رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۲
 • کد خبر : 1668
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : شیناوا؛ هەڵەبجەی قوتابخانەکان

سەلاح حوسێنی ئەسڵ/ دەوەرە ئازیز ئەوە خەزانە لە من چ خەزانیکە، خەزانە شەختە بەسەرە و گڤڤە و ھاژەی زریانێکە، زریانی سەفەری مردن دەنیشێتە سەر پەڕەی دڵی تەزیوی سەرماوەز و دەیڕچێنێ. سەرماوەزە، سەرماوەزە و گوڵدانی قوتابخانەکە، گوڵدانی پۆلە گوڵێکە قشتیلانە و لێو بەبزە، وەکوو گوڵباخ و گەزیزە لە باوەشی سەرماوەزا قامکە بچکۆلانەکەیان لە گۆ دەکەوێ وباتەزوو […]

سەلاح حوسێنی ئەسڵ/ دەوەرە ئازیز ئەوە خەزانە لە من چ خەزانیکە، خەزانە شەختە بەسەرە و گڤڤە و ھاژەی زریانێکە، زریانی سەفەری مردن دەنیشێتە سەر پەڕەی دڵی تەزیوی سەرماوەز و دەیڕچێنێ.
سەرماوەزە، سەرماوەزە و گوڵدانی قوتابخانەکە، گوڵدانی پۆلە گوڵێکە قشتیلانە و لێو بەبزە، وەکوو گوڵباخ و گەزیزە لە باوەشی سەرماوەزا قامکە بچکۆلانەکەیان لە گۆ دەکەوێ وباتەزوو دەیتەزێنێ.
دەفتەرە خنجیلانەکان چاوەڕوانی نووسینێکن، نووسینی دەرسی هەژاری، نووسینی دەرسی بێکەسی، بەڵام قەڵەم جەوهەرەکەی بەستوویەتی و ناڕژێتە سەر دڵی پەڕاو؛ لەو سەری ژووری مەدرەسە قوتابی یەک ھاوار دەکا: مامۆستا گیان ئیتر بەسە، خوێنم بەستی لەسەرمانا.
ماموستا وڵامی داوە: کچم چبکەم گوندەکەمان گازی نییە، ئاخر ئێرە کوردستانە.
بنووسنەوە منداڵەکان دەرسی ئەمڕۆکەمان نوێیە، ھەواڵی مەرگێکی پێیە، ئەو دەرسەمان چەند جارێکی تر خوێندووە، لەوەپێشیش بۆنی مەرگی بەگوێمانا چرپاندووە، ئازارێکی بێ‌دەوایە، تاعوونێکە، شیرپەنجەیە، دەرسی بەھاری سەردەشت و نەورۆزانەی هەڵەبجەیە.
دە وەرە ئازیر ئەوە خەزانە لە من چ خەزانێکە، چ دۆژە و چ گڕکان و چ برووسکە بارانێکە؛ ئەی هەڵەبجە! ھێروشیما، ھۆ شیناوا! تۆ خەزانت سوور هەڵگەڕاند، بەهەناسەی شەھیدانی هەڵەبجەکەی قوتابخانە سووتا جەرگ و دڵی ئێمەش خوێنی لە چاومان هەڵوەراند.
لەگەڵ ئەو مەرگ و سووتانە، من هەناسە هەڵپرڕووکاوەکانتانم، ژیلەمۆی دەفتەرەکانتانم، قرچەقرچی هەڵپڕووزانی بسکی خاوتانم، کزەکزی هەناوتانم، دڵنیا بن لەگەڵتانم، لەگەڵ هەر زامێکی ئێوە برینێکم دەکولێتەوە، لەگەڵ سووتانی هەر یەکتان سووتانێکم بیر دێتەوە؛ دڵنیا بن ئەم خەزانەش دەبڕێتەوە، بەھارێکمان لەپێش دایە وەرزی ئێوەش دەگرێتەوە.
ئەی گەردوونی بە مەکری پیر شەرتە نەیەمە سەیرانت، سەیرانی ئێمەت بردەوە. سەیرانەکەم! ھۆ گوڵە خنچیلانەکەم، دڵنیا بە شێعرەکانم دەکەم بەکێل بۆ سەر مەزاری پیرۆزت، من دڵۆپێکم لەخوێنی دڵی پڕ ئەوین و سۆزت، باش بزانە ماڵئاواییت سەفەری بێ کۆتاییە، دەریایەکی بە بێ بنە، ماڵئاواییت مەرگی من و هەزارانی وەکو منە.
ئیلهامەکەم! تۆ ئیلهامی ژینی منی، تۆ کسپەی برینی منی؛ ئیلھامە سەوز و جوانەکەم، تۆ سوورەگوڵێکی گەشی، خاکەکەم ئاشقی تۆییە بۆیە ئاوا دەتگرێتە نێو باوەشی؛ بەڵام داخم لرفەی گڕەبای دڵ تەزیو ڕەنگ و بەرامەکەی بردی، چنگی زەردی گەردەلوولی دڕی خەزان شێتانە پەڕ پەڕی کردی.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...