رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۱
 • کد خبر : 1627
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : پیامدهای زباله‌ صنعتی سید عادل قاسمی

صنعتی شدن در کنار تمام مزایایی که با خود به ارمغان می‌آورد، پیامدهای متعددی را نیز به همراه دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تغییرات در بافت طبیعت و محیط‌زیست است. کشف و استخراج منابع گوناگون طبیعی بیشتر از حد نیاز نوعی دست‌درازی به طبیعت است و فرآوری آن‌ در کارخانه‌های بزرگ و کوچک با […]

صنعتی شدن در کنار تمام مزایایی که با خود به ارمغان می‌آورد، پیامدهای متعددی را نیز به همراه دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تغییرات در بافت طبیعت و محیط‌زیست است. کشف و استخراج منابع گوناگون طبیعی بیشتر از حد نیاز نوعی دست‌درازی به طبیعت است و فرآوری آن‌ در کارخانه‌های بزرگ و کوچک با عوارض مختلف زیست‌محیطی همراه است که یکی از آن‌ها تولید بیش‌ازحد زباله است.
زباله‌ها از عوارض تولیدات صنعتی محسوب می‌شود و بازیافت و دفع بهداشتی آن، مستلزم مدیریت است. هرچند که صنعتی شدن از رؤیاهای دیرین بشر محسوب می‌شود و این روزها بی‌پایان در حال عملی کردن تخیلات انسان‌هاست و در سده‌های اخیر سرعت فوق‌العاده‌ای گرفته است اما در بسیاری از ممالک چون از انتقال معنا و ماده به‌طور هم‌زمان ناتوان مانده است؛ عوارض آن بیشتر دامن‌گیر جوامع شده است؛ به همین خاطر ما برای مدیریت این موضوع نیازمند آموزش‌های پایدار استفاده از دستاوردهای صنعتی در حوزه‌های گوناگون برای اقشار مختلف مردم هستیم.
امروزه، دفع صحیح زباله‌ یکی از بزرگ‌ترین مشکلات شهرهای بزرگ و کوچک کشورهای درحال‌توسعه و توسعه‌نیافته است و مراکز مهم شهری از قبیل شهرداری‌ها را درگیر خود کرده است؛ چرا که هنوز تعداد کثیری از شهروندان، اطلاع چندانی از عوارض ناشی از زباله ندارند و بی‌مهابا در هرجایی که زباله تولید می‌شود اقدام به دفع آن می‌کنند. نمونه بارز آن استفاده نادرست کسبه و بازاریان از کانال‌ هدایت آب‌های سطحی در شهرهاست که این عزیزان از آن برای دفع زباله‌های تولیدی در طول روز استفاده می‌کنند. بدون شک کم‌کاری‌ نهادهای ذی‌ربط همچون شهرداری‌ها، محیط‌زیست و شبکه بهداشت جهت آموزش شهروندان به‌روشنی پیداست. فضاسازی محیطی و تبلیغات رسانه‌ای به همراه آموزش‌های فردی و گروهی این نهادها محسوس نیست و به تلاش‌های بیشتری در این زمینه نیاز دارد. گاهی عدم دفع صحیح زباله از سوی این نهادها در قالب فرد و حتی گاها سازمان نیز دیده‌شده است که نشان از ضعف آموزش‌های بنیادین در سازمان‌های متولی این امر است.
گام اول در این زمینه، تخصصی کردن کارکنان و بالا بردن سطح توانمندی آن‌ها است و بعد ازآن برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای ارتقاء سطح دانش و مهارت شهروندی به ویژه در شهرهای کم‌جمعیت که دسترسی چندانی به کارگزارهای آموزشی مستغنی و قوی ندارند، می‌باشد. شهرداران باید به این نکته توجه کنند که آرمان‌شهرهای آنان را شهروندان توانا می‌سازند؛ لذا توجه به موضوع آموزش شهروندان، توسعه پایدار شهری را به دنبال خواهد داشت و بعد آز آن هر شهروندی شهردار محیط خانه، کاشانه و زندگی خود خواهد بود و تولید کمتر و کاهش سرانه تولید زباله باید از اهداف این آموزش‌ها باشد.
