رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۵
 • کد خبر : 1648
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : دونالد ترامپ و گزینه‌های پیش‌رو

سرانجام پس از ماه‌ها تبلیغات و فعالیت انتخاباتی در آمریکا این ماراتن سیاسی به پایان رسید و برخلاف همه پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌های حبابی آقای دونالد ترامپ جمهوری‌خواه با کسب اکثریت چشم‌گیر کارت‌های الکترال به‌عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده انتخاب شد. هم‌زمان با این گزینش، انتخابات برای تعیین نمایندگان کنگره و سنای آمریکا نیز […]

سرانجام پس از ماه‌ها تبلیغات و فعالیت انتخاباتی در آمریکا این ماراتن سیاسی به پایان رسید و برخلاف همه پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌های حبابی آقای دونالد ترامپ جمهوری‌خواه با کسب اکثریت چشم‌گیر کارت‌های الکترال به‌عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده انتخاب شد.
هم‌زمان با این گزینش، انتخابات برای تعیین نمایندگان کنگره و سنای آمریکا نیز برگزار و در هر دو مجلس اعضای حزب جمهوری‌خواه اکثریت کرسی‌ها را از آن خود کردند.
در شرایط فعلی و به شهادت رسانه‌های جهان اخبار مربوط به این انتخابات در صدر قرار دارد.
جهان منتظر است تا سیاست‌های عملی ریاست جمهوری جدید پرقدرت‌ترین کشور مشخص شود. در این رابطه گمانه‌زنی‌های فراوانی ابراز می‌شود و مفسران و ناظران هرکدام به فراخور درک و دانایی خود اظهار نظر می‌کنند. به نظر می‌رسد پیش‌بینی سیاست‌های آقای ترامپ در آینده و در این شرایط مقرون به صحت نیست به‌ویژه اینکه بخواهیم گفته‌های ایشان در زمان تبلیغات انتخاباتی را مبنا قرار دهیم زیرا:
۱. معمولاً و در همه کشورها در زمان برگزاری انتخابات برای هر مقام و کرسی کاندیداها مباحث و مسائلی را عنوان می‌کنند که بیشتر جنبه‌ی احساسی داشته و با این ابراز و اظهار نظر، سعی در جلب و جذب اذهان به‌سوی خویش دارند؛ درحالی‌که اکثراً و بعد از انتخابات همان افراد رفتار و گفتاری خلاف آنچه ابراز داشته‌اند در پیش‌گرفته‌اند. آقای ترامپ نیز خارج از دایره این رفتار معمول نیست و نمی‌توان بیان دوران انتخابات وی را خط‌مشی سیاسی او در آینده دانست.

