رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۵ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 14 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۷
 • کد خبر : 1569
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : راهکارهای مشارکت در بازار سرمایه

بازار سرمایه به عنوان محملی برای تامین مالی بلندمدت شرکت‌ها، سازمان‌ها و حتی دولت‌ها از یک‌سو و بستری برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مردمی، از سوی دیگر عاملی مهم در رشد و توسعه سرمایه‌گذاری، اقتصاد جامعه می‌باشد؛ لذا شناخت وضعیت عوامل مؤثری که باعث ایجاد انگیزه برای خانوارها ،اشخاص حقیقی و حقوقی جهت سرمایه گذاری در بورس […]

بازار سرمایه به عنوان محملی برای تامین مالی بلندمدت شرکت‌ها، سازمان‌ها و حتی دولت‌ها از یک‌سو و بستری برای سرمایه‌گذاری بلندمدت مردمی، از سوی دیگر عاملی مهم در رشد و توسعه سرمایه‌گذاری، اقتصاد جامعه می‌باشد؛ لذا شناخت وضعیت عوامل مؤثری که باعث ایجاد انگیزه برای خانوارها ،اشخاص حقیقی و حقوقی جهت سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادارمی گردد، می تواند اقدامی زیر بنایی در راستای تحقق فلسفه اصلی ایجاد بورس در ایران باشد.
بورس، ساز و کار مناسبی است تا تحول بزرگ اقتصادی در کشور شکل بگیرد. توسعه سرمایه‌گذاری از یک سو موجب جذب سرمایه‌گذاری‌های غیر کارا و هدایت آنها به بخش‌های مولد اقتصادی شده و از سوی دیگر با توجه به جهت‌گیری سرمایه‌گذاران (براساس ریسک و بازده) سرمایه‌گذاری‌ها در صنایعی هدایت خواهند شد که از سود بیشتر و ریسک کم‌تری برخوردارند و این امر موجب تخصیص بهینه در منابع خواهد شد.
برای سنجش نقش و جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد یک کشور شاخص‌های متفاوتی وجود دارد که مهم‌ترین آنها نسبت ارزش بازار سرمایه به تولید ناخالص داخلی است که با استناد به سخنان مدیر شرکت بورس اوراق بهادار، این نسبت در اقتصاد ایران به دلیل توسعه‌های اخیر، اندکی بالاتر از ۶۰ درصد است که خود گویای افزایش نقش بازار سرمایه در چند سال اخیر بوده است. و در این خصوص ورود به بازار سرمایه باید به عنوان یک راهکار برای توسعه و ادامه فعالیت برای شرکت‌ها و مؤسسات و همچنین ترغیب افراد برای مشارکت بیشتر مطرح باشد تا این بازار عمق پیدا کند، فعالیت اقتصادی شفاف‌تر باشد، بسترهای سرمایه‌گذاری امن‌تر شود، ریسک سرمایه‌گذاری کنترل شود و در نهایت ضریب نفوذش افزایش یابد. با توجه به این که سرمایه‌گذاری از مجاری مختلفی صورت می‌گیرد، بورس اوراق بهادار با فراهم‌آوری ساز و کاری جهت امکان سرمایه‌گذاری در سهام شرکتهایی که شرایط عرضه سهام خود به عموم مردم را دارند، می‌تواند نقشی بزرگ در پویایی شرکتها و اقتصاد بازی نماید. با توجه به وجود فرصتهای بی شمار سرمایه‌گذاری در ایران و نیز وجود سرمایه‌های عظیم سرگردان در اقتصاد کشور، بورس اوراق بهادارمی تواند نقشی سازنده تر و مؤثرتری را در این باره ایفا نماید. از اینرو شناخت رفتار سرمایه‌گذاران و نیز پیش بینی آن می‌تواند گامی ارزنده در جهت ترغیب افراد به مشارکت در بازار سرمایه تلقی گردد.
اهمیت سرمایه‌گذاری برای رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی به اندازه‌ای است که آن را یکی از اهرم‌های قوی برای رسیدن به توسعه می‌نامند، اما باید به یاد داشت، به همان میزان که توجه به این امر می‌تواند باعث رشد اقتصاد گردد، عدم توجه به آن می‌تواند به عنوان یکی از عوامل افت اقتصادی مطرح گردد، بنابراین باید گفت که رشد اقتصادی و افزایش رفاه عمومی در بلندمدت، بدون توجه به سرمایه‌گذاری و عوامل مهم موثر موجود در محیط آن ممکن نیست. مطالعه دقیق تجزیه و تحلیل سرمایه‌گذاری و عوامل مهم در محیط فعالیت سرمایه‌گذاران می‌تواند از یک سو موجب کاهش تورم و حجم نقدینگی‌های سرگردان و نیز افزایش اشتغال گردد و از طرف دیگر، باعث شود بهبود مدیریت و افزونی ثروت سرمایه‌گذاران شود.
اهمیت توجه به بورس در این است که به بررسی برخی از مشکلات موجود در بازار سرمایه کشور ما که چند عامل دارد ، پرداخته شود که یکی از این عوامل بی انگیزه بودن مردم برای سرمایه‌گذاری در بازارسرمایه ( که فعالان بخش اقتصادی کشور خیلی به این موضوع توجه نمی کند) می‌باشد .این بی توجهی موجب شده تا مردم بی انگیزه و کمتر به سرمایه گذاری در بازارسرمایه علاقه نشان دهند و این موضوع یکی از معضلات اقتصادی است که منجر به رکود اقتصادی و همچنین نشانه دهنده اقتصاد بسیار ضعیف می باشد که ما در این پژوهش به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.
براساس مطالب فوق می‌توان برای توسعه سرمایه‌گذاری  در بازار بورس پیشنهادات زیر را عنوان کرد:
– توسعه فن آوری اطلاعات و اطلاع رسانی در جهت شفاف سازی بیشتر در بورس اوراق بهادار
– تسهیل دسترسی افراد جهت خرید و فروش سهام
– سهولت دریافت اطلاعات مورد نیاز سرمایه گذاران حقیقی در فضای مجازی
– افزایش فرهنگ سهامداری و سرمایه گذاری در بین اشخاص حقیقی از طریق آموزش در مدارس و دانشگاه ها و افزایش روزنامه ها و مجلات مرتبط با توجه به ارتباط معنی دار بین نیاز ها و انتظارات سرمایه گذاران و نیز ارتباط آن ها با مسائل سیاسی و اقتصادی جهانی و ملی
– پیشنهاد می گردد که سازمان بورس نسبت به افزایش بینش و تحلیل اقتصادی افراد از مسائل اقتصادی و سیاسی اقدامات کافی را انجام دهد.
– با توجه به همبستگی بالای تبلیغات رسانه ای (صدا و سیما) با نیازهای سرمایه گذاران، پیشنهاد می‌شود مسئولان مربوطه نسبت به انجام مطالعات کافی در زمینه مذکور اقدام کنند.
– با توجه به نتایج بدست آمده در ارتباط به نقش کارگزاران در ترغیب افراد به سرمایه گذاری، پیشنهاد می‌شود نسبت به نظارت بیشتر بر عملیات کارگزاران اقدامات مناسب صورت گیرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...