رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۷
 • کد خبر : 1658
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اقتصاد مقاومتی، با حضور مردم تحقق می‌یابد
نماینده ولی فقیه در کردستان:

اقتصاد مقاومتی، با حضور مردم تحقق می‌یابد

نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد مردمی است و در آن‌همه علوم دانش‌بنیان هستند و همه بخش‌های خصوصی و دولتی فعال می‌شوند و حضور مردم در این اقتصاد بسیار پررنگ‌تر است و یک نگاه ارزشی بر اقتصاد مردمی غالب است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان، آیت‌الله […]

نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد مردمی است و در آن‌همه علوم دانش‌بنیان هستند و همه بخش‌های خصوصی و دولتی فعال می‌شوند و حضور مردم در این اقتصاد بسیار پررنگ‌تر است و یک نگاه ارزشی بر اقتصاد مردمی غالب است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در پنجمین نشست مشترک کمیته‌های مرکز مطالعات راهبردی با موضوع اقتصاد مقاومتی، افزود: برگزاری چنین نشست‌ها و جلساتی در هم‌افزایی و هم‌اندیشی مسئولین بسیار مهم است.
وی گفت: اقتصاد مقاومتی موضوع بسیار مهم و حساسی است که با حضور مردم درصحنه اجرایی می‌شود و فرهنگ‌سازی در اجرای اقتصاد مقاومتی بسیار مهم است و روحانیون نقش مهمی در بسترسازی می‌توانند داشته باشند.
وی وجود رهبری را یک نعمت الهی و ویژه برای ملت ایران دانست و افزود: حساسیت بحث اقتصاد را از چندین سال قبل مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) هشدار داده‌اند و معظم له سیاست‌ها و راهکارهای ارائه کرده‌اند که عمل به این راهکارها تحول بنیادین در بخش اقتصاد ایجاد خواهد کرد.
نایب‌رئیس دوم کمیسیون سیاسی – اجتماعی مجلس خبرگان تصریح کرد: ادبیاتی که مقام معظم رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی مطرح کرده‌اند بسیار نو و جدید است و همه اقتصاددانان برجسته دنیا به علمی بودن و تازگی این واژه‌ها و کاربردی بودن آن معترف هستند و همه دنیا بر مفاهیم اقتصاد مقاومتی رهبر ایران متمرکزشده‌اند و اگر اجرایی شود تحول اساسی در همه بخش‌های کشور ایجاد خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه استان کردستان در مقایسه با استان‌های دیگر دارای مزیت‌های برتری در بخش منابع طبیعی و نیروی انسانی است، گفت: با برنامه‌ریزی هدفمند می‌توان حضور مردم در اقتصاد را از طریق جذب سرمایه‌گذاری و آموزش‌های کاربردی فنی و حرفه‌ای افزایش داد و استان کردستان بسترهای لازم برای اجرایی کردن طرح قرارگاه مردمی اقتصاد مقاومتی را دارا می‌باشد.
آیت‌الله حسینی‌شاهرودی با اشاره به اینکه مسئولیت زمینه‌سازی و برنامه‌سازی هدفمند در اقتصاد دولتی بر عهده دولت است، گفت: دولت به‌طور مستقیم و غیرمستقیم باید کمک کند که کار و فعالیت‌های اقتصادی در دست مردم قرار گیرد و با برنامه‌ریزی مسئولین استعدادهای بالقوه کشور در بخش‌های مختلف خصوصاً بخش کشاورزی، بالفعل شوند و نیازهای کشاورزی کشور در داخل تأمین و مازاد آن صادر شود.
وی افزود: تربیت نیروی کار مفید برای موفقیت در اقتصاد مقاومتی بسیار مهم است و دانشگاه‌های ما از مدرک‌گرایی بپرهیزند و توان علمی و فنی دانشجویان را بالا ببرند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...