رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۷
 • کد خبر : 1592
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مردم کردستان برای توسعه پیشگام شوند

روژان: وزیر کشور پنجشنبه گذشته به سنندج آمد و به همراه استاندار و مدیران دولتی استان کردستان از پتروشیمی و خانه کرد بازدید کرد و با حضور در جلسه شورای توسعه استان و اقتصاد مقاومتی و همچنین در دیدار با شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای استان کردستان به تبیین دیدگاه‌ها و طرح‌های دولت برای توسعه […]

روژان: وزیر کشور پنجشنبه گذشته به سنندج آمد و به همراه استاندار و مدیران دولتی استان کردستان از پتروشیمی و خانه کرد بازدید کرد و با حضور در جلسه شورای توسعه استان و اقتصاد مقاومتی و همچنین در دیدار با شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای استان کردستان به تبیین دیدگاه‌ها و طرح‌های دولت برای توسعه کردستان پرداخت.
عبدالرضا رحمانی فضلی تاکید کرد: دولت نمی‌تواند عقب‌ماندگی‌های کردستان را با اعتبارات محدود خود جبران کند و برای این امر باید خود کردستانی‌ها وارد عمل شده و در استان خودشان سرمایه‌گذاری کنند.
رحمانی‌فضلی در جمع شوراهای اسلامی و دهیاران همچنین با اشاره به اینکه در ارائه خدمات آب، برق، گاز، تلفن، جاده و درمانگاه، پیشرو پیشرو هستیم افزود: با وجود این پیشرفت‌ها متأسفانه در حوزه اشتغال‌زایی و تولید در مناطق روستایی با عقب‌افتادگی شدیدی مواجه هستیم. این عقب‌افتادگی‌ها ناشی از ضعف در نظام برنامه‌ریزی، عقب‌افتادگی‌های تاریخی، ضعف در نظام بودجه‌ریزی، پولی، بانکی و اداری است.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود از پایین‌بودن تخصیص تسهیلات بانکی در این استان گلایه کرد و افزود: تقاضا برای سرمایه‌گذاری در کردستان پایین است و انتظار داریم کردستانی‌ها خودشان در حوزه سرمایه‌گذاری استان خودشان مشارکت جدی داشته باشند.
رحمانی‌فضلی افزود: اگر می‌خواهیم که کردستان را به عنوان یک استان نمونه معرفی کنیم باید خود مردم کردستان در حوزه سرمایه‌گذاری استان خودشان وارد شوند.
وزیر کشور در جلسه شورای توسعه و اقتصاد مقاومتی استان کردستان هم گفت: مسئولان دولتی باید شرایط مناسب را برای امکان ایجاد توسعه در تمامی استان ها به ویژه استان های کمتر توسعه یافته فراهم کنند.
وزیر کشور داستان همیشگی مهیا نشدن فرصت های توسعه یافتگی در برخی استان ها از جمله استان کردستان در دهه های گذشته را یادآوری کرد و افزود: برخی استان ها از جمله کردستان به دلیل عدم وجود امنیت در سالهای اول انقلاب از روند رشد و توسعه یافتگی عقب مانده و این روند باید تغییر پیدا کند.
وی در عین حال تاکید کرد: هم اکنون شرایط خوبی برای جذب سرمایه گذاری در این استان فراهم شده و لازم است خود مردم گام های بلندی برای توسعه بردارند.
وزیر کشور با اشاره به اینکه سند توسعه روستایی برای ۳۱ استان کشور برای رسیدن به توسعه باید تهیه شود افزود: هم اکنون این سند برای کردستان و استانهای خوزستان و سیستان و بلوچستان به عنوان پایلوت (آزمایشی) در دست تهیه است.
وزیر کشور با اشاره اهمیت آموزش مدیران دستگاه های مختلف گفت: آموزش مدیران باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد و تنها مدیران آموزش دیده می توانند توسعه را در محور کارهای خود قرار دهند. این آموزش ها باید به صورت دوره ای و کارگاهی برگزار شود و توسعه یافتگی به یکی از دغدغه های مدیران تبدیل شود.
وزیر کشور از مسئولان استان خواست که تهیه کنندگان و مدیران رسانه ها را مورد حمایت قراد دهند تا آنها نیز بتوانند در این زمینه از تمام توان و قدرت رسانه ای خود استفاده کنند.
وی گفت:سیستم برنامه متمرکزکشور ما به گونه‌ای است که باید برای جذب پول و اعتبارات ملی جنگید لذا استاندارکردستان باید تکلیف مدیران دستگاه های اجرایی را برای دریافت منابع ملی مشخص کند.
وی، گزارش ارائه شده توسط مدیران استان را امیداور کننده خواند و گفت: وجود روحیه مطالبه‌گری وانگیزه بالای مدیران استان در طرح مسائل مایه خوشحالی و عامل موفقیت است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...