۲. سیاست کشورها به‌ویژه آمریکا روش و منشی نیست که یک فرد حتی در عالی‌ترین مقام هم بتواند در آن تغییرات کلی بدهد زیرا در هر کشور سیاست‌های حال و آینده بر اساس منافع ملی آن کشور و توسط افراد صاحب‌نظر در سازمان‌ها و نهادهای متعدد سیاسی اقتصادی اجتماعی و نظامی تدوین می‌شود که متضمن تأمین حداکثر منافع آن کشور و حفظ و تقویت هژمونی آن است.
این فاکتور، به‌ویژه در رابطه با آمریکا که به هر صورت پرقدرت‌ترین کشور جهان بوده و در همه نقاط عالم دارای منافع مختلف است و برای تأمین آن در گذشته راهکارهای عملی و فکری تدوین شده است بیشتر مطرح است؛ پرواضح است که تغییر در این مشی و منطق و عملکرد نیاز به درانداختن طرحی نو است که چندان آسان نیست. به‌طورکلی می‌توان گفت به‌جز در حاکمیت‌هایی که از طریق انقلاب یا کودتا شکل می‌گیرند و انتظار تغییرات بنیادین در سیاست‌های داخلی و خارجی از آنها می‌شود در همه کشورها و در جریان دست‌به‌دست شدن قدرت از طریق انتخابات توقع تغییر مشی عمیق سیاسی اقتصادی نظامی و اجتماعی را نباید داشت و توجه به چنین جابجایی‌هایی در دنیا مؤید این نظر است.
از دیگر سو آقای ترامپ در نخستین سخنرانی پس از انتخاب به‌عنوان رئیس‌جمهور ضمن ستایش از رقیبش خانم کلینتون دست اتحاد به‌سوی حزب دمکرات‌ دراز کرد و از اعضای این حزب در سمت‌های مختلف دعوت به عمل آورد تا به کمک یکدیگر برای اداره کشور بکوشند. همین مختصر بیانگر آن است که ایشان برخلاف گفته‌هایش در زمان تبلیغات راه رفته را قبول دارد و می‌خواهد به نحوی آن را ادامه دهد و برای طی طریق به نظرات و عقاید رقبا هم اهمیت داده و از آنها استفاده می‌برد.
۳. آقای ترامپ، سرمایه‌دار بزرگی است که در گذشته از فعالیت‌های سیاسی دور و با زیروبم آن ناآشناست شاید ایشان در عرصه اقتصاد و تجارت متبحر و توانسته باشند با بهره‌گیری از شرایط عمومی مملکت خویش به ثروت افسانه‌ای رسیده باشد اما مسلماً در عرصه سیاست و زد و بندها و تبانی‌های پشت پرده و پیش‌بینی‌های آینده از منظر سیاست‌مدارانی که جهان فعلی را ترسیم و به مهندسی امورات آن پرداخته‌اند بی‌خبر است.
وضع ایشان در قبل و بعد از انتخاب به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا شباهتی تام به داستان آن درویشی دارد که سعدی شیرازی در گلستان بیان کرده که به‌طور غیرمنتظره به‌عنوان شاه ولایت منصوب شد؛ چند سال بعد از آن با دوست دوران درویشی مواجه گردید و در جواب پرسش وی که از احوالش جویا شد گفت: دیروز غم نانی بود و امروز غم جهانی. آقای دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده با جهانی مواجه خواهد شد که پیش از او و بیش از او قطب‌بندی و در هر زمینه کانال‌های متعددی بر اساس منافع ملی کشورها و سیاست‌های آنها حفر و توش و توان‌ها در آنها ساری و جاری و تعقیب می‌شود به‌طوری‌که تغییر هر بستر اگر ناممکن نباشد دشوار است و به‌تنهایی و به‌آسانی امکان ندارد.
با توضیحاتی که به عرض رسید باید منتظر بود تا ایشان رسماً زمام امور را در دست گرفته و با انتخاب وزرا و گروه مشاوران خویش به اعمال سیاست بپردازد در آن زمان ایشان دو راه در پیش دارد یا اینکه سیاست‌های قبلی را با مختصر تغییر ادامه دهد که تصور نمی‌رود تحولی اساسی ایجاد کند یا اینکه واقعاً مصمم به جامه‌ی عمل پوشاندن به وعده‌های جنجالی خود باشد و آمریکا را از دخالت در کشورهای جهان بازداشته و در داخل مملکت اقدامات اعلام‌شده خویش را پیاده کند.
عدم دخالت در کشورهای خارجی یعنی رها کردن کشورهایی چون لیبی، سومالی، عراق، سوریه، یمن و افغانستان که قبلاً آمریکا با دخالت‌های مستقیم و غیر مستقیم آنها را دچار بحران و جنگ داخلی کرده و هم‌پیمانان هم در این کانون‌های بحران گرفتار شده‌اند مسلم است اعمال این سیاست نه‌تنها کارها را سامان نمی‌دهد بلکه باعث وخیم‌تر شدن اوضاع به‌ویژه در شمال آفریقا و خاورمیانه خواهد شد و جنگ‌های نیابتی که هم‌اکنون در این مناطق شعله‌ور‌است با شدت و حدت بیشتری تداوم و همه‌ی اقوام و مذاهب و ملیت‌ها را در بر خواهد گرفت.
اگر بخواهد همان‌طور که اعلام کرده روابط آمریکا و روسیه را تقویت و در فکر تقسیم مجدد جهان به دو حوزه نفوذ باشد مسلماً مورد قبول حاکمیت‌ها و ملل منطقه نبوده و این یوغ اطاعت از پدرخواندگان قدرتمند نمی‌تواند گردنی را برای نشستن بر آن بیابد. تنها راه چاره برای آقای ترامپ این است که با درک سیاست‌های مداخله جویانه آمریکا در جهان و زیان‌های به بار آمده ناشی از آن در یک پروسه طولانی و با تأنی سیاست‌های میلیتاریستی و توسعه طلبانه را مهار و با احترام به حاکمیت‌ها و حق‌وحقوق مشروع ملیت‌ها و مذاهب شرایطی فراهم کند که زندگی مسالمت‌آمیز اکثریت‌ها و اقلیت‌های ساکن این مناطق در چهارچوب فرهنگ و تاریخ آنان فراهم گردد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...