رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۵
 • کد خبر : 1607
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان به سمت خدماتی شدن پیش رفته است
مشاور اقتصادی استاندار کردستان:

کردستان به سمت خدماتی شدن پیش رفته است

روژان: مشاور اقتصادی استاندار کردستان گفت: استان کردستان در سال‌های قبل استانی تولیدکننده بود، اما در سال‌های اخیر به سمت خدماتی شدن پیش رفته است‌. بایزید مردوخی در جلسه مشترک شورای توسعه و اقتصاد مقاومتی کردستان با حضور وزیر کشور گفت: کردستان در گذشته با انجام کارهای کشاورزی و باغداری تولیدکننده به شمار می‌رفت و […]

روژان: مشاور اقتصادی استاندار کردستان گفت: استان کردستان در سال‌های قبل استانی تولیدکننده بود، اما در سال‌های اخیر به سمت خدماتی شدن پیش رفته است‌.
بایزید مردوخی در جلسه مشترک شورای توسعه و اقتصاد مقاومتی کردستان با حضور وزیر کشور گفت: کردستان در گذشته با انجام کارهای کشاورزی و باغداری تولیدکننده به شمار می‌رفت و طی سالیان اخیر به طرف خدماتی شدن پیش رفته است.
وی افزود: خدمات بازرگانی، توریستی و خدمات فروشگاهی از جمله خدماتی است که در استان دیده می‌شود و برای پیشبرد آن نباز به آموزش همگانی در بخش غیردولتی است.
مشاور اقتصادی استانداری کردستان بیان کرد: در بخش دولتی هم آموزش‌هایی در سالهای گذشته انجام شده اما باید در راستای فرآیند توسعه پایدار این آموزش‌ها سوق داده شوند.
مردخی بیان کرد: از جمله مشکلاتی که کردستان با آن روبرو است ترددهای زیاد به تهران برای دریافت یک امضا و مجوز است که جز تلف کردن وقت چیزی در پی ندارد و نیاز است ترددها کمتر شود.
وی یادآور شد: اگر بخواهیم توسعه‌نیافتگی کردستان را حل کنیم باید چتری حمایتی وجود داشته باشد که تمامی مجموعه‌هایی که نیاز به توسعه دارند را زیر حمایت بگیرد و زیر نطر لیدر برنامه‌ها باشد.
وی افزود: نباید تنها به دنبال منابع دولتی بود بلکه باید از منابع غیردولتی و منابع بانکی هم برای توسعه استان کمک بگیریم.
وی اجرای طرح‌هایی از جمله فرودگاه سقز، تکمیل پالایشگاه دام صنعتی سنندج، طرح صندوق بیمه زنان و شاغلان غیرمزدبگیر را نیازمند توجه و پیگیری در راستای توسعه این استان عنوان کرد.
مردوخی توجه به طرح‌های نمونه گردشگری از جمله طرح چهل چشمه را نیز نیازمند توجه دانست.
وی همچنین به اورامان به عنوان زیست بوم تاریخی اشاره کرد و افزود: این مکان نباید دستکاری شود و اجازه واگذاری مسکن و زمین در این مناطق نباید داده شود تا زیست بوم تاریخی اورامان حفظ شود.
مردوخی در پایان گفت: کردستان در مقایسه با استان‌های کشور عقب‌ماندگی زیادی دارد و نیاز به حمایت و توجه دارد.

فارس

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...