهی موجب شده تا مردم بی انگیزه و کمتر به سرمایه گذاری در بازارسرمایه علاقه نشان دهند و این موضوع یکی از معضلات اقتصادی است که منجر به رکود اقتصادی و همچنین نشانه دهنده اقتصاد بسیار ضعیف می باشد که ما در این پژوهش به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.
براساس مطالب فوق می‌توان برای توسعه سرمایه‌گذاری  در بازار بورس پیشنهادات زیر را عنوان کرد:
– توسعه فن آوری اطلاعات و اطلاع رسانی در جهت شفاف سازی بیشتر در بورس اوراق بهادار
– تسهیل دسترسی افراد جهت خرید و فروش سهام
– سهولت دریافت اطلاعات مورد نیاز سرمایه گذاران حقیقی در فضای مجازی
– افزایش فرهنگ سهامداری و سرمایه گذاری در بین اشخاص حقیقی از طریق آموزش در مدارس و دانشگاه ها و افزایش روزنامه ها و مجلات مرتبط با توجه به ارتباط معنی دار بین نیاز ها و انتظارات سرمایه گذاران و نیز ارتباط آن ها با مسائل سیاسی و اقتصادی جهانی و ملی
– پیشنهاد می گردد که سازمان بورس نسبت به افزایش بینش و تحلیل اقتصادی افراد از مسائل اقتصادی و سیاسی اقدامات کافی را انجام دهد.
– با توجه به همبستگی بالای تبلیغات رسانه ای (صدا و سیما) با نیازهای سرمایه گذاران، پیشنهاد می‌شود مسئولان مربوطه نسبت به انجام مطالعات کافی در زمینه مذکور اقدام کنند.
– با توجه به نتایج بدست آمده در ارتباط به نقش کارگزاران در ترغیب افراد به سرمایه گذاری، پیشنهاد می‌شود نسبت به نظارت بیشتر بر عملیات کارگزاران اقدامات مناسب صورت گیرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...