رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۷
 • کد خبر : 1592
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مردم کردستان برای توسعه پیشگام شوند

روژان: وزیر کشور پنجشنبه گذشته به سنندج آمد و به همراه استاندار و مدیران دولتی استان کردستان از پتروشیمی و خانه کرد بازدید کرد و با حضور در جلسه شورای توسعه استان و اقتصاد مقاومتی و همچنین در دیدار با شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای استان کردستان به تبیین دیدگاه‌ها و طرح‌های دولت برای توسعه […]

روژان: وزیر کشور پنجشنبه گذشته به سنندج آمد و به همراه استاندار و مدیران دولتی استان کردستان از پتروشیمی و خانه کرد بازدید کرد و با حضور در جلسه شورای توسعه استان و اقتصاد مقاومتی و همچنین در دیدار با شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای استان کردستان به تبیین دیدگاه‌ها و طرح‌های دولت برای توسعه کردستان پرداخت.
عبدالرضا رحمانی فضلی تاکید کرد: دولت نمی‌تواند عقب‌ماندگی‌های کردستان را با اعتبارات محدود خود جبران کند و برای این امر باید خود کردستانی‌ها وارد عمل شده و در استان خودشان سرمایه‌گذاری کنند.
رحمانی‌فضلی در جمع شوراهای اسلامی و دهیاران همچنین با اشاره به اینکه در ارائه خدمات آب، برق، گاز، تلفن، جاده و درمانگاه، پیشرو پیشرو هستیم افزود: با وجود این پیشرفت‌ها متأسفانه در حوزه اشتغال‌زایی و تولید در مناطق روستایی با عقب‌افتادگی شدیدی مواجه هستیم. این عقب‌افتادگی‌ها ناشی از ضعف در نظام برنامه‌ریزی، عقب‌افتادگی‌های تاریخی، ضعف در نظام بودجه‌ریزی، پولی، بانکی و اداری است.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود از پایین‌بودن تخصیص تسهیلات بانکی در این استان گلایه کرد و افزود: تقاضا برای سرمایه‌گذاری در کردستان پایین است و انتظار داریم کردستانی‌ها خودشان در حوزه سرمایه‌گذاری استان خودشان مشارکت جدی داشته باشند.
رحمانی‌فضلی افزود: اگر می‌خواهیم که کردستان را به عنوان یک استان نمونه معرفی کنیم باید خود مردم کردستان در حوزه سرمایه‌گذاری استان خودشان وارد شوند.
وزیر کشور در جلسه شورای توسعه و اقتصاد مقاومتی استان کردستان هم گفت: مسئولان دولتی باید شرایط مناسب را برای امکان ایجاد توسعه در تمامی استان ها به ویژه استان های کمتر توسعه یافته فراهم کنند.
وزیر کشور داستان همیشگی مهیا نشدن فرصت های توسعه یافتگی در برخی استان ها از جمله استان کردستان در دهه های گذشته را یادآوری کرد و افزود: برخی استان ها از جمله کردستان به دلیل عدم وجود امنیت در سالهای اول انقلاب از روند رشد و توسعه یافتگی عقب مانده و این روند باید تغییر پیدا کند.
وی در عین حال تاکید کرد: هم اکنون شرایط خوبی برای جذب سرمایه گذاری در این استان فراهم شده و لازم است خود مردم گام های بلندی برای توسعه بردارند.
وزیر کشور با اشاره به اینکه سند توسعه روستایی برای ۳۱ استان کشور برای رسیدن به توسعه باید تهیه شود افزود: هم اکنون این سند برای کردستان و استانهای خوزستان و سیستان و بلوچستان به عنوان پایلوت (آزمایشی) در دست تهیه است.
وزیر کشور با اشاره اهمیت آموزش مدیران دستگاه های مختلف گفت: آموزش مدیران باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد و تنها مدیران آموزش دیده می توانند توسعه را در محور کارهای خود قرار دهند. این آموزش ها باید به صورت دوره ای و کارگاهی برگزار شود و توسعه یافتگی به یکی از دغدغه های مدیران تبدیل شود.
وزیر کشور از مسئولان استان خواست که تهیه کنندگان و مدیران رسانه ها را مورد حمایت قراد دهند تا آنها نیز بتوانند در این زمینه از تمام توان و قدرت رسانه ای خود استفاده کنند.
وی گفت:سیستم برنامه متمرکزکشور ما به گونه‌ای است که باید برای جذب پول و اعتبارات ملی جنگید لذا استاندارکردستان باید تکلیف مدیران دستگاه های اجرایی را برای دریافت منابع ملی مشخص کند.
وی، گزارش ارائه شده توسط مدیران استان را امیداور کننده خواند و گفت: وجود روحیه مطالبه‌گری وانگیزه بالای مدیران استان در طرح مسائل مایه خوشحالی و عامل موفقیت است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...