رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۵
 • کد خبر : 1648
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : دونالد ترامپ و گزینه‌های پیش‌رو

سرانجام پس از ماه‌ها تبلیغات و فعالیت انتخاباتی در آمریکا این ماراتن سیاسی به پایان رسید و برخلاف همه پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌های حبابی آقای دونالد ترامپ جمهوری‌خواه با کسب اکثریت چشم‌گیر کارت‌های الکترال به‌عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده انتخاب شد. هم‌زمان با این گزینش، انتخابات برای تعیین نمایندگان کنگره و سنای آمریکا نیز […]

سرانجام پس از ماه‌ها تبلیغات و فعالیت انتخاباتی در آمریکا این ماراتن سیاسی به پایان رسید و برخلاف همه پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌های حبابی آقای دونالد ترامپ جمهوری‌خواه با کسب اکثریت چشم‌گیر کارت‌های الکترال به‌عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده انتخاب شد.
هم‌زمان با این گزینش، انتخابات برای تعیین نمایندگان کنگره و سنای آمریکا نیز برگزار و در هر دو مجلس اعضای حزب جمهوری‌خواه اکثریت کرسی‌ها را از آن خود کردند.
در شرایط فعلی و به شهادت رسانه‌های جهان اخبار مربوط به این انتخابات در صدر قرار دارد.
جهان منتظر است تا سیاست‌های عملی ریاست جمهوری جدید پرقدرت‌ترین کشور مشخص شود. در این رابطه گمانه‌زنی‌های فراوانی ابراز می‌شود و مفسران و ناظران هرکدام به فراخور درک و دانایی خود اظهار نظر می‌کنند. به نظر می‌رسد پیش‌بینی سیاست‌های آقای ترامپ در آینده و در این شرایط مقرون به صحت نیست به‌ویژه اینکه بخواهیم گفته‌های ایشان در زمان تبلیغات انتخاباتی را مبنا قرار دهیم زیرا:
۱. معمولاً و در همه کشورها در زمان برگزاری انتخابات برای هر مقام و کرسی کاندیداها مباحث و مسائلی را عنوان می‌کنند که بیشتر جنبه‌ی احساسی داشته و با این ابراز و اظهار نظر، سعی در جلب و جذب اذهان به‌سوی خویش دارند؛ درحالی‌که اکثراً و بعد از انتخابات همان افراد رفتار و گفتاری خلاف آنچه ابراز داشته‌اند در پیش‌گرفته‌اند. آقای ترامپ نیز خارج از دایره این رفتار معمول نیست و نمی‌توان بیان دوران انتخابات وی را خط‌مشی سیاسی او در آینده دانست.