در قدیم مردم ما عادات خوبی داشتند که باکمال تأسف به بوته فراموشی سپرده شده است. یکی از این عادات استفاده مجدد از شیشه‌های نوشابه بود. همه ما به خاطر داریم که وقتی در مغازه‌ای نوشابه می‌خریدیم حتماً می‌بایست شیشه نوشابه را پس از مصرف به فروشنده برای شارژ مجدد پس می‌دادیم و مبلغی پول بابت تضمین عودت شیشه رهن مغازه‌دار می‌گذاشتیم. دیگری استفاده از سبدهای مخصوص خرید بود که در اغلب خانواده یافت می‌شد؛ اما این روزها کیسه‌های پلاستیکی و ظروف یک‌بارمصرف جای آن‌ها را به‌غلط گرفته‌است که هزینه زمانی – ریالی سبدهای خرید کالا بسیار کمتر از تخریب محیط‌زیست و رها شدن پلاستیک‌های تجدیدناپذیر در دل طبیعت و ایجاد نابسامانی‌های زیست‌محیطی است.
زمانی که با نحوه دفع صحیح زباله آشنا شدیم و آنرا در محیط پیرآمون خود اجرایی کردیم، می‌بایست نسبت به تفکیک صحیح آن اقدام کنیم. بدون شک طراحی و پیاده‌سازی سیتم تفکیک زباله در خانه رشد تفکر شهروند مؤثر بودن را در جامعه ترویج می‌دهد و سبک زندگی شهروندان میزان توسعه‌یافتگی شهر را مشخص خواهد کرد. چنین تمهیداتی که ناشی از قبول مسئولیت‌های پرمعنی اجتماعی است می‌تواند از عوارض زیست‌محیطی زباله‌ها تا حدود بسیاری بکاهد. از طرف دیگر همواره نهادهای ذی‌ربط و در رأس آن‌ها شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مکلف هستند با طراحی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی مستمر با بهره‌گیری از کارشناسان حوزه علوم اجتماعی و بهداشت محیط آمادگی ذهنی لازم را در شهروندان ایجاد کنند و با فراهم کردن امکانات لازم در محل زندگی شهروندان از قبیل غرفه‌های بازیافت، سطل‌های مخصوص تفکیک زباله و مهم‌تر از همه مهندس‌های بهداشت آموزش‌دیده شرایط را برای مقابله با این پدیده مهیا سازند. ما بر این باوریم، شهر زیبا را شهروندان آموزش‌دیده، توانا و خلاق می‌سازند و شهروندان توانا و آموزش‌دیده بخش‌های بزرگی از برنامه‌ریزی‌های شهری و روستایی را اجرایی خواهند کرد. پرت کردن زباله‌ از شیشه پنجره به بیرون و تکاندن روفرشی و پتوها از پنجره‌های خانه در شأن همشهریان ما نیست.
بازیافت، مرحله بازگشت به چرخه تولید و مصرف بدون تخریب منابع و محیط‌زیست است که از جنبه‌های مختلف ایجاد اشتغال، حفظ محیط‌زیست و منابع طبیعی حائز اهمیت است. در این مرحله به برکت رشد فنّاوری محصولات دورریختنی، دوباره به چرخه تولید و مصرف برمی‌گردند و با اصلاح الگوی مصرف جامعه را به سمت توسعه پایدار سوق می‌دهد. تفهیم این موضوع در سطوح مختلف اجتماعی نیازمند عزم راسخ و اراده قوی نهادهای ذی‌ربط است به‌گونه‌ای که با استفاده از دانش فنی متخصصان قدم‌هایی در هموار کردن مسیر برداشته شود که در این میان حضور جامعه‌شناسان و مردم شناسان به‌عنوان مشاور در کنار گروه‌های مختلف کاری برای تشخیص به‌موقع حرکت‌های اجتماعی و تجویز ضروری درمان نارسایی‌های احتمالی کمک شایانی خواهد کرد؛ چه‌بسا تا اکنون از حضور جامعه شناسان و مردم شناسان در سازمان‌های مختلف غفلت‌هایی شده است که ادامه آن جایز نیست.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...