رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۲
 • کد خبر : 1668
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : شیناوا؛ هەڵەبجەی قوتابخانەکان

سەلاح حوسێنی ئەسڵ/ دەوەرە ئازیز ئەوە خەزانە لە من چ خەزانیکە، خەزانە شەختە بەسەرە و گڤڤە و ھاژەی زریانێکە، زریانی سەفەری مردن دەنیشێتە سەر پەڕەی دڵی تەزیوی سەرماوەز و دەیڕچێنێ. سەرماوەزە، سەرماوەزە و گوڵدانی قوتابخانەکە، گوڵدانی پۆلە گوڵێکە قشتیلانە و لێو بەبزە، وەکوو گوڵباخ و گەزیزە لە باوەشی سەرماوەزا قامکە بچکۆلانەکەیان لە گۆ دەکەوێ وباتەزوو […]

سەلاح حوسێنی ئەسڵ/ دەوەرە ئازیز ئەوە خەزانە لە من چ خەزانیکە، خەزانە شەختە بەسەرە و گڤڤە و ھاژەی زریانێکە، زریانی سەفەری مردن دەنیشێتە سەر پەڕەی دڵی تەزیوی سەرماوەز و دەیڕچێنێ.
سەرماوەزە، سەرماوەزە و گوڵدانی قوتابخانەکە، گوڵدانی پۆلە گوڵێکە قشتیلانە و لێو بەبزە، وەکوو گوڵباخ و گەزیزە لە باوەشی سەرماوەزا قامکە بچکۆلانەکەیان لە گۆ دەکەوێ وباتەزوو دەیتەزێنێ.
دەفتەرە خنجیلانەکان چاوەڕوانی نووسینێکن، نووسینی دەرسی هەژاری، نووسینی دەرسی بێکەسی، بەڵام قەڵەم جەوهەرەکەی بەستوویەتی و ناڕژێتە سەر دڵی پەڕاو؛ لەو سەری ژووری مەدرەسە قوتابی یەک ھاوار دەکا: مامۆستا گیان ئیتر بەسە، خوێنم بەستی لەسەرمانا.
ماموستا وڵامی داوە: کچم چبکەم گوندەکەمان گازی نییە، ئاخر ئێرە کوردستانە.
بنووسنەوە منداڵەکان دەرسی ئەمڕۆکەمان نوێیە، ھەواڵی مەرگێکی پێیە، ئەو دەرسەمان چەند جارێکی تر خوێندووە، لەوەپێشیش بۆنی مەرگی بەگوێمانا چرپاندووە، ئازارێکی بێ‌دەوایە، تاعوونێکە، شیرپەنجەیە، دەرسی بەھاری سەردەشت و نەورۆزانەی هەڵەبجەیە.
دە وەرە ئازیر ئەوە خەزانە لە من چ خەزانێکە، چ دۆژە و چ گڕکان و چ برووسکە بارانێکە؛ ئەی هەڵەبجە! ھێروشیما، ھۆ شیناوا! تۆ خەزانت سوور هەڵگەڕاند، بەهەناسەی شەھیدانی هەڵەبجەکەی قوتابخانە سووتا جەرگ و دڵی ئێمەش خوێنی لە چاومان هەڵوەراند.
لەگەڵ ئەو مەرگ و سووتانە، من هەناسە هەڵپرڕووکاوەکانتانم، ژیلەمۆی دەفتەرەکانتانم، قرچەقرچی هەڵپڕووزانی بسکی خاوتانم، کزەکزی هەناوتانم، دڵنیا بن لەگەڵتانم، لەگەڵ هەر زامێکی ئێوە برینێکم دەکولێتەوە، لەگەڵ سووتانی هەر یەکتان سووتانێکم بیر دێتەوە؛ دڵنیا بن ئەم خەزانەش دەبڕێتەوە، بەھارێکمان لەپێش دایە وەرزی ئێوەش دەگرێتەوە.
ئەی گەردوونی بە مەکری پیر شەرتە نەیەمە سەیرانت، سەیرانی ئێمەت بردەوە. سەیرانەکەم! ھۆ گوڵە خنچیلانەکەم، دڵنیا بە شێعرەکانم دەکەم بەکێل بۆ سەر مەزاری پیرۆزت، من دڵۆپێکم لەخوێنی دڵی پڕ ئەوین و سۆزت، باش بزانە ماڵئاواییت سەفەری بێ کۆتاییە، دەریایەکی بە بێ بنە، ماڵئاواییت مەرگی من و هەزارانی وەکو منە.
ئیلهامەکەم! تۆ ئیلهامی ژینی منی، تۆ کسپەی برینی منی؛ ئیلھامە سەوز و جوانەکەم، تۆ سوورەگوڵێکی گەشی، خاکەکەم ئاشقی تۆییە بۆیە ئاوا دەتگرێتە نێو باوەشی؛ بەڵام داخم لرفەی گڕەبای دڵ تەزیو ڕەنگ و بەرامەکەی بردی، چنگی زەردی گەردەلوولی دڕی خەزان شێتانە پەڕ پەڕی کردی.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...