رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵
 • کد خبر : 1614
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : از خدمات علمی دکتر خرم دل تجلیل می‌شود

روژان: مراسم بزرگداشت دکتر مصطفی خرم دل مترجم، قرآن‌پژوه، اسلام‌شناس و مفسر کُرد بیستم آبان ماه در دانشگاه کردستان برگزار می شود. امید قادر زاده رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان در گفتگو با خبرنگار روژان در گفت: بنیاد نخبگان استان کردستان و پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان به پاس چند دهه تلاش و کوشش […]

روژان: مراسم بزرگداشت دکتر مصطفی خرم دل مترجم، قرآن‌پژوه، اسلام‌شناس و مفسر کُرد بیستم آبان ماه در دانشگاه کردستان برگزار می شود.
امید قادر زاده رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان در گفتگو با خبرنگار روژان در گفت: بنیاد نخبگان استان کردستان و پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان به پاس چند دهه تلاش و کوشش خستگی ناپذیر، ماندگار و اثرگذار علمی و فرهنگی دکتر مصطفی خرم دل پیشکسوت فرهیخته، مفسر و قرآن پژوه و استاد بازنشسته دانشگاه کردستان روز پنج شنبه ۲۰ آبان ماه در دانشگاه کردستان نکو داشتی برای او برگزار می نماید.
وی افزود: دکتر خرم دل هم اکنون ساکن مهاباد و از شخصیت های علمی و دینی مشهور در سطح ایران و جهان اسلام است. به گفته قادرزاده، سخنرانان اصلی این مراسم دکتر محمود ابراهیمی( استاد پیشکسوت و بازنشسته دانشگاه کردستان)، استاد بهاء الدین خرم شاهی(قرآن پژوه و حافظ شناس برجسته کشور)، دکتر محمد علی کوشا(قرآن پژوه و استاد حوزه و دانشگاه)، استاد مسعود انصاری(قرآن پژوه و مترجم قران کریم)، دکتر محمد خالد غفاری (استاد زبان وادبیات فارسی)، دکتر محمود ویسی (قرآن پژوه و استاد گروه فقه و حقوق دانشگاه مذاهب اسلامی تهران) هستند که در بخش های مختلف به معرفی شخصیت وجایگاه علمی و فرهنگی استاد خرمدل می پردازند.
رئیس پژوهشکده کردستان شناسی دانشگاه کردستان اظهار داشت: در این مراسم پیام دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان نیز قرائت می شود.
تفسیر نور(به فارسی)، المقتطف(تفسیر قرآن به عربی)، شنه ی ره حمه ت(تفسیر قرآن به زبان کردی)، دستور زبان فارسی، دستور زبان کردی، گنجینه صرف و نحو عربی، ترجمه فی ظلال القرآن در پانزده جلد و ده ها اثر دیگر از تالیفات درخشان استاد خرم دل است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...