۲. سیاست کشورها به‌ویژه آمریکا روش و منشی نیست که یک فرد حتی در عالی‌ترین مقام هم بتواند در آن تغییرات کلی بدهد زیرا در هر کشور سیاست‌های حال و آینده بر اساس منافع ملی آن کشور و توسط افراد صاحب‌نظر در سازمان‌ها و نهادهای متعدد سیاسی اقتصادی اجتماعی و نظامی تدوین می‌شود که متضمن تأمین حداکثر منافع آن کشور و حفظ و تقویت هژمونی آن است.
این فاکتور، به‌ویژه در رابطه با آمریکا که به هر صورت پرقدرت‌ترین کشور جهان بوده و در همه نقاط عالم دارای منافع مختلف است و برای تأمین آن در گذشته راهکارهای عملی و فکری تدوین شده است بیشتر مطرح است؛ پرواضح است که تغییر در این مشی و منطق و عملکرد نیاز به درانداختن طرحی نو است که چندان آسان نیست. به‌طورکلی می‌توان گفت به‌جز در حاکمیت‌هایی که از طریق انقلاب یا کودتا شکل می‌گیرند و انتظار تغییرات بنیادین در سیاست‌های داخلی و خارجی از آنها می‌شود در همه کشورها و در جریان دست‌به‌دست شدن قدرت از طریق انتخابات توقع تغییر مشی عمیق سیاسی اقتصادی نظامی و اجتماعی را نباید داشت و توجه به چنین جابجایی‌هایی در دنیا مؤید این نظر است.
از دیگر سو آقای ترامپ در نخستین سخنرانی پس از انتخاب به‌عنوان رئیس‌جمهور ضمن ستایش از رقیبش خانم کلینتون دست اتحاد به‌سوی حزب دمکرات‌ دراز کرد و از اعضای این حزب در سمت‌های مختلف دعوت به عمل آورد تا به کمک یکدیگر برای اداره کشور بکوشند. همین مختصر بیانگر آن است که ایشان برخلاف گفته‌هایش در زمان تبلیغات راه رفته را قبول دارد و می‌خواهد به نحوی آن را ادامه دهد و برای طی طریق به نظرات و عقاید رقبا هم اهمیت داده و از آنها استفاده می‌برد.
۳. آقای ترامپ، سرمایه‌دار بزرگی است که در گذشته از فعالیت‌های سیاسی دور و با زیروبم آن ناآشناست شاید ایشان در عرصه اقتصاد و تجارت متبحر و توانسته باشند با بهره‌گیری از شرایط عمومی مملکت خویش به ثروت افسانه‌ای رسیده باشد اما مسلماً در عرصه سیاست و زد و بندها و تبانی‌های پشت پرده و پیش‌بینی‌های آینده از منظر سیاست‌مدارانی که جهان فعلی را ترسیم و به مهندسی امورات آن پرداخته‌اند بی‌خبر است.
وضع ایشان در قبل و بعد از انتخاب به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا شباهتی تام به داستان آن درویشی دارد که سعدی شیرازی در گلستان بیان کرده که به‌طور غیرمنتظره به‌عنوان شاه ولایت منصوب شد؛ چند سال بعد از آن با دوست دوران درویشی مواجه گردید و در جواب پرسش وی که از احوالش جویا شد گفت: دیروز غم نانی بود و امروز غم جهانی. آقای دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده با جهانی مواجه خواهد شد که پیش از او و بیش از او قطب‌بندی و در هر زمینه کانال‌های متعددی بر اساس منافع ملی کشورها و سیاست‌های آنها حفر و توش و توان‌ها در آنها ساری و جاری و تعقیب می‌شود به‌طوری‌که تغییر هر بستر اگر ناممکن نباشد دشوار است و به‌تنهایی و به‌آسانی امکان ندارد.
با توضیحاتی که به عرض رسید باید منتظر بود تا ایشان رسماً زمام امور را در دست گرفته و با انتخاب وزرا و گروه مشاوران خویش به اعمال سیاست بپردازد در آن زمان ایشان دو راه در پیش دارد یا اینکه سیاست‌های قبلی را با مختصر تغییر ادامه دهد که تصور نمی‌رود تحولی اساسی ایجاد کند یا اینکه واقعاً مصمم به جامه‌ی عمل پوشاندن به وعده‌های جنجالی خود باشد و آمریکا را از دخالت در کشورهای جهان بازداشته و در داخل مملکت اقدامات اعلام‌شده خویش را پیاده کند.
عدم دخالت در کشورهای خارجی یعنی رها کردن کشورهایی چون لیبی، سومالی، عراق، سوریه، یمن و افغانستان که قبلاً آمریکا با دخالت‌های مستقیم و غیر مستقیم آنها را دچار بحران و جنگ داخلی کرده و هم‌پیمانان هم در این کانون‌های بحران گرفتار شده‌اند مسلم است اعمال این سیاست نه‌تنها کارها را سامان نمی‌دهد بلکه باعث وخیم‌تر شدن اوضاع به‌ویژه در شمال آفریقا و خاورمیانه خواهد شد و جنگ‌های نیابتی که هم‌اکنون در این مناطق شعله‌ور‌است با شدت و حدت بیشتری تداوم و همه‌ی اقوام و مذاهب و ملیت‌ها را در بر خواهد گرفت.
اگر بخواهد همان‌طور که اعلام کرده روابط آمریکا و روسیه را تقویت و در فکر تقسیم مجدد جهان به دو حوزه نفوذ باشد مسلماً مورد قبول حاکمیت‌ها و ملل منطقه نبوده و این یوغ اطاعت از پدرخواندگان قدرتمند نمی‌تواند گردنی را برای نشستن بر آن بیابد. تنها راه چاره برای آقای ترامپ این است که با درک سیاست‌های مداخله جویانه آمریکا در جهان و زیان‌های به بار آمده ناشی از آن در یک پروسه طولانی و با تأنی سیاست‌های میلیتاریستی و توسعه طلبانه را مهار و با احترام به حاکمیت‌ها و حق‌وحقوق مشروع ملیت‌ها و مذاهب شرایطی فراهم کند که زندگی مسالمت‌آمیز اکثریت‌ها و اقلیت‌های ساکن این مناطق در چهارچوب فرهنگ و تاریخ آنان فراهم گردد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...