رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۵
 • کد خبر : 1607
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کردستان به سمت خدماتی شدن پیش رفته است
مشاور اقتصادی استاندار کردستان:

کردستان به سمت خدماتی شدن پیش رفته است

روژان: مشاور اقتصادی استاندار کردستان گفت: استان کردستان در سال‌های قبل استانی تولیدکننده بود، اما در سال‌های اخیر به سمت خدماتی شدن پیش رفته است‌. بایزید مردوخی در جلسه مشترک شورای توسعه و اقتصاد مقاومتی کردستان با حضور وزیر کشور گفت: کردستان در گذشته با انجام کارهای کشاورزی و باغداری تولیدکننده به شمار می‌رفت و […]

روژان: مشاور اقتصادی استاندار کردستان گفت: استان کردستان در سال‌های قبل استانی تولیدکننده بود، اما در سال‌های اخیر به سمت خدماتی شدن پیش رفته است‌.
بایزید مردوخی در جلسه مشترک شورای توسعه و اقتصاد مقاومتی کردستان با حضور وزیر کشور گفت: کردستان در گذشته با انجام کارهای کشاورزی و باغداری تولیدکننده به شمار می‌رفت و طی سالیان اخیر به طرف خدماتی شدن پیش رفته است.
وی افزود: خدمات بازرگانی، توریستی و خدمات فروشگاهی از جمله خدماتی است که در استان دیده می‌شود و برای پیشبرد آن نباز به آموزش همگانی در بخش غیردولتی است.
مشاور اقتصادی استانداری کردستان بیان کرد: در بخش دولتی هم آموزش‌هایی در سالهای گذشته انجام شده اما باید در راستای فرآیند توسعه پایدار این آموزش‌ها سوق داده شوند.
مردخی بیان کرد: از جمله مشکلاتی که کردستان با آن روبرو است ترددهای زیاد به تهران برای دریافت یک امضا و مجوز است که جز تلف کردن وقت چیزی در پی ندارد و نیاز است ترددها کمتر شود.
وی یادآور شد: اگر بخواهیم توسعه‌نیافتگی کردستان را حل کنیم باید چتری حمایتی وجود داشته باشد که تمامی مجموعه‌هایی که نیاز به توسعه دارند را زیر حمایت بگیرد و زیر نطر لیدر برنامه‌ها باشد.
وی افزود: نباید تنها به دنبال منابع دولتی بود بلکه باید از منابع غیردولتی و منابع بانکی هم برای توسعه استان کمک بگیریم.
وی اجرای طرح‌هایی از جمله فرودگاه سقز، تکمیل پالایشگاه دام صنعتی سنندج، طرح صندوق بیمه زنان و شاغلان غیرمزدبگیر را نیازمند توجه و پیگیری در راستای توسعه این استان عنوان کرد.
مردوخی توجه به طرح‌های نمونه گردشگری از جمله طرح چهل چشمه را نیز نیازمند توجه دانست.
وی همچنین به اورامان به عنوان زیست بوم تاریخی اشاره کرد و افزود: این مکان نباید دستکاری شود و اجازه واگذاری مسکن و زمین در این مناطق نباید داده شود تا زیست بوم تاریخی اورامان حفظ شود.
مردوخی در پایان گفت: کردستان در مقایسه با استان‌های کشور عقب‌ماندگی زیادی دارد و نیاز به حمایت و توجه دارد.

فارس

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...