رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۱
 • کد خبر : 1627
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : پیامدهای زباله‌ صنعتی سید عادل قاسمی

صنعتی شدن در کنار تمام مزایایی که با خود به ارمغان می‌آورد، پیامدهای متعددی را نیز به همراه دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تغییرات در بافت طبیعت و محیط‌زیست است. کشف و استخراج منابع گوناگون طبیعی بیشتر از حد نیاز نوعی دست‌درازی به طبیعت است و فرآوری آن‌ در کارخانه‌های بزرگ و کوچک با […]

صنعتی شدن در کنار تمام مزایایی که با خود به ارمغان می‌آورد، پیامدهای متعددی را نیز به همراه دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تغییرات در بافت طبیعت و محیط‌زیست است. کشف و استخراج منابع گوناگون طبیعی بیشتر از حد نیاز نوعی دست‌درازی به طبیعت است و فرآوری آن‌ در کارخانه‌های بزرگ و کوچک با عوارض مختلف زیست‌محیطی همراه است که یکی از آن‌ها تولید بیش‌ازحد زباله است.
زباله‌ها از عوارض تولیدات صنعتی محسوب می‌شود و بازیافت و دفع بهداشتی آن، مستلزم مدیریت است. هرچند که صنعتی شدن از رؤیاهای دیرین بشر محسوب می‌شود و این روزها بی‌پایان در حال عملی کردن تخیلات انسان‌هاست و در سده‌های اخیر سرعت فوق‌العاده‌ای گرفته است اما در بسیاری از ممالک چون از انتقال معنا و ماده به‌طور هم‌زمان ناتوان مانده است؛ عوارض آن بیشتر دامن‌گیر جوامع شده است؛ به همین خاطر ما برای مدیریت این موضوع نیازمند آموزش‌های پایدار استفاده از دستاوردهای صنعتی در حوزه‌های گوناگون برای اقشار مختلف مردم هستیم.
امروزه، دفع صحیح زباله‌ یکی از بزرگ‌ترین مشکلات شهرهای بزرگ و کوچک کشورهای درحال‌توسعه و توسعه‌نیافته است و مراکز مهم شهری از قبیل شهرداری‌ها را درگیر خود کرده است؛ چرا که هنوز تعداد کثیری از شهروندان، اطلاع چندانی از عوارض ناشی از زباله ندارند و بی‌مهابا در هرجایی که زباله تولید می‌شود اقدام به دفع آن می‌کنند. نمونه بارز آن استفاده نادرست کسبه و بازاریان از کانال‌ هدایت آب‌های سطحی در شهرهاست که این عزیزان از آن برای دفع زباله‌های تولیدی در طول روز استفاده می‌کنند. بدون شک کم‌کاری‌ نهادهای ذی‌ربط همچون شهرداری‌ها، محیط‌زیست و شبکه بهداشت جهت آموزش شهروندان به‌روشنی پیداست. فضاسازی محیطی و تبلیغات رسانه‌ای به همراه آموزش‌های فردی و گروهی این نهادها محسوس نیست و به تلاش‌های بیشتری در این زمینه نیاز دارد. گاهی عدم دفع صحیح زباله از سوی این نهادها در قالب فرد و حتی گاها سازمان نیز دیده‌شده است که نشان از ضعف آموزش‌های بنیادین در سازمان‌های متولی این امر است.
گام اول در این زمینه، تخصصی کردن کارکنان و بالا بردن سطح توانمندی آن‌ها است و بعد ازآن برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای ارتقاء سطح دانش و مهارت شهروندی به ویژه در شهرهای کم‌جمعیت که دسترسی چندانی به کارگزارهای آموزشی مستغنی و قوی ندارند، می‌باشد. شهرداران باید به این نکته توجه کنند که آرمان‌شهرهای آنان را شهروندان توانا می‌سازند؛ لذا توجه به موضوع آموزش شهروندان، توسعه پایدار شهری را به دنبال خواهد داشت و بعد آز آن هر شهروندی شهردار محیط خانه، کاشانه و زندگی خود خواهد بود و تولید کمتر و کاهش سرانه تولید زباله باید از اهداف این آموزش‌ها باشد.
در قدیم مردم ما عادات خوبی داشتند که باکمال تأسف به بوته فراموشی سپرده شده است. یکی از این عادات استفاده مجدد از شیشه‌های نوشابه بود. همه ما به خاطر داریم که وقتی در مغازه‌ای نوشابه می‌خریدیم حتماً می‌بایست شیشه نوشابه را پس از مصرف به فروشنده برای شارژ مجدد پس می‌دادیم و مبلغی پول بابت تضمین عودت شیشه رهن مغازه‌دار می‌گذاشتیم. دیگری استفاده از سبدهای مخصوص خرید بود که در اغلب خانواده یافت می‌شد؛ اما این روزها کیسه‌های پلاستیکی و ظروف یک‌بارمصرف جای آن‌ها را به‌غلط گرفته‌است که هزینه زمانی – ریالی سبدهای خرید کالا بسیار کمتر از تخریب محیط‌زیست و رها شدن پلاستیک‌های تجدیدناپذیر در دل طبیعت و ایجاد نابسامانی‌های زیست‌محیطی است.
زمانی که با نحوه دفع صحیح زباله آشنا شدیم و آنرا در محیط پیرآمون خود اجرایی کردیم، می‌بایست نسبت به تفکیک صحیح آن اقدام کنیم. بدون شک طراحی و پیاده‌سازی سیتم تفکیک زباله در خانه رشد تفکر شهروند مؤثر بودن را در جامعه ترویج می‌دهد و سبک زندگی شهروندان میزان توسعه‌یافتگی شهر را مشخص خواهد کرد. چنین تمهیداتی که ناشی از قبول مسئولیت‌های پرمعنی اجتماعی است می‌تواند از عوارض زیست‌محیطی زباله‌ها تا حدود بسیاری بکاهد. از طرف دیگر همواره نهادهای ذی‌ربط و در رأس آن‌ها شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مکلف هستند با طراحی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی مستمر با بهره‌گیری از کارشناسان حوزه علوم اجتماعی و بهداشت محیط آمادگی ذهنی لازم را در شهروندان ایجاد کنند و با فراهم کردن امکانات لازم در محل زندگی شهروندان از قبیل غرفه‌های بازیافت، سطل‌های مخصوص تفکیک زباله و مهم‌تر از همه مهندس‌های بهداشت آموزش‌دیده شرایط را برای مقابله با این پدیده مهیا سازند. ما بر این باوریم، شهر زیبا را شهروندان آموزش‌دیده، توانا و خلاق می‌سازند و شهروندان توانا و آموزش‌دیده بخش‌های بزرگی از برنامه‌ریزی‌های شهری و روستایی را اجرایی خواهند کرد. پرت کردن زباله‌ از شیشه پنجره به بیرون و تکاندن روفرشی و پتوها از پنجره‌های خانه در شأن همشهریان ما نیست.
بازیافت، مرحله بازگشت به چرخه تولید و مصرف بدون تخریب منابع و محیط‌زیست است که از جنبه‌های مختلف ایجاد اشتغال، حفظ محیط‌زیست و منابع طبیعی حائز اهمیت است. در این مرحله به برکت رشد فنّاوری محصولات دورریختنی، دوباره به چرخه تولید و مصرف برمی‌گردند و با اصلاح الگوی مصرف جامعه را به سمت توسعه پایدار سوق می‌دهد. تفهیم این موضوع در سطوح مختلف اجتماعی نیازمند عزم راسخ و اراده قوی نهادهای ذی‌ربط است به‌گونه‌ای که با استفاده از دانش فنی متخصصان قدم‌هایی در هموار کردن مسیر برداشته شود که در این میان حضور جامعه‌شناسان و مردم شناسان به‌عنوان مشاور در کنار گروه‌های مختلف کاری برای تشخیص به‌موقع حرکت‌های اجتماعی و تجویز ضروری درمان نارسایی‌های احتمالی کمک شایانی خواهد کرد؛ چه‌بسا تا اکنون از حضور جامعه شناسان و مردم شناسان در سازمان‌های مختلف غفلت‌هایی شده است که ادامه آن جایز نیست.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...