رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
 • الأحد ۹ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 18 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۳
 • کد خبر : 1664
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تجاری سازی نان محلی

یوسف نادری/ کردستان یکی از قطب‌های تولید گندم در کشور است که به دلیل حاصلخیز بودن زمین‌های زراعی و بارندگی مناسب از محصول گندم با کیفیتی بالا برخورداراست. تهیه گندم دیم با کیفیت بالا یکی از مزیت‌ها و منابع بالقوه این استان است و این محصول استراتژیک در کردستان دارای جایگاه خاص خود است. گندم، […]

یوسف نادری/ کردستان یکی از قطب‌های تولید گندم در کشور است که به دلیل حاصلخیز بودن زمین‌های زراعی و بارندگی مناسب از محصول گندم با کیفیتی بالا برخورداراست.
تهیه گندم دیم با کیفیت بالا یکی از مزیت‌ها و منابع بالقوه این استان است و این محصول استراتژیک در کردستان دارای جایگاه خاص خود است.
گندم، این قوت لایموت و مواد اولیه اغلب صنایع غذایی به دلیل موجود نبودن صنایع تبدیلی تنها برای تولید نان به کارمی رود.
نان‌های تولیدی نانوایی‌ها نیز اکثراً به دلیل مصارف انبوه و آمار بالای تولید همچنین تولید شدن توسط دستگاه و حذف عامل انسانی از کیفیت و طعم نان خانگی برخوردار نیست.
مردم جامعه شهری در کردستان اکثراً مهاجرین روستایی هستند که با طعم غذاهای بومی آشنایی دارند و در صورت وجود مراکز عرضه مواد غذایی سنتی در بازار این نوع غذاها به‌ویژه نان محلی مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد.
نان بومی به دلیل ذهنیت مثبت در صورت برند خوردن و بسته‌بندی مناسب و رعایت نکات بهداشتی بازار فروش خوبی خواهد داشت.
جوانان ساکن روستاها می‌توانند با تهیه چند تنور و استفاده از چند بانوی آشنا به این کار با راه‌اندازی یک کارگاه تولید نان محلی به‌راحتی برای چند نفر شغلی مناسب ایجاد کنند.
تنور گلی و استفاده از سوخت غیرنفتی ازجمله چوب و استخدام بانوان و آرد دارای سبوس مناسب کل ابزارهای این کسب و کاراست که نیاز است بسته‌بندی با برچسب تولیدی و اسمی بامسما از دیگر مواردی است که باید صاحب کسب‌وکار رعایت کند.
گرفتن مجوز از ادارات ذی‌ربط و تهیه وسایل ایمنی در کارگاه ازجمله نکاتی است که باید رعایت شود.
کل هزینه راه‌اندازی چنین کارگاهی، به سه میلیون تومان نخواهد رسید و توجه به اصول بازاریابی و مشتری مداری از دیگر مواردی است که باید رعایت کرد.
ارتباط گرفتن با مشتریان جهت بازخورد و ایرادات کار و همچنین توجه کافی به کانال توزیع می‌تواند در گسترش این پیشه، کارفرما را یاری دهد